Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCasa Amatller – Modernistyczna kamienica w centrum Barcelony

Casa Amatller – Modernistyczna kamienica w centrum Barcelony

Do odwiedzin w Casa Batlló Gaudiego nikogo nie trzeba długo zachęcać. Ale czy wiesz, że równie interesująca jest sąsiadująca z nim inna kamienica – budynek równie ciekawy, co kultowa Casa Batlló, ale za to znacznie… słodszy? Poznajcie Casa Amatller.

Casa Amatller to zabytkowy dom, stojący przy Passeig de Gràcia w Barcelonie, wybudowany w latach 1898-1900. Za jego projektem stał znany architekt – Josep Puig i Cadafalch. Zleceniodawcą był natomiast Antoni Amatller – kataloński mistrz czekolady. Znając te podstawowe informacje, przekonajmy się, co wyjątkowego kryje ten budynek, że jest jedną z popularniejszych atrakcji, jakimi może pochwalić się Barcelona.

WARTO WIEDZIEĆ: Gdy Puig i Cadafalch otrzymał zlecenie od rodziny Amatller, tak naprawdę polegało ono na przeprojektowaniu istniejącej już kamienicy. Pierwotny budynek Casa Amatller był bowiem autorstwa Antoniego Roberta (1875).

Zwiedzanie Casa Amatller

Oglądanie Casa Amatller rozpoczyna się jeszcze przed wejściem do budynku. Jednym z najważniejszych jego elementów jest bowiem modernistyczna fasada inspirowana katalońskim gotykiem. Uwagę zwracają charakterystyczne „schodki” na dachu, które wyróżniają ten budynek na tle innych, znajdujących się w jego sąsiedztwie.

W Casa Amatller nie brakuje też starannie wykonanych płaskorzeźb i rzeźbionych balkonów. Wszystko to przepełnia bogata symbolika oraz mnogość kolorowych elementów dekoracyjnych tego miejsca.

Równie zaskakujące jest wnętrze Casa Amatller. Do czasów dzisiejszych udało się je zachować niemal w 100% w oryginalnym stanie. Pomieszczenia pełne są mebli oraz przedmiotów ozdobnych charakterystycznych dla katalońskiej burżuazji z początku XX wieku. A to wciąż nie wszystko.

Josep Puig i Cadafalch, odpowiadający za projekt budynku Casa Amatller, był jednym z najsłynniejszych modernistów w Barcelonie.
Josep Puig i Cadafalch, odpowiadający za projekt budynku Casa Amatller, był jednym z najsłynniejszych modernistów w Barcelonie.

Antoni Amatller był estetą, czego wyrazem jest znajdująca się w Casa Amatller ogromna kolekcja szklanych przedmiotów. Liczy ona ponad 750 eksponatów reprezentujących różne style, okresy historyczne i miejsca, z których pochodzą.

Zwiedzanie Casa Amatller kończy się degustacją czekolady. Przedłużeniem słodkiej wizyty może być natomiast kolejny kubek gorącej czekolady (bo przecież nie ma czegoś takiego jak ZA DUŻO czekolady), który oferuje tutejsza kawiarnia.

Informacje praktyczne

Casa Amatller na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY