Castellfollit de la Roca – niewielkie miasteczko zawieszone nad przepaścią

3568

Niecałe dwie godziny drogi od Barcelony, tuż przy granicy z Francją znajduje się miasteczko, które osoby z lękiem wysokości mogłyby nazwać swoim największym koszmarem…

Castellfollit de la Roca - niewielkie miasteczko zawieszone nad przepaścią // Hispanico.plCastellfollit de la Roca to jedna z najmniejszych gmin w Hiszpanii (druga najmniejsza w Katalonii), która w całości zajmuje obszar zaledwie 0,67 km2. Jednak to nie powierzchnia, a położenie tego miasteczka budzi największe zdumienie! Zbudowane na stromych ścianach 50-metrowej bazaltowej skały domy to jeden z najpopularniejszych widoków fotografowanych przez turystów. Z kolei ciasno zabudowane wąskie uliczki, szczególnie wieczorami zdają się przywodzić na myśl czasy średniowiecza. I słusznie, bo ich historia rzeczywiście sięga tego okresu historii.

Nazwa mówi sama za siebie

Pochodzenie nazwy Castellfollit de la Roca tłumaczy się w dwojaki sposób. Z jednej strony mówi się o istnieniu kiedyś w tym miejscu zamku (el castell to z katalońskiego zamek). Z drugiej strony – nazwa miasteczka miałaby się odnosić nie tyle do samego budynku, co do kształtu masywu skalnego, który może przywodzić na myśl fortyfikacje obronne.

Ta niezwykła formacja skalna powstała w wyniku nakładania się na siebie kilku warstw lawy. Z kolei znajdujące się po obu stronach wzniesienia rzeki Toronell i Fluvia przyczyniły się do postępującej erozji skał, której zawdzięczamy obecny wygląd masywu.

Kościół św. Salvadora

Zwiedzając Castellfollit de la Roca, nie można pominąć kościoła św. Salvadora. Właściwie trudno mówić o kościele w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ dziś w tym miejscu znajduje się centrum kultury. Wewnątrz znajdziemy ekspozycje czasowe, które często prezentują sztukę okolicznych mieszkańców. Oprócz obrazów w budynku przechowywane są także figury niektórych gigantów występujących podczas Gigantes y Cabezudos.

Castellfollit de la Roca - niewielkie miasteczko zawieszone nad przepaścią // Hispanico.plJest jeszcze jeden powód, dla którego nogi turystów automatycznie kierują w stronę dawnego kościoła św. Salvadora. Ten powód to dawna dzwonnica, na którą możemy dostać się krętymi schodami wewnątrz budynku. To właśnie z tego miejsca możemy spojrzeć na całą okolicę z jeszcze jednej, równie niezwykłej perspektywy. Wejście na nią, jak i wejście do samego centrum kultury jest bezpłatne, jednak przyjmowane są dobrowolne darowizny.

Tuż przed centrum kultury znajdziemy plac (plaza Josep Pla). Kiedyś w tym miejscu znajdował się cmentarz. Dziś jest to punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz doliny rzeki Fluvii.

Castellfollit de la Roca - niewielkie miasteczko zawieszone nad przepaścią // Hispanico.plCiekawostki o Castellfollit de la Roca

  • Castellfollit de la Roca jest częścią naturalnego parku wulkanicznego Garrocha (Parque Natural de la Zona Volcánica de la Garrocha).
  • W Castellfollit de la Roca znajduje się Muzeum Kiełbasy (Museu d’Embotits).
  • Domy, ulice i chodniki w miasteczku zostały wykonane ze skał wulkanicznych, pochodzących z masywu, na którym mieści się wieś.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar