Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiGirona - Ulubione miasto fanów "Gry o tron"

Girona – Ulubione miasto fanów „Gry o tron”

Jeśli sądzisz, że aby poznać Katalonię, wystarczy zwiedzić Barcelonę albo Lloret de Mar, to jesteś w dużym błędzie. 33 km na zachód od Morza Śródziemnego możesz się o tym przekonać najlepiej…

Girona to miasto, które zaskoczy Cię przede wszystkim ilością zabytków. Jest to także idealny kierunek na romantyczny wypad we dwoje. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby nacieszyć się urokiem tego pięknego miasta. Przyjedź tutaj co najmniej na tydzień lub dwa, aby poczuć jego prawdziwą atmosferę.

Ciudad Vella – Stare Miasto w Gironie i ciekawe miejsca

Starówka w Gironie jest jedną z najpiękniejszych w Katalonii oraz jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Odwiedzając to miejsce, zobaczymy przed sobą ponad dwa tysiące lat historii. Liczne monumenty, które zachowały się w tym miejscu do współczesnych czasów kryją ogromny kunszt i bogactwo artystyczne.

Stare Miasto, Girona
Stare Miasto, Girona

Najciekawsze miejsca, które kryje Stare Miasto w Gironie to:

 • La Força Vella – uważa się, że jest to najstarszy zabytek w Gironie. Ta potężna fortyfikacja została zbudowana przez Rzymian w I wieku przed naszą erą. Wzniesiono ją na planie przypominającym trójkąt, a do jej obrony służyły majestatyczne, kamienne mury.
 • Catedral de Santa María de Gerona – katedra w Gironie to mieszanka różnych stylów architektonicznych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że budowano ją w różnych okresach czasów – od XI aż do XVIII wieku. Najbardziej charakterystyczne elementy katedry to krużganek i wieża utrzymane w stylu romańskim, barokowa fasada oraz ogromna gotycka nawa uważana za najszerszą na świecie (mierzy 23 metry). Warto udać się także uliczkami na południe od katedry. Znajdziemy tam dzielnicę Pujada de Sant Domenec, a w niej mnóstwo schodów i porozstawianych gdzieniegdzie ogródków letnich z lokalnych restauracji.
 • Iglesia de San Félix (kat. Església de Sant Feliu de Girona) – kościół, a właściwie bazylika w Gironie poświęcona świętemu Feliksowi. Budowa świątyni rozpoczęła się w IV wieku, a zakończona została dopiero w wieku XVIII. W efekcie tak długiego czasu budowy, architektura kościoła jest bardzo różnorodna, ponieważ zmieniała się wraz z opływem lat. Dominujące tutaj style to romański, gotycki oraz barokowy.
 • Klasztor Sant Pere de Galligants – kiedyś klasztor benedyktyński z XII wieku, dziś – muzeum wykorzystywane głównie w celach ekspozycyjnych. Klasztor Sant Pere de Galligants to także jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Katalonii. 
Katedra w Gironie, Catedral de Santa María de Gerona
Katedra w Gironie, Catedral de Santa María de Gerona
 • Los Baños Árabes (kat. Banys àrabs) – choć nazwa mogłaby mylnie sugerować, że są to łaźnie arabskie, w rzeczywistości miejsce to jest nimi jedynie inspirowane. Los Baños Árabes zostały wybudowane w XIII wieku przez chrześcijan, a stylem dominującym w tym miejscu jest styl romański.
Los Baños Árabes (kat. Banys àrabs), Girona
Los Baños Árabes (kat. Banys àrabs), Girona
 • Església de Sant Martí Sacosta – dawny romański kościół z XI wieku.
 • La Judería (inna nazwa: El Call) – to dzielnica żydowska, która jest najbardziej charakterystyczną częścią całej starówki w Gironie. Nic tak nie przywodzi na myśl średniowiecznych czasów jak labirynt wąskich ścieżek i urocze patia budynków. Judería w Gironie to jedna z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich na świecie i najbardziej dobitny dowód na to, jak duże znaczenie odgrywała społeczność żydowska w Hiszpanii.
 • Rambla de la Llibertat – ta zurbanizowana w XIII wieku ulica jest dziś najbardziej emblematycznym deptakiem w mieście. Na Rambla de la Llibertat oprócz znakomitych restauracji znajdziemy tutaj mnóstwo pięknych budynków, arkad i domów (Twoją uwagę szczególnie przykuje fasada domu Casa Norat z 1912 roku).
 • Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar) – przepływająca przez Gironę rzeka Onyar to kolejne miejsce, które zachwyci Cię swoim urokiem. Zanurzone w wodzie kolorowe budynki i urocze małe mosty łączące przeciwległe brzegi rzeki tworzą idealny klimat do pamiątkowych zdjęć lub po prostu – romantycznego spaceru.
Església de Sant Martí Sacosta, Girona
Església de Sant Martí Sacosta, Girona
 • Plaça de la Independència – ten neoklasycystyczmy plac zaprojektował Martí Sureda. Od 1894 w jego centrum znajdujec się także wybudowany przez Antoniego Parerę pomnik „Girona, 1809” poświęcony obrońcom miasta.
 • Culo de la leona (kat. Cul de la lleona) – to znana rzeźba w Gironie, której powstanie datuje się na XII wiek. Znajdziesz ją w starej części miasta przy ulicy calle Calderers. Cul de la lleona jak sama nazwa wskazuje przedstawia… tyłek lwicy. A właściwie całą lwicę (niewielkich rozmiarów), której jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest zad :). Rzeźba ta jest w Gironie tak charakterystyczna, że została owiana nie tylko powiedzeniami (np. „No puede ser vecino de Girona quien no dé un beso al culo de la leona”), ale także przesądami. Dla wielu turystów jest to pierwsze miejsce, które zobaczą w Gironie i prawdopodobnie pierwsza i jedyna lwica, którą pocałują w tyłek. Dlaczego każdy chce to zrobić? Pewnie dlatego, że to przynosi szczęście. A przynajmniej tak mówią „turystyczne legendy” :).
Plaça de la Independència
Plaça de la Independència
 • Architektura modernistyczna i w stylu Novecentisme – w architekturze Starego Miasta Girony odnajdziemy także inne ciekawe miejsca, takie jak: bloki, domy i budynki industrialne z początku XX wieku. Architekci, którzy odpowiadali za ich zaprojektowanie to między innymi: Rafael Masó, Eugeni Campllonch, Isidre Bosch Bataller, Joan Roca Pinet, Josep Martí Burch, Enric Catà Catà i wielu innych.

Ciekawe muzea w Gironie

Aby Twoje wakacje w Gironie były w pełni kompletne, koniecznie odwiedź przynajmniej jedno z muzeów, które znajduje się w tym mieście. Tych najbardziej interesujących jest bowiem co najmniej kilka, a ich tematyka bywa zgoła różna:

 • Museo de Historia de los Judíos (kat. Museu d’Història dels Jueus) – Muzeum Historii Żydów przedstawia historię społeczności żydowskiej zamieszkującej Katalonię w czasach średniowiecza.
 • Museu del Cinema (Muzeum Kina) – to miejsce znajdziemy w zabytkowym domu Casa de las Aigües. Jego wnętrza kryją kolekcję skaponatów prezentujących rozwój kina od czasów powstania pierwszych ruchomych obrazów aż do czasów współczesnych.
 • Museo de Historia de Girona (kat. Museu d’Història de Girona) – Muzeum Historii Girony ukazuje historię miasta od czasów jego założenia (I w. p.n.e.) do momentu odzyskania demokracji w 1975 roku.
 • Casa Masó – ten budynek to jedno z najważniejszych miejsc związanych z Rafaelem Masó. To właśnie tutaj urodził się i wychowywał ten znany w Gironie architekt. Jest to takźe jedyny dom nad rzeką Onyar, który jest otwarty dla turystów.
 • Museu d’Arqueologia de Catalunya (Muzeum Archeologiczne Katalonii) – założono je w 1846 roku i jest to jedno z najstarszych tego typu muzeów w Katalonii. W kolekcji znajdziemy eksponaty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w prowincji Girona. Są to głównie znaleziska od czasów prehistorycznych do średniowiecza.
Casa Masó w Gironie
Casa Masó w Gironie
 • Museo-Tesoro de la Catedral (Muzeum Katedralne) – to kolejne muzeum, które warto zobaczyć w Gironie. W kolekcji znajdziemy dzieła sztuki sakralnej, takie jak: rzeźby, obrazy, dywany oraz renesansowy ołtarz Świętej Heleny z XVI wieku.
 • Museu d’Art de Girona – Muzeum Sztuki Girony zostało założone w 1976 roku w dawnym pałacu episkopatu. Wewnątrz możemy podziwiać posegregowane chronologicznie dzieła sztuki Girony. Ekspozycja w Muzeum Sztuki Girony obejmuje różne epoki i style, w tym między innymi: romantyzm, gotyk, renesans, barok, realizm, modernizm oraz novecentismo.

Passeig De La Muralla

Passeig De La Muralla, Girona
Passeig De La Muralla, Girona

Passeig De La Muralla to długi pas muru otaczający Stare Miasto (początek znajduje się niedaleko Baños Árabes). Jego powstanie datuje się na IX oraz XIV-XV wiek. Było ono związane z koniecznością zapewnienia miastu większej ochrony. Dziś Passeig De La Muralla jest udostępniony dla zwiedzających i przystosowany do spacerów. Taka przechadzka to także doskonała okazja do tego, by spojrzeć na Gironę z jeszcze jednej, pięknej perspektywy.

Convent de Sant Domènec

Niedaleko Statego MIasta znajdziemy też Konwent św. Dominika. Powstał on w 1253 roku, a na cały kompleks składają się: dwa krużganki, właściwy konwent oraz kościół w stylu katalońskiego gotyku.

Festiwale w Gironie, które warto zobaczyć

Girona przyciąga turystów także za sprawą licznych festiwali muzycznych, które cyklicznie odbywają się w mieście. Ich różnorodność jest tak duża, że każdy znajdzie wśród nich coś dla sie ie. Najpopularniejsze tego typu wydarzenia to:

 • Ibercamera (muzyka klasyczna)
 • Black Music Festival (blues, soul, funk)
 • In-Somni (pop, rock, muzyka elektroniczna)
 • A Capella Festival (muzyka a capella)
 • Milestone Project (pop, rock, folk, jazz)
 • Nits de Clàsica (muzyka klasyczna)
 • Festival de jazz (jazz)
 • Festivalot (muzyka familijna)
 • Tempo sota les Estrelles (jazz, folk, soul)
 • Semana de la Rumba Catalana (rumba)

Ciekawe miejsca w prowincji Girona

Girona jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Jeśli planujesz dłuższy urlop, koniecznie odwiedź inne miasta i miasteczka w okolicy Costa Brava i nie tylko. Te które szczególnie powinny Cię zainteresować to: Vic, Torroella de Montgrí, Roses, Calella de Palafrugell, El Port de la Selva, półwysep Cap de Creus, Figueres (miasto, w którym urodził się Salvador Dalí) i oczywiście Barcelona.

Barcelona i Girona w jednej podróży?

Każdy kto kiedykolwiek szukał tanich lotów do Barcelony, zauważył pewnie, że duża część takich biletów lotniczych prowadzi przez Gironę. Linie lotnicze mogą w ten sposób zaoszczędzić, a my, pasażerowie, możemy więcej zwiedzić. Szczególnie, jeśli chcesz spędzić w Katalonii więcej niż 10 dni, rozważ opcję spędzenia kilku dni w Barcelonie i kilku dni w Gironie. Oba miasta są bardzo turystyczne i oba też mają swój własny, charakterystyczny klimat.

Kiedy wybrać się do Girony?

Najlepszą porą jest oczywiście lato, a szczególnie jego początek! Wybierając się tutaj 23 czerwca, możemy trafić na lokalne święto Folc de Sant Joan. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w Gironie (około 30 stopni Celsjusza) oraz najbardziej suche. Pogoda wiosną i jesienią jest pod kątem temperatury bardziej optymalna (około 20 stopni), ale i najbardziej deszczowa. Największe opady notuje się w maju, październiku i listopadzie.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY