Strona głównaHiszpaniaRegiony HiszpaniiTOP 20: Najpopularniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w regionie Katalonii

TOP 20: Najpopularniejsze atrakcje i ciekawe miejsca w regionie Katalonii

Gotowi na to, by poznać jeden z najbardziej wyrazistych regionów w Hiszpanii? Zapraszam na pokład!

Katalonia to wspólnota autonomiczna Hiszpanii położona nad Morzem Śródziemnym we wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. W jej skład wchodzą trzy malownicze wybrzeża: wybrzeże Costa Brava, Costa del Maresme i Costa Dorada.

Klimat i pogoda w Katalonii

Katalonia (nie licząc górzystej Léridy) posiada typowy klimat śródziemnomorski. Lata są ciepłe, a temperatury utrzymują się w okolicach 30°C. Zimą temperatury w ciągu dnia oscylują zwykle wokół 10-15°C. Najlepszą porą na odwiedzenie tego regionu Hiszpanii jest wiosna oraz jesień – można wtedy odpocząć od tłumu turystów i upałów, wciąż ciesząc się prawie nieustannie świecącym słońcem.

 ZOBACZ: POGODA W BARCELONIE 

Pogoda w Barcelonie - Wykres średnich temperatur i opadów w ciągu roku

Miasta w Katalonii – Informacje praktyczne

Barcelona

O stolicy Katalonii można powiedzieć wszystko, a już na pewno to, że nie będziesz się tutaj nudzić! Barcelona obfituje w ogromną ilość zabytków, a na zwiedzenie ich wszystkich tydzień to za mało. Miasto warto zwiedzić śladami Antonia Gaudiego. Ten kataloński architekt jest autorem nie tylko znanego kościoła Sagrada Familia, ale także wielu innych zabytków, takich jak: La Pedrera (Casa Mila), Casa Batlló, Park Güell, Casa Vicens czy Pabellones Güell.

Ale Barcelona to nie tylko Gaudi. Najbardziej klimatyczną częścią miasta jest Dzielnica Gotycka (Barri Gòtic), która znajduje się tuż obok popularnego deptaka Las Ramblas. Wiele ciekawych atrakcji kryje także wzgórze Montjuïc. To na jego zboczach usytuowany jest charakterystyczny zamek, wioska architektoniczna Poble Espanyol, ogród botaniczny, Muzeum Archeologiczne Katalonii czy spektakularne Magiczne Fontanny (kat. Font Màgica).

Girona

Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona
Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona

Największą atrakcją Girony jest jej starówka. To jedno z najlepiej zachowanych tego typu miejsc w Hiszpanii. Znajdziesz tu mnóstwo zabytkowych miejsc, kościołów i ulic. Niektóre z nich liczą nawet 2000 lat! Chcąc poznać historię miasta (i nie tylko), warto wybrać się także do muzeów, których w Gironie nie brakuje. Wśród tych najciekawszych warto wymienić: Muzeum Historii Żydów (kat. Museu d’Història dels Jueus), Muzeum Historii Girony (kat. Museu d’Història de Girona) oraz Muzeum Kina (kat. Museu del Cinema).

Charakterystycznym miejscem w Gironie są domy nad rzeką Onyar (hiszp. Casas de Onyar). Polecam, jeśli zależy Ci na ciekawych kadrach.

Figueres

Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)
Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)

To miasto nierozłącznie związane z postacią Salvadora Dalí. Ten kataloński surrealista nie tylko urodził się i zmarł w tym miejscu, ale i wybudował tutaj muzeum poświęcone swojej sztuce. To właśnie za sprawą Teatro-Museo Dalí miasto Figueres cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów. Wśród innych atrakcji w mieście znajdziemy także: Zamek św. Ferdynanda, Muzeum Elektryczności, Muzeum Techniki oraz Muzeum Zabawek Katalonii.

Lloret de Mar

Długie piaszczyste plaże to wizytówka Lloret de Mar
Długie piaszczyste plaże to wizytówka Lloret de Mar

Ten popularny kurort turystyczny zwykle kojarzony jest tylko ze wspaniałymi plażami. Ale oprócz dobrych warunków do kąpieli słonecznych na turystów w Lloret de Mar czeka jeszcze kilka innych atrakcji. Należą do nich: Ogród botaniczny św. Klotyldy (hiszp. Jardín Botánico Santa Clotilde), zabytkowy cmentarz modernistyczny oraz Kościół Iglesia de Sant Romà. Warto wiedzieć, że w Lloret de Mar znajduje się także park wodny Water World.

Tarragona

TARRAGONA (Costa Dorada) - to miasto, w którym znajdziesz między innymi dawne mury wzniesione w III wieku p.n.e.
TARRAGONA (Costa Dorada) – to miasto, w którym znajdziesz między innymi dawne mury wzniesione w III wieku p.n.e.

Wakacje w Tarragonie to przede wszystkim podróż do przeszłości. Znajdujący się tutaj kompleks archeologiczny został w 2000 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą między innymi: amfiteatr rzymski z II w. p.n.e., teatr, cyrk, dwa rzymskie fora, hipodrom, akwedukt oraz wieże i mury miejskie z III w. p.n.e.

By pogłębić swoją wiedzę, miłośnicy historii mogą zajrzeć także do Muzeum Archeologicznego (hiszp. Museo Arqueológico Nacional de Tarragona) oraz do katedry św. Marii (hiszp. Catedral de Santa María de Tarragona). Ci którzy wolą relaks z pewnością odnajdą go natomiast na jednej z wielu plaż, które można znaleźć w Tarragonie.

Pozostałe miejscowości w Katalonii

Siurana - małe, urokliwe miasteczko w Katalonii
Siurana – małe, urokliwe miasteczko w Katalonii

Inne popularne kierunki podróży w Andaluzji to między innymi: Tossa de Mar, Besalu, Tamariu, Roses, Palafrugell oraz Torrelles de Llobregat.

Parki atrakcji w Katalonii

Port Aventura

To największy park rozrywki w Hiszpanii. Tutejszy rollercoaster mierzy 76 m wysokości i rozwija prędkość powyżej 130 km/h! PortAventura zaskakuje nie tylko liczbami, ale także kreatywnością. Cały park został podzielony na kilka krain tematycznych, z których każda oferuje inne rodzaje atrakcji. Miłośnicy Dzikiego Zachodu znakomicie odnajdą się więc w nawiązującej do westernu krainie Far West. Wielbiciele starożytnych kultur mogą wybrać się do krainy Majów. Natomiast ci najmłodsi będą najlepiej bawić się w strefie SésamoAventura.

Catalunya en Miniatura

Catalunya en Miniatura - Park miniatur w Katalonii
Catalunya en Miniatura – Park miniatur w Katalonii

Ten niesamowity park miniatur znajdziecie w miejscowości Torrelles de Llobregat. Zaprezentowane na 60 000 m2 miniaturowe budowle przedstawiają wszystkie najważniejsze dzieła Gaudiego w Katalonii, a także popularne zabytki z Majorki. To co wyróżnia Catalunya en Miniatura od innych tego typu miejsc, to ruchome makiety, które sprawiają wrażenie, jakby przed naszymi oczami toczyło się prawdziwe życie, tyle że w skali 1:25.

Tibidabo

TIBIDABO (Barcelona) - Bilety, Zwiedzanie i Informacje praktyczne
TIBIDABO (Barcelona) – Bilety, Zwiedzanie i Informacje praktyczne

Poszukując atrakcji dla dzieci, weź pod uwagę nie tylko wypoczynek na plaży, ale także wizytę w parku rozrywki Tibidabo, który znajduje się w Barcelonie. To jeden z najstarszych lunaparków w Europie – został otwarty w 1901 roku. Jego atrakcje nie są może oszałamiające, ale sprawdzą się idealnie, jeśli podróżujesz z małymi dziećmi.

Marineland Catalunya

MARINELAND CATALUNYA - Park rozrywki w Katalonii
MARINELAND CATALUNYA – Park rozrywki w Katalonii

Ten park rozrywki zaskakuje już na wejściu. Z jednej strony przypomina bowiem park wodny, a z drugiej – ogród zoologiczny. Bo czemu by nie połączyć obu tych miejsc w jedno? Jeśli Twoje dzieci dotychczas uważały wizytę w zoo czy pokazy delfinów za nudne, to być może zachęcający będzie dla nich aquapark pełen zjeżdżalni i basenów? W Marineland Catalunya nie musisz wybierać, bo znajdziesz tu i jedno i drugie.

Ciekawe miejsca w Katalonii

Katalonia śladami Salvadora Dalego

Wielbiciele sztuki Salvadora Dalego mogą wybrać się w fascynującą podróż śladami tego artysty. Jest to tzw. Trójkąt Dalego, który obejmuje trzy miejscowości, które odegrały istotną rolę w życiu katalońskiego surrealisty. Pierwsze z nich to Figueres i wizyta w Teatro-Museu Dalí. Drugie miasto to Púbol, gdzie znajduje się średniowieczny zamek Castillo de Púbol, który Dali podarował swojej żonie, Gali. Trzecia miejscowość to Cadaqués, gdzie artysta jako dziecko spędzał wakacje.

Montserrat

Klasztor Montserrat to jeden z najbardziej znanych przybytków religijnych w Hiszpanii.
Klasztor Montserrat to jeden z najbardziej znanych przybytków religijnych w Hiszpanii.

Klasztor Montserrat to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków religijnych na Półwyspie Iberyjskim. Wierni mogą zobaczyć tutaj drewnianą figurę Czarnej Madonny z XII wieku (La Moreneta) oraz posłuchać występu chóru chłopięcego Escolanía de Montserrat. Warto odwiedzić także Muzeum Montserrat, gdzie znajdują się obrazy znanych europejskich artystów, takich jak: Salvador Dalí, Pablo Picasso, Claude Monet czy Edgar Degas.

Pireneje

Katalonia to jednak nie tylko miasta i miasteczka… Jednym z najpiękniejszych jej zakątków są Pireneje. Sporą ich część obejmuje Parque Nacional de Aigüestortes y Lago de San Mauricio. Na terenie tego parku narodowego znajduję się też wiele szlaków pieszych, które pozwalają podziwiać polodowcowe jeziora, malownicze skalne zbocza oraz różne gatunki górskiej fauny (np. górską kozę, orły, sępy i kuny).

Katalońskie fiesty i tradycje

Historia Katalonii miała istotny wpływ na kulturę tej części Hiszpanii. I nie chodzi tylko o kwestie używania języka katalońskiego, ale także o tradycje i święta, które charakterystyczne są tylko dla Katalonii. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

Castells

Castells, czyli katalońskie wieże z ludzi
Castells, czyli katalońskie wieże z ludzi

Jedną z najbardziej charakterystycznych katalońskich tradycji są castells, czyli wieże budowane z ludzi. Ich historia sięga 1770 roku, kiedy to w miejscowości Arbós zbudowano pierwszy udokumentowany castell składający się z sześciu pięter. Obecnie tradycja budowania ludzkich wież traktowana jest czasami niemal jak sport narodowy. W Tarragonie odbywają się cykliczne zawody w budowaniu castells, w których zwycięska grupa wygrywa kilkanaście tysięcy euro!

Sant Jordi

Święto Sant Jordi w Katalonii
Święto Sant Jordi w Katalonii

23 kwietnia Katalonia obchodzi święto swojego patrona, św. Jerzego (kat. Sant Jordi). Ponieważ ten święty uznawany jest też za patrona zakochanych, ulice Barcelony i Girony wypełniają się straganami pełnymi kwiatów i książek. Według tradycji podczas święta Sant Jordi ukochana kobieta powinna zostać obdarowana różą, a mężczyzna – książką.

Girona Temps de flors

Girona Temps de Flors - święto w Gironie
Girona Temps de Flors – święto w Gironie

Odwiedzając Gironę na początku maja, przygotuj się na prawdziwą feerię zapachów i barw. To wszystko za sprawą święta Girona Temps de flors, którego głównym bohaterem są kwiaty. Ich woń unosi się nad ulicami, a kolorowe rośliny zdobią różne budynki w mieście.

Correfoc

Correfoc - festiwal ognia w Katalonii
Correfoc – festiwal ognia w Katalonii

To tzw. biegi ognia, podczas których ten gorący żywioł jest głównym bohaterem. Z tradycją correfoc możesz spotkać się podczas różnych katalońskich fiest, takich jak: Fiestas de la Merced w Barcelonie (24 września), Fiestas de Santa Tecla w Tarragonie (23 września), Les Fires de Sant Narcís w Gironie (29 października).

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY