Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCasa Batlló – Smoczy dom Gaudiego w Barcelonie

Casa Batlló – Smoczy dom Gaudiego w Barcelonie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Znajdujący się w samym centrum Barcelony budynek Casa Batlló to kolejne z dzieł, którym Antonio Gaudí na stałe wpisał się w historię architektury.

Casa Batlló, stojąca przy ulicy Passeig de Gràcia 43, to kamienica wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Znany wszystkim hiszpański architekt zajął się jednak jej przebudową nieco później. Casa Batlló znajduje się obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest ikoną Barcelony, a jednocześnie niezbędnym przystankiem dla każdego, kto chce poznać twórczość Gaudiego i modernizm w najlepszym wydaniu. Jest to również jedna z najwyżej ocenianych atrakcji kulturalnych i turystycznych, odwiedzana przez milion turystów rocznie.

Historia Casa Batlló

W pierwszych latach jej istnienia Casa Batlló nie miała zbyt dużo wspólnego ze znaną nam dziś kamienicą. Budynek powstał w 1877 roku pod okiem Emilio Sala Cortésa, jednego z nauczycieli architektury Gaudiego, i miał być częścią ambitnego planu rozwoju urbanistycznego Barcelony.

W 1903 roku konstrukcję nabył Josep Batlló y Casanovas, przemysłowiec tekstylny, właściciel kilku fabryk w Barcelonie i znany biznesmen. Pierwotny plan polegał na całkowitej likwidacji budynku, jednak dzięki uporczywości Gaudiego, którego twórczości Batlló całkowicie zaufał, zburzenie Casa Batlló zostało wykluczone. Architekt wziął się więc za renowację. W latach 1904-1906 całkowicie zmienił fasadę, rozmieszczenie wewnętrznych ścian, powiększył dziedziniec i sprawił, że wnętrze stało się prawdziwym dziełem sztuki. Oprócz wartości artystycznej, zadbał także o świetną funkcjonalność budynku.

Casa Batlló przestała należeć do rodziny Batlló w latach 50. i przechodziła z rąk do rąk aż do lat 90. , kiedy to trafiła w ręce obecnych właścicieli. Rodzina Bernat (ta sama, która stworzyła markę Chupa-Chups) całkowicie odrestaurowała dom, a w 1995 roku otworzyła go dla społeczeństwa i zaprezentowała światu ten architektoniczny klejnot, który wyszedł spod ręki mistrza modernizmu.

Casa Batlló znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Casa Batlló, niezwykła kamienica autorstwa Antoniego Gaudiego

CIEKAWOSTKA: W czasie przebudowy Casa Batlló, renowacją sąsiednich domów zajmowali się inni, wybitni architekci modernizmu. Wszyscy oni (włącznie z Gaudim) rywalizowali o nagrody urbanistyczne przyznawane przez Radę Miasta Barcelony, dlatego niektórzy nazywali tę część miasta Blokiem Niezgody. Dziś wszystkie te budynki tworzą unikalny zespół architektoniczny, składający się z Casa Amatller, Casa Lleó Morera, Casa Mulleras, Casa Josefina Bonet i oczywiście Casa Batlló.

Fasada kamienicy

Antonio Gaudí miał w zwyczaju tworzenie fasad nietuzinkowych, których nie sposób pomylić z innymi konstrukcjami. Taką elewację wymyślił też w tym przypadku. Gaudí przekształcił Casa Batlló w malarskie płótno i wyczarował fasadę przywołującą na myśl spokojną taflę morza. Okna, balkony i duża trybuna posłużyły artyście w uzyskaniu efektu pofalowanej powierzchni, a niezwykłe kolory i wzory uzyskane mozaikami z kamienia, szkła i ceramiki jeszcze bardziej uwydatniają jego fascynację naturą.

Kamienica zlokalizowana jest przy ulicy Passeig de Gràcia 43
Kamienica zlokalizowana jest przy ulicy Passeig de Gràcia 43

Najniższe poziomy kamienicy zawierają smukłe kamienne kolumny o kościstych kształtach. To właśnie one sprawiły, że mieszkańcom Barcelony budynek znany jest także jako Casa dels Ossos (Dom Kości). Ten nieco mroczny motyw podtrzymują żeliwne balustrady balkonów, przypominające według niektórych fragmenty czaszek. Casa Batlló wieńczy dach, który wprawia w osłupienie praktycznie wszystkich przechodniów. Dachówki doskonale imitują łuski gada, dzięki czemu cały dach łudząco przypomina grzbiet zwierzęcia. W górnej części widoczna jest także nieregularna wieża, z której wystaje czteroramienny krzyż.

Jedna kamienica, wiele interpretacji

Rozbudzający wyobraźnię dach Casa Batlló dał początek wielu mniej lub bardziej popularnym interpretacjom stworzonej przez Gaudiego fasady. Większość twierdzi, że dzieło architekta nawiązuje do historii świętego Jerzego, patrona Katalonii. Według legendy św. Jerzy zabił swoim mieczem smoka, zagrażającego życiu pewnej księżniczki i całej ludności wioski. Podobno konstrukcja znajdującej się na dachu wieży symbolizuje miecz zakończony rękojmią w kształcie krzyża. Zgładzony przez świętego smok przykrywa cały budynek, a filary w kształcie kości przypominają o jego ofiarach. To właśnie w nawiązaniu do tej historii powstał kolejny przydomek budowli, bo znana jest ona nie tylko jako Dom Kości, ale i Dom Smoka.

Ten odbiór jest uzasadniony, bo Antonio Gaudi przywiązany był zarówno do religii, jak i do swojej katalońskiej narodowości. Nie wszyscy zgadzają się jednak z tą interpretacją. Są tacy, którzy patrząc na fasadę kamienicy, widzą wodny krajobraz przypominający serię obrazów olejnych, odbicie chmur w tafli morza lub lilie wodne na jeziorze. Sam Gaudí nigdy nie wyjaśnił swojej pracy i nie zdradził żadnych wskazówek dotyczących jego prawdziwej inspiracji. Prawdopodobnie chciał w ten sposób pozostawić ogromną przestrzeń na tysiące indywidualnych interpretacji tego dzieła.

Architektura Casa Batllo

Wnętrze kamienicy zachwyca i zadziwia nie mniej niż jego zewnętrzna fasada. Gaudí współpracował z najlepszymi rzemieślnikami tamtych czasów, a ci umożliwili mu stworzenie elementów z użyciem kutego żelaza, drewna, witraży, płytek ceramicznych czy kamiennych ornamentów. W architekturze Casa Batlló nie brak symbolizmu i nawiązań do natury.

Trudno Wam będzie znaleźć tam kąty proste, które zastąpione zostały obłymi kształtami. Rękę artysty widać na każdym kroku, od designu przez kolor i kształt, aż do gry światła. A konstrukcja jest na tyle wyjątkowa, że przy swojej bujności wnętrza, jest również zaskakująco funkcjonalna.

Szlachetne Piętro

Po wejściu do wnętrza kamienicy od razu pokierujcie się do serca domu czyli na Szlachetne Piętro, które tak doskonale odzwierciedla charakterystyczny na Gaudiego styl architektoniczny. Takiego pomieszczenia jeszcze nie widzieliście. Ogromnych rozmiarów okno z witrażami sprawia, że cały korytarz otwarty jest na ulicę Paseo de Gracia. Dębowe drzwi mają organiczne kształty, kominek przypomina grzybka, a sufit faluje jak wzburzone morze w wietrzny dzień. Na tym piętrze zobaczyć można także biuro, w którym pracował sam Joan Batlló.

Dziedziniec świateł

Nazwa tego dziedzińca zdradza szybko jego najważniejszą funkcję. To właśnie znacznie powiększony przez Gaudiego dziedziniec był gwarantem odpowiedniego doświetlenia wszystkich pomieszczeń domu. Patio pokryte jest płytkami w różnych odcieniach niebieskiego koloru nie tylko ze względów estetycznych.

Casa Batllo zachwyca wnętrzami, w których główną rolę grają natura i światło
Casa Batllo zachwyca wnętrzami, w których główną rolę grają natura i światło

Bardziej intensywne barwy umieszczone w górnej części i jaśniejsze w dolnej mają zapewnić równomierny rozkład światła. Do otrzymania takiego efektu przyczyniają się także okna w różnych rozmiarach rozmieszczone na stosownych poziomach.

Ogród wewnętrzny

Spacer po Szlachetnym Piętrze zaprowadzi Was do ekskluzywnego tylnego dziedzińca. Z założenia miała to być mała oaza w środku miasta, zaprojektowana tak, aby można było cieszyć się popołudniowym słońcem bez konieczności opuszczania budynku. Wspaniałym elementem dekoracyjnym są tam donice pokryte ceramiką i szkłem, ale największą uwagę zwiedzających skrada zwykle posadzka, stworzona z płytek tworzących piękne wzory.

Poddasze i dach

Jedną z najbardziej wyjątkowych przestrzeni w Casa Batlló jest poddasze, które było obszarem usługowym dla najemców i obejmowało pomieszczenia takie jak pralnie czy magazyny. Niezwykle zaskakuje ono swoją prostotą i kolorem. Nie zobaczycie tam tak charakterystycznych dla Gaudiego, intensywnych barw, a inspirację śródziemnomorską bielą i wszechobecne światło. By zobaczyć całe poddasze przejść musicie pod dziesiątkami łuków, przypominających żebra. Ten element architektury przypomina każdemu zwiedzającemu, że przechadza się po wnętrzu śpiącego na dachu smoka.

Zaprojektowany przez Antonio Gaudiego dach przypomina smocze łuski
Zaprojektowany przez Antonio Gaudiego dach przypomina smocze łuski

Ze strychu szybko przejść można na dach, który z daleka tak bardzo przypomina grzbiet wielkiego gada. Łuski zwierzęcia robią z bliska duże wrażenie, ale prawdziwymi gwiazdami dachu są cztery zestawy falistych, polichromowanych kominów, zaprojektowanych tak, aby zapobiegać wdmuchiwaniu powietrza z powrotem do środka.

WARTO WIEDZIEĆ: Casa Batlló to nie jedyna kamienica Gaudiego stojąca przy Passeig de Gracia. Spacerując tą ulicą zobaczyć możecie także Casa Mila, kamienicę, znaną jako La Pedrera, przez wielu uważaną za najbardziej dojrzały i doskonały projekt architekta.

Zwiedzanie Casa Batlló

Podziwianie zewnętrznej fasady tej bajkowej kamienicy na pewno zajmie Wam kilka dobrych minut, ale tych minut zdecydowanie warto poświęcić jej dużo więcej wchodząc do jej wnętrza. Casa Batllo należy do jednych z najpopularniejszych atrakcji, jakie oferuje Barcelona, a co za tym idzie przed jej wejściem często ustawiają się bardzo długie kolejki. Dlatego warto zaopatrzyć się w bilet z wyprzedzeniem, zwłaszcza, że wejściówki kupione drogą internetową są nieco tańsze.

W cenie każdego biletu zawarty jest audioprzewodnik w jednym z 15 języków. Standardowe wejście pozwala zwiedzać główne piętro, poddasze, dach i dziedzińce. Wycieczkę wzbogacają też specjalne przestrzenie zaprojektowane przez światowych artystów, składających hołd twórczości Gaudiego.

Istnieją też droższe wersje biletów, które oprócz takich przywilejów jak darmowa anulacja czy pierwszeństwo wejścia pozwolą Wam poznać portiernię czy prywatny apartament rodziny Batlló, wypełniony XX-wiecznymi meblami. Płacąc nieco więcej można też skorzystać ze specjalnych tabletów, które w każdym elemencie domu pomagają odkryć inspirację naturą.

WARTO WIEDZIEĆ: W miesiącach zimowych, w ostatnich godzinach otwarcia Casa Batllo organizowane jest zwiedzanie wzbogacone specjalnymi projekcjami światła i obrazów. Jeśli jednak skusi Was ta opcja i zostawicie wizytę w kamienicy na późne godziny, pamiętajcie, że ostatnie wejście do Casa Batlló możliwe jest na godzinę i 15 minut przed zamknięciem obiektu.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Casa Batlló najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Zakup biletu przez Internet gwarantuje brak kolejki do kasy i brak ryzyka, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 9:00 do 21:00
  • Adres: Passeig de Gràcia 43, 08007 Barcelona
  • Kup bilety na GetYourGuide

Casa Batlló na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne