Figueres – Miasto Salvadora Dalí

Co powiesz na północno-wschodnie wybrzeże Hiszpanii? 30 km od granicy z Francją i zaledwie 15 km od Morza Śródziemnego znajduje się miejsce, które powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę.

Figueres to miasto położone na wybrzeżu Costa Brava w Katalonii. Nierozłącznie jest ono związane z postacią Salvadora Dalí (1904-1989) – katalońskiego surrealisty, który urodził się i zmarł w tej miejscowości. Zwiedzanie Figueres warto więc zacząć od niezwykłego muzeum w całości poświęconego temu artyście.

CIEKAWOSTKA: Dwa inne miasta w Katalonii związane z postacią Salvadora Dalí to Púbol i Cadaqués.

Muzeum Salvadora Dalí

Chyba nie ma lepszego miejsca na poznanie sztuki Salvadora Dalí, niż odwiedzenie zaprojektowanego przez niego muzeum w Figueres! To właśnie tutaj ojciec surrealizmu dał upust swojej fantazji, tworząc przestrzeń niemal jak ze snu. Momentami bardzo dziwnego snu… :). Zaskakuje nie tylko to co zobaczymy w środku, ale już sam budynek muzeum, którego dach zwieńczony jest gigantycznymi jajami i rzeźbami przypominającymi oskarowe statuetki.

Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)
Muzeum-Teatr Salvadora Dali w Figueres (Katalonia, Hiszpania)

Wnętrze pełne jest z kolei rzeźb, rysunków, grafik, instalacji, iluzorycznych hologramów i fotografii. Są to jedne z najwybitniejszych dzieł Salvadora Dali, obok których trudno jest przejść obojętnie nawet największym malkontentom sztuki.

CIEKAWOSTKA: W sierpniu Muzeum Salvadora Dalí otwarte jest także w godzinach nocnych.

Pozostałe ciekawe muzea w Figueres

Mimo że Figueres kojarzone jest głównie z postacią Salvadora Dali, to będąc w tym mieście, warto odwiedzić także kilka innych muzeów, których tematyka jest dość niecodzienna. Należą do nich między innymi:

  • Museo del Empordà – muzeum regionu Empordà, które w swojej kolekcji posiada dzieła sztuki katalońskich artystów (np. Sorolla, Dalí, Casas), eksponaty archeologiczne oraz barokowe i średniowieczne obrazy.
  • Museo de la Electricidad (Muzeum Elektryczności) – to nietypowe muzeum zawiera w swojej kolekcji ponad 500 eksponatów przedstawiających pierwsze elektryczne urządzenia, jakie wykorzystywano w Katalonii.
  • Museo de la Técnica de l’Empordà (Muzeum Techniki) – jak rozwijała się technologia w regionie Empordà i jaki wpływ miała na nią rewolucja przemysłowa w XIX i XX wieku? O tym wszystkim możesz się przekonać, odwiedzając Muzeum Techniki w Figueres.
  • Museo del Juguete de Cataluña (Muzeum zabawek Katalonii) – jego kolekcja obejmuje zabawki od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Jednym z ciekawszych eksponatów w muzeum jest ogromnej wielkości makieta kolejowa.

Zamek św. Ferdynanda (Castillo de Sant Ferran)

Kto nie lubi zamków… A gdy mówimy o największym w Europie, to znak że miejsce to powinno znaleźć się na Twojej liście atrakcji :). Wybudowany w XVIII wieku zamek Castillo de Sant Ferran zajmuje powierzchnię 32 hektarów, a jego obwód liczy 3120 metrów! Ta ogromna fortyfikacja może pomieścić łącznie 4000 osób, co sprawia że pod względem rozmiarów jest to największy zabytek w Katalonii. 

Obwarowania zamku Castell de Sant Ferran w Figueres
Obwarowania zamku Castell de Sant Ferran w Figueres

Wizyta na zamku obejmuje nie tylko oglądanie tego co w zasięgu wzroku, ale także jego wnętrz znajdujących się pięć metrów pod ziemią. Ta część fortyfikacji nazywana jest La Catedral del Agua (Katedra Wody), a do jej zwiedzania używany jest ponton. Ze względu na momentami dość ciasne przestrzenie (oglądnijcie wideo poniżej) nie polecałabym tej atrakcji osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Kiedy odwiedzić Figueres?

Jeśli chcesz uniknąć tłumu turystów i planujesz na przykład romantyczny wypad we dwoje, dobrą porą do odwiedzenia Figueres będzie wiosna. Temperatury nie są wówczas przesadnie wysokie, a ruch turystyczny mniejszy, co sprzyja zwiedzaniu miasta. 

Zabytkowy kościół Iglesia de Sant Pere w Figueres
Zabytkowy kościół Iglesia de Sant Pere w Figueres

Dodatkowo być może uda Ci się załapać na odbywający się na przełomie marca i kwietnia Festiwal Śmiechu (Festival Cómico de Figueres), który obfituje m.in. w występy znakomitych komików, warsztaty z jogi śmiechu czy pokazy uliczne. 

Lato i jesień w Figueres to z kolei okres obfitujący w mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Sierpień i wrzesień to czas, kiedy w mieście organizowany jest Festiwal Muzyki Akustycznej (Festival de Música Acústica) przyciągający co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY