Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiJaén - światowa stolica oliwy z oliwek

W przeciwieństwie do innych miast Andaluzji, turyści zagraniczni nie zaglądają tu zbyt często. I właściwie… nie wiem dlaczego, bo atrakcji tutaj zdecydowanie nie brakuje!

Jaén to stolica prowincji o tej samej nazwie. Region ten słynie z ogromnej ilości gajów oliwnych, a ekonomia samego miasta oparta jest w dużym stopniu na produkcji oliwy z oliwek. Warto kupić w lokalnym sklepie lub na targu choć jedną z nich w ramach aromatycznej pamiątki z Hiszpanii.

Najciekawsze zabytki w Jaén

Miasto Jaén to także prawdziwa mekka dla każdego, kto lubi zwiedzanie! Miasto pełne jest zabytków, zamków i fortyfikacji wybudowanych przez różne cywilizacje – od Iberów, Rzymian i Wizygotów, aż po Arabów i chrześcijan.

Katedra w Jaén (Catedral de la Asunción)

Usytuowana przy Plaza de Santa María majestatyczna katedra to często punkt numer jeden podczas zwiedzania miasta. Mówi się, że dzięki swym ogromnym rozmiarom miała pomieścić tłumy wierzących, przybywających w to miejsce, by zobaczyć świętą relikwię – chustę z odbiciem twarzy Chrystusa (tzw. Santo Rostro).

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Nocny widok na panoramę Jaén z pięknie oświetloną Catedral de la Asunción.

Choć oryginalna katedra gotycka została wybudowana w XV wieku, to w kolejnych wiekach ulegała znacznym modyfikacjom, którym zawdzięczamy aktualny wygląd świątyni. Istotnymi częściami Catedral de la Asunción są zakrystia i sala kapitulna autorstwa Andrésa de Vandelvira. To jedne z najważniejszych dzieł architektonicznych w hiszpańskim renesansie. Uwagę przyciąga też piękny, neoklasycystyczny chór zaliczany do największych w Hiszpanii. Fasada katedry to z kolei jedno z pierwszych dzieł hiszpańskiego baroku wzorowanych na fasadzie bazyliki w Watykanie.

Castillo de Santa Catalina – zamek i hotel w jednym

Usytuowany na wysokości 820 m zamek to znakomity punkt widokowy na cały Jaén, znajdujące się w pobliżu gaje oliwne i wzgórza otaczające ten teren. Nazwa zamku pochodzi od nazwy gotyckiej kaplicy (La capilla de Santa Catalina de Alejandría) wybudowanej przy zamku na przełomie XIII i XIV wieku.

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Castillo de Santa Catalina, Jaén

Alcázar Nuevo, jak często nazywają zamek miejscowi, od 1965 jest też częścią tzw. hiszpańskich paradorów (Paradores de Turismo de España). Jest to grupa najbardziej emblematycznych dla całej Hiszpanii obiektów architektonicznych, które pełnią funkcję hotelu. Mówiąc inaczej, Castillo de Santa Catalina to nie tylko zabytek, ale także miejsce, w którym z powodzeniem możesz zarezerwować swój nocleg.

Łaźnie arabskie (Baños Árabes de Jaén)

Okoliczni mówią na nie Baño del Niño. XI-wieczne łaźnie arabskie cieszą się dużą popularnością wśród turystów – w ciągu roku odwiedza je średnio ponad 50 000 osób! Rekordowa jest także powierzchnia tego zabytku (ok. 450 m2), która lokuje Baños Árabes de Jaén w czołówce największych tego typu obiektów w Europie.

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Łaźnie arabskie (Baños Árabes de Jaén)

Tę nietypową atrakcję znajdziesz w piwnicach pałacu Villardompardo (Palacio de Villardompardo). Oprócz Baños Árabes warto odwiedzić także wyższe kondygnacje pałacu, na których znajdują się aż dwa muzea: Museo Internacional de Arte Naïf i Museo de Artes y Costumbres Populares.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Jaén

  • Iglesia de San Ildefonso – to drugi po katedrze najczęściej odwiedzany przybytek religijny. Dlaczego? Głównie za sprawą wydarzenia, które nosi znamiona cudu i zostało bardzo dobrze udokumentowane. Cud miał mieć miejsce w nocy z 10 na 11 czerwca 1430 r. Wtedy to według relacji świadków doszło do objawienia Matki Bożej, która wraz z niebiańską świtą miała przejść przez miasto od katedry aż do kościoła San Ildefonso.
  • Iglesia de San Juan – jeden z najstarszych kościołów w mieście, wybudowany w drugiej połowie XIV wieku. Reprezentuje styl gotycki z elementami stylu izabelińskiego na wieży.
  • Iglesia de San Bartolomé – to kolejny z najstarszych kościołów w Jaén. Pierwotnie został wybudowany w XIV wieku, jednak w wiekach późniejszych poddawano go jeszcze licznym modyfikacjom.
  • Iglesia de la Magdalena – jeszcze jeden zabytkowy kościół (XVI w.), który został wybudowany w miejscu dawnego VIII-wiecznego meczetu.
  • Hospital de San Juan de Dios – w średniowieczu miejsce to służyło za szpital. Dziś, po wykonaniu licznych renowacji, znajdziemy tutaj centrum kulturalne oraz siedzibę Instituto de Estudios Giennenses. Uwagę zwraca też urokliwe patio z piękną roślinnością:

Dlaczego warto odwiedzić Jaén w styczniu?

Gdy zależy Ci głównie na dobrej pogodzie, wybierz się do Jaén wiosną lub latem. Jeśli natomiast masz ochotę bliżej przyjrzeć się lokalnej kulturze i zwyczajom, odwiedź to miasto podczas jednego z wielu świąt, jakie mają tutaj miejsce. Oprócz tych najbardziej znanych, które obchodzone są hucznie w całym kraju (jak np. Semana Santa), w Jaén celebruje się też święto, które zdaniem wielu osób jest jednym z najciekawszych w Hiszpanii.

Gaje oliwne całkowicie zdominowały krajobraz prowincji Jaén.
Gaje oliwne całkowicie zdominowały krajobraz prowincji Jaén.

Mowa o obchodzonym w styczniu Las Lumbres de San Antón. Choć korzenie tego święta sięgają XIII wieku, to wciąż cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Punktem kluczowym są rozpalane wieczorem w różnych częściach miasta ogromne ogniska wokół których w tańcu i śpiewie gromadzą się mieszkańcy. Chętni mogą także spalić w ogniu swoje stare rzeczy. Kiedyś wierzono, że palone w ten sposób ogniska mają magiczne właściwości i pozwalają chronić zwierzęta przed chorobami (San Antón Abad to patron zwierząt).

Oprócz muzyki, tańca i znakomitej zabawy możesz liczyć także na pyszne lokalne przekąski takie jak: pieczona dynia, popcorn, tradycyjny budyń flan, chorizo i wino.

To jednak nie wszystko! Jeżeli lubisz biegać, to czeka Cię miła niespodzianka. Każdego roku w styczniu w Jaén organizowany jest międzynarodowy bieg miejski „Noche de San Antón”. Odbywa się on wieczorem, a trasa biegu rozświetlana jest przez pochodnie dzierżone przez wiwatujących kibiców. To robi wrażenie!

https://www.youtube.com/watch?v=nXkjf1nEa48

Hotele w Jaén


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com

W przeciwieństwie do innych miast Andaluzji, turyści zagraniczni nie zaglądają tu zbyt często. I właściwie… nie wiem dlaczego, bo atrakcji tutaj zdecydowanie nie brakuje!

Jaén to stolica prowincji o tej samej nazwie. Region ten słynie z ogromnej ilości gajów oliwnych, a ekonomia samego miasta oparta jest w dużym stopniu na produkcji oliwy z oliwek. Warto kupić w lokalnym sklepie lub na targu choć jedną z nich w ramach aromatycznej pamiątki z Hiszpanii.

Najciekawsze zabytki w Jaén

Miasto Jaén to także prawdziwa mekka dla każdego, kto lubi zwiedzanie! Miasto pełne jest zabytków, zamków i fortyfikacji wybudowanych przez różne cywilizacje – od Iberów, Rzymian i Wizygotów, aż po Arabów i chrześcijan.

Katedra w Jaén (Catedral de la Asunción)

Usytuowana przy Plaza de Santa María majestatyczna katedra to często punkt numer jeden podczas zwiedzania miasta. Mówi się, że dzięki swym ogromnym rozmiarom miała pomieścić tłumy wierzących, przybywających w to miejsce, by zobaczyć świętą relikwię – chustę z odbiciem twarzy Chrystusa (tzw. Santo Rostro).

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Nocny widok na panoramę Jaén z pięknie oświetloną Catedral de la Asunción.

Choć oryginalna katedra gotycka została wybudowana w XV wieku, to w kolejnych wiekach ulegała znacznym modyfikacjom, którym zawdzięczamy aktualny wygląd świątyni. Istotnymi częściami Catedral de la Asunción są zakrystia i sala kapitulna autorstwa Andrésa de Vandelvira. To jedne z najważniejszych dzieł architektonicznych w hiszpańskim renesansie. Uwagę przyciąga też piękny, neoklasycystyczny chór zaliczany do największych w Hiszpanii. Fasada katedry to z kolei jedno z pierwszych dzieł hiszpańskiego baroku wzorowanych na fasadzie bazyliki w Watykanie.

Castillo de Santa Catalina – zamek i hotel w jednym

Usytuowany na wysokości 820 m zamek to znakomity punkt widokowy na cały Jaén, znajdujące się w pobliżu gaje oliwne i wzgórza otaczające ten teren. Nazwa zamku pochodzi od nazwy gotyckiej kaplicy (La capilla de Santa Catalina de Alejandría) wybudowanej przy zamku na przełomie XIII i XIV wieku.

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Castillo de Santa Catalina, Jaén

Alcázar Nuevo, jak często nazywają zamek miejscowi, od 1965 jest też częścią tzw. hiszpańskich paradorów (Paradores de Turismo de España). Jest to grupa najbardziej emblematycznych dla całej Hiszpanii obiektów architektonicznych, które pełnią funkcję hotelu. Mówiąc inaczej, Castillo de Santa Catalina to nie tylko zabytek, ale także miejsce, w którym z powodzeniem możesz zarezerwować swój nocleg.

Łaźnie arabskie (Baños Árabes de Jaén)

Okoliczni mówią na nie Baño del Niño. XI-wieczne łaźnie arabskie cieszą się dużą popularnością wśród turystów – w ciągu roku odwiedza je średnio ponad 50 000 osób! Rekordowa jest także powierzchnia tego zabytku (ok. 450 m2), która lokuje Baños Árabes de Jaén w czołówce największych tego typu obiektów w Europie.

Jaén - światowa stolica oliwy z oliwek | Południowa Hiszpania (Andaluzja) // HIspanico.pl
Łaźnie arabskie (Baños Árabes de Jaén)

Tę nietypową atrakcję znajdziesz w piwnicach pałacu Villardompardo (Palacio de Villardompardo). Oprócz Baños Árabes warto odwiedzić także wyższe kondygnacje pałacu, na których znajdują się aż dwa muzea: Museo Internacional de Arte Naïf i Museo de Artes y Costumbres Populares.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Jaén

  • Iglesia de San Ildefonso – to drugi po katedrze najczęściej odwiedzany przybytek religijny. Dlaczego? Głównie za sprawą wydarzenia, które nosi znamiona cudu i zostało bardzo dobrze udokumentowane. Cud miał mieć miejsce w nocy z 10 na 11 czerwca 1430 r. Wtedy to według relacji świadków doszło do objawienia Matki Bożej, która wraz z niebiańską świtą miała przejść przez miasto od katedry aż do kościoła San Ildefonso.
  • Iglesia de San Juan – jeden z najstarszych kościołów w mieście, wybudowany w drugiej połowie XIV wieku. Reprezentuje styl gotycki z elementami stylu izabelińskiego na wieży.
  • Iglesia de San Bartolomé – to kolejny z najstarszych kościołów w Jaén. Pierwotnie został wybudowany w XIV wieku, jednak w wiekach późniejszych poddawano go jeszcze licznym modyfikacjom.
  • Iglesia de la Magdalena – jeszcze jeden zabytkowy kościół (XVI w.), który został wybudowany w miejscu dawnego VIII-wiecznego meczetu.
  • Hospital de San Juan de Dios – w średniowieczu miejsce to służyło za szpital. Dziś, po wykonaniu licznych renowacji, znajdziemy tutaj centrum kulturalne oraz siedzibę Instituto de Estudios Giennenses. Uwagę zwraca też urokliwe patio z piękną roślinnością:

Dlaczego warto odwiedzić Jaén w styczniu?

Gdy zależy Ci głównie na dobrej pogodzie, wybierz się do Jaén wiosną lub latem. Jeśli natomiast masz ochotę bliżej przyjrzeć się lokalnej kulturze i zwyczajom, odwiedź to miasto podczas jednego z wielu świąt, jakie mają tutaj miejsce. Oprócz tych najbardziej znanych, które obchodzone są hucznie w całym kraju (jak np. Semana Santa), w Jaén celebruje się też święto, które zdaniem wielu osób jest jednym z najciekawszych w Hiszpanii.

Gaje oliwne całkowicie zdominowały krajobraz prowincji Jaén.
Gaje oliwne całkowicie zdominowały krajobraz prowincji Jaén.

Mowa o obchodzonym w styczniu Las Lumbres de San Antón. Choć korzenie tego święta sięgają XIII wieku, to wciąż cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Punktem kluczowym są rozpalane wieczorem w różnych częściach miasta ogromne ogniska wokół których w tańcu i śpiewie gromadzą się mieszkańcy. Chętni mogą także spalić w ogniu swoje stare rzeczy. Kiedyś wierzono, że palone w ten sposób ogniska mają magiczne właściwości i pozwalają chronić zwierzęta przed chorobami (San Antón Abad to patron zwierząt).

Oprócz muzyki, tańca i znakomitej zabawy możesz liczyć także na pyszne lokalne przekąski takie jak: pieczona dynia, popcorn, tradycyjny budyń flan, chorizo i wino.

To jednak nie wszystko! Jeżeli lubisz biegać, to czeka Cię miła niespodzianka. Każdego roku w styczniu w Jaén organizowany jest międzynarodowy bieg miejski „Noche de San Antón”. Odbywa się on wieczorem, a trasa biegu rozświetlana jest przez pochodnie dzierżone przez wiwatujących kibiców. To robi wrażenie!

https://www.youtube.com/watch?v=nXkjf1nEa48

Hotele w Jaén


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama