Strona głównaSkała Gibraltarska - Imponująca z zewnątrz i zaskakująca od środka

Skała Gibraltarska – Imponująca z zewnątrz i zaskakująca od środka

Jeśli mam być szczera, to nie znam drugiej skały na świecie, która odegrałaby tak ważną rolę w historii kilku krajów, a dziś jest odwiedzana przez miliony turystów rocznie!

Skała Gibraltarska (Upper Rock) to największa atrakcja Gibraltaru. Właśnie dla niej wielu turystów spędzających wakacje na Costa del Sol, decyduje się odwiedzić to brytyjskie terytorium zamorskie. Co jest w niej tak wyjątkowego i dlaczego właściwie warto odwiedzić to miejsce? Tego dowiesz się już za chwilę! 

Magoty Gibraltarskie

Te jedyne wolno żyjące małpy w Europie stanowią główną atrakcję turystyczną Gibraltaru. Większość z nich znajdziemy właśnie na Skale Gibraltarskiej, która jest częścią rezerwatu przyrody Gibraltar Nature Reserve. Za sprawą swojego przyjaznego wyglądu i otwartości na ludzi magoty gibraltarskie cieszą się dużą sympatią turystów. Mimo wszystko, warto pamiętać, że są to półdzikie zwierzęta, którym bardzo daleko do „pluszowych przytulanek”, jak mylnie bywają postrzegane.

WARTO WIEDZIEĆ: Dokarmianie makaków na Gibraltarze jest zabronione i karane surowymi mandatami do kilku tysięcy funtów!

MAŁPY NA GIBRALTARZE - Co warto wiedzieć przed ich spotkaniem?
MAŁPY NA GIBRALTARZE – Co warto wiedzieć przed ich spotkaniem?

Jaskinie i tunele

O tym, że Skała Gibraltarska robi wrażenie z zewnątrz wie każdy. Ale o tym, co kryje jej wnętrze wiedzą tylko ci, którzy zdecydowali się na spacer jej szlakami. Pozwala on odkryć naturalne jaskinie, które znajdują się wewnątrz skały oraz tunele wydrążone przez brytyjskie wojska podczas Wielkiego Oblężenia Gibraltaru (1779-1783) oraz w czasach II wojny światowej. 

Jaskinia św. Michała, Skała Gibraltarska
Jaskinia św. Michała, Skała Gibraltarska

Jak dotrzeć na Skałę Gibraltarską?

Skałę Gibraltarską można zdobyć na trzy sposoby. Pieszo, przy pomocy kolejki linowej lub korzystając z busów wycieczkowych lub taksówek. Piesza wędrówka zajmuje do dwóch godzin i obfituje w kilka dodatkowych atrakcji po drodze, takich jak wizyta we wspomnianych wcześniej jaskiniach i tunelach, oglądanie panoramy Gibraltaru czy obserwowanie makaków. Sama trasa nie jest trudna, ale warto zadbać o wygodne buty i napoje.

Kolejka linowa na Skałę Gibraltarską
Kolejka linowa na Skałę Gibraltarską

Przejazd kolejką linową na Skałę Gibraltarską zajmuje około 6 minut (bilet kupisz na tej stronie). Mimo że jest to krótki czas, to pozwala nacieszyć oczy niesamowitymi widokami oraz zafundować sobie mały zastrzyk adrenaliny. Kolejka posiada trzy stacje: dolną, środkową i górną. Środkowa stacja jest o tyle atrakcyjna, że to przy niej znajduje się Apes Den – ulubione miejsce spokojniejszej grupy makaków, które uwielbiają kręcić się w okolicy. Warto jednak pamiętać, że w okresie od kwietnia do października środkowa stacja kolejki jest nieczynna.

Specjalne busy wycieczkowe oraz taksówki to trzecia opcja na zdobycie Skały Gibraltarskiej. Tę opcję zwiedzania warto wybrać w przypadku osób o ograniczonych możliwościach ruchowych lub osób starszych z mniejszą kondycją.

Skała Gibraltarska na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY