Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMiasto Sztuki i Nauki w Walencji - Interaktywne centrum dla dzieci i...

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji – Interaktywne centrum dla dzieci i dorosłych

To miejsce zachwala każdy przewodnik turystyczny. I rzeczywiście – atrakcje, które tu znajdziesz mogą bez trudu walczyć o miano jednych z najlepszych w regionie Walencji.

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) to kompleks w Walencji zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta – Santiago Calatravę. Całość zajmuje obszar o łącznej powierzchni 350 000 m² i obejmuje kilka odrębnych budynków: El Oceanogràfic (największe oceanarium w Europie), El Hemisfèric (kino 3D), El Museo de las Ciencias Príncipe Felipe (Muzeum Nauki Księcia Filipa), El Palau de les Arts Reina Sofía (Pałac Sztuki Królowej Zofii) oraz El Umbracle. Jeśli ciekawi Cię, jakie atrakcje kryje każda z tych części, zapraszam Cię do dalszej części tego artykułu.

El Oceanogràfic – Oceanarium w Walencji

Oceanarium w Walencji (El Oceanogràfic) to największe akwarium w Europie. Ryby, delfiny, foki, morsy, pingwiny, legwany, żółwie, tropikalne ptaki… tysiące gatunków rozmaitych zwierząt wodnych w pomieszczeniach, które symulują warunki występujące w różnych strefach klimatycznych. Duże wrażenie robi także szklany tunel przecinający jedno z akwariów. To dość surrealistyczne uczucie, gdy tuż obok Ciebie, nad Twoją głową lub niemal na wyciągnięcie ręki przepływają ławice piranii lub rekiny.

El Oceanogràfic możesz zwiedzać na własną rękę lub podczas wycieczki z przewodnikiem.
El Oceanogràfic możesz zwiedzać na własną rękę lub podczas wycieczki z przewodnikiem.

WARTO WIEDZIEĆ: Bilety do El Oceanogràfic i innych części Miasta Sztuki Nauki warto kupić przez Internet (np. na stronie GetYourGuide), aby uniknąć długiego stania w kolejce.

El Hemisfèric – Kino IMAX

Na ogromnej przestrzeni 13 000 m2 znajduje się planetarium oraz kino przystosowane do wyświetlania filmów 3D. Nieco zaokrąglona płaszczyzna, na której wyświetlane są seanse sprawia, że można odnieść wrażenie, jakbyśmy byli otoczeni przez ekran. Wśród wyświetlanych filmów znajdziecie zarówno te animowane, jak i te przesycone efektami specjalnymi.

Miasto Sztuki i Nauki (Walencja) oferuje rozmaite atrakcje dla osób w różnym wieku.
Miasto Sztuki i Nauki (Walencja) oferuje rozmaite atrakcje dla osób w różnym wieku.

Możecie też trafić na produkcje bardziej stonowane, ale osobiście – zdecydowanie je odradzam, bo z dużym prawdopodobieństwem złapiecie się na tym, że zasypiacie. Mnie to niestety skutecznie dotknęło, ponieważ zdecydowałam się kilkunastominutowy film o kosmosie. Jak się okazało był on okraszony przyjemną dla ucha, ale zarazem bardzo usypiającą muzyką klasyczną, która w połączeniu z wolno przesuwającymi się obrazami kosmosu i spokojnym głosem lektora, tworzyła idealny klimat do tego, aby uciąć sobie krótką drzemkę…

WARTO WIEDZIEĆ: Kupując bilet na seans w El Hemisfèric, zwróć uwagę na godzinę jego wyświetlania. Czekając na swój film, możesz odwiedzić pozostałe części Miasta Sztuki i Nauki.

Muzeum Nauki Księcia Filipa

W Mieście Sztuki i Nauki znajdziemy także ogromny gmach Muzeum Nauki. To miejsce, w którym prezentowane są najważniejsze osiągnięcia naszej cywilizacji. Mnóstwo tu paneli informacyjnych, zdjęć, filmów, pokazów oraz przestrzeni, w których każdy może samodzielnie przeprowadzić rozmaite eksperymenty. Jeśli odwiedzaliście kiedyś Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, to Muzeum Nauki Księcia Filipa można nazwać jego kilka razy większym bratem.

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji możesz zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
Miasto Sztuki i Nauki w Walencji możesz zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Atrakcje w Muzeum Nauki Księcia Filipa są ciekawe miejsce szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym, które mogą na własną rękę sprawdzić, jak działają prawa fizyki czy chemii w praktyce. A ponieważ znajduje się ich tu dość sporo, pamiętajcie, aby na wizytę w tym miejscu zarezerwować sporo czasu. W moim odczuciu bez większego problemu można tu spędzić cały dzień i to bez obawy o to, że będziecie się nudzić.

Pałac Sztuki Królowej Zofii

Otwarty w 2005 roku pałac to miejsce, w którym odbywają się najważniejsze spektakle teatralne i operowe w Walencji. El Palau de les Arts Reina Sofía to także siedziba oficjalnej Orkiestry Wspólnoty Walenckiej.

El Umbracle

Pasaż ogrodowy z różnymi gatunkami roślin występującymi tylko we Wspólnocie Walenckiej. Nad całością wznoszą się charakterystyczne białe łuki, z których można zobaczyć całe Miasteczko Sztuki i Nauki.

Informacje praktyczne

Ciudad de las Artes y las Ciencias na mapie

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. 1 dzień na Oceanarium.
    1 dzień na resztę.
    Bo inaczej faktycznie ciężko zobaczyć wszystko.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.