Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiGijón - Odprężające miasto w północnej Hiszpanii

Gijón – Odprężające miasto w północnej Hiszpanii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Tym razem nie będzie o parkach rozrywki, monumentalnych katedrach, ani o tłumie turystów bijących się o bilety wstępu. Zapraszam w znacznie spokojniejsze rejony Hiszpanii…

Gijón to największe miasto w regionie Asturii położone nad Zatoką Biskajską. Od stolicy tego regionu (Oviedo), dzieli je zaledwie 20 km. Tak niewielka odległość sprawia, że wizytę w jednej z tych miejscowości można połączyć z jednodniową wycieczką w drugiej. A co warto zobaczyć w Gijón?

Acuario de Gijón

Akwarium w Gijón to jedna z najważniejszych atrakcji w tym mieście. Odtworzono tutaj ponad 60 ekosystemów z charakterystyczną dla nich fauną i florą. W ciągu około dwugodzinnej wycieczki mamy okazję zobaczyć 400 gatunków różnych kręgowców i bezkręgowców, które zamieszkują najważniejsze morza na świecie.

Wizyta w Acuario de Gijón to wycieczka do głębin Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Krok za krokiem mamy okazję przyjrzeć się z bliska kolorowym stworzeniom zamieszkującym morską głębię.

Specjalne miejsce w akwarium zajmuje strefa przedstawiająca  gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące Zatokę Kantabryjską. Co więcej, znajdziemy tutaj także osobne części dedykowane żółwiom oraz pingwinom.

Akwarium posiada także szeroką ofertę edukacyjną, która koncentruje się między innymi na ochronie oceanicznych ekosystemów. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano także strefę toca toca, gdzie dzieci mogą dotknąć niektórych gatunków zwierząt, np. rozgwiazdy. Acuario de Gijón organizuje również cykliczne warsztaty, w których mogą wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jardín Botánico Atlántico

Jardín Botánico Atlántico to jedyny w Asturii ogród botaniczny. Znajdziemy go w odległości około 3 km od centrum miasta, w pobliżu tutejszego kampusu i uniwersytetu (Universidad Laboral de Gijón). Otwarty w 2003 roku był jednym z pierwszych tego typu miejsc na północy Hiszpanii. Obszar o wielkości 150 000 m² jest stale powiększany i docelowo ma obejmować prawie dwa razy większą powierzchnię!

A co znajdziemy w środku? Wizyta w Jardín Botánico Atlántico to atrakcja przede wszystkim dla osób, które lubią kontakt z przyrodą. Wnętrze ogrodu kryje bowiem około 30 000 roślin podzielonych na 2000 różnych gatunków. Każdy z nich możemy poznawać z kilku różnych perspektyw: od strony historycznej, pod kątem funkcji jaką pełnią w ekosystemie oraz tego w jaki sposób są one wykorzystywane przez człowieka. Wszystko to przedstawione w formie paneli informacyjnych, gier, audio-przewodników i innych interaktywnych narzędzi, które pomagają lepiej zrozumieć to, co nas otacza.

Barrio de Cimadevilla

Barrio de Cimavilla to najstarsza część miasta Gijón. To tutaj znajdują się ruiny z czasów rzymskich i opisane nieco dalej Rzymskie Termy. Tutaj też na wzgórzu Cerro de Santa Catalina znajdziemy charakterystyczną rzeźbę Elogio del horizonte. Powodów, aby zajrzeć do tej dzielnicy jest jednak więcej. Do odwiedzin w Barrio de Cimavilla zachęcają kamienne fasady XVII-wiecznych pałaców, kolorowe budynki dawnych rybackich domów, czy XVII-wieczny klasztor Augustianów. W tym ostatnim od 1822 roku znajdowała się fabryka tytoniu, która notabene produkowała znakomite cygara i papierosy.

Rzymskie Termy (Termas Romanas De Campo Valdés)

Czas na małe co nieco dla wielbicieli Starożytności! Termas Romanas de Campo Valdés to muzeum stworzone w celu ochrony i konserwacji pozostałości po termach publicznych, które zostały wybudowane w tym miejscu między I a IV wiekiem naszej ery. Do pierwszych odkryć archeologicznych doszło w tym miejscu już w 1903 roku. Prace badawcze trwały jednak tak długo, że Termas Romanas De Campo Valdés zostały otwarte dla zwiedzających ponad sześć dekad później, bo w 1965 roku.

Wizyta w tym miejscu to okazja do tego, aby przekonać się na własne oczy, jak wyglądało życie naszych starożytnych przodków. To co znajdziemy wewnątrz muzeum to jednak nie tylko fragmenty budowli. Równolegle naszym oczom ukazywać się będą panele informacyjne opisujące to, jakie znaczenie miały dla Rzymian termy i dlaczego stanowiły centrum życia społecznego.

Elogio del horizonte

Rzadko zdarza mi się zachęcać kogoś do odwiedzin przy… rzeźbie :). Ale tym razem nie chodzi tylko o rzeźbę. Być w Gijón i nie stanąć przy Elogio del horizonte, to jak być w Krakowie i nie zobaczyć Smoka Wawelskiego. Albo jak być w Zakopanem i nie zjeść oscypka. Albo jak być w Katowicach i nie zobaczyć Spodka. Albo jak… już pewnie rozumiesz co mam na myśli? Elogio del horizonte to prawdziwy symbol Gijón.

Elogio del Horizonte, Gijón
Elogio del Horizonte, Gijón

Wznoszący się na wzgórzu Cerro de Santa Catalina, wsparty na dwóch szerokich kolumnach niedomknięty krąg został zaprojektowany przez Eduarda Chillidę. Artysta, rozpoczynając swoją pracę, przygotował wiele różnych makiet ze stali i drewna. To co różniło je od ostatecznego dzieła, to niewielkie rozmiary tych prototypów. Majestatyczna rzeźba mierzy bowiem aż 10 metrów wysokości i waży około 500 ton!

Znaczenie Elogio del horizonte odczytywane jest na wiele sposobów. Z jednej strony rzeźba ta może przypominać wznoszące się do odlotu ramiona ptaka. Ma to sporo sensu, gdy weźmiemy pod uwagę usytuowanie tego monumentu tuż przy skarpie, nad brzegiem morza. Stając w centrum Elogio del horizonte można poczuć, że jedynym sklepieniem nad nami jest błękitne niebo. To miejsce, w którym horyzont jest jedynym punktem odniesienia. Sceptycy mogą powiedzieć, że to przecież nie jedyne takie miejsce na Ziemi. To prawda. Ale gdyby nie Elogio del horizonte, prawdopodobnie niewielu z nas znalazłoby powód, aby będąc w Gijón, przyjść właśnie tutaj, nad stromą skarpę i zobaczyć, jak morze i niebo zaczynają stanowić jedność.

Palacio de Revillagigedo w Gijón
Palacio de Revillagigedo w Gijón

Inne ciekawe miejsca w Gijón:

  • Laboral Ciudad de la Cultura – można powiedzieć, że to miasto w mieście. Wybudowany w latach 40. XX wieku kompleks (czasy panowania generała Franco) początkowo pełnił funkcję sierocińca dla dzieci i wdów po górnikach, którzy zginęli w kopalni. Później znajdowała się tutaj szkołą kształcąca przede wszystkim inżynierów górnictwa. W latach 2005-2007 odnowiony budynek i dobudowany do niego LABoral Centro de Arte y Creación Industrial (Centrum sztuki współczesnej) zaczęły stanowić ważny punkt na kulturalnej mapie Gijón. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce, jeśli interesujesz się kulturą, sztuką lub architekturą.
  • Museo del Pueblo de Asturias – muzeum poświęcone Asturii, idealne do poznania kultury, tradycji i historii tego regionu Hiszpanii.
  • Parque Arqueológico-Natural de la Campa Torres – park archeologiczny położony 7 km od centrum Gijón.
  • Museo Internacional de la Gaita – Międzynarodowe Muzeum Dud (chodzi o instrument muzyczny).
  • Museo del Ferrocarril de Asturias – otwarte w 1998 roku jedno z najważniejszych muzeów kolejnictwa w Europie.
  • Museo Evaristo Valle – muzeum poświęcone artyście Evaristo Valle urodzonemu w Gijón.
  • Palacio de Revillagigedo – pałac markiza San Esteban del Mar de Natahoyo.
  • Iglesia de San Pedro – kościół św. Piotra wybudowany w latach 1945-1955.
  • Basílica del Sagrado Corazón – bazylika potocznie nazywana La Iglesiona wybudowana w latach 1918-1922.
  • Parque de Isabel La Católica – park miejski zaprojektowany w 1941 roku przez Ramona Ortiza.

Plaże w Gijón

Plaża San Lorenzo (Playa de San Lorenzo), Gijón
Plaża San Lorenzo (Playa de San Lorenzo), Gijón

Gdy w Gijón dopisuje pogoda (co nie jest tak oczywiste, bo północ Hiszpanii bywa pod tym względem kapryśna), wielu mieszkańców korzysta z tutejszych plaż. A jest ich tutaj całkiem sporo i co ciekawe, nie wszystkie są pochodzenia naturalnego. Dla przykładu – znana Playa de Poniente została w 1996 roku sztucznie usypana z piasku. Inne popularne plaże w Gijón to:

  • Playa de San Lorenzo
  • Playa de la Ñora
  • Playa del Arbeyal
  • Playa de España
  • Playa de Candás
  • Playa de Estaño
  • Playa de la Palmera

Odkryj Asturię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Asturii składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Skatepark w kościele, Szlak Ruta del Cares.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne