Oceanarium w Walencji
5 (100%) 1 vote

Jeśli marzy Ci się zobaczyć faunę i florę całej Ziemi, nie musisz jechać na wycieczkę dookoła świata. Wybierz się na wybrzeże Costa Blanca i odwiedź trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii!

Oceanarium w Walencji (L’Oceanogràfic) to największe oceanarium w Europie. Znajdują się tu miliony litrów wody, w których mieszkają tysiące zwierząt morskich z całego świata.

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Ta zachwycająca atrakcja jest częścią Ciudad de las Artes y las Ciencias położonego w dawnym korycie rzeki Turii. Po polsku nazwę tego miejsca przetłumaczymy na Miasto Sztuki i Nauki. Oprócz L’Oceanogràfic znajduje się tu także: Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museo de las Ciencias Príncipe Felipe), planetarium i kino (El Hemisfèric) oraz Pałac Sztuki Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía).

Wybierając się do oceanarium w Walencji mamy do wyboru kilka opcji. Możemy odwiedzić tylko tę atrakcję lub też wybrać bilet obejmujący wstęp zarówno do oceanarium, jak i do innych części Miasta Sztuki i Nauki. Cenowo bardziej opłacalna jest druga opcja, ponieważ pozwala zaoszczędzić kilka euro.

Zwiedzanie Oceanarium w Walencji

Wewnątrz oceanarium znajdziemy kilkanaście odrębnych stref i budynków, które odtwarzają wszystkie najważniejsze ekosystemy na świecie. Wśród tych najciekawszych można wymienić: Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Antarktydę i Arktykę.

Każdy z prezentowanych ekosystemów to oczywiście ogromne bogactwo roślin i zwierząt. Wśród tych ostatnich mamy okazję zobaczyć mnóstwo gatunków ryb, delfiny, żółwie, lwy morskie, meduzy, krokodyle, pingwiny, flamingi, egzotyczne ptaki… a na tym wciąż nie koniec! W największym zbiorniku o pojemności 7 mln litrów wody czekają na nas mieszkańcy Oceanu Atlantyckiego. Uwagę przykuwają krążące tu i ówdzie różne gatunki rekinów. Przyjrzysz się im z bardzo bliska, ponieważ przez tę część akwarium, przechodzi podwodny, szklany tunel.

W pobliżu Oceanarium (L'Oceanogràfic) znajdują się Ogrody Turii
W pobliżu Oceanarium (L’Oceanogràfic) znajdują się Ogrody Turii

Na uwagę zasługuje także delfinarium. Na pokaz delfinów możesz wybrać się kilka razy w ciągu dnia. Harmonogram pokazów najlepiej sprawdzić zaraz po wejściu do oceanarium, ponieważ można dzięki temu lepiej rozplanować wycieczkę po całym obiekcie.

Ciekawe atrakcje w L’Oceanogràfic

Oprócz standardowych form zwiedzania, oceanarium w Walencji posiada w ofercie także kilka innych ciekawych propozycji, z których możesz skorzystać. Należą do nich:

  • Nocne zwiedzanie oceanarium – morskie dno nocą wygląda jeszcze piękniej. Podczas tej wycieczki po oceanarium zobaczysz niesamowite zdolności niektórych gatunków zwierząt. Jedną z najciekawszych jest bioluminescencja, czyli świecenie żywych organizmów, które jest typowe dla wielu ryb, meduz, mięczaków czy skorupiaków. Specjalne pokazy czekają także w delfinarium! Zobaczymy tam wspaniałe choreografie wykonywane przez tancerzy oraz delfiny. A to wszystko w towarzystwie muzyki, kolorowych świateł i innych efektów audiowizualnych. Idealna atrakcja dla całej rodziny.

  • Kino 4D – to największe tego typu kino w Hiszpanii. Na własnej skórze poczujesz tu podmuchy wiatru, zmiany oświetlenia czy padający śnieg. Do wyboru mamy kilka filmów o różnej długości.
  • Zostań trenerem – dla młodzieży powyżej 13 roku życia oraz dla dorosłych oceanarium w Walencji przygotowało jeszcze jeden rodzaj atrakcji, która jest wyjątkowo interesująca! Jeśli marzyło Ci się kiedyś, aby popływać z delfinami, dotknąć lwów morskich lub pobawić się z fokami, to właśnie masz okazję! Choć ta przyjemność będzie Cię kosztowała ponad 200€, to wrażenia, które zyskasz po całym spędzonym w ten sposób dniu będą bezcenne.
  • Inna strona akwarium – aby jeszcze lepiej poznać oceanarium, możesz zwiedzić jego zaplecze podczas trwającej półtorej godziny wycieczki. Przekonasz się, jak wygląda kuchnia, w której przygotowywane są posiłki dla zwierząt. Dowiesz się, jak działa system filtracji wody w zbiornikach wodnych oraz zwiedzisz wszystkie pomieszczenia, które służą do dbania o zwierzęta.
  • Noc z rekinami – to jedna z najciekawszych atrakcji dla dzieci. Maluchy rozpoczynają swoją przygodę o godzinie 20:00. Po wzięciu udziału w kilku aktywnościach i zjedzeniu kolacji, układają się do snu wewnątrz oceanu… a konkretnie w podwodnym tunelu pełnym rekinów. O północy światła wewnątrz tunelu są wyłączane, a dzieciaki mogą poczuć się, jakby naprawdę zasypiały na dnie oceanu.

  • Nurkowanie z rekinami – na koniec atrakcja przeznaczona tylko dla doświadczonych nurków o mocnych nerwach :). Za niecałe 300€ możesz podnieść swój poziom adrenaliny, zanurzając się w akwarium pełnym rekinów. Towarzyszyć Ci będzie oczywiście instruktor, który wcześniej poinformuje Cię również o zasadach, których należy przestrzegać pod wodą.

Oceanarium w Walencji – Informacje praktyczne

Oceanarium znajduje się blisko centrum miasta, dlatego najłatwiej dotrzeć tutaj samochodem, piechotą lub komunikacją miejską.

  • Bilety do Oceanarium w Walencji najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz wtedy długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: zwykle od 10:00 do 18:00 (w zależności od pory roku godziny zamknięcia są przedłużane do 20:00, 22:00, a nawet do 00:00)
  • Adres: Carrer Eduardo Primo Yúfera 1, CP.46013 València
  • Kup bilet normalny lub bilet ulgowy >

Inne ciekawe miejsca w regionie Walencji, które warto zobaczyć

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar