Park narodowy Monfragüe

Park Narodowy Monfragüe to jeden z piętnastu parków narodowych, jakie można znaleźć w Hiszpanii. Podobnie jak kilka innych, jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mieszczący się na terenie Estremadury Park Narodowy Monfragüe ma powierzchnię aż 1950 km². Wcześniej był on tylko rezerwatem przyrody, jednak od roku 2007 posiada status parku narodowego. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. Nazywano go wówczas Mons Fragorum, co oznaczało: las pełen zarośli, trudno dostępny.

Choć na terenie parku swoje schronienie mają liczne dzikie zwierzęta (np. borsuki, kuny, lisy, żenety), to jednak nie ssaki, a ptaki stanowią tam najliczniejszą grupę mieszkańców.

Park Narodowy Monfragüe idealny dla ornitologów

Co roku przez park Monfragüe przewija się około 300 000 odwiedzających. Wielu z nich to ornitolodzy, którzy przyjeżdżają tam, by móc oglądać i fotografować ptaki drapieżne w ich naturalnym środowisku. 

Gatunki, które najczęściej można spotkać to:

  • sęp kasztanowy (hiszp. buitre negro) – znajduje się tutaj największa na świecie populacja tego ptaka,
  • sęp płowy (hiszp. buitre leonado),
  • orzeł cesarski (hiszp. águila imperial),
  • bocian czarny (hiszp. cigüeña negra),
  • zimorodek zwyczajny.
Zimorodek zwyczajny w Parku Narodowym Monfragüe
Zimorodek zwyczajny w Parku Narodowym Monfragüe

Feria de Turismo Ornitológico

W pobliskim miasteczku Villarreal de San Carlos na początku marca odbywa się specjalne wydarzenie poświęcone ornitologom – „Feria de Turismo Ornitológico”. Ma ono charakter międzynarodowy, a wśród uczestników można znaleźć zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów sztuki podglądania ptaków w ich naturalnym środowisku. W 2016 roku odbyła się już 11. edycja tej imprezy!

Punkty obserwacyjne i legenda o Salto del Gitano

Ptaki najlepiej jest podziwiać z jednego z punktów obserwacyjnych. Najważniejszy i najbardziej spektakularny nazywa się Salto del Gitano. Wiąże się z nim pewna legenda…

Park Narodowy Monfragüe
Park Narodowy Monfragüe

Zgodnie z nazwą tego miejsca, pewien wysoki i dzielny cygan (hiszp. gitano) obserwował z góry główny szlak transportowy znajdujący się w tym regionie. Widząc dwóch handlowców z pięcioma mułami i końmi napadł na nich. Przestraszeni mężczyźni natychmiast uciekli na widok najeźdźcy! Gdy ten zbierał swój łup na miejscu pojawiła się jednak straż (Guardia Civil). Cygan zaczął uciekać i oddał wielki skok z jednej skały na drugą, które były oddzielone od siebie rzeką Tajo. Jeden ze strażników był tak zaskoczony, że według legendy jego znieruchomiałe ciało przybrało kształt jednej z formacji skalnych znajdujących się w parku.

Inne punkty widokowe, które również warto odwiedzić na terenie rezerwatu to: Castillo de Monfrague, la Portilla del Tiétar, la Tajadilla i la Higuerilla.

Park Narodowy Monfragüe
Park Narodowy Monfragüe

Castillo de Monfragüe

Jeśli masz zamiar poświęcić trochę więcej czasu na zwiedzanie Parku Narodowego Monfragüe to polecam wycieczkę do Castillo de Monfragüe. Są to pozostałości murów z czasów dominacji arabskiej na terenie Hiszpanii z IX wieku. Z pięciu wież do czasów dzisiejszych zachowała się tylko jedna nazywana „Torre del Homenaje”. W okolicach zamku można też nieodpłatnie obejrzeć malowidła skalne.

Ruiny zamku Castillo de Monfragüe
Ruiny zamku Castillo de Monfragüe

Informacje praktyczne o parku Monfragüe

Park jest czynny cały rok i można go zwiedzać, spacerując po 4 szlakach turystycznych o różnym poziomie zaawansowania. Niektóre z nich są również dostępne dla samochodów. Istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika.

Park narodowy Monfragüe jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia z wielu powodów. Między innymi ze względu na występującą tam ogromną różnorodność fauny i flory. Aż 70% znajdujących się tam gatunków jest chronionych na terenie całej Europy! Park bezsprzecznie stanowi też raj dla ornitologów i ich bezkrwawych łowów.

Odkryj wszystkie Parki Narodowe w Hiszpanii >

Park Narodowy Monfragüe na mapie

Odkryj region Estremadury

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Estremadura dzieli się na dwie prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY