Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiPomysły na wycieczkiTrójkąt Dalego, czyli śladami ojca surrealizmu

Trójkąt Dalego, czyli śladami ojca surrealizmu

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

W Katalonii, oprócz Barcelony istnieje także wiele innych miast, które są warte uwagi. Wśród nich warto wymienić Trójkąt Dalego, czyli trzy miejsca szczególnie związane z ojcem surrealizmu.

Salvador Dalí mówił o sobie: „W wieku sześć lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem – Napoleonem (…)”. Finalnie został największym surrealistą XX wieku. Życie i twórczość tego artysty nierozerwalnie połączone były z Katalonią, a w szczególności z trzema miasteczkami – Figueres, Púbol i Cadaqués (stąd nazwa Trójkąt Dalego). Każde z nich kryje w sobie nie tylko wspaniałe dzieła Salvadora Dalego, ale również ciekawostki z życia człowieka, który jak mawiał – „nigdy się nie narkotyzował, gdyż sam był narkotykiem”. Zapraszam w podróż po surrealistycznej Katalonii!

CIEKAWOSTKA: Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej nt. życia Salvadora Dalego, przeczytaj jego autobiografię „Moje sekretne życie”.

Figueres

Trójkąt Dalego swój początek ma w Figueres – tu urodził się, ale też umarł i został pochowany ojciec surrealizmu.

Tu miała miejsce jego pierwsza wystawa (miał wówczas piętnaście lat), z tego też powodu w 1974 roku otwiera Museo-Teatro Dalí – jedyny w swoim rodzaju budynek z ogromnymi jajkami na dachu (czyżby symbol narodzin jego i jego sztuki?). Był to podarunek od burmistrza Figueres i jednocześnie strzał w dziesiątkę, gdyż muzeum jest od lat drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii (zaraz po madryckim Muzeum Prado).

Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)
Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)

Nietuzinkowy artysta sam nadzorował tworzenie własnego muzeum, które miało reprezentować gigantyzm surrealizmu. Bądźcie czujni, zwracajcie uwagę na każdy szczegół oraz patrzcie pod nogi i na sufity, żeby przypadkiem nie ominąć chociażby słynnego sklepienia Palacio del Viento. W sumie miejsce to kryje w sobie ponad 1500 dzieł, w tym między innymi znany pokój Twarz Mae West, wierną kopię Trwałości pamięci, czyli płynących zegarów inspirowanych serem camembert, czy deszczową taksówkę na drobne monety, czyli Cadillac lluvioso.

Mając więcej czasu w Figueres warto udać się do Museu de l’Empordà, w którym na dwupiętrowej wystawie poznamy historię katalońskiej kuchni, najsłynniejszych kucharzy i restauracji datujących siedemdziesiąt lat wstecz. Museu del Joguet de Catalunya, czyli Muzeum Zabawek również może być ciekawą alternatywą, lecz niekoniecznie dla dzieci, gdyż niektóre eksponaty mogą je wystraszyć.

Púbol

Kolejnym wierzchołkiem Trójkąta Dalego jest Púbol, wysunięte na północny-wschód od Barcelony miasteczko często pomijane jest przez turystów. Ale gwarantuję, że kiedy usłyszycie jego historię, z pewnością go nie pominiecie. Centralnym punktem jest gotycko-renesansowy zamek Castillo Gala Dalí de Púbol. Jego nazwa pochodzi od imienia żony Dalego, który go jej podarował. Można by pomyśleć, iż to wyraz miłości, lecz… nie do końca. Gala stworzyła Dalego jako artystę, była jego największą muzą oraz dbała o jego interesy, lecz ich związek był równie szalony co skomplikowany.

Púbol - Miasteczko w Katalonii
Púbol – Miasteczko w Katalonii

Sam budynek zamku początkowo był warownią, której początki sięgają XI wieku. Z biegiem czasu powoli zamieniał się w ruinę, a szczególne piętno odcisnęła na nim wojna domowa w Hiszpanii. Dopiero w 1968 roku Dalí odrestaurował go i wręczył żonie. Po przeprowadzce, do końca swoich dni mąż odwiedził ją tylko raz. Dlaczego? Gdyż mógł to zrobić wyłącznie na pisemne zaproszenie żony. 

Po śmierci Gali zostało tu sprowadzone jej ciało, a artysta sam przez pewien okres przeprowadził się tu, aby czuwać przy jej grobie. Muzeum otwarto w 1996 roku. Oprócz idealnie zachowanych pomieszczeń, które zamieszkiwała Gala, zobaczymy tu kolekcję jej sukien (perełkami są projekty Coco Chanel, Pierre Cardin czy Christiana Diora) oraz dzieła, które podarował jej mąż. Zdziwić może wręcz surowe w porównaniu do Teatro-Museu Dalí de Figueres wnętrze. Splendoru temu miejscu dodaje ogród, po którym przechadzają się surrealistyczne słonie z komarzymi nogami, popiersia Richarda Wagnera spoglądające ze ścian fontanny oraz niebieski Cadillac w garażu obok.

Cadaqués i Port Lligat

Trójkąt Dalego zamyka nam miasteczko Cadaqués u wybrzeża Costa Brava. Port Lligat – pomimo iż jest wioską rybacką – stało się jego immanentną częścią za sprawą domu Dalego, który znajduje się właśnie tam. Obie miejscowości dzieli zresztą tylko wzgórze z cmentarzem.

Cadaqués, Katalonia
Cadaqués, Katalonia

Cadaqués położone jest między morzem a skałami, które są koniuszkiem masywu Pirenejów. To właśnie ich formy i kształty były inspiracją dla twórczości Dalego. Na przylądku Cap de Creus można znaleźć skały, które artysta przedstawiał w swoich obrazach. Z całą swoją niezwykłą przyrodą, było ono inspiracją także dla wielu innych twórców, takich jak: Pablo Picasso, García Lorca, Luis Buñuel, Albert Einstein czy Tomasz Mann. 

Inspiracja, piękno, wspomnienia z młodzieńczych lat, miejsce pierwszego spotkania z Galą – dlaczego Dalí finalnie osiadł w Port Lligat? Gdyż bardziej niż Cadaqués kochał swoją żonę – rosyjską rozwódkę starszą od niego o dziesięć lat, która nie była tam akceptowana. Z kolei bliskość małej, ustronnej wioski przypadła im obojgu do gustu – mieszkali tam blisko trzydzieści lat. 

Dziś dom (a raczej cały kompleks składający się z pięciu budynków oraz ogromnego ogrodu) w większości udostępniony jest zwiedzającym. Zobaczymy tu m.in. warsztat i bibliotekę artysty. Oczywiście, gdzie nie spojrzymy sztuka, która nie raz skłania do długich rozmyślań na temat tego, co autor miał na myśli. Wskazówką może być jedna z wypowiedzi artysty: „To, że ja sam nie pojmuję sensu moich obrazów, kiedy je maluje, nie znaczy, że go nie mają”.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Do wszystkich trzech muzeów zalecamy zaopatrzyć się w bilety internetowo parę dni wcześniej. Szczególnie w okresie wakacyjnym miejsca te są bardzo ochoczo odwiedzane przez turystów (bilety możesz kupić na GetYourGuide). Weźmy pod uwagę również fakt, iż w Casa de Salvador Dalí w Port Lligat co 10 minut wpuszczane są ośmioosobowe grupy z przewodnikiem, więc nie możemy się spóźnić. Kolejną kwestią jest to, iż położenie oraz konstrukcja z dużą ilością schodów w domu Salvadora Dalí utrudnia dostęp do budynku osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Niestety, z tych samych powodów nie można dostać się tam na wózku inwalidzkim.

Trójkąt Dalego transportem publicznym lub samochodem

Komunikacją publiczną dostaniemy się do wszystkich trzech miejscowości. Autobusy nie dojeżdżają bezpośrednio pod opisane zabytki, dlatego należy zostawić sobie zapas czasowy, aby na spokojnie dojść na miejsce. Bilety na autobus lub pociąg możesz kupić na stronie Omio.

Aby zwiedzić Katalonię szlakiem Trójkąta Dalego, możesz wynająć też samochód (polecam do tego celu RentalCars) i odbyć taką wycieczkę na własną rękę. Możesz też wybrać się na zorganizowaną wycieczkę śladami słynnego surrealisty. Duży wybór znajdziesz na stronach GetYourGuide i Musement.

Hotele w Figueres


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.