Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiTOP 12: Najbardziej nawiedzone miejsca w Barcelonie

TOP 12: Najbardziej nawiedzone miejsca w Barcelonie

Barcelona jest pełna sekretów i tajemnic. Legendy i opowieści jakimi może pochwalić się to miasto, potrafią zmrozić krew w żyłach nawet największym sceptykom…

Szukając nietypowych wrażeń w stolicy Katalonii, można trafić na przewodników, którzy zabiorą Cię w najbardziej nawiedzone miejsca w Barcelonie. My wybraliśmy dla Was 12 z nich, które są najchętniej oblegane przez „pogromców duchów”.

1. Plaça del Comerc

W tym miejscu możesz spotkać ducha Portal Nou. Jest to niewielkie miejsce z lampą uliczną pośrodku i dużym zegarem w tle. Zdaniem niektórych paranormalne zjawiska obserwuje się tu 8-10 razy do roku, a większość z nich ma miejsce między godziną 21:00, a północą. Według opowieści, ducha można zobaczyć wieczorową porą, gdy przechadza się w świetle latarni ulicznej.

2. Carrer de Flor de Lliri

W połowie XX wieku ulica ta słynęła z miejsc, w których podróżnicy zatrzymywali się, by odpocząć przed kolejnym dniem swojej wyprawy. Legenda mówi, że wielu z nich nie doczekiwało poranka, znikając w tajemniczych okolicznościach. Nigdy nie określono tych osób jako zmarłych, bo ich ciał jak dotąd nie udało się odnaleźć. Chętni, którzy mają ochotę poczuć dreszczyk emocji, mogą przejechać się tą ulicą i poczuć specyficzną atmosferę, która tam panuje.

3. Carrer dels mirallers

Ta ulica znana jest z demonicznej historii. Pod koniec XIX wieku poeta Jacint Verdaguer (znany także ze swoich podejrzanych praktyk jako ksiądz), mieszkał tutaj w domu numer 7. Mężczyzna przeprowadzał w tym miejscu liczne egzorcyzmy, a według miejskiej legendy, duchy demonów nigdy nie opuściły tego miejsca…

4. Gran Teatre del Liceu

Gran Teatre del Liceu to niezwykle tajemnicze miejsce
Gran Teatre del Liceu to niezwykle tajemnicze miejsce

W tym starym operowym budynku możesz poczuć tajemniczą energię przeszłości. Według opowieści, teren na którym został zbudowany gmach wcześniej pełnił funkcję miejsca do egzekucji i ciąży na nim klątwa. Historia zdaje się potwierdzać te pogłoski… Teatr Liceu został zbudowany w tym miejscu w 1847 roku, a zaledwie 14 lat później spłonął. W 1893 roku budynek ucierpiał także w wyniku ataku bombowego, a w 1994 roku spłonął po raz drugi. Na skutek tych wszystkich wydarzeń, życie straciły w tym miejscu dziesiątki osób.

5. Carrer de Montcada

To jedna z ulic w dzielnicy Born, która słynie z porwań i morderstw wielu osób. Najsłynniejsze z nich to zabójstwo arcybiskupa Tarragony, Berenguer’a de Viladamuls przez hrabię Guillem’a I de Montcada. Po tym wydarzeniu hrabia został skazany na wygnanie. Legenda mówi, że jego ducha nadal można spotkać na tej mrożącej krew w żyłach ulicy…

6. Casa del Ave María

Ten dom to jedna z największych atrakcji w Barcelonie. Wszystko dlatego, że obecnie Casa del Ave María to znany wszystkim turystom Palau Güell. Zanim jednak budynek ten został kupiony przez Joan’a Güell, który zlecił jego projekt Antoniemu Gaudí, miejsce to nazywano Casa del Ave María lub Casa del Miedo (tłum. Dom Strachu). Wszystko ze względu na nieustanne krzyki, jakie wydobywały się w nocy z tego miejsca. Legenda głosi, że miejsce to było od zawsze nawiedzone i działy się w nim rzeczy, które zmusiły dawnych właścicieli do opuszczenia budynku.

7. Carrer Francisco Giner

W 1935 r. cały budynek przy tej ulicy był świadkiem paranormalnych zdarzeń, które trwały tam dokładnie przez tydzień. Zarówno mieszkańcy, jak i policja oraz dziennikarze doświadczali zjawisk, które były także opisywane na łamach prasy (do dziś artykuły te można znaleźć w archiwach). Historia mówi, że wielu ludzi mieszkających przy Carrer Francisco Giner słyszało w nocy głośny hałas przypominający uderzenia w ściany. W tym samym czasie mieszkańcy sąsiednich budynków widzieli latające w powietrzu fragmenty mebli! Kilka minut później wszyscy świadkowie tych zjawisk wybiegli na ulicę, aby podzielić się swoimi przerażającymi doświadczeniami. Policja i prasa w podobny sposób relacjonowała te trwające tydzień czasu zjawiska. Według miejskiej legendy, to mieszkający wówczas w tym miejscu chory chłopiec, Joan Monroig był inicjatorem tych poltergeist’ów.

8. El font de canaletes

To fontanna znajdująca się na Las Ramblas, przy której wielu ludzi w XIX wieku było świadkiem pojawienia się ducha. Według opowieści straszył on kobiety, gdy sięgały po wodę z fontanny. W konsekwencji, grupa odważnych mężczyzn postanowiła obserwować fontannę przez cała noc. W artykułach z tego okresu można przeczytać, że dziesiątki ludzi godzinami czekało na zaobserwowanie paranormalnego fenomenu.

9. Mercat de Sant Antoni

Mercat de Sant Antoni zbudowano w miejscu z mroczną historią
Mercat de Sant Antoni zbudowano w miejscu z mroczną historią

Zanim miejsce to stało się znane pod nazwą „Mercat”, znajdowała się na nim szubienica. Mówi się, że zostało ono przeklęte w związku ze zbrodniami, do których tam doszło. Podczas procesu urbanizacji dzielnicy, nikt nie chciał tam mieszkać. Między innymi dlatego postanowiono stworzyć tam popularny dziś rynek.

10. Carrer de la neu de Sant Cugat

Tutaj mieściła się najpopularniejsza szkoła czarów w Barcelonie, a wiele kobiet w tej dzielnicy uważano za wiedźmy. Miejsce to było także świadkiem kilku „zabójczych wycieczek”, podczas których zginęli śmiałkowie, którzy chcieli złapać czarownice i spalić je na stosie. Odwiedzając tę ulicę, można poczuć przeszywający chłód przeszłości i doświadczyć przerażającego dreszczyku emocji.

11. Catedral de Santa Eulalia

Catedral de Santa Eulalia
Catedral de Santa Eulalia

Ta katedra zawdzięcza swą nazwę św. Eulalii i choć uważana jest za arcydzieło architektury, w jej murach kryje się mroczna przeszłość. Według legendy w XIII wieku przeprowadzano tutaj niezliczone ilości egzorcyzmów. Co więcej także w czasach współczesnych były tutaj odprawiane jedne z ostatnich egzorcyzmów w Hiszpanii zatwierdzonych przez barcelońską archidiecezję.

12. Opuszczone stacje metra

W Barcelonie istnieje 12 opuszczonych stacji metra. Jedną z najpopularniejszych jest stacja „Gaudí” wybudowana w 1968 r. niedaleko Sagrady Familii. Początkowo stacja miała łączyć dwie linie metra (L2 i L5). Nie doszło do tego, ponieważ stacja nigdy nie została otwarta. Pracownicy używali kiedyś wejścia do stacji w celu szybszej komunikacji, jednak samo metro nigdy nie zostało uruchomione w tym miejscu. Zdaniem mieszkańców można doświadczyć tutaj dziwnej atmosfery pełnej poruszających się cieni i duchów. Inna zamknięta stacja metra, w której doświadczyć można paranormalnych zjawisk, to „Correos”.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

ŹRÓDŁOApartime
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY