Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiLloret de Mar - Z czego słynie najpopularniejszy kurort na Costa Brava?

Lloret de Mar – Z czego słynie najpopularniejszy kurort na Costa Brava?

Katalonia pełna jest wspaniałych miast, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dziś spojrzymy bliżej na jedno z tych, które przez Polaków jest szczególnie uwielbiane.

Lloret de Mar słynie ze swojego imprezowego klimatu. Ogromna ilość klubów, oferujących najbardziej różnorodne formy rozrywki, nie pozwoli Ci się tutaj nudzić! W barach i restauracjach serwowane są lokalne trunki (nie zapomnij skosztować cavy – katalońskiego wina musującego). W chiringuitos, czyli małych barach przy plaży, skosztujesz specjałów katalońskiej kuchni (wśród nich poleca się kiełbasa fuet).

Co warto wiedzieć?

Z drugiej strony Lloret de Mar to także wspaniała lokalizacja na bardziej spokojny odpoczynek lub wakacje z dziećmi. Wszystko za sprawą m.in. długich, piaszczystych plaż. Najbardziej znaną z nich jest Playa Grande znana też pod nazwą Playa de Lloret.

Lloret de Mar to inny znany kurort na Costa Brava
Lloret de Mar to inny znany kurort na Costa Brava

Rozciąga się ona na długości ponad 1,5 km i wyposażona jest we wszelkie udogodnienia takie jak: leżaki, parasole, toalety, prysznice oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jeśli zależy Ci na bardziej kameralnej atmosferze możesz też wybrać jedną z wielu maleńkich zatoczek (hiszp. calas), które rozciągają się wzdłuż linii brzegowej.

Atrakcje w Lloret de Mar

Małe zatoczki w Lloret de Mar skrywają wiele uroku. Na zdjęciu Playa Cala Sa Boadella
Małe zatoczki w Lloret de Mar skrywają wiele uroku. Na zdjęciu Playa Cala Sa Boadella

Podczas gdy jedni lubią błogi odpoczynek na plaży, inni wolą aktywny wypoczynek w wodzie. Dobra wiadomość jest taka, że w Lloret de Mar znajdziesz i jedno i drugie. A jeszcze lepsza – że ilość sportów wodnych, które możesz tu uprawiać jest naprawdę spora! Szybkie przejażdżki skuterem wodnym, porywający parasailing, narty wodne, wycieczki statkiem czy wreszcie wizyta w aquaparku Water World… Co wybierasz?

Muzeum morskie

Jeśli tematyka morza jest Ci szczególnie bliska, idąc wzdłuż wybrzeża, możesz wybrać się też do Muzeum Morskiego (Museo del Mar – Can Garriga). Zostało ono urządzone w dawnym domu rodziny Garriga, którzy należeli do wspomnianych wcześniej Los Indianos. Muzeum Morskie w Lloret de Mar prezentuje ciekawą kolekcję eksponatów związanych z morskimi przeprawami do Nowego Świata i nie tylko. Znajdziesz tutaj dawne mapy, narzędzia służące do nawigacji morskiej, piękne modele żaglowców wraz z opisem sposobów ich budowania, a także informacje o tym, jak wyglądało życie pierwszych rybaków w Lloret de Mar. Ta wspaniała podróż przez epoki pozwoli Ci jeszcze lepiej poznać miasto i jego związki z morzem i Ameryką.

Ogród botaniczny św. Klotyldy

Ogrody św. Klotyldy (Jardín Botánico Santa Clotilde) to wspaniałe miejsce na wypoczynek
Ogrody św. Klotyldy (Jardín Botánico Santa Clotilde) to wspaniałe miejsce na wypoczynek

Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. Być może to z powodu jego usytuowania na wzniesieniu, które sprawia, że roztaczają się z niego wspaniałe widoki na całe wybrzeże. Ogród św. Klotyldy zaprojektował w 1919 r. Nicolau Maria Rubió i Tudurí – architekt i projektant ogrodów pochodzący z Minorki. Nawet jeśli jego nazwisko niewiele Ci mówi, to warto wiedzieć że jest on autorem także wielu innych ogrodów w Barcelonie, Walencji, Sitges, czy na Majorce.

Co ciekawe, mimo że mówimy o ogrodzie botanicznym, to znajdziemy tutaj niewiele kwiatów. Na 15 ha powierzchni dominują pięknie przystrzyżone krzewy, drzewa, urokliwe fontanny oraz rzeźby zaskakujące nas w różnych częściach ogrodu. To urzekające miejsce jest prawdziwym numerem jeden wśród atrakcji naturalnych w Lloret de Mar. Nieważne, czy chcesz tutaj spędzić romantyczne popołudnie, odpocząć od zgiełku plaż lub ukryć się na chwilę przed płynącym z nieba żarem – Ogród św. Klotyldy będzie do tego idealny.

Kościół Iglesia de Sant Romà

Budowę kościoła rozpoczęto wraz z nadejściem XVI wieku (1509-1522). Stanął on w miejscu dawnego składowiska węgla, przez co początkowo świątynia była nazywana Sa Carbonera (carbón to po hiszpańsku węgiel). Co ciekawe budynek kościoła był częściowo ufortyfikowany, a dojście do niego było możliwe tylko przez zwodzony most. Powodem były wspomniane już wcześniej najazdy piratów przed którymi miasto starało się usilnie chronić.

W kolejnych wiekach Kościół Iglesia de Sant Romà był jeszcze kilkukrotnie rozbudowywany i modyfikowany. Znajdziemy w nim więc zarówno elementy nawiązujące do gotyku czy renesansu, jak i styl mocno modernistyczny.

Charakterystyczna kopuła kościoła Iglesia de Sant Romà w Lloret de Mar
Charakterystyczna kopuła kościoła Iglesia de Sant Romà w Lloret de Mar

Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista)

Rzadko się zdarza, że w tak turystycznych kurortach jak Lloret de Mar jedną z głównych atrakcji staje się cmentarz. W tym przypadku nie mówimy jednak o „zwykłym cmentarzu” a o kompleksie składającym się z prawdziwych dzieł sztuki. Trudno bowiem innymi słowami opisać urzekające rzeźby, pięknie zdobione portale, grobowce i małe neogotyckie mauzolea, które znajdują się w tym miejscu.

Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista) w Lloret de Mar
Cmentarz modernistyczny (Cementerio modernista) w Lloret de Mar

Joaquim Artau i Fàbregas to artysta, który stoi za projektem tego niezwykłego przybytku. Powstały w latach 1896-1901 cmentarz był odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnej ludności. Mowa konkretnie o tzw. Los Indianos, czyli bardzo majętnych Hiszpanach, którzy po zdobyciu bogactwa w Nowym Świecie (głównie na Karaibach), wracali na rodzimą ziemię, by w pławić się w nim bez reszty. To z ich inicjatywy powstał cmentarz w Lloret de Mar, który docelowo stał się miejscem ich pochówku.

Wstęp na cmentarz jest oczywiście bezpłatny, a warto zajrzeć w to miejsce, jeśli jesteście miłośnikami katalońskiej sztuki i architektury.

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w Lloret de Mar

Budynek ratusza w Lloret de Mar
Budynek ratusza w Lloret de Mar

Opisane wyżej atrakcje to punkty kluczowe podczas wakacji w Lloret de Mar. Aby jeszcze lepiej zgłębić klimat tego miejsca, zobacz również:

  • Ayuntamiento – budynek ratusza wybudowany w 1872 r. w styli neoklasycystycznym;
  • Can Font (inne nazwy: Cal Conde, Can Piuet) – piękny dom z 1877 r. zaprojektowany przez lokalnego artystę Fèlixa Torras i Mataró;
  • Museo de Arqueología (Can Saragossa) – muzeum archeologiczne z bogatą kolekcją eksponatów prezentujących życie Iberów;
  • Castillo de Sant Joan (kat. Castell de Sant Joan) – Zamek św. Jana z XI wieku;
  • Castell d’en Plaja – Zamek z 1936 roku
  • Ermita de Santa Cristina – pustelnia św. Krystyny z końca XVIII wieku;
  • Ermita de Sant Quirze – kolejna pustelnia znajdująca się 200 m od cmentarza i 1km od centrum miasta;
  • Ermita de Les Alegries – jeszcze jedna pustelnia, która w latach 1079-1522 była pierwszym kościołem parafialnym w mieście;
  • Lloret de los Íberos (Turó Rodó, Puig de Castellet, Montbarbat) – trzy stanowiska archeologiczne z odkryciami z czasów Iberów.

Ciekawostki

Lloret de Mar to jeden z najbardziej znanych kurortów na Costa Brava. Jego historia zaczyna się około 966 roku, bo to z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o mieście. Wówczas mówiono na nie Loredo, co odnosiło się do łacińskiego Lauretum, czyli Laurowy. Z tego okresu zachowały się pozostałości rzymskich i iberyjskich zabudowań, które możemy znaleźć w kilku stanowiskach archeologicznych na tym terenie.

Symbol miasta - pomnik "Żona Rybaka"
Symbol miasta – pomnik „Żona Rybaka”

Średniowiecze nie było łaskawe dla Lloret de Mar. Częste najazdy piratów powodowały, że aż do XV wieku centrum miasta znajdowało w głębi lądu, z dala od morskiego wybrzeża. Dużą rolę w tych i kolejnych wiekach odgrywało rybołówstwo – dowodem na to jest między innymi Żona Rybaka – pomnik z brązu i zarazem symbol miasta wznoszący się w jednym z punktów widokowych.

Po II wojnie światowej w Lloret de Mar rozpoczął się rozwój turystyki. Pierwsi przyjezdni pochodzili z innych regionów Hiszpanii. Popularność miasta szybko zaczęła jednak sięgać znacznie dalej. Od lat 70. stało się ono ulubioną miejscówką wakacyjną turystów z zachodniej, a później także z centralnej i wschodniej części Europy.

CIEKAWOSTKA: W Lloret de Mar nakręcono kilka sezonów polskiego paradokumentu „Pamiętniki z wakacji” ;).

Miasta w okolicy

Atrakcyjne usytuowanie Lloret de Mar na wybrzeżu Costa Brava sprawia, że łatwo stąd dotrzeć do kilku innych ciekawych miast. Tym najważniejszym jest oczywiście stolica Katalonii, czyli oddalona o 75 km Barcelona. Do odwiedzin w tym miejscu raczej nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać. Wystarczy wspomnieć, że to tutaj znajdują się największe dzieła Antoniego Gaudiego (np. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló), wspaniała Dzielnica Gotycka, znany wszystkim fanom FC Barcelona stadion Camp Nou, czy pokaz fontann przy wzgórzu Montjuïc.

Z Lloret de Mar z łatwością dotrzesz też do Girony, kolejnego hiszpańskiego miasta, które zachwyca przede wszystkim urzekającym klimatem starówki. Jeśli uwielbiasz wąskie alejki, zapach kwiatów i romantyczną atmosferę, to koniecznie zainteresuj się tym miastem! Zainteresować może Cię też Figueres, czyli miasto Salvadora Dalí oraz znany kurort Tossa de Mar.

Inne miejsce często odwiedzane przez turystów to klasztor Montserrat. Ten najbardziej znany w Hiszpanii, 1000-letni przybytek religijny znajduje co prawda 130 km od Lloret de Mar. Niemniej półtoragodzinna podróż samochodem w to miejsce jest naprawdę warta zachodu.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY