Trójkąt Dalego, czyli śladami ojca surrealizmu
5 (100%) 1 vote

W Katalonii, oprócz Barcelony istnieje także wiele innych miast, które są warte uwagi. Wśród nich warto wymienić Trójkąt Dalego, czyli trzy miejsca szczególnie związane z tym surrealistycznym artystą.

Figures

Trójkąt Dalego swój początek ma w Figures. Jest to miasteczko, gdzie urodził się i umarł ojciec surrealizmu. Figures to miejsce pierwszej wystawy piętnastoletniego wówczas Dalego (1919 r.). To właśnie tutaj znajduje się też Teatro-Museu Dalí de Figueres, w którym można podziwiać większą część jego prac. W krypcie ukrytej pod wnętrzami muzeum złożone są natomiast prochy artysty. 

Púbol

Kolejnym wierzchołkiem Trójkąta Dalego jest miasteczko Púbol, gdzie wznosi się średniowieczny zamek Castillo de Púbol, który Dalí podarował swojej żonie, Gali. Mieszkała ona tutaj od 1968 r. aż do śmierci, natomiast mąż odwiedzał ją wyłącznie na pisemne zaproszenie. Na taką decyzję Gali miała podobno wpłynąć zażyła przyjaźń Dalego z Amandą Lear.

Cadaqués

Trójkąt Dalego zamyka nam miasteczko Cadaqués u wybrzeża Costa Brava. Tu jako dziecko Dalí spędzał wakacje, a później – wraz z żoną osiedlił się nieopodal na stałe. Oryginalny dom artysty znajduje się w Port Lligat. Każdy kto odwiedzi to miejsce doceni jego piękno.

Miasteczko położone jest między morzem a skałami, które są koniuszkiem masywu Pirenejów. To właśnie ich formy i kształty były inspiracją dla twórczości Dalego. Na przylądku Cap de Creus można znaleźć skały, które artysta przedstawiał w swoich obrazach. Znając dość dobrze obrazy mistrza surrealizmu, bez trudu można odnaleźć tutaj kształty, które Dalí przeniósł na płótno.

Z całą swoją niezwykłą przyrodą, Cadaqués było inspiracją także dla wielu innych twórców, takich jak: Pablo Picasso, García Lorca, Luis Buñuel, Albert Einstein czy Tomasz Mann.

Zobacz także inne artykuły o hiszpańskich artystach:

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Monika Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Monika
Monika

Potwierdzam – wizyta w Port LLigat robi niezapomniane wrażenie.