Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSan Sebastián - Miasto nazywane Perłą Północy (Hiszpania)

San Sebastián – Miasto nazywane Perłą Północy (Hiszpania)

Kraj Basków może pochwalić się trzema miastami, które wspólnie tworzą kulturową wizytówkę tego regionu. Mowa oczywiście o Vitoria-Gasteiz, Bilbao oraz o…

San Sebastián! Jego oficjalna nazwa to tak naprawdę Donostia-San Sebastián, czyli połączenie baskijskiej nazwy Donostia oraz hiszpańskiej San Sebastián. Oprócz licznych zabytków i znakomitych plaż, miasto znane jest przede wszystkim wśród miłośników kina. To właśnie tutaj odbywa się znany festiwal filmowy i to właśnie od niego zaczniemy ten artykuł.

Festival Internacional de Cine de San Sebastián (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián)

Koniec września to dla San Sebastián czas szczególny. Właśnie w tym miesiącu odbywa się tutaj najważniejszy festiwal filmowy w Hiszpanii i jeden z najważniejszych w całej Europie.

Główną nagrodą przyznawaną w jego trakcie jest Złota Muszla. Co ciekawe kilkukrotnie otrzymali ją także Polacy:

  • Tadeusz Chmielewski za film „Ewa chce spać” (1958)
  • Andrzej Wajda za film „Dyrygent” (1980)
  • Radosław Piwowarski za „Yesterday” (1985)

Historia festiwalu sięga 1953 roku, kiedy to został zorganizowany po raz pierwszy. Od początku swojego istnienia jednym z jego zasadniczych celów było odkrywanie nowych talentów w świecie kina. Był to jeden z pierwszych festiwali, na którym doceniono młodego Romana Polańskiego. Festiwal w San Sebastián był też inspiracją dla twórców takich Pedro Almodóvar czy Francis Ford Coppola. Uczestniczyły w nim gwiazdy z całego świata: Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Gregory Peck, Gloria Swanson, Robert De Niro, Meryl Streep, Michael Douglas, Mel Gibson, Brad Pitt i wielu, wielu innych.

Od 2007 roku charakter festiwalu uległ nieco zmianom. Dziś nacisk kładziony jest na kino niezależne o charakterze międzynarodowym. Więcej uwagi przykłada się też do prezentacji filmów hiszpańskich oraz latynoamerykańskich.

Parte Vieja

Parte Vieja to jedna z najstarszych części San Sebastián. To tutaj toczyło się życie od czasów założenia miasta w XII wieku, aż do zburzenia murów go otaczających w 1863 roku. Po tych ostatnich zachowało się kilka pozostałości, które możemy zobaczyć niedaleko portu.

Basílica de Santa María del Coro

Basílica de Santa María del Coro usytuowana jest na zboczu wzgórza Monte Urgull
Basílica de Santa María del Coro usytuowana jest na zboczu wzgórza Monte Urgull

Oto najbardziej emblematyczna budowla w Parte Vieja. Usytuowana na zboczu wzgórza Monte Urgull bazylika to najczęściej odwiedzany zabytek architektoniczny w mieście. Aktualna budowla została wzniesiona w 1750 roku w miejscu dawnego kościoła romańskiego (prawdopodobnie pierwszego, który został wybudowany w mieście). W architekturze Basílica de Santa María del Coro dominuje styl barokowy, choć wprawne oko znajdzie także nawiązania do gotyku oraz stylu neoklasycystycznego.

Plaza de la Constitución

Plaza de la Constitución
Plaza de la Constitución

Istotną częścią Parte Vieja jest także Plaza de la Constitución – główny plac miejski, na którym celebrowane są najważniejsze fiesty i wydarzenia, takie jak Tamborrada de San Sebastián czy Día de Santo Tomás. Na przestrzeni wieków miejsce to miało kilka nazw (np. Plaza Nueva, Plaza del 18 de Julio), jednak ostatecznie dziś plac ten funkcjonuje pod nazwą Plaza de la Constitución. Warto tutaj zajrzeć choć na chwilę i zasiąść w jednej z lokalnych kafejek, by jeszcze lepiej poczuć klimat San Sebastián.

Museo San Telmo

To muzeum nawiązujące do dawnej i współczesnej kultury, sztuki i historii Basków w odniesieniu do jej kontekstu globalnego. Museo San Telmo prezentuje ewolucję społeczności baskijskiej od czasów starożytności do czasów dzisiejszych. W skład kolekcji wchodzą: dzieła sztuki, wykopaliska archeologiczne oraz eksponaty etnograficzne.

Oprócz samych zbiorów na uwagę zasługuje także sam budynek muzeum. Dawniej był on siedzibą zakonu dominikanów. Wybudowany w latach 1544-1562 jest mieszanką architektury późnogotyckiej i renesansowej.

Catedral del Buen Pastor de San Sebastián (Katedra w San Sebastián)

Catedral del Buen Pastor, San Sebastian
Catedral del Buen Pastor, San Sebastian

Czas na odwiedziny w największej katedrze w Kraju Basków! Jej budowa miała miejsce w ostatnich latach XIX wieku, a pod kątem architektonicznym całość utrzymano w stylu neogotyckim.

Ta ogromna świątynia o powierzchni ponad 1900 m2 może pomieścić łącznie do 4000 osób. Co ciekawe, nie od razu nosiła ona miano katedry. Uzyskała je bowiem dopiero w 1953, a więc ponad pół wieku po jej wzniesieniu.

Teatro Victoria Eugenia

Teatro Victoria Eugenia ze względu na swoją długą historię ceniony jest w całym Kraju Basków
Teatro Victoria Eugenia ze względu na swoją długą historię ceniony jest w całym Kraju Basków

Usytuowany w samym centrum teatr to miejsc pełne historii. Od czasu jego otwarcia w 1912 roku Teatro Victoria Eugenia był świadkiem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. Mając to na uwadze, władze przykładają do tego miejsca dużą uwagę. I mimo że z zewnątrz można odnieść wrażenie, że ten teatr niewiele ma wspólnego z nowoczesnością, to wyposażenie i sprzęt wykorzystywany w tutejszych spektaklach należy do najnowocześniejszych w całym San Sebastián. Oprócz pokazów teatralnych organizowane są tutaj także koncerty, pokazy filmowe, występy taneczne oraz spotkania dla miłośników literatury. Jeśli więc siedzi w Tobie zwierz kulturalny, koniecznie dodaj Teatro Victoria Eugenia do swojej listy atrakcji!

Palacio de Miramar (Palacio Municipal de Miramar)

Palacio de Miramar w San Sebastian
Palacio de Miramar w San Sebastian

A oto miejsce, które prawie w niczym nie przypomina innych hiszpańskich zabytków. Palacio de Miramar to pałac w stylu angielskim wybudowany w 1893 roku jako Dom Rodziny Królewskiej. Jego usytuowanie na wprost zatoki zapewnia wspaniałe widoki na całe miasto. Obecnie przestrzenie Palacio de Miramar wykorzystywane są głównie podczas konferencji i prezentacji biznesowych.

Park rozrywki Monte Igueldo

Muzea muzeami, katedry katedrami, ale bądźmy szczerzy – w żadnym z tych miejsc nie można rozerwać się tak bardzo, jak można to zrobić w parku rozrywki! W przypadku Monte Igueldo sprawę uatrakcyjnia fakt, że liczy on ponad 100 lat, a większość z tutejszych atrakcji zdecydowanie można zaliczyć do kategorii retro.

Otwarty w 1911 roku lunapark powoli, ale nieustannie zmieniał się w jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji San Sebastián. Również dziś, łącząc tradycję z nowoczesnością, władze Monte Igueldo starają się stworzyć z niego miejsce, gdzie obok dawnych, historycznych już atrakcji pojawiają się wciąż nowe i bardziej współczesne. Na duży zastrzyk adrenaliny raczej nie możesz tutaj liczyć, ale jest to miejsce, które z pewnością spodoba się osobom o nieco słabszych nerwach oraz dzieciom.

Pinchos (bask. Pintxos)
Pinchos (bask. Pintxos)

Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że w Monte Igueldo odkryjemy znakomite punkty widokowe na całe San Sebastián. Nie zapomnijcie zrobić zdjęć, bo takiej panoramy na miasto nie zobaczycie nigdzie indziej! A gdy już nakarmicie oczy pięknymi widokami, w napełnieniu żołądka pomoże Wam tutejsza restauracja Karrusel Gastro-Bar, serwująca między innymi pyszne pinchos.

El peine del viento

A na koniec miejsce nietypowe. Jeśli kojarzycie rzeźbę Elogio del horizonte w Gijón, to pewne podobieństwa do niej znajdziecie także w znajdującej się w San Sebastián rzeźbie El peine del viento. Powiem więcej – to nie jest przypadek. Autorem obu tych charakterystycznych rzeźb jest Eduardo Chillida – baskijski rzeźbiarz, abstrakcjonista.

El peine del viento
El peine del viento

El peine del viento to zbiór trzech stalowych rzeźb, które znajdziemy w niewielkiej zatoczce, na północ od plaży Ondaretta (Playa de Ondaretta). Chillida stworzył je w 1976 roku i od tego czasu stały się one kulturowym symbolem miasta. Idea która przyświecała twórcy była taka, aby charakterystyczne dziesięciotonowe rzeźby stały się integralną częścią otaczającej je przyrody. Tak też się stało. Pokryte rdzą, przymocowane do skał – zdają się prawie z nich wyrastać.

Emblematyczne mosty w San Sebastián

Río Urumea to rzeka, która przepływa praktycznie przez całe San Sebastián. Z tego powodu w mieście nie brakuje mostów, z których niejednokrotnie roztacza się piękny widok na okolicę. Wśród tych najciekawszych można wymienić:

  • Puente de Zurriola – wybudowany w 1921 roku most posiada charakterystyczne latarnie w stylu Art Decó zaprojektowane przez Victora Aranę.
Puente de Zurriola
Most Puente de Zurriola, San Sebastian
  • Puente de Santa Catalina – to pierwszy most jaki wybudowano w mieście. Początkowo był w całości wykonany z drewna. Jego strategiczne położenie powodowało jednak, że kilkukrotnie ulegał zniszczeniu i ponownym rekonstrukcjom. Latarnie, które możemy zobaczyć na aktualnym moście zostały zaprojektowane przez Juana Aldayę w 1926 roku.
  • Puente de María Cristina – Prowizoryczna wersja tego mostu powstała już w 1893 roku, łącząc centrum miasta z innymi kluczowymi punktami w San Sebastián (np. Estación del Norte, Plaza de toros). Ostateczna wersja mostu została oficjalnie otwarta 20 stycznia 1905 roku, podczas obchodów najważniejszego święta w mieście – Festividad de San Sebastián. Puente de María Cristina warto zobaczyć nie tylko ze względu na piękny widok na rzekę, jaki roztacza się z wysokości 18 metrów. Most obfituje bowiem także w bogate rzeźbienia oraz cztery duże obeliski znajdujące się na jego krańcach.
Puente de María Cristina, San Sebastian
Most Puente de María Cristina, San Sebastian
  • Puente de Mundaiz – otwarty w 1999 roku most Puente de Mundaiz był pierwszym w Donostia-San Sebastián, który został wybudowany bez żadnych dodatkowych podpór.
  • Puente de Lehendakari Agirre – to kolejny most wybudowany bez żadnych podpór w 2010 roku.
  • Puente de la Real Sociedad – jeśli wybierasz się w podróż pociągiem i będziesz wyruszać ze stacji Estación del Norte, to możliwe, że przejdziesz przez prowadzący do niej most. Wcześniej w tym miejscu znajdował się inny – Puente de Hierro, który jednak został wyburzony w 2008 roku, by zrobić miejsce znacznie szerszemu i nowocześniejszemu Puente de la Real Sociedad.
  • Pasarela Mikel Laboa – na koniec warto wspomnieć o pieszym moście, który łączy dzielnicę Riberas de Loyola z parkiem Parque de Cristina Enea.

Plaże w San Sebastián

Plaże w San Sebastian
Plaże w San Sebastian
  • Playa de la Concha – klasyczna i najczęściej odwiedzana plaża. A to wszystko za sprawą białego piasku i spokojnym wodom, które sprzyjają wizytom z dziećmi. 
  • Playa de Ondarreta – kolejna popularna plaża w San Sebastián, która liczy ponad pół kilometra długości i 100 metrów szerokości. Tutejsze wody sprzyjają początkującym surferom. A jeśli wolisz sporty naziemne, czeka na Ciebie siatkówka i piłka plażowa.
  • Playa de la Zurriola –  ta plaża sprawdzi się idealnie u osób, które chcą spróbować surfowania na serio! Fale na plaży la Zurriola nadają się do tego znakomicie, stąd też miejsce to przyciąga wiele młodych osób.
  • Playa de la Isla de Santa Clara – ta maleńka plaża liczy zaledwie 30 metrów długości. Aby się na nią dostać musisz dopłynąć do wyspy Santa Clara, która znajduje się niedaleko wybrzeża San Sebastián.

Odkryj Kraj Basków

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kraj Basków dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz także: Język baskijskiPinchos, Tradycja El OlentzeroFiestas de la Virgen Blanca, Pelota i tradycyjne sporty w Kraju Basków.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY