Karnawał na Teneryfie

Głośna muzyka, kolorowe stroje, piękne tancerki i zabawa na ulicach do białego rana. Jeśli jesteś spragniony prawdziwie gorącej i szalonej fiesty, musisz koniecznie odwiedzić Teneryfę podczas karnawału!

Już dziś rozpoczyna się karnawał na Teneryfie. Ta największa tego typu impreza w Europie (i druga na świecie, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro), co roku przyciąga tłumy ludzi żądnych wrażeń. Obchody karnawału mają miejsce w Santa Cruz de Tenerife, stolicy wyspy.

Karnawał na Teneryfie i jego historia

Skąd właściwie wziął się zwyczaj organizowania karnawału na wyspie pośrodku oceanu? Zakłada się, że uroczystości przywędrowały na Teneryfę z Europy, mniej więcej w XVI wieku. Początkowo służyły za rozrywkę ludzi prostych, aby później zjednać sobie również arystokrację. Karnawał na Teneryfie bardzo szybko zyskał dużą popularność.

Obecnie jest to święto o bardzo dużym znaczeniu, również turystycznym. W trakcie kanaryjskiego karnawału pobito również rekord Guinnessa w największej liczbie ludzi uczestniczącej w koncercie na świeżym powietrzu – koncert Celii Cruz podczas jednej z karnawałowych imprez oglądało aż 250 tysięcy osób!

Najważniejsze imprezy i motyw przewodni

Karnawał na Teneryfie łudząco przypomina najpopularniejszy i najbardziej huczny karnawał w Rio de Janeiro. W obu miejscach możemy zobaczyć piękne i roznegliżowane tancerki w kolorowych, błyszczących (i niekiedy bardzo ciężkich) strojach, paradom towarzyszą pokazy fajerwerków, muzyka latynoamerykańska i gorące tańce. Tłumy na ulicach zwykle bawią się aż do bladego świtu. W trakcie całej imprezy organizowane są również wybory Królowej Karnawału i wybory Miss Drag Queen. Parada Cabalgata, która de facto rozpoczyna cały karnawał, odbywa się 2 dni po wyborach Miss.

Co roku wybierany jest również motyw przewodni karnawału: od pewnego czasu mogą decydować o nim wszyscy chętni, udostępniono bowiem możliwość głosowania przez Internet. W poprzednich latach przewijały się motywy baśniowe, futurystyczne, ale odnoszono się również do Bollywood czy hipisowskich Dzieci Kwiatów. Jak da się łatwo zauważyć, tematy te dają duże pole do popisu w kwestii strojów.

Pogrzeb Sardynki

Prawdopodobnie najciekawszym (a na pewno najbardziej ekscentrycznym) elementem karnawału na Teneryfie jest tak zwany „Pogrzeb Sardynki”. Jest to wielki pochód żałobny (w trakcie którego obowiązują czarne stroje), który kończy całą imprezę. Punktem kulminacyjnym parady jest spalenie drewnianej sardynki, którą niosą żałobnice w czarnych i kusych ubraniach. Wszystkiemu towarzyszy głośna muzyka zachęcająca do tańca, która rozbrzmiewa jeszcze przez wiele godzin po „pogrzebie”.

Informacje praktyczne

Wszyscy chętni, którzy chcieliby wziąć udział w karnawale na Teneryfie, muszą się pospieszyć – w trakcie tego wydarzenia bardzo ciężko jest znaleźć nocleg na wyspie, zwłaszcza w okolicach Santa Cruz de Tenerife. Wstęp na większość wydarzeń podczas karnawału jest bezpłatny. Wyjątkiem są wybory Miss. Cały rozkład imprezy podawany jest z dużym wyprzedzeniem, dlatego nie powinno być problemu z rozplanowaniem czasu podczas zabawy.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY