Strona głównaAndaluzjaZ Andaluzji na GibraltarGibraltar - Dlaczego warto odwiedzić go podczas wizyty w Andaluzji?

Gibraltar – Dlaczego warto odwiedzić go podczas wizyty w Andaluzji?

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Zaletą wakacji w Andaluzji jest to, że łatwo stąd wybrać się na 1-dniowe wycieczki do innych krajów, a nawet do Afryki! W tym artykule ograniczymy się do Europy, ale nie zabraknie też szczypty egzotyki…

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie, które mimo że znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, to nie należy do Hiszpanii. Można powiedzieć, że jest to kość niezgodny pomiędzy tymi dwoma państwami, a po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, spór o Gibraltar może zaostrzyć się jeszcze bardziej. Powodów jest wiele, a ten najistotniejszy to sposób przekraczania granicy Hiszpania-Gibraltar. Jak dotąd mieszkańcom Unii Europejskiej wystarcza do tego dowód lub paszport. Z powodu brexitu za jakiś czas sytuacja ta może się zmienić, dlatego dopóki jest taka możliwość – korzystajcie z bezwizowej wizyty w Gibraltarze.

WARTO WIEDZIEĆ: Językiem urzędowym w Gibraltarze jest angielski. Większość mieszkańców posługuje się też biegle hiszpańskim, a niektórzy także: arabskim, hindi czy językami berberyjskimi.

Magoty to symbol GIbraltaru
Magoty to symbol GIbraltaru

Skała Gibraltarska (Upper Rock)

Ta najbardziej charakterystyczna góra Gibraltaru ma wysokość 426 m n.p.m., pochodzi z okresu jurajskiego i w większości składa się z wapienia. Dużą część Skały zajmuje rezerwat przyrody (Gibraltar Nature Reserve), a ona sama jest zamieszkała przez magoty gibraltarskie (inaczej: makaki berberyjskie), które są jedynym gatunkiem wolno żyjących małp w Europie. Ich najbardziej przyjazną grupę odnajdziemy w miejscu zwanym Apes Den, które jest położone przy środkowej stacji kolejki. Skałę Gibraltarską warto jednak odwiedzić nie tylko dla małp, ale także dla niezapomnianych krajobrazów, jakie roztaczają się z jej punktów widokowych.

Skała Gibraltarska
Skała Gibraltarska

Wraz z górą położoną w Afryce (w zależności od źródeł czasem jest to góra Monte Hacho w Ceucie, a czasem Dżabal Musa w Maroko) Skała Gibraltarska tworzy tzw. Słupy Heraklesa. W Starożytności było to miejsce, które uważano za koniec świata. Dziś wiemy, że synonimem Słupów Heraklesa jest Cieśnina Gibraltarska, która łączy Morze Śródziemne z Oceanem Atlantyckim.

CZY WIESZ, ŻE: Słupy Heraklesa znajdują się w godle Hiszpanii oraz w herbie Kadyksu.

Jaskinia św. Michała i Tunele Wielkiego Oblężenia

Piesza wędrówka po Skale Gibraltarskiej pozwala odkryć znajdujące się w niej jaskinie. Tą najciekawszą jest Jaskinia św. Michała, którą kiedyś zamieszkiwali neandertalczycy, a dziś znajduje się w niej sala koncertowa o doskonałej akustyce.

Jaskinia św. Michała, Skała Gibraltarska
Jaskinia św. Michała, Skała Gibraltarska

Skała Gibraltarska jest pełna nie tylko naturalnych jaskiń, ale także tuneli wydrążonych podczas różnych wojen. Najbardziej znane są Tunele Wielkiego Oblężenia (Great Siege Tunnels) wydrążone przez Brytyjczyków w latach 1779-1783 podczas Wielkiego Oblężenia Gibraltaru przez wojska hiszpańskie i francuskie. Było to czternaste (ostatnie) oblężenie tego terytorium i jedno z najdłuższych, jakie miało miejsce w historii wojen europejskich. Budowa tuneli w Skale Gibraltarskiej pozwoliła Brytyjczykom na transport sprzętu wojskowego, wybudowanie specjalnych otworów do zamontowania dział i w efekcie – skuteczne odparcie ataków.

Tunele w Skale Gibraltarskiej były wykorzystywane i rozbudowane także podczas II wojny światowej. To stąd Churchill i Eisenhower dowodzili inwazją na Afrykę Północną (1941). Dziś tunele są udostępnione dla zwiedzających oraz wzbogacone o ekspozycję poświęconą ich historii i znaczeniu podczas wojen.

Europa Point

Latarnia morska Trinity, Europa Point
Latarnia morska Trinity, Europa Point

Europa Point to najbardziej wysunięta na południe część Gibraltaru. Oprócz urzekającej promenady i niewielkiej latarni morskiej z XIX wieku (Trinity Lighthouse) do odwiedzin zachęca tutaj także polski akcent. Jest to pomnik gen. Sikorskiego, który wybudowano w 2013 r. jako pamiątkę po tragicznej katastrofie lotniczej z 1943 roku.

Cmentarz Trafalgarski

Cmentarz Trafalgarski na Gibraltarze
Cmentarz Trafalgarski na Gibraltarze

Wbrew swojej nazwie ta zabytkowa nekropolia zawiera szczątki nie tylko osób poległych pod Trafalgarem, ale także ofiar w bitwie pod Algeciras (1801) i walkach o Kadyks (1810) oraz o Malagę (1812). Co ciekawe zdecydowana większość grobów dotyczy ofiar epidemii żółtej febry, która miała miejsce w latach 1804, 1813 i 1814.

Muzeum Gibraltarskie

Aby dowiedzieć się więcej na temat historii Gibraltaru, warto odwiedzić poświęcone mu muzeum. Jedna z ciekawszych ekspozycji jest poświęcona neandertalczykom, których czaszki odkryto w jaskiniach Skały Gibraltarskiej. Piwnice Muzeum Gibraltarskiego kryją z kolei pozostałości po dawnych łaźniach arabskich z XIII i XIV wieku.

Mauretański zamek

Zamek Mauretański na Gibraltarze
Zamek Mauretański na Gibraltarze

Kolejne miejsce na mapie gibraltarskich atrakcji to Zamek Maurów (Moorish Castle). Jego historia sięga XII wieku, jednak większość zabudowań z tego okresu została zniszczona. To co możemy zobaczyć dzisiaj, to głównie fortyfikacje powstałe w latach 1309-1333. Elementem najbardziej przyciągającym uwagę jest Wieża Hołdu (Tower of Homage). Sam zamek aż do 2010 roku pełnił funkcję więzienia. Dziś miejsce to jest otwarte na turystów i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji na Gibraltarze.

Zakupy na Gibraltarze

Będąc w Gibraltarze warto wybrać się na zakupy, by zdobyć kilka ciekawych pamiątek lub kupić niektóre produkty po okazyjnych cenach. Do tych ostatnich należą często: perfumy, biżuteria oraz elektronika. Najbardziej polecanym miejscem na rozpoczęcie shoppingu jest ulica Main Street. 

Jak dostać się na Gibraltar?

Z Polski do Gibraltaru nie ma lotów bezpośrednich. Dotrzesz tutaj z lotnisk w Londynie, Gatwick, Manchesterze i Birmingham. W Hiszpanii najbliższym lotniskiem jest lotnisko w Maladze.

Jeśli spędzasz wakacje w Andaluzji, to aby dostać się na Gibraltar, masz dwie opcje. Pierwsza to wycieczka na własną rękę, do której polecam wynajem samochodu (wygodniejsza i szybsza podróż niż np. pociągiem). Druga możliwość to rezerwacja zorganizowanej wycieczki do Gibraltaru. Tego typu wycieczki trwają zwykle 1 dzień i w zależności od opcji mogą obejmować też opiekę profesjonalnego przewodnika i zwiedzenie najciekawszych miejsc na półwyspie.

Wycieczki do Gibraltaru organizowane są zwykle z takich miejscowości jak: Malaga, Marbella, Torremolinos, Estepona, Mijas, Benalmádena, Nerja czy Fuengirola. Znajdziesz je wszystkie na tej stronie.

Hotele na Gibraltarze

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne