Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiTossa de Mar - Idealny rodzinny kurort na Costa Brava

Tossa de Mar – Idealny rodzinny kurort na Costa Brava

Na wybrzeżu Costa Brava nie brakuje miejsc do spokojnego wypoczynku. Jedno z tych najpiękniejszych znajdziesz półtorej godziny drogi na północ od Barcelony.

Tossa de Mar to popularny kurort na wybrzeżu Costa Brava. Rodzinne wakacje w tym miejscu to prawdziwa przyjemność, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli lubisz sporty wodne, znajdziesz tu centra nurkowania, w których wypożyczysz niezbędny sprzęt, a w razie potrzeby skorzystasz też z pomocy doświadczonych instruktorów. Popularne są w tym miejscu także inne sporty wodne, takie jak: paddle surfing, parasailing, żeglowanie oraz kajakarstwo.

Najlepsze Plaże w Tossa de Mar

Ale przecież nie każdy lubi aktywny wypoczynek. Na spragnionych słońca w Tossa de Mar czekają znakomite plaże. Te najbardziej godne uwagi to: Cala Pola, Cala Giverola, Platja Gran (Playa Gran), Mar Menuda, Playa de Porto Pi, Cala Figuera, Playa Santa María de Llorell, Cala Futadera, Cala Bona, Playa d’es Codolar, Cala Llevadó.

Wszystkie z nich znajdziesz na mapie poniżej:

Zabytki w Tossa de Mar

Castell de Tossa de Mar

To jedna z najbardziej emblematycznych budowli w prowincji Girona. Zamek Castel de Tossa de Mar został wzniesiony pod koniec XII wieku i jest jednym z niewielu przykładów średniowiecznej architektury w tym rejonie. Jego mury obronne wyposażone są w ufortyfikowane wieże. Cały zamek odegrał natomiast istotną rolę podczas odpierania ataków piratów, którzy najeżdżali tę część wybrzeża.

Castell de Tossa de Mar
Castell de Tossa de Mar

Stare Miasto (Vila Vella)

Pamiątką po dawnych czasach jest nie tylko zamek, ale także średniowieczny zespół miejski. Vila Vella sprawia wrażenie jakby zatrzymał się tam czas. Ta piękna starówka pełna jest kamiennych domów i ciasnych, brukowanych uliczek. Spacer nimi pozwala zobaczyć, jak wyglądało katalońskie budownictwo w XII wieku.

Oświetlone nocą mury obronne w Tossa de Mar
Oświetlone nocą mury obronne w Tossa de Mar

Oprócz uczty dla ducha, w Vila Vella znajdziesz też kilka restauracji serwujących specjały tutejszej kuchni. Nie brakuje też sklepów rzemieślniczych z pamiątkami oraz muzeum. W tym ostatnim, czyli w Museo Municipal de Tossa, możesz podziwiać prace takich artystów jak André Massón, Marc Chagall, Emili Armengol, czy Georges Kars. Tossa de Mar była dla każdego z nich źródłem inspiracji, któremu nadawali wyraz w swoich dziełach. Museo Municipal de Tossa to także ciekawe miejsce dla amatorów archeologii. Znajdują się tu bowiem eksponaty z czasów rzymskich.

Iglesia parroquial de Sant Vicenç (kat. Església Parroquial de Sant Vicenç)

Ten sporej wielkości kościół został wybudowany w latach 1755-1775. W wyniku zniszczeń do których doszło podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, świątynia została poddana wielu renowacjom.

Iglesia parroquial de Sant Vicenç (kat. Església Parroquial de Sant Vicenç)
Iglesia parroquial de Sant Vicenç (kat. Església Parroquial de Sant Vicenç)

Dotyczyły one w szczególności odbudowy ołtarza oraz prezbiterium. Obecnie rozmiary Iglesia parroquial de Sant Vicenç są na tyle duże, że podczas każdego większego święta jest on w stanie pomieścić wszystkich mieszkańców miasta.

Centrum interpretacji latarni morskich (kat. Centre d`interpretacio dels fars de la mediterrania)

Latarnię morską widział prawie każdy. Niewielu z nas zastanawia się jednak głębiej nad tym, jakie znaczenie miała ona dla pierwszych żeglarzy, odkrywców. Dziś, w dobie nowych technologii i wielu innych metod nawigacji, latarnie morskie tracą na znaczeniu. Kiedyś niejednokrotnie stanowiły jedyny punkt odniesienia, który dawał nadzieję i ratował życie.

Lloret de Mar to inny znany kurort na Costa Brava
Lloret de Mar to inny znany kurort na Costa Brava

Właśnie o tym wszystkim opowiada Centrum interpretacji latarni morskich w Tossa de Mar. Wystawa nie ma charakteru typowo faktograficznego. To bardziej sensualna podróż po historii latarni morskich.

Wśród eksponatów znajdziemy tu natomiast przykłady różnych żarówek, które dawały światło w latarniach. Na interaktywnej tablicy będziemy mieli także możliwość sprawdzenia, w jaki sposób rzucają światło latarnie morskie w różnych częściach świata.

Ciekawe miejsca w pobliżu Tossa de Mar

Tossa de Mar zaledwie 87 km dzieli od stolicy Katalonii
Tossa de Mar zaledwie 87 km dzieli od stolicy Katalonii
  • Lloret de Mar – znany turystyczny kurort ze znakomitymi plażami, parkiem wodnym Water World oraz kilkoma ciekawymi zabytkami z różnych wieków.
  • Torroella de Montgrí – miejscowość położona 70 km od Tossa de Mar. Największą atrakcją jest tutaj zamek Castell del Montgrí z przełomu XIII i XIV wieku.
  • Maçanet de la Selva – kolejna nieduża miejscowość odwiedzana głównie ze względu na obecność XI-wiecznego zamku Castillo de Torcafaló.
  • Puerto de la Selva (kat. El Port de la Selva) – tę miejscowość znajdziemy 110 km od Tossa de Mar. Jest to tradycyjna wioska rybacka i popularny wśród turystów kurort. Sporo tu znakomitych plaż oraz miejsc do uprawiania sportów wodnych (przede wszystkim nurkowania).
  • Sant Feliu de Guíxols – ten turystyczny kurort położony jest nieco bliżej, bo tylko 30 min od Tossa de Mar. Oprócz wspaniałych plaż znajdziemy tu także kilka zabytków i sporo okazji do aktywnego wypoczynku. Szczególnie popularne dyscypliny to: kajakarstwo, nurkowanie, wspinaczka górska, windsurfing, paddle surfing oraz jazda górska na rowerze.
  • Santa Cristina d’Aro – malownicza miejscowość, w której jedną z największych atrakcji jest znajdujące się tam Muzeum Magii (El Gran Museo de la Magia).

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY