Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSan Cristóbal de La Laguna - Dawna stolica Teneryfy

San Cristóbal de La Laguna – Dawna stolica Teneryfy

Kiedyś stolica Teneryfy. Dziś drugie najpopularniejsze miasto na wyspie, zaraz po Santa Cruz de Tenerife.

San Cristóbal de la Laguna (lub w skrócie: La Laguna) to miasto na Teneryfie położone w północno-wschodniej części wyspy. Tutejsza starówka utrzymana w kolonialnym stylu, wraz z katedrą i zabudowaniami z XVII i XVIII wieku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Co ciekawe, było to pierwsze kolonialne miasto pozbawione murów obronnych, które posłużyło za wzór przy budowie miast na nowo odkrytym wówczas amerykańskim kontynencie.

Piękne otoczenie, to jednak nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić tę część Teneryfy. Do końca XVII wieku San Cristóbal de la Laguna było najważniejszym ośrodkiem kulturalny i politycznym na wyspie. Palmę pierwszeństwa odebrało mu dopiero miasto Santa Cruz de Tenerife, którego gwałtowny rozwój nastąpił wraz z nadejściem XVIII wieku.

Atrakcje w San Cristóbal de la Laguna i okolicy

Katedra w La Laguna

Katedra w San Cristóbal de la Laguna została wybudowana w miejscu dawnego kościoła Nuestra Señora de los Remedios, który zaczęto wznosić w tym miejscu w 1515 roku. Na przestrzeni wieków budynek ulegał licznym zniszczeniom i modyfikacjom, które spowodowały, że z pierwotnie wybudowanego kościoła zachowała się do dziś jedynie neoklasycystyczna fasada. Pozostała część katedry, którą możemy oglądać obecnie pochodzi z 1913 roku i jest utrzymana w stylu neogotyckim.

Catedral de San Cristóbal de La Laguna
Catedral de San Cristóbal de La Laguna

Miejsce to warto odwiedzić zarówno ze względu na wspaniała architekturę, jak i jego wnętrze. Znajdziemy w nim bowiem sporo dzieł sztuki sakralnej, takich jak:

  • tabernakulum z 1795 roku autorstwa José Lujána Péreza
  • Retabulum de Los Remedios z XVIII wieku, czyli siedem obrazów wykonanych najprawdopodobniej przez Hendricka Van Balena
  • obraz „Dusze w Czyśćcu” autorstwa Cristobala Hernandeza de Quintany
  • obraz „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Juana de Mirandy
  • drewniana rzeźba „Virgen de los Remedios” z XVI wieku

Pozostałe zabytki religijne, które warto zobaczyć

  • Klasztor Santa Catalina z 1611 roku przy placu Plaza del Adelantado
  • Kościół Iglesia del Cristo de La Laguna
  • Kościół Iglesia de La Concepción
  • Pustelnia San Miguel (obecnie mieści się w niej centrum kulturalne)

Muzeum Nauki i Kosmosu

Muzeum Nauki i Kosmosu na Teneryfie
Muzeum Nauki i Kosmosu na Teneryfie

Teneryfa znana jest z idealnych warunków do obserwowania nocnego nieba. Zainteresowani tą tematyką mogą odwiedzić Obserwatorium Astronomiczne w Parku Narodowym Teide lub udać się do Muzeum Nauki i Kosmosu, które znajduje się w San Cristóbal de La Laguna.

W przypadku tego ostatniego trudno mówić o tradycyjnie rozumianym muzeum… jeśli miałeś/aś okazję odwiedzić już Muzeum Księcia Filipa w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji, to pewnie wiesz o czym mówię. Muzeum Nauki i Kosmosu nie służy bowiem biernemu przyglądaniu się eksponatom, ale eksperymentowaniu z nimi, które pozwala lepiej zrozumieć otaczające nas prawa natury.

Muzeum Historii Teneryfy

Historyczne centrum miasta to miejsce, które kryje mnóstwo budynków z czasów kolonialnych. Jeden z nich to Dom Lercaro (Casa Lercaro), w którym mieści się Muzeum Historii Teneryfy (Museo de Historia y Antropologia de Tenerife). To co znajdziemy w jego wnętrzu, to przekrój przez historię wyspy od XV wieku do czasów współczesnych.

Góry Anaga

Góry Anaga na Teneryfie i Park Krajobrazowy Anaga (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
Góry Anaga na Teneryfie niedaleko La Laguny

Jeśli lubisz dziewiczą naturę, to góry Anaga prawdopodobnie skradną Twoje serce. Położone niecałe pół godziny drogi od San Cristóbal de La Laguna są znakomitą atrakcją dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Na terenie gór Anaga możesz nie tylko uprawiać trekking, ale także przejść się szlakami tutejszego parku krajobrazowego lub odwiedzić jedną z kilkudziesięciu niewielkich osad, które znajdują się na tym terenie.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY