Figueres – Miasto Salvadora Dalí

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Co powiesz na północno-wschodnie wybrzeże Hiszpanii? 30 km od granicy z Francją i zaledwie 15 km od Morza Śródziemnego znajduje się miejsce, które powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę.

Figueres to miasto położone na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Nierozłącznie jest ono związane z postacią Salvadora Dalí (1904-1989) – katalońskiego surrealisty, który urodził się i zmarł w tej miejscowości. Zwiedzanie Figueres warto więc zacząć od niezwykłego muzeum w całości poświęconego temu artyście.

CIEKAWOSTKA: Dwa inne miasta w Katalonii związane z postacią Salvadora Dalí to Púbol i Cadaqués.

Muzeum Salvadora Dalí

Chyba nie ma lepszego miejsca na poznanie sztuki Salvadora Dalí, niż odwiedzenie zaprojektowanego przez niego muzeum w Figueres! To właśnie tutaj ojciec surrealizmu dał upust swojej fantazji, tworząc przestrzeń niemal jak ze snu. Momentami bardzo dziwnego snu… :). Zaskakuje nie tylko to co zobaczymy w środku, ale już sam budynek muzeum, którego dach zwieńczony jest gigantycznymi jajami i rzeźbami przypominającymi oskarowe statuetki.

Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)
Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)

Wnętrze pełne jest z kolei rzeźb, rysunków, grafik, instalacji, iluzorycznych hologramów i fotografii. Są to jedne z najwybitniejszych dzieł Salvadora Dali, obok których trudno jest przejść obojętnie nawet największym malkontentom sztuki.

CIEKAWOSTKA: W sierpniu Muzeum Salvadora Dalí otwarte jest także w godzinach nocnych.

Pozostałe ciekawe muzea w Figueres

Mimo że Figueres kojarzone jest głównie z postacią Salvadora Dali, to będąc w tym mieście, warto odwiedzić także kilka innych muzeów, których tematyka jest dość niecodzienna. Należą do nich między innymi:

  • Museo del Empordà – muzeum regionu Empordà, które w swojej kolekcji posiada dzieła sztuki katalońskich artystów (np. Sorolla, Dalí, Casas), eksponaty archeologiczne oraz barokowe i średniowieczne obrazy.
  • Museo de la Electricidad (Muzeum Elektryczności) – to nietypowe muzeum zawiera w swojej kolekcji ponad 500 eksponatów przedstawiających pierwsze elektryczne urządzenia, jakie wykorzystywano w Katalonii.
  • Museo de la Técnica de l’Empordà (Muzeum Techniki) – jak rozwijała się technologia w regionie Empordà i jaki wpływ miała na nią rewolucja przemysłowa w XIX i XX wieku? O tym wszystkim możesz się przekonać, odwiedzając Muzeum Techniki w Figueres.
  • Museo del Juguete de Cataluña (Muzeum zabawek Katalonii) – jego kolekcja obejmuje zabawki od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Jednym z ciekawszych eksponatów w muzeum jest ogromnej wielkości makieta kolejowa.

Zamek św. Ferdynanda (Castillo de Sant Ferran)

Kto nie lubi zamków… A gdy mówimy o największym w Europie, to znak że miejsce to powinno znaleźć się na Twojej liście atrakcji :). Wybudowany w XVIII wieku zamek Castillo de Sant Ferran zajmuje powierzchnię 32 hektarów, a jego obwód liczy 3120 metrów! Ta ogromna fortyfikacja może pomieścić łącznie 4000 osób, co sprawia że pod względem rozmiarów jest to największy zabytek w Katalonii. 

Obwarowania zamku Castell de Sant Ferran w Figueres
Obwarowania zamku Castell de Sant Ferran w Figueres

Wizyta na zamku obejmuje nie tylko oglądanie tego co w zasięgu wzroku, ale także jego wnętrz znajdujących się pięć metrów pod ziemią. Ta część fortyfikacji nazywana jest La Catedral del Agua (Katedra Wody), a do jej zwiedzania używany jest ponton. Ze względu na momentami dość ciasne przestrzenie (oglądnijcie wideo poniżej) nie polecałabym tej atrakcji osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Kiedy odwiedzić Figueres?

Jeśli chcesz uniknąć tłumu turystów i planujesz na przykład romantyczny wypad we dwoje, dobrą porą do odwiedzenia Figueres będzie wiosna. Temperatury nie są wówczas przesadnie wysokie, a ruch turystyczny mniejszy, co sprzyja zwiedzaniu miasta. 

Zabytkowy kościół Iglesia de Sant Pere w Figueres
Zabytkowy kościół Iglesia de Sant Pere w Figueres

Dodatkowo być może uda Ci się załapać na odbywający się na przełomie marca i kwietnia Festiwal Śmiechu (Festival Cómico de Figueres), który obfituje m.in. w występy znakomitych komików, warsztaty z jogi śmiechu czy pokazy uliczne. 

Lato i jesień w Figueres to z kolei okres obfitujący w mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Sierpień i wrzesień to czas, kiedy w mieście organizowany jest Festiwal Muzyki Akustycznej (Festival de Música Acústica) przyciągający co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Hotele w Figueres


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne