Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPalau Güell - Modernistyczny pałac Gaudiego

Palau Güell – Modernistyczny pałac Gaudiego

Na pewno nie jest dla was zaskoczeniem, że nazwisko Güell znów pojawia się przy wielkim dziele Antoniego Gaudiego.

Wyjątkowa relacja tych dwóch panów zaowocowała powstaniem takich obiektów jak Colonia Güell, Parc Güell i w końcu Palau Güell – modernistycznego pałacu, którego nie można pominąć zwiedzając Barcelonę śladami Gaudiego.

Krótka historia Palau Güell

Pałac Güell to jedna z pierwszych konstrukcji jaką stworzył Gaudí dla Eusebiego Güella, katalońskiego przemysłowca i mecenasa sztuki. W 1885 roku Güell zlecił początkującemu wówczas architektowi projekt swojej siedziby w centrum Barcelony. Budowa trwała do 1890 roku, jednak ostatnie prace wykończeniowe i dekorowanie zakończono dopiero 5 lat później. Pałac pełnił funkcję domu mieszkalnego dla rodziny Güell López aż do momentu, kiedy przenieśli się oni do jednego z budynków, mieszczących się w stworzonym na ich zlecenie Parku Güell (Park Güell miał być docelowo osiedlem mieszkalnym). Po śmierci przemysłowca dom przejęła jego córka, która w 1945 roku oddala go w ręce samorządu lokalnego Barcelony.

WARTO WIEDZIEĆ: W 1984 r., razem z innymi dziełami Gaudiego, Palau Güell został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zanim jednak w 2011 roku otworzył swoje drzwi dla zwiedzających, przeszedł jeszcze wiele renowacji.

Styl i wygląd zewnętrzny

Pałac Güell w Barcelonie idealnie wpisuje się w styl modernizmu katalońskiego. Antonio Gaudí zaprojektował dom funkcjonalny, ale i bogaty w charakterystyczne zdobienia i nietuzinkowe rozwiązania. Dostosował go zarówno do życia prywatnego rodziny jak i intensywnego życia towarzyskiego, jakie miało się tam toczyć.

Architekt użył wielu szlachetnych materiałów takich jak drewno, kamień czy żelazo. Swoją wyobraźnię oraz zafascynowanie motywami roślinnymi wyraził w wymyślnych formach oraz ozdobach z giętego żelaza.

CIEKAWOSTKA: Nawiązanie do motywów roślinnych zobaczymy także w innych dziełach Gaudiego, takich jak: La Pedrera czy Casa Batlló.

Fasada przednia podzielona jest na 3 poziomy, z których najbardziej charakterystyczny jest drugi, będący trybuną szlachecką. Tył budynku wyróżnia się z kolei kolorowymi płytkami i oryginalnymi drewnianymi okiennicami. Takie połączenie różnych form i materiałów daje nam idealny obraz twórczości Gaudiego.

Wnętrze Palau Güell

Piwnica i pokoje dla służby

Podczas zwiedzania Palau Güell zobaczymy wszystkie poziomy dawnej rezydencji Güell. A jest ich sporo. Nawet piwnica, która niegdyś pełniła funkcję stajni i mieściła pokoje dla służby, nie została pominięta przez Gaudiego. W oczy rzucają się tam ogromne ceglaste filary z kapitałem w kształcie grzyba. Parter wyłożony został drewnem sosnowym, co miało zniwelować stukanie końskich kopyt. Mimo tego, że te dwa poziomy przeznaczone były głównie dla służby, ich sufit zachwyca pięknymi ceramicznymi zdobieniami.

Biuro Güella i prywatna biblioteka

Pierwsze półpiętro było już regularnie uczęszczane przez właścicieli i dysponowało osobnym wejściem. Mieściło się tam między innymi ówczesne biuro Güella oraz prywatna biblioteka. W dawnych czasach biuro dekorowały rzeźby, portrety oraz starannie zaprojektowane meble. Obecnie największą ozdobą jest w tym miejscu marmurowy kominek z czerwonymi ornamentami. Na piętro szlacheckie wiodą monumentalne, kamienne schody. Idąc nimi warto spojrzeć w górę i przyjrzeć się sufitowi pokrytemu boazerią tworzącą geometryczne wzory.

Sala centralna w Palau Güell

Kolejny poziom nie zostawia żadnych wątpliwości co do tego, dlaczego ten budynek nazywamy pałacem. Cały poziom skupiony jest wokół sali centralnej zwieńczonej spektakularną kopułą. Pomieszczenie to rozjaśnia naturalne światło wpadające do środka przez otwory w kopule oraz witraże.

Sala ta została zaprojektowana w taki sposób, że nie tylko stanowi środek piętra, ale też łączy wszystkie pozostałe poziomy. Była wykorzystywana do spotkań towarzyskich, religijnych, ale przede wszystkim – do organizowania koncertów. Dzięki połączeniu z innymi piętrami każdy instrument mógł być umieszczony na innej wysokości, co sprawiało że muzyka rozprzestrzeniała się w każdą możliwą stronę.

Wokół sali centralnej umieszczone są różne pomieszczenia takie jak: dawna jadalnia, wejście na taras, sala do grania w bilard czy tak zwana “sala palaczy”. Każde z tych pomieszczeń posiada wyjątkowe zdobienia, wśród których uwagę zwracają m.in.: kolorowe witraże, dekoracje z giętego żelaza czy misterne żłobienia w drewnie.

Sypialnie pałacowe

Przechodząc przez kolejne półpiętro przeznaczone dla muzyków, docieramy do piętra, na którym znajdowały się sypialnie. To piętro w odróżnieniu od poprzedniego miało charakter typowo prywatny. Znajdowała się tam łazienka pokryta kolorową ceramiką oraz pokoje dzieci. Sypialnie Eusebiego Güella oraz jego żony zostały połączone i posiadały okna wewnętrzne z widokiem na salon centralny.

Poddasze Palau Güell

Poddasze było przeznaczone do prac domowych takich jak gotowanie, prasowanie czy sprzątanie. Obecnie ta przestrzeń to jedno otwarte pomieszczenie, w którym możemy obejrzeć wystawy czasowe. Kiedyś jednak poddasze dzieliło się na wiele pokoi. Część z nich stanowiła sypialnie dla służących.

Gaudí nie zapomniał też o dachu. Zamienił 21 znajdujących się tam kominów w absolutne dzieła sztuki. Przybierają one formy rzeźb, z których każda jest udekorowana na swój niepowtarzalny sposób.

Meble zaprojektowane przez Gaudiego

Wszyscy znamy Gaudiego jako wybitnego architekta. Stare zdjęcia z Palau Güell pokazują też jednak, że Katalończyk świetnie sprawdzał się w roli projektanta mebli. Jego krzesła czy chaise longue łączyły w sobie niepowtarzalny styl, ale i wygodę i funkcjonalność. Niestety nieliczne z mebli projektu Gaudiego zachowały się do dnia dzisiejszego. Jednak wiele innych, używanych w Palau Güell, można obejrzeć na stałej wystawie, znajdującej się na piętrze sypialnym.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Palau Güell najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od worku do niedzieli w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki Palau Güell jest zamknięty.
  • Adres: Carrer Nou de la Rambla, 3-5, 08001 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na Tiqets

Palau Güell na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY