TOP 10: Najciekawsze Muzea w Maladze

O tym, że Malaga to mekka dla miłośników kultury i sztuki nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz odwiedził to miasto. Jednym z dowodów na to jest liczba światowej klasy muzeów, które tutaj znajdziemy.

Muzea w Maladze oferują prawdziwą ucztę zarówno fanom sztuki współczesnej, jak i tej pochodzącej z odległych czasów czy prehistorii. Wiele z tutejszych muzeów znajdziemy, spacerując po historycznym centrum miasta. Od czego zatem zacząć naszą kulturalną podróż?

Muzeum Picassa

To właśnie w Maladze urodził się najsłynniejszy kubista wszech czasów i tutaj też znajdziesz poświęcone mu muzeum. A w nim ponad 280 prac artysty, które pochodzą z rodzinnych zbiorów. Kolekcja obejmuje nie tylko obrazy Picassa, ale także jego rzeźby, szkice, rysunki, wyroby grawerowane oraz prace z ceramiki. To doskonała okazja zarówno do oglądnięcia dzieł tego artysty, jak i poznania szczegółów jego życia. Posłużą nam do tego liczne dokumenty i fotografie, które tam znajdziemy.

Budynek Museo Picasso Malaga - To miejsce, o którym wspomina każdy przewodnik po Hiszpanii. Jeśli swoją podróż po Hiszpanii rozpoczynasz od Malagi, to Muzeum Picassa po prostu musisz odwiedzić.
Muzeum Picasso znajduje się w XVI-wiecznym pałacu Palacio de Buenavista.

WARTO WIEDZIEĆ: Ogromna popularność Muzeum Picassa w Maladze sprawia, że do kas biletowych niemal zawsze ciągną się długie kolejki. Aby ich uniknąć, polecam zakup biletu przez internet, np. na stronie GetYourGuide.

Museu Casa Natal de Picasso

To kolejne miejsce, które każdy miłośnik sztuki Picassa powinien odwiedzić. Rodzinny dom tego malarza znajduje się w samym sercu Malagi. W przeszłości miejsce, gdzie mały Pablo przeżył swoje dziecięce lata, a dziś – przystosowane do celów wystawowych muzeum prezentujące jego dzieła, rysunki, obrazy i rzeźby, które ukazują rozwój artystyczny tego twórcy.

Muzeum Carmen Thyssen Málaga

"Wyjście z balu maskowego", Raimundo de Madrazo y Garreta - jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze.
„Wyjście z balu maskowego”, Raimundo de Madrazo y Garreta – jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze.

Muzeum Carmen Thyssen znajduje się się w renesansowym budynku Palacio de Villalón wzniesionym w tym miejscu w XVI wieku. Kolekcja skupia swoją uwagę wokół XIX-wiecznego malarstwa hiszpańskiego z regionu Andaluzji. Zbiory pochodzą głównie z kolekcji Carmen Thyssen-Bornemisza, a w stałej ekspozycji znajdziemy ponad 200 prac. Całość podzielona jest na cztery główne części: Maestros Antiguos (obejmuje dzieła stworzone do XVI wieku), Paisaje romántico y costumbrismo (odzwierciedlenie myśli romantycznej andaluzyjskich artystów), Preciosismo y paisaje naturalista (ewolucja malarstwa hiszpańskiego w drugiej połowie XIX wieku), Fin de siglo (malarstwo hiszpańskie z końca XIX wieku).

Oprócz stałej ekspozycji w Museo Carmen Thyssen Málaga odbywają się także wystawy czasowe. Dedykowane jest im czwarte piętro budynku, a dzieła które tam znajdziemy pochodzą zwykle z XVII-XX wieku z naciskiem na XIX i XX wiek.

Centrum Pompidou (Centre Pompidou Málaga)

To miejsce trudno przeoczyć, bo przyciąga w nim już sam kształt – usytuowany przy porcie szklany, kolorowy sześcian. Centre Pompidou Málaga to muzeum sztuki współczesnej, które otwiera przed nami najznamienitsze dzieła XX i XXI wieku. W stałej kolekcji znajdziemy ponad 90 prac artystycznych, które miały istotny wpływ na sztukę współczesną na świecie.

Kilka razy w roku Centre Pompidou Málaga organizuje także wystawy czasowe, które związane są ze sztuką współczesną. Nie brakuje również warsztatów i licznych wydarzeń artystycznych skierowanych do osób, które chciałyby wznieść swój poziom kreatywności na wyżyny. To także znakomite miejsce do odwiedzin razem z dziećmi, które będą miały okazję obcować ze sztuką w sposób bardziej interaktywny i bezpośredni niż zazwyczaj.

Muzeum historii miasta Malaga (Museo de Málaga)

Jeśli masz ochotę zobaczyć największe muzeum w Andaluzji (i piąte co do wielkości w Hiszpanii), to zapraszam do Museo de Malaga. Miejsce to łączy Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologiczne, bo powstało właśnie z połączenia tych dwóch. Znajdziemy tu łącznie około 2000 dzieł (głównie obrazy i rzeźby) oraz ponad 15000 eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych.

"La meta sudante", José Moreno Carbonero - jeden z obrazów w Museo de Málaga.
„La meta sudante”, José Moreno Carbonero – jeden z obrazów w Museo de Málaga.

Muzeum wina

Museo del vino w Maladze to must-see dla wszystkich miłośników wina. Ekspozycja poświęcona jest historii produkcji tego trunku w prowincji Malaga i prezentuje bogactwo oraz różnorodność win produkowanych w tej okolicy. Wnętrze muzeum wina jest urządzone w stylu, który przypomina tradycyjne andaluzyjskie winnice. Wystawy prezentują historię produkcji wina od czasów fenickich aż do dziś. Odwiedzający mają okazję zobaczyć oryginalne narzędzia i sprzęt używany do produkcji wina, jak również poznać proces jego produkcji i wziąć udział w degustacji.

Centrum sztuki współczesnej (CAC Málaga)

CAC Malaga to jedno z najsłynniejszych muzeów sztuki współczesnej w Hiszpanii, które mieści się w centrum Malagi. Powstało w 2003 roku i od tego czasu przyciąga liczne grono miłośników sztuki z całego świata. Wnętrza muzeum zostały zaprojektowane w taki sposób, aby stworzyć idealne warunki do prezentacji sztuki współczesnej.

Zobaczymy tu dzieła od lat 50. XX wieku do czasów współczesnych, w tym prace takich artystów jak Pablo Picasso, Joan Miró, Marina Abramović, Damien Hirst i wielu innych. Wystawy w muzeum często zmieniają się, co oznacza, że odwiedzający zawsze mają okazję zobaczyć coś nowego i interesującego.

Muzeum motoryzacji i mody

Co łączy motoryzację i modę? Tego dowiesz się w Museo del Automovil y la Moda. Tę niezwykłą kolekcję tworzy z jednej strony blisko 100 luksusowych samochodów pochodzących z różnych przedziałów czasu, a z drugiej – zbiór strojów najbardziej ekskluzywnych modowych marek takich jak: Chanel, Prada, Dior, czy Givenchy. To doskonała okazja do tego, aby spojrzeć na kulturę i sztukę z kompletnie niecodziennej strony.

Kolekcja muzeum rosyjskiego

Kolekcja muzeum rosyjskiego w Maladze (hiszp. Colección del Museo Ruso) to fascynujące miejsce, które poświęcone jest sztuce rosyjskiej od XV do XX wieku. Muzeum zostało otwarte w 2015 roku i mieści się w dawnym Pałacu Królewskim w centrum Malagi. Zbiory obejmują ponad 1000 dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, tkaniny i ceramikę.

Wnętrza muzeum są zaprojektowane w taki sposób, aby odwiedzający mogli poznać historię sztuki rosyjskiej w sposób interaktywny i interesujący. Wystawy prezentują różnorodne dzieła sztuki, od ikon religijnych po sztukę awangardową. W muzeum można zobaczyć dzieła takich artystów jak Iwan Ajwazowski, Kazimierz Malewicz, Wasilij Kandinski, Marc Chagall i wielu innych. Bilety do tego muzeum, podobnie jak do wszystkich innych muzeów, możesz kupić na stronie GetYourGuide.

Muzeum gier wideo (OXO Museo)

Kolekcję OXO Museo docenią zarówno młodsi, jak i starsi fani gier wideo.
Kolekcję OXO Museo docenią zarówno młodsi, jak i starsi fani gier wideo.

Na koniec czas na małe co nieco dla fanów gier wideo, ponieważ to właśnie z myślą o nich powstało OXO Museo. Stała kolekcja przedstawia ewolucję gier multimedialnych od czasów 50. XX wieku do współczesności. Poznamy tu najsłynniejszych bohaterów oraz twórców takich serii jak: Mario, Final Fantasy, Sonic, Horizon i wielu innych. Zobaczymy także pierwsze konsole i komputery. Ba! Nie tylko zobaczymy, ale i na wielu z nich będziemy mogli pograć. Całą wystawa ma charakter nastawiony na wielowymiarową interakcję i jest to absolutne must-see zarówno dla młodszych odbiorców, jak i dorosłych, którzy z nostalgią wspominają czasy słynnego Pac-Man’a.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY