Wulkan Teide na Teneryfie
5 (100%) 1 vote

Hiszpania może pochwalić się kilkoma dość wysokimi pasmami górskimi. Paradoksalnie, najwyższy szczyt tego kraju nie znajduje się jednak na Półwyspie Iberyjskim lecz na środku Atlantyku.

Wulkan Teide (hiszp. Pico del Teide), bo o nim mowa leży na Teneryfie w archipelagu Wysp Kanaryjskich, a jego wysokość sięga 3718 m n.p.m. Jest to czynny stratowulkan, którego czubek widać nie tylko z każdego miejsca na wyspie, ale także z wysp sąsiadujących – Gran Canarii i La Gomery.

Wulkan Teide na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.plTeide to symbol całych Wysp Kanaryjskich. Góra i otaczający ją malowniczy park narodowy to niewątpliwie jedna z największych atrakcji, jakie możemy sobie zafundować podczas wakacji na Teneryfie. Chociaż wulkan wciąż jest czynny, ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Wskutek jednego z wcześniejszych wybuchów w 1706 roku została zniszczona wioska Garachico na północy wyspy.

Jak dojechać na wulkan Teide?

Do tego niezwykłego miejsca można dotrzeć zarówno z południa, jak i z północy wyspy. Najwygodniej jest wypożyczyć samochód (można to zrobić zarówno przez internet jak i będąc już na Teneryfie). Kolejną opcją jest miejski autobus (niestety jeździ on tylko raz dziennie) lub zorganizowana wycieczka.

Samochodem można dojechać do stacji kolejki linowej (Teleférico del Teide). Bilet dla osoby dorosłej w 2 strony kosztuje ok. 27 €. Dobrym pomysłem jest też wcześniejszy zakup biletów – na górze możemy bowiem trafić na długie kolejki do kas.

Teleférico del Teide i droga na sam szczyt

Wulkan Teide na Teneryfie | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Kolejka linowa na wulkan Teide

Kolejka kursuje w godzinach 9-16 (uwaga – kolejka jest nieczynna w przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych takich jak silny wiatr). Wagonik zawiezie nas na wysokość 3555 m n.p.m. skąd rozpościerają się niesamowite widoki na park narodowy. Przy dobrej widoczności można także podziwiać sąsiednią wyspę Gran Canarię.

Z tej wysokości możemy kontynuować drogę na sam szczyt wulkanu. Zdobycie Teide nie jest jednak możliwe bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia! O takowe można postarać się przez Internet, jednak cała procedura jego otrzymania może trwać około 2 tygodni. Z tego względu, najlepiej załatwiać tę kwestię jeszcze przed wyjazdem na Teneryfę.

Praktyczne porady

Podczas wycieczki na wulkan Teide należy wziąć pod uwagę zmiany wysokości i ciśnienia oraz rozrzedzone powietrze. Nie poleca się wjeżdżania na górę kobietom w ciąży i małym dzieciom, a także osobom chorym na serce. Mogą wystąpić takie objawy jak mdłości, zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca.

Oprócz tego należy pamiętać, aby wziąć ze sobą cieplejsze ubrania – podczas gdy na południu wyspy można spokojnie się opalać i zażywać kąpieli w oceanie, na szczycie Teide może jeszcze leżeć śnieg! Przydadzą się także wygodne buty, okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania.

Park Narodowy Teide

Los Roques de Garcia, wulkan Teide, WYspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Formacja skalna Los Roques de Garcia

Wycieczka na Teide dostarcza także innych atrakcji, poza samym wulkanem. Na terenie Parku Narodowego można znaleźć między innymi obserwatorium astronomiczne oraz muzeum przybliżające historię wulkanu i Teneryfy. Warto również spędzić trochę czasu w samym parku. Jest to teren obfitujący w bogactwo flory i fauny, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park ten jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Hiszpanii! Na jego terenie można obserwować gatunki endemiczne dla Teneryfy i Wysp Kanaryjskich takie jak sosna kanaryjska czy żmijowiec rubinowy. Najbardziej znanym miejscem na terenie parku są (oczywiście oprócz samego wulkanu) skały Los Roques de Garcia.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

avatar