Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCalella - Turystyczna stolica wybrzeża Costa del Maresme

Calella – Turystyczna stolica wybrzeża Costa del Maresme

Czy jest w Katalonii miejsce na wakacje, w którym można po prostu odpocząć nad brzegiem morza? Oczywiście, że tak i już za chwilę poznasz je bliżej!

Calella (Hiszpania) to najpopularniejszy kurort turystyczny na wybrzeżu Costa del Maresme. Głównym atutem miasta są jego złote plaże (Playa Gran de Calella i Playa de Garbi), które zdobyły odznaczenie Błękitnej Flagi. Ich czystość, dobra infrastruktura oraz szereg pobliskich barów i usług sprawiają, że jest to miejsce idealne zarówno na rodzinne wakacje, jak i wypad z przyjaciółmi lub we dwoje.

WARTO WIEDZIEĆ: W Calelli nie będzie się nudził żaden miłośnik sportów wodnych. Idąc wzdłuż wybrzeża znajdziecie sporo wypożyczalni sprzętu wodnego.

Latarnia morska w Calelli

To zdecydowanie jeden z głównym symboli miasta. Budowa latarni morskiej w Calelli rozpoczęła się 9 października 1856 roku i trwała trzy lata.

Latarnia morska, Calella (Faro de Calella)
Latarnia morska, Calella (Faro de Calella)

Początkowo do rozświetlania latarni wykorzystywano olej, parafinę i benzynę. W 1927 roku zaczęto wykorzystywać zasilanie elektryczne i udoskonalono całą latarnię. Oprócz wartości historycznej, latarnię w Calelli warto odwiedzić także ze względu na niezapomniane widoki, które roztaczają się z jej tarasu.

Zwiedzanie miejscowości Calella

Inne chętnie odwiedzane miejsce w Calelli to starówka. Budowlą, która szczególnie rzuca się tam w oczy jest neoklasycystyczny kościół Església de Santa Maria i Sant Nicolau wybudowany w XVIII wieku.

Kościół Església de Santa Maria i Sant Nicolau
Kościół Església de Santa Maria i Sant Nicolau

Dalmau Park

Jeśli podróżujesz z dziećmi, koniecznie zajrzyjcie do wybudowanego w 1928 roku Dalmau Park. To idealne miejsce na popołudniowy relaks. Dla maluchów jest to z kolei doskonała okazja do zabawy, ponieważ w parku nie brakuje placów zabaw.

Muzeum Turystyki

To unikatowe miejsce w skali światowej. Jest to bo wiem jedyne muzeum na Ziemi, w którym poznasz historię turystyki oraz jej wpływ na różne dziedziny naszego życia. Zobacz, jak wyglądało życie pierwszych podróżników i odkrywców oraz jak zmieniało się ono wraz z upływem czasu. Przekonaj się, jak podróże mogą zmieniać spojrzenie na świat i inspirować do nowych odkryć.

Letnie koncerty gitarowe

Jeśli odwiedzasz Calellę latem, masz dużą szansę na to, że załapiesz się na jeden z wielu koncertów gitarowych. Muzyka rozbrzmiewa niemal na każdej ulicy miasta, co tworzy wspaniały klimat do spokojnego wypoczynku.

Jednym z ciekawszych wydarzeń, które odbywają się w Calelli od czerwca do października jest Śródziemnomorski Festiwal Gitarowy (oryg. Mediterranean Guitar Festival). Nikogo pewnie nie zdziwi to, że biorą w nim udział wirtuozi hiszpańskiej gitary. Zaskoczyć może natomiast to, że cały festiwal odbywa się wieczorową porą w… kościele :).

Ciekawe miasta niedaleko Calelli

Barcelona i jej najlepsze atrakcje

Tego miasta nikomu nie trzeba przedstawiać. Z Calelli do Barcelony dotrzesz w niecałą godzinę. Na wycieczkę do stolicy Katalonii warto wybrać się z samego rana i mieć wcześniej opracowany plan zwiedzania. Ilość atrakcji i zabytków w Barcelonie jest tak duża, że w jeden dzień i tak nie zobaczysz ich wszystkich, dlatego warto się skupić na tych, które interesują Cię najbardziej.

Wśród najbardziej znanych miejsc, które warto odwiedzić w Barcelonie można wymienić: zabytki Gaudiego (np. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló), Dzielnicę Gotycką, stadion Camp Nou, wzgórze Montjuïc, miasteczko Poble Espanyol, Oceanarium i Magiczne Fontanny.

Girona i jej urzekająca starówka

Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona
Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona

Również niecała godzina drogi dzieli Cię z Calelli do Girony. To miasto może pochwalić się ogromną ilością zabytków. Mówi się, że starówka Girony jest najpiękniejszą w całej Katalonii. I coś w tym musi być, bo nie bez powodu to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny „Gry o tron”. Będąc w Gironie, możesz się nawet wybrać na wycieczkę śladami tego serialu!

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY