TOP 5: Hiszpańscy projektanci mody

Mimo że Madryt nie może równać się z Nowym Jorkiem, Paryżem lub Mediolanem, hiszpańscy projektanci mają nieoceniony wkład w branży modowej!

To właśnie z Hiszpanii pochodzi ekstremalnie popularny Inditex, którego właściciel, Amancio Ortega, jest najbogatszym człowiekiem w kraju. I choć na świecie coraz więcej osób kojarzy takie marki jak Zara, Massimo Dutti, czy Bershka – warto pamiętać, że Hiszpania to nie tylko moda dla mas, ale też miejsce narodzin wyjątkowych projektantów z najwyższej półki.

Przedstawiamy Wam pięciu hiszpańskich projektantów mody, którzy naszym subiektywnym zdaniem zasługują na największą uwagę.

1. Balenciaga

Jeden z najbardziej luksusowych domów mody na świecie, założony przez Cristóbala Balenciagę. Swój pierwszy sklep otworzył w 1919 roku, w  San Sebastián. Wraz z bardzo szybkim rozwojem doszły też kolejne butiki – tym razem w Madrycie i Barcelonie.

W wyniku wojny domowej w Hiszpanii, Balenciaga zdecydował się przenieść swoją działalność do Paryża (gdzie po dziś dzień mieści się siedziba główna domu mody). Już w Hiszpanii Balenciaga ubierał rodzinę królewską, ale dopiero we Francji odniósł sukces na skalę światową. To w Paryżu spopularyzował sukienki typu worek, rękaw o długości ¾, czy odcinane kołnierze. Balenciagę chcieli nosić wszyscy – arystokracja, rodziny królewskie, największe światowe osobistości. Choć sam projektant zmarł w 1972 roku, sława domu mody Balenciaga nie przemija. W 2015 roku zmienił się dyrektor kreatywny – Alexandra Wanga (nazywanego złotym dzieckiem mody), zastąpił gruziński projektant Demna Gvasalia.

2. Paco Rabanne

Urodzony w 1934 roku w San Sebastián jako Francisco Rabaneda Cuervo. Jego matka pracowała w jednym z hiszpańskich sklepów Balenciagi. Wkrótce po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, cała rodzina zdecydowała się uciekać do Francji. Francisco ukończył studia na Wydziale Architektury w Paryżu, a swoją karierę w branży modowej rozpoczął jako projektant biżuterii. Pracował między innymi dla Givenchy, Balenciagi, czy Diora. W 1966 roku zdecydował się założyć własną markę. Szybko wsławił się użyciem niekonwencjonalnych materiałów takich jak metal, tworzywa sztuczne, czy papier. Obecnie marka Paco Rabanne kojarzona jest również z linią perfum, która odniosła wielki światowy sukces.

3. Manolo Blahnik

Manolo Blahnika zna każdy, kto choć raz oglądał kultowy „Seks w wielkim mieście”. Można powiedzieć, że to serialowa Carrie Bradshaw grana przez Sarę Jessicę Parker stała się główną popularyzatorką butów Blahnika.

Projektant sam odpowiada za cały proces powstawania swoich produktów (jest nawet testerem szpilek, mimo że cierpi na zapalenie ścięgien), co czyni jego buty małymi dziełami sztuki.

Blahnik urodził się na Majorce, jako syn Hiszpanki i Czecha i nie posiada żadnego wykształcenia związanego z modą. Po przeprowadzce do Londynu pisał dla włoskiego Vogue’a i pracował w prestiżowym butiku z obuwiem – „Zapata”. Przełomem w karierze było spotkanie z redaktor naczelną amerykańskiego Vogue’a – Dianą Vreeland, a następnie propozycja zaprojektowania butów na pokaz mody Oessie Clarka. Wtedy też Blahnik zdecydował się odkupić Zapatę i założyć swój pierwszy sklep obuwniczy. Dziś szpilki od Manolo chce mieć każda kobieta, a sama Madonna powiedziała kiedyś, że „są lepsze niż seks”.

4. Adolfo Dominguez

Urodził się w 1950 roku. Studiował m.in. Sztukę i Filozofię we Francji. Zdecydował się jednak powrócić do Hiszpanii i założyć własną firmę odzieżową. Marka, która powstała w 1983 roku dziś posiada kilkaset sklepów w kilkudziesięciu krajach na świecie.

Dominguez zaczynał od mody męskiej, ale dziś oferuje także ubrania dla kobiet, perfumy i akcesoria. Projektant jest zagorzałym ekologiem, dlatego jego ubrania tworzone są z materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Jego znakiem rozpoznawczym stało się hasło „Zmarszczki są piękne”.

5. Amaya Arzuaga

Projektantka urodziła się w 1970 roku w Burgos. Swoją firmę założyła w 1994 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Projektowania mody. Amaya Arzuaga regularnie prezentowała swoje kolekcje na Tygodniu Mody w Londynie, czy w Madrycie. Obecnie posiada ponad 200 sklepów w samej Hiszpanii i wiele innych na całym świecie. Jest znana z zabawy z objętością tkanin i eksperymentów z formą.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY