Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiMagoty Gibraltarskie - Wredne małpy czy największa atrakcja półwyspu?

Magoty Gibraltarskie – Wredne małpy czy największa atrakcja półwyspu?

Rzadko się zdarza, że główną atrakcją jakiegoś miejsca są zwierzęta. Tym bardziej, gdy czasem mają one do powiedzenia więcej niż ludzie.

Magoty gibraltarskie to jedyne wolno żyjące małpy w Europie. W całym Gibraltarze ich populacja liczy ponad 200 osobników, z czego większość znajdziemy na Skale Gibraltarskiej, stanowiącej część rezerwatu przyrody Gibraltar Nature Reserve. To prawdziwy symbol tego półwyspu i atrakcja turystyczna w jednym. 

Spotkania z magotami

Magoty przywykły do obecności ludzi, co ma swoje dobre i złe strony. Turyści są zachwyceni możliwością obcowania z nimi i robieniem im zdjęć. Kiedyś małpy na Gibraltarze czerpały z tego wymierne korzyści w postaci łatwego sposobu na zdobycie pożywienia. Ich uzależnienie od ludzi stało się jednak problematyczne ze względów bezpieczeństwa.

Niejednokrotnie dochodziło do tego, że makaki atakowały ludzi lub próbowały ich przestraszyć, aby wymusić otrzymanie jedzenia. Między innymi z tego powodu ich dokarmianie jest w tej chwili zabronione i karane wysokimi mandatami do kilku tysięcy funtów.

CIEKAWOSTKA: Makaki to nie jedyne zwierzęta, których domem jest Skała Gibraltarska. Zobaczysz tu też różne gatunki ptaków, lisy, króliki i jaszczurki.

MAŁPY NA GIBRALTARZE - Co warto wiedzieć przed ich spotkaniem?
MAŁPY NA GIBRALTARZE – Co warto wiedzieć przed ich spotkaniem?

Widząc na horyzoncie agresywnego lub przestraszonego osobnika, lepiej się oddalić i nie prowokować bliższego spotkania, które może skończyć się podrapaniem lub ugryzieniem. Nie warto zbliżać się też do młodych osobników, ponieważ ich rodzice mogą to mylnie odebrać jako atak i chcąc chronić potomstwo, bez problemu uciekną się do przemocy. Warto zachować też czujność na biżuterię (lepiej ją zdjąć!), torebkę i to co trzymamy w dłoni. Zdarza się, że makaki wyrywają z rąk różne przedmioty, a biorąc pod uwagę ich zwinność – odzyskanie skradzionej zguby jest praktycznie niemożliwe.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli podróżujesz z dziećmi, zwróć uwagę, aby podczas wycieczki na Skałę Gibraltarską nie jadły akurat lizaków lub lodów. Makaki nie będą miały skrupułów, aby wyrwać maluchom przekąski z rąk.

Apes Den

Apes Den to fragment Skały Gibraltarskiej zamieszkały przez szczególną grupę magotów. Zwykle to właśnie tutaj można zobaczyć więcej spokojnie usposobionych osobników. Apes Den usytuowane jest przy środkowej stacji kolejki linowej. Warto wiedzieć, że w okresie od kwietnia do października kolejka nie zatrzymuje się na tej stacji. Aby do niej dotrzeć, czeka nas więc mały spacer z górnej stacji kolejki w dół, w stronę miasta.

Skąd wzięły się małpy na Gibraltarze?

Teorii jest kilka, a każda z nich równie prawdopodobna. Zdaniem niektórych przyrodników w przeszłości makaki zamieszkiwały różne części Europy, a ich populacja na Gibraltarze to jedyna, która przetrwała na Starym Kontynencie do czasów dzisiejszych. Według innych magoty na Gibraltar przywieźli z Afryki Arabowie (jakby nie patrzeć dominacja muzułmańska w tej części Półwyspu Iberyjskiego trwała przez kilkaset lat).

Mimo że niektóre małpy na GIbraltarze są przyjaźnie nastawione do ludzi, to warto pamiętać, że wciąż są to półdzikie zwierzęta
Mimo że niektóre małpy na GIbraltarze są przyjaźnie nastawione do ludzi, to warto pamiętać, że wciąż są to półdzikie zwierzęta

Ostatnia z teorii mówi o tym, że makaki sprowadzili na Gibraltar brytyjscy żołnierze w XVII wieku. To wyjaśnienie pochodzenia gibraltarskich magotów jest najbardziej powszechne. Podsyca je legenda, według której Gibraltar pozostanie we władaniu Wielkiej Brytanii tak długo, jak długo żyją w tym miejscu magoty. Jej wydźwięk był na tyle duży, że gdy podczas II wojny światowej (1942) ich liczebność zmalała do zaledwie kilku osobników, Winston Churchill nakazał natychmiastowe sprowadzenie małp z Algierii. I choć może się wydawać, że to dziwne, zabobonne posunięcie, to miało ono istotny wpływ na morale brytyjskich żołnierzy.

CIEKAWOSTKA: Magoty gibraltarskie przez długi czas znajdowały się pod bezpośrednią opieką Armii Brytyjskiej (1915-1991). Wojsko dbało o zapewnienie im pożywienia, a chore lub ranne małpy leczono w wojskowym szpitalu.

Magoty gibraltarskie pod ochroną

Warto wiedzieć, że magoty w Gibraltarze również dziś nie są zdane wyłącznie na siebie. Gibraltarskie Towarzystwo Historii Naturalnej i Ornitologii zapewnia im opiekę medyczną oraz dba o dostawy wody i uzupełnianie ich naturalnej diety o owoce i warzywa. Każdemu nowemu osobnikowi wszczepia się też microchip, a jego obecność na Gibraltarze jest odnotowywana w specjalnym rejestrze.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY