Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiRuta del Cares - jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak...

Ruta del Cares – jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak przygotować się do wyprawy?

Camino de Santiago czy Caminito del Rey. Hiszpania oferuje mnóstwo tras dla miłośników trekkingu i górskich wypraw. Warto zwrócić uwagę również na szlak Ruta del Cares, najpopularniejszy w północnej części kraju. Gdzie dokładnie się znajduje i jakie atrakcje zapewnia? Jak przygotować się do podróży?

Trasa Ruta del Cares, wśród turystów określana również jako Boskie Gardło, to gwarancja niesamowitych przeżyć i emocji, a przy tym oczywiście wspaniałych widoków i urzekających krajobrazów. Wiedzie zarówno przez górskie szlaki, jak i kilkadziesiąt wykutych w skale tuneli i mosty wiszące nad wąwozem. Dlaczego warto wybrać się na Ruta del Cares?

Szlak Ruta del Cares – co oferuje?

Trasa Ruta del Cares znajduje się na terenie ogromnego Parku Narodowego Picos de Europa, między wsią Caín położoną we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León a Poncebos, leżącą już w Asturii. Co roku maszeruje nią ok. 300 tysięcy wędrowców. Warto podkreślić, że oficjalnie trasa zaczyna się w miejscowości Posada de Valdeón. Startując z tego punktu turysta ma do przejścia łącznie aż 21 km. Zyskuje natomiast możliwość obserwacji przyrody z punktu widokowego Tombo, na którym znajduje się rzeźba kozicy. To symbol parku Picos de Europa. Po drodze znajdują się również gęste lasy bukowe, pustelnia Ermita de la Corona czy Chorco de los lobos, służąca niegdyś jako pułapka do łapania wilków.

Ruta del Cares - jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak przygotować się do wyprawy?
Ruta del Cares – jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak przygotować się do wyprawy?

W miasteczku Caín kończy się droga, a zaczyna pieszy etap trasy Cares. Niemal przez cały czas szlak wiedzie wąwozem, który powstał zarówno dzięki naturalnemu działaniu rzeki, jak i ludzkiej pracy. W XX wieku prowadzono bowiem roboty, które zapewniły transport wody do elektrowni wodnej. Po drodze turyści mają okazję wędrować po wąskich tunelach i wielu jaskiniach. Trasa wiedzie również przez most Rebecos, Bolin czy kładkę Martinez. Zwłaszcza ten pierwszy zapewnia niesamowite widoki na rzekę. Los Collaos to z kolei najwyżej położony punkt trasy. Od tego momentu zaczyna się zejście w kierunku Poncebos. Szlak Ruta del Cares nie jest zbyt trudny, jednak ze względu na długość należy odpowiednio przygotować się do wędrówki.

Co zabrać na Ruta del Cares?

Wielu osobom Hiszpania kojarzy się wyłącznie ze słoneczną pogodą i piękną aurą. Jednak klimat różni się często w zależności od regionu. Kastylia i Leon oraz Asturia to wspólnoty autonomiczne zapewniające piękną przyrodę, pełną różnych gatunków zwierząt, gęstych lasów i bujnej roślinności. Takie krajobrazy mają jednak swoją cenę, a jest nią zmienna pogoda i większa ilość opadów w porównaniu do regionów położonych na południu kraju, np. Andaluzji. Dlatego podstawowym elementem wyposażenia każdego podróżnika wędrującego po Ruta del Cares musi być wysokiej jakości kurtka przeciwdeszczowa lub turystyczna. Latem, kiedy opady występują rzadziej i są mniej obfite, wystarczy kurtka typu softshell. Jest lekka i cienka, a świetnie chroni przed lekkim deszczem czy poranną mżawką. W porze wiosennej czy jesiennej należy sięgnąć po kurtki hardshell, które zabezpieczą przed silną ulewą czy wiatrem. Profesjonalne kurtki turystyczne od takich marek jak CMP, Columbia, Salomon, The North Face czy Black Diamond można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano.

Każdy odpowiedzialny turysta musi zadbać także o profesjonalne buty trekkingowe. Wychodzenie na szlak w zwykłym obuwiu sportowym to bowiem prosta droga do kontuzji i urazów, które skutecznie zepsują całą wyprawę. Buty turystyczne posiadają specjalne podeszwy gwarantujące prawidłową przyczepność oraz stabilność nawet na nierównej i śliskiej nawierzchni. Latem warto stawiać przede wszystkim na wysokiej jakości modele z dodatkiem materiałów syntetycznych, wyposażone w systemy wentylacji i membrany chroniące przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe). W chłodniejsze dni sprawdzą się buty trekkingowe wykonane z wysokogatunkowej skóry naturalnej.

Akcesoria turystyczne – niezbędne na każdej wyprawie

Kompletując wyposażenie na wycieczkę po Ruta del Cares nie można zapomnieć o plecaku turystycznym. Podobnie, jak w przypadku butów, tylko profesjonalne modele zagwarantują komfort i bezpieczeństwo na każdym etapie szlaku. Plecaki i torby turystyczne od Thule, Deuter, EVOC, Marmot czy Ortovox wyposażone są w systemy nośne, które odpowiednio rozkładają ciężar bagażu i zapewniają właściwe wsparcie dla pleców. Liczne komory i kieszenie umożliwiają zachowanie porządku i łatwy dostęp do kurtki, butelki z wodą czy telefonu, bez konieczności zdejmowania sprzętu. Wykonanie z nieprzemakalnych materiałów gwarantuje, że nawet podczas intensywnych opadów zawartość plecaka turystycznego pozostanie sucha.

Ruta del Cares - jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak przygotować się do wyprawy?
Ruta del Cares – jeden z najsłynniejszych szlaków trekkingowych w Hiszpanii. Jak przygotować się do wyprawy?

Wybierając się na szlak warto pamiętać również o prawidłowym nakryciu głowy. Latem idealną propozycją będą czapki z daszkiem od Salomon, BUFF czy Peak Performance, które chronią głowę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Specjalne panele wentylacyjne i nowoczesne technologie typu Cool&Dry gwarantują również właściwą cyrkulację i ochłodę nawet w czasie upalnych dni.

Na każdej trasie przyda się także termos na gorące lub zimne napoje oraz pojemna butelka lub bukłak na wodę. Niezbędna będzie również wytrzymała latarka turystyczna, która pozwoli oświetlić drogę na odcinkach prowadzących przez jaskinie czy tunele skalne. Zawsze należy zabierać ze sobą apteczkę turystyczną, która zawiera wszystkie niezbędne elementy do odkażenia i opatrzenia ran. Dzięki nim drobne skaleczenia czy otarcia zagoją się jeszcze przed dojściem do celu.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY