Strona głównaHiszpaniaPogoda w HiszpaniiPogoda na Teneryfie - Temperatury i Opady w ciągu roku

Pogoda na Teneryfie – Temperatury i Opady w ciągu roku

Kiedy najlepiej wybrać się na Teneryfę? Kiedy tylko masz okazję, bo pogoda na Teneryfie i klimat tej wyspy nie są żadnym ograniczeniem. O tym, jak wygląda to w praktyce, przekonasz się w tym artykule.

Pogoda na Teneryfie potrafi rozpieszczać. Ta największa kanaryjska wyspa podobnie jak inne w tym archipelagu jest usytuowana blisko zachodniego wybrzeża Afryki. Takie położenie sprawia, że często mówi się, że to wyspy niekończącej się wiosny. I rzeczywiście coś w tym jest, bo doskonała pogoda panuje tu przez cały rok!

Prognoza pogody na dzisiaj i na najbliższe dni

Gdy już wiesz, kiedy jechać na Teneryfę, poznaj prognozę pogody na najbliższe dni. Co prawda dotyczy ona jedynie Santa Cruz de Tenerife (stolicy Teneryfy), jednak podobnej pogody możesz spodziewać się, także w innych rejonach wyspy.

Teneryfa Pogoda na 7 dni

Teneryfa – Roczna pogoda długoterminowa

Wakacje na Teneryfie to niemal gwarancja wysokiej temperatury, niewielkiej ilości deszczu i mnóstwa słońca. Zima jaką znamy z Polski praktycznie tutaj nie występuje, a opady deszczu są bardzo niewielkie. Można to łatwo dostrzec, analizując średnie temperatury w ciągu roku za pomocą wykresu i tabeli poniżej:

Pogoda na Teneryfie - Wykres średnich temperatur i opadów w ciągu roku
 Temperatura powietrzaTemperatura wodyOpady
Teneryfa Pogoda – Styczeń17°C20°C43 mm
Teneryfa Pogoda – Luty17°C19°C42 mm
Teneryfa Pogoda – Marzec18°C19°C38 mm
Teneryfa Pogoda – Kwiecień18°C20°C19 mm
Teneryfa Pogoda – Maj19°C20°C8 mm
Teneryfa Pogoda – Czerwiec21°C22°C4 mm
Teneryfa Pogoda – Lipiec23°C22°C2 mm
Teneryfa Pogoda – Sierpień24°C23°C3 mm
Teneryfa Pogoda – Wrzesień23°C24°C9 mm
Teneryfa Pogoda – Październik22°C24°C26 mm
Teneryfa Pogoda – Listopad20°C22°C47 mm
Teneryfa Pogoda – Grudzień17°C21°C56 mm

Jak łatwo zauważysz średnia temperatura w okresie zimowym nie spada poniżej 17°C, z kolei latem wynosi powyżej 20°C. W listopadzie i grudniu, a także na początku roku odczuwalny jest delikatny spadek temperatury. Deszcz występuje wówczas częściej, ale na pewno nie codziennie (w ciągu miesiąca średnio 5 dni jest deszczowych). Przez cały rok spada tutaj około 300 m deszczu. Dla porównania średnia roczna ilość opadów deszczu w Polsce wynosi prawie dwa razy więcej.

W której części Teneryfy panuje najlepsza pogoda i klimat?

Mimo że pogoda na Teneryfie należy do najlepszych w Hiszpanii, to może się ona nieco różnić w zależności od tego, gdzie zamierzamy spędzić nasz urlop. Teneryfa dzieli się na dwie strefy klimatyczne: północną, w której panuje bardziej wilgotne powietrze, a średnia temperatura dobowa jest dość niska w porównaniu do innych rejonów. Na południu wyspy możesz się natomiast spodziewać temperatur, które właściwie o każdej porze roku sprzyjają wypoczynkowi na plaży. Ta część Teneryfy jest bardziej wysuszona słońcem, a przez to też mniej zielona, niż rejon północny. Temperatura wody nawet w zimą jest na tyle przyjazna, że z powodzeniem przyciąga surferów oraz miłośników innych sportów wodnych.

Klimat w południowej części Teneryfy

Playa El Duque, Costa Adeje, Teneryfa
Playa El Duque, Costa Adeje, Teneryfa

W południowej części wyspy odnajdą się z pewnością wszyscy ci, którym zależy przede wszystkim na upalnym słońcu. Ma to znaczenie w okresie zimowym, gdy inne rejony wyspy bywają nieco bardziej pochmurne i wilgotne. Właśnie z tego powodu, turyści częściej wybierają do odpoczynku właśnie tę część wyspy. Odbija się to też na ich portfelu, ponieważ nie tylko temperatury, ale także ceny są tu trochę wyższe.

Klimat w północnej części Teneryfy

Północna część Teneryfy to z kolei propozycja dla osób, którym niekoniecznie zależy na zawsze świecącym słońcu. Duża ilość zieleni, bujna roślinność i czarny wulkaniczny piasek kontrastują ze spaloną słońcem południową częścią wyspy. Z rzadka nawet latem mogą się tu trafić niewielkie, przelotne opady, a temperatura jest zwykle o kilka stopni niższa. Nie odczujemy tego aż tak bardzo w miesiącach letnich, a kilka kropli deszczu pewnie będzie nawet dla niektórych zbawienne. Różnice temperatur są bardziej widoczne zimą, dlatego jeśli planujesz urlop w tym okresie i zależy Ci na miejscu, gdzie najlepsza pogoda na Teneryfie to norma, a nie wyjątek – wybierz południe.

Wpływ wulkanu Teide na strefy klimatyczne na Teneryfie

Warto wiedzieć, że na klimat Teneryfy ma także wpływ górzystość terenów. Odczujemy to, wspinając się na szczyt wulkanu Teide, gdzie często możemy zobaczyć nawet śnieg. Na taką wycieczkę nie zapomnij zabrać ze sobą swetra i ciepłego obuwia. Duża różnica temperatur oraz silny wiatr mają wpływ na temperaturę odczuwalną, która w tym przypadku zazwyczaj jest niższa niż ta rzeczywista.

Piękne widoki w Parku Narodowym Teide gwarantowane!
Piękne widoki w Parku Narodowym Teide gwarantowane!

To właśnie wulkan Teide dzieli Teneryfę na dwie strefy klimatyczne. Górzyste tereny zatrzymują zimne prądy powietrzne, sprawiając że nie docierają one do południowych części wyspy.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

8 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem pogoda na północy Teneryfy jest lepsza, bo nie ma aż takich upałów.

  2. Klimat na teneryfie jest boski! Właśnie spędzamy wakacje w Puerto de la Cruz, pogoda rewelacja!

  3. Ktoś odwiedzał Golf del Sur w czerwcu? Jak temperatury? Można wytrzymać czy mega upał?

  4. Byliśmy na Teneryfie w lutym. Pogoda całkiem spoko, choć kilka razy zdarzyło się deszcze

  5. Polecam wczasy po sezonie. Temperatura na Teneryfie jest wtedy niższa i nie ma aż takich upałów ;). Chyba ze ktoś lubi taką pogodę…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.