Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeSalto del Colacho - Hiszpańska tradycja skoków nad głowami niemowląt

Salto del Colacho – Hiszpańska tradycja skoków nad głowami niemowląt

Hiszpańskie tradycje bywają zabawne, kolorowe, kontrowersyjne lub przerażające. Ale jest wśród nich i taka, którą można by zaliczyć do każdej z tych kategorii.

Salto del Colacho to tradycja celebrowana w niewielkim miasteczku Castrillo de Murcia (40 km od Burgos). To co nietypowe w tych obchodach to spore kontrowersje, jakie budzą przebrane postacie diabłów (el colacho) zaczepiające okolicznych mieszkańców i wykonujące charakterystyczne skoki przez niespełna roczne dzieci. Kiedyś wierzono, że taki obrzęd pozwala oczyścić noworodki z grzechu pierworodnego i uchronić je przed wszelkim złem tego świata. Dziś jest to bardziej element kultywowania lokalnej tradycji, aniżeli kwestia wiary. Warto jednak dodać, że w tym nietypowym obrządku wciąż uczestniczą księża. Po udanym skoku, dzieci obsypywane są płatkami róż i błogosławione święconą wodą. Niektórzy dostrzegają w tym podobieństwa do sakramentu chrztu, jednak Kościół stanowczo się od tego odcina.

Historia i tradycja Salto del Colacho

Choć nie ma jasnych dowodów na to, kiedy odbyły się pierwsze obchody Salto del Colacho, historycy przypuszczają, że miało to miejsce około 1620 roku.

Pierwsze obrzędy organizowało wówczas Katolickie Bractwo Najświętszego Sakramentu i już wtedy tradycja ta była nierozerwalnie połączona z obchodami Bożego Ciała. Tak jak kiedyś, również dziś najważniejszym elementem obrzędu są oczywiście skoki przez noworodki odbywające się w niedzielę, którą poprzedza Boże Ciało. „Noworodki” to jednak spore uproszczenie, ponieważ tradycja mówi, że powinny to być wszystkie dzieci, które urodziły się w ciągu ostatniego roku.

Nie zmienia to faktu, że czasem wśród kilkumiesięcznych maluchów ułożonych na materacykach można znaleźć też takie, które mają zaledwie kilka tygodni lub nawet dni! Brzmi przerażająco? Tak też wygląda, ale jeśli wierzyć organizatorom – jeszcze nigdy nie doszło do wypadku, w wyniku którego ucierpiałoby jakiekolwiek dziecko.

Kontrowersje religijne wokół Salto del Colacho

Mimo swoich chrześcijańskich korzeni tradycja Salto del Colacho jest potępiana przez najwyższe autorytety Kościoła Katolickiego. Papież Benedykt XVI nawoływał księży do zdystansowania się od tego obrzędu, ponieważ stoi on w sprzeczności z prawdami głoszonymi przez Kościół.

Mimo tak wyraźnego sprzeciwu, kilkusetletnia tradycja w Castrillo de Murcia trwa wciąż w najlepsze i nic nie zapowiada tego, aby nagle z jakiegoś powodu miała zniknąć. A jaka jest Wasza opinia na temat tego święta? Czekam na Wasze komentarze :).

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY