Znajdujące się nad Zatoką Baskijską miasto San Sebastián to najczęściej odwiedzany zakątek w północnej części Hiszpanii.

To co wyróżnia tę część kraju od innych to ogromna ilość zieleni i klimat, który na Półwyspie Iberyjskim jest niezwykle rzadko spotykany. Przez wiele lat San Sebastián cieszyło się sławą jednego z najlepszych kurortów nadmorskich w zachodniej Europie, a National Geographic nazwało je “esencją Kraju Basków”.

Z czego słynie San Sebastián?

Latem miasto jest chętnie odwiedzane przez Hiszpanów szukających wytchnienia od nieznośnych upałów panujących w południowej i centralnej części kraju. San Sebastián posiada też jedne z najlepszych plaż do surfowania na północy Hiszpanii.

Gastronomia
Perła Północy, czyli z czego słynie San Sebastián // Hispanico.pl
Baskijskie Pintxos

Popularne w całej Hiszpanii tapas, tutaj noszą nazwę pintxos (w pisowni kastylijskiej: pinchos) i tradycyjnie przekłuwane są wykałaczką. San Sebastián słynie ze swojej gastronomii i szczyci się jedną z najlepszych kuchni na świecie. Potwierdzi to każdy rodowity Baskijczyk!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Co roku, we wrześniu do miasta przybywają największe gwiazdy współczesnego kina, aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który uważany jest za jedną z najważniejszych tego typu imprez. Aktorzy i reżyserzy mają też zwyczaj mieszać się z tłumem turystów i wraz z nimi zwiedzać to piękne miejsce.

Co kryją plaże San Sebastián?

W San Sebastián mieści się stosunkowo niewielkie kąpielisko La Concha. Obejmuję ono wyspę Santa Clara oraz dwie miejskie plaże, La Concha (z lotu ptaka w kształcie przypominająca muszlę) i Ondarreta.

Perła Północy, czyli z czego słynie San Sebastián // Hispanico.pl
Plaża Ondaretta

Przy tej pierwszej znajduję się łaźnia La Perla del Océano, wybudowana w 1912 roku dla rodziny królewskiej, która obrała San Sebastián jako cel swoich letnich wypadów. Przy plaży Ondarreta mieści się natomiast dawna letnia siedziba króla, Palacio Miramar. Jest to pałac wraz z ogrodami, który został wybudowany w stylu neogotyckim w 1893 roku na miejscu dawnego klasztoru i przypomina angielskie rezydencje. Aktualnie budynek jest m.in. siedzibą szkoły muzycznej.

Na końcu Ondaretty znajduję się góra Igueldo, a tam – lunapark. Na miejsce można dotrzeć kolejką linową z XX wieku i wysiąść na górze na stacji typu art déco.

Muzeum Morskie

Przy porcie znajduję się Muzeum Morskie (Museo Naval). Znaleźć tam można różne eksponaty związane z historią morską od czasów rzymskich aż do dnia dzisiejszego. Obok mieści się Akwarium otwarte od 1928 roku, obecnie jedno z najnowocześniejszych na terenie całej Hiszpanii.

Stare miasto San Sebastián

Będąc w San Sebastián, nie można zapomnieć też o odwiedzeniu starej części miasta, która do 1863 roku była otoczona murem. Spacerując po jej uliczkach, docieramy do Placu Konstytucji, który kiedyś był miejscem walk byków, o czym świadczą liczne balkony otaczające to miejsce. Obecnie odbywają się tam rozmaite święta i imprezy kulturalne.

Nieopodal znajduję się Muzeum San Telmo poświęcone kulturze baskijskiej. Mieści się ono w budynku XVI-wiecznego zakonu. Przeszedł on renowację, w trakcie której nadano mu bardziej nowoczesny wygląd.

Perła Północy, czyli z czego słynie San Sebastián // Hispanico.pl
Plaza de la Constitución, fot. http://www.euskoguide.com/es/lugares-pais-vasco/espana/san-sebastian-turismo/

Na starówce można też zwiedzić prawdopodobnie najstarszy kościół w mieście, San Vicente z rzeźbą “La Piedad” Jorge Oteiza. W San Sebastián znajduje się też inne dzieło tego hiszpańskiego rzeźbiarza, “Construcción vacía”. Ma ono 6 metrów wysokości i stoi przy głównym deptaku spacerowym miasta nad morzem.

Stare Miasto jest połączone z dzielnicą Gros za pomocą 6 mostów i to właśnie tam znajduję się symbol dawnego kurortu – 2 budynki ze szkła zaprojektowane przez Rafaela Moneo.

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar