OSTATNIO DODANE ARTYKUŁY

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie

W samym sercu stolicy Katalonii jest takie miejsce, które choć bardzo znane, to nie przyciąga aż takich tłumów, jak inne atrakcje turystyczne.

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie (tłum. Wzgórze Żydowskie) to ta część miasta, która pozwoli Ci na prawdziwy relaks. Mnóstwo tutaj pięknych widoków, terenów zielonych i zabytków, odsłaniających historię miasta. Aby dostać się na położone 173 m n.p.m. wzgórze, możemy skorzystać z siły własnych nóg, autobusu lub kolejki linowej Telefèric de Montjuïc. A gdy już będziemy na miejscu, czas na odwiedziny w najciekawszych miejscach w tej okolicy.

Zamek Montjuïc (Castell de Montjuïc)

Jeśli jest jakiś zabytek w Barcelonie, który przypomina o militarnej historii miasta, to zdecydowanie jest nim Zamek Montjuïc. Wybudowany w XVII wieku był miejscem wielu kluczowych dla historii Katalonii i całej Hiszpanii momentów. To tutaj przetrzymywano więźniów politycznych. Tutaj też dokonywano wielu egzekucji.

Dziś oblicze zamku Montjuïc jest zgoła inne. Oprócz pięknych ogrodów i licznych wydarzeń kulturalnych, miejsce to słynie także ze wspaniałej panoramy na port i wybrzeże. Nie będę obiektywna, jeśli powiem, że w moim odczuciu jest to najpiękniejszy punkt widokowy w Barcelonie.

CIEKAWOSTKA: Jeśli interesują Cię ciekawe punkty widokowe na Barcelonę, odwiedź także punkt widokowy Bunkers del Carmel, który znajduje się niedaleko Parku Güell.

Poble Espanyol

El Poble Espanyol - Wioska Hiszpańska w Barcelonie
El Poble Espanyol – Wioska Hiszpańska w Barcelonie

Powiedzieć o tym miejscu, że jest to muzeum etnograficzne to tak jakby nic o nim nie powiedzieć. Poble Espanyol to swego rodzaju miasto w mieście. Prezentuje ono hiszpańską architekturę charakterystyczną dla różnych regionów tego kraju. Powstanie tego miejsca było ściśle związane ze Światową Wystawą EXPO w 1929 roku. Chcąc zaskoczyć odwiedzających, projektanci Poble Espanyol stworzyli miniaturowe miasto, które miało przybliżyć wszystko to, co najbardziej charakterystyczne w architekturze Hiszpanii.

Co ciekawe, po zakończeniu EXPO cały obiekt miał zostać wyburzony. Zainteresowanie nim było jednak tak duże, że odstąpiono od pierwotnych planów, tworząc z Poble Espanyol jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Barcelonie.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

Museu Nacional d'Art de Catalunya - Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie
Museu Nacional d’Art de Catalunya – Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie

Wznoszący się na szczycie wzgórza Montjuïc budynek Palau Nacional jest siedzibą Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Znajdujące się tutaj zbiory prezentują sztukę Katalonii od średniowiecza do XX wieku. To idealne miejsce dla osób o artystycznej duszy, które chciałyby lepiej poznać artystyczny rozwój tego regionu Hiszpanii.

Schron Refugio 307

Ten dawny schron przeciwlotniczy to propozycja dla osób zainteresowanych historią hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). W tym czasie Barcelona była wielokrotnie bombardowana przez samoloty generała Franco. By chronić mieszkańców, ówczesne władze Katalonii zdecydowały o budowie ponad 1400 schronów przeciwlotniczych.

Refugio 307 to jeden z dwóch najbardziej znanych, które ocalały do czasów dzisiejszych. Łącznie był on w stanie pomieścić nawet 2000 ludzi, a jego kluczową częścią był 400-metrowy tunel. To w nim mieściła się kuchnia, pomieszczenia sanitarne, miejsca wydawania leków i opatrywania rannych.

Muzeum Olimpijskie na wzgórzu Montjuïc

Żegnając zamierzchłe czasy, warto na chwilę zajrzeć do Muzeum Olimpijskiego. Na 1500 m2 powierzchni będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne fotografie, filmy i inne materiały przybliżające historię Letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku. Wzgórze Montjuïc odegrało w nich istotną rolę, ponieważ to tutaj miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk.

WARTO WIEDZIEĆ: Na wzgórzu Montjuic znajdzuje się wielofunkcyjny stadion olimpijski Estadi Olímpic de Montjuïc, który również był wykorzystywany podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Ogród botaniczny na Montjuïc

Ilość atrakcji w Barcelonie może przytłaczać. Na tę ewentualność poleca się ogród botaniczny Jardí Botànic de Barcelona, który również położony jest na wzgórzu Montjuïc. W jego kolekcji znajduje się około 2000 różnych gatunków roślin, które zostały podzielone na pięć stref: śródziemnomorską, kalifornijską, chilijską, południowo-afrykańską i australijską. Na zwiedzanie tej atrakcji warto wybrać się jesienią lub wiosną, kiedy słońce nie wysusza roślin, a okazjonalne deszcze pozwalają im w pełni rozkwitać.

Fundació Joan Miró

Nie trzeba być wybitnym znawcą sztuki, żeby udać się do muzeum sztuki współczesnej poświęconego Joanowi Miró. To z inicjatywy tego katalońskiego surrealisty powstała fundacja (Fundació Joan Miró), której celem jest zachęcanie młodych twórców do eksperymentowania ze sztuką współczesną. W otwartym w 1975 roku budynku muzeum możemy podziwiać kilkanaście tysięcy prac Joan’a Miró, w skład których wchodzą: obrazy, rzeźby, rysunki, prace graficzne, tkaniny i ceramika.

Zabytkowy cmentarz na Montjuïc

Osoby preferujące zwiedzanie Barcelony z nutką dreszczyku pewnie ucieszy możliwość zwiedzania zabytkowego cmentarza, który znajduje się na wzgórzu Montjuïc. Zajmuje on powierzchnię 560 000 m2 i liczy ponad 155 000 nagrobków! Cementerio de Montjuïc został otwarty w 1883 roku jako odpowiedź na rosnące problemy związane z pochówkiem osób w Barcelonie. Dotychczasowe cmentarze usytuowane w różnych częściach miasta były małe i z przyczyn urbanistycznych nie mogły zostać powiększone. Nowy cmentarz na Montjuïc pozwolił ostatecznie rozwiązać ten problem.

Muzeum Archeologiczne Katalonii

Museo de Arqueología de Cataluña - Muzeum Archeologiczne w Katalonii (wzgórze Montjuïc)
Muzeum Archeologiczne na wzgórzu Montjuïc

Miejsce to warto odwiedzić, jeśli interesuje Cię historia dawnych mieszkańców Katalonii i pobliskich rejonów. Muzeum Archeologiczne Katalonii to miejsce, w którym zgromadzono znaleziska z czasów starożytnych i prehistorycznych. Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą z wykopalisk w Ampurias i są dowodem na obecność Starożytnych Greków i Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Kompleks Fontann Font Màgica na wzgórzu Montjuïc

Magiczne fontanny w Barcelonie
Magiczne fontanny w Barcelonie

Tuż u stóp wzgórza Montjuïc na tle Palau Nacional trafimy na jeszcze jedno interesujące miejsce. Żeby zrozumieć, czym są magiczne fontanny w Barcelonie (kat. font màgica), odwiedź to miejsce w ciepły, letni wieczór. To wtedy ma tu miejsce spektakl wody, muzyki i świateł – widowisko, od którego trudno oderwać wzrok.

Bilety na kolejkę linową

Hotele w Barcelonie


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczna fontanna Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 

Estádio da Luz – Stadion w Lizbonie

Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Estádio da Luz, a dla najbardziej zagorzałych fanów znany po prostu jako Katedra. Ten stadion to dom klubu piłkarskiego Benfica, jednego z dwóch tytanów futbolu z Lizbony. Zdecydowanie żaden fan tego sportu nie powinien pominąć tego punktu na mapie stolicy Portugalii.

Dzisiejszy stadion, otwarty 25 października 2003 roku, został wybudowany w miejscu poprzedniego, noszącego tę samą nazwę. Nowy obiekt sportowy stanowił część przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004 roku, a jego projektem zajął się brytyjski architekt, Damon Lavelle. Estádio da Luz posiada miejsca siedzące dla 65000 kibiców i choć to mniej, niż mieścił jego poprzednik, obecny budynek stawia na innowacyjność i zaawansowaną technologię. Stadion cieszy się strefą VIP, mieszczącą 7000 widzów, a wszystkie trybuny rozmieszczone są na trzech poziomach. Ulokowano tam także dwa gigantyczne telebimy, dzięki którym kibice mogą mieć pewność, że ich uwadze nie umknie ani sekunda meczu. Dach obiektu wykonany jest ze specjalnego tworzywa, które przepuszcza światło, sprawiając, że tłem dla każdego meczu rozgrywanego w słoneczny dzień jest pięknie oświetlona murawa. W obiekcie znajdują się bary oraz restauracja, z której okien możecie spoglądać na panoramę boiska.

Zwiedzanie Stadionu Estádio da Luz w Lizbonie

Zwiedzanie stadionu umożliwi Wam zobaczenie z bliska murawy i szatni, w której można zrobić zdjęcia koszulek idoli. Wejdziecie też na salę konferencyjną, gdzie oczami wyobraźni możecie dostrzec światła kamer oraz przejdziecie przez korytarz upamiętniający wszystkie największe gwiazdy klubu w całej jego historii. Zwiedzanie stadionu obejmuje też przejście przez tunel, którym przed meczem przechodzą piłkarze. Dzięki symulacji okrzyków i dopingu będziecie mogli poczuć się zupełnie jak oni.

CIEKAWOSTKA: Ponieważ symbolem klubu jest orzeł, jego wizerunek możecie zobaczyć w wielu miejscach. Podczas zwiedzania stadionu poznacie też żywe maskotki klubu piłkarskiego: Glórię, Vitórię i Luz – orły bieliki, które zgodnie z tradycją okrążają stadion przed każdym pierwszym gwizdkiem meczu.

Muzeum klubowe

Kupując bilety na stadion nie zapomnijcie też o biletach do klubowego muzeum! To tam przeżyjecie emocje godne prawdziwego fana. Poznacie nie tylko interaktywną historię drużyny, ale także legend, związanych z Benficą, takich jak Eusebio. Do ciekawych atrakcji należy też strefa wirtualnego karnego. Możecie tam strzelać gole, których broni projektowany na ścianie hologram bramkarza.

Zobaczycie też oczywiście gabloty ze wszystkimi pucharami, zdobytymi w mistrzostwach Europy, jakimi mogą pochwalić się gracze Benfici. Niezwykłe emocje z pewnością będą towarzyszyć Wam przy symulacji dnia meczowego, dzięki której wśród odgłosów i projekcji można poczuć dreszczyk, jaki czują fani tuż przed rozpoczęciem meczu. W tej części obiektu znajduje się także dom wspomnianych wcześniej orłów, więc nie martwcie się, jeśli któregoś dnia nie uświadczycie ich obecności na stadionie – z pewnością będziecie mogli zobaczyć je w ich domowym zaciszu.

Wszystkie atrakcje, jakie oferuje muzeum są interaktywne, a światła, jakie towarzyszą zwiedzaniu sprawiają, że naprawdę poczujecie się jak w jednej z części piłkarskiej świątyni. Warto też wiedzieć, że część muzeum poświęcona jest na trofea zdobyte przez inne sekcje klubu sportowego.

Inne strefy kompleksu Estádio da Luz

Choć na arenie międzynarodowej zdecydowanie najbardziej popularna jest drużyna futbolowa Benfici, ten klub sportowy nie zapomina też o swoich pozostałych sekcjach. Do stadionu przylegają między innymi dwa pawilony. W pierwszym z nich możecie zobaczyć mecze koszykówki, hokeja na rolkach czy piłki halowej, dziś nazywanej futsal. Drugi przystosowany jest z kolei do gry w piłkę ręczną oraz siatkówkę. Patrząc na mapę całego obiektu zauważycie także pływalnię, posiadającą dwa baseny, liczące łącznie 16 torów.

Przy stadionie znajduje się oczywiście również klubowy sklep. Oprócz damskich, męskich oraz dziecięcych, klasycznych koszulek i bluz z godłem klubu kupić można tam także wina i czekolady z etykietami prezentującymi wizerunek klubu, kije do bilarda, zestawy barberskie, zestawy gracza komputerowego, biżuterię, a nawet specjalną edycję popularnej gry planszowej Monopoly.

Informacje praktyczne

Hotele w Lizbonie


Inne atrakcje w Portugalii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Portugalii:  
DystryktAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
LizbonaAtrakcje w Lizbonie: Oceanarium w Lizbonie, Stadion w Lizbonie (Estádio da Luz), Zamek św. Jerzego, Klasztor Hieronimitów, Panteon Narodowy, Muzeum Skarbu Królewskiego, Katedra w Lizbonie, Muzeum Narodowe Azulejo, Kolejka linowa w Lizbonie, Zoo w Lizbonie, Wieża Belém, Pałac Narodowy Ajuda, Immersivus Gallery Lizbona, Fundacja Calouste Gulbenklain, Arco de Rua Augusta, Kultowe tramwaje w Lizbonie, Centrum interpretacji historii dorsza, Pilar 7 Bridge Experience, Narodowe Muzeum Powozów, Portugalska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, Klasztor Carmo, Muzeum Berardo Collection, Muzeum Fado. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Lizbony: Pałac i Park Monserrate, Pałac Narodowy Pena, Castelo dos Mouros, Quinta da Regaleira, Sintra Myths and Legends Interactive Center, Pałac Narodowy w Mafrze, Pałac Królewski i ogrody w Queluz, Dino Parque Lourinhã, Park naturalny Sintra-Cascais, Klasztor Kapucynów w Colares. Ciekawe miasta: Lizbona, Sintra, Mafra, Queluz, Lourinhã
PortoAtrakcje w Porto: Stadion w Porto (Estadio de Drago) i muzeum FC Porto, Palacio de Bolsa, World of Discoveries, Magiczny ogród Alice Porto, Galeria Immersivus, The Chocolate Story Museum, Museu do Vitral, Serralves Foundation, Muzeum Tkanin i Mody, Jaskinie Calem, Jaskinie Pocas, Piewnice Burmester, Pawilon wodny, Planer Cork, The Bridge Collection, SEA LIFE Porto, Katedra w Porto, Kościół i Wieża Kleryków. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Porto: region winiarski Vila Nova de Gaia, dolina Douro. Ciekawe miasta: Porto
Aveiro-
Beja-
Braga-
Bragança-
Castelo Branco-
CoimbraAtrakcje w dystrykcie Coimbra: Badoca Safari Park, Rezerwat przyrody Berlengas
Évora-
FaroAtrakcje w dystrykcie Faro: Jaskinie Benagil, Zoo w Lagos, Sand City Lagoa, region Algarve, Zoomarine w Algarve, Plaża Praia da Marinha, Park Rozrywki MiniGolf, Aquashow Park w Quarteira, Ponta da Piedade. Ciekawe miasta: Albufeira, Lagos, Lagoa
Guarda-
Leiria-
Portoalegre-
SetúbalPark Naturalny Arrábida
Viana do Castelo-
Vila Real-
Viseu-
SantarémSanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 
Region autonomicznyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AzoryCiekawe miasta: Flores. Wyspy w archipelagu Azorów: Corvo, Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel, Santa Maria
MaderaAtrakcje na Maderze: Kolejka linowa z ogrodu botanicznego, Naturalny Rezerwat Garajau. Miasta na Maderze: Funchal, Machico, Santana, Porto Moniz, Câmara de Lobos. Inne wyspy w archipelagu Madery: Porto Santo
 

Oceanarium w Lizbonie

Czy wiecie, że wcale nie musicie wchodzić do wody, aby obserwować z bliska podwodny świat i toczące się w nim życie? Taką niepowtarzalną możliwość daje Oceánario de Lisboa, miejsce które odkrywa tajemnice największych zbiorników wodnych świata.

Oceanarium w Lizbonie zostało zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Petera Chermayeffa, a jego otwarcie miało miejsce w 1998 roku w ramach lizbońskiego Expo. Położone jest ono tuż przy rzece Tag, a dokładniej w Parku Narodów, domu dla całego kompleksu, stworzonego na potrzeby Expo. Budynek ten należy do największych tego typu konstrukcji w Europie, a w kolejce do jego wejścia czeka aż milion turystów rocznie.

Ekspozycje w Oceanarium w Lizbonie

Główną częścią oraz najważniejszą atrakcją tego miejsca jest zbiornik centralny, mieszczący 5 milionów litrów morskiej wody, czyli odpowiednik dwóch basenów olimpijskich. Ta przestrzeń ma udowadniać, jak gatunki z różnych oceanów i krańców świata są w stanie współżyć ze sobą w jednym środowisku. I nie mam tu na myśli jedynie ryb, bo oprócz nich zapoznamy się tam także z żyjącymi w oceanicznym otoczeniu ptakami, ssakami, płazami czy roślinami.

Wokół wspomnianego akwarium głównego znajdują się cztery zbiorniki, z których każdy imituje ekosystem innego oceanu. W sferze reprezentującej Ocean Arktyczny będziecie mogli dokładnie przyjrzeć się figlarnym pingwinom, natomiast imitacja Pacyfiku pozwala na podpatrzenie codzienności wydr morskich. Nie ominą Was także widoki bajecznie kolorowych raf koralowych Oceanu Indyjskiego czy zabawnych rybek Atlantyku. Oceaniczne życie możecie obserwować z dwóch poziomów, dzięki czemu Waszym oczom nie umknie nawet najmniejszy szczegół.

Podpływające do samej szyby rekiny i płaszczki oraz odtwarzane na terenie całego obiektu odgłosy wielkiej wody sprawiają, że ani na chwilę nie można stracić poczucia prawdziwego obcowania z oceanem. Obok wystawy głównej zobaczycie też oczywiście, choć mniejsze, to nie mniej interesujące ekspozycje tymczasowe. Zdecydowanie warto poświęcić dłuższą chwilę także tej części żywego muzeum.

Edukacja i ochrona gatunków zamiast pokazów sztuczek

Jeśli podziwianie wdzięcznych ruchów zwierząt pod wodą to za mało, możecie także odwiedzić je w godzinach karmienia. Nie oczekujcie jednak żadnych pokazów sztuczek. Takich atrakcji tam nie uświadczycie, gdyż zamiast na rozrywkę, Oceanarium nastawione jest na ochronę gatunków i wzbudzenie w oglądających poczucia obowiązku dbania o środowisko.

Budynek Oceanarium w Lizbonie
Budynek Oceanarium w Lizbonie

Oprócz swego rodzaju muzeum, to Oceanarium w Lizbonie pełni też funkcję placówki edukacyjnej, dysponującej bardzo szerokim wachlarzem oferty kształcenia. Przygotowane programy dostosowane są do różnych etapów nauki. Swoją wiedzę o oceanach mogą poszerzyć przedszkolaki, młodzież, a nawet nauczyciele. Oceanarium nie tylko zaprasza w swoje progi, by goście poznawali coraz to nowszee informacje o niebieskiej części naszego globu. W celach edukacyjnych wyrusza też vanem w różne części Portugalii, by ze swoim programem dotrzeć do jak największej publiki.

Dodatkowe atrakcje w Oceanarium w Lizbonie

Dodatkowych atrakcji w Oceanarium w Lizbonie nigdy nie brakuje. Najbardziej popularna z nich to tak zwana “Noc z rekinami”. Dzieciaki w ramach tej propozycji mogą spędzić noc w oceanarium i sprawdzić, jak wygląda oceaniczne życie po zmroku, a rano obudzić się, widząc przepływającą obok olbrzymią mantę. Odbywają się tam także występy dla najmłodszych, między innymi koncerty tradycyjnego portugalskiego Fado w pięknej podwodnej scenerii.

Jeśli samotne zwiedzanie nie jest w waszym stylu, możecie także wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który ze szczegółami opowie Wam nawet o najmniejszym elemencie oceanicznego ekosystemu.

Bardziej wymagający miłośnicy oceanów na pewno będą zainteresowani poważniejszymi propozycjam, jakie oferuje Oceanarium w Lizbonie. Jednym z nich jest czterodniowy rejs, którego głównym celem jest odkrycie niepowtarzalnego piękna wybrzeża Lizbony. Taka wycieczka pod okiem doświadczonego oceanografa pozwala uczestnikom między innymi zapolować aparatem na delfiny oraz zanurkować w poszukiwaniu ośmiornic.

Jeśli i to wciąż za mało, weźcie pod uwagę trwający 8 dni rejs na wyspę Santa María, należącą do archipelagu azorskiego. „Manta conservation experience” to nie tylko niezapomniane doświadczenie, ale też jedyna w swoim rodzaju okazja, by widocznie przyczynić się do ochrony mant, gromadzących się co roku u wybrzeży wyspy.

Informacje praktyczne

Hotele w Lizbonie


Inne atrakcje w Portugalii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Portugalii:  
DystryktAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
LizbonaAtrakcje w Lizbonie: Oceanarium w Lizbonie, Stadion w Lizbonie (Estádio da Luz), Zamek św. Jerzego, Klasztor Hieronimitów, Panteon Narodowy, Muzeum Skarbu Królewskiego, Katedra w Lizbonie, Muzeum Narodowe Azulejo, Kolejka linowa w Lizbonie, Zoo w Lizbonie, Wieża Belém, Pałac Narodowy Ajuda, Immersivus Gallery Lizbona, Fundacja Calouste Gulbenklain, Arco de Rua Augusta, Kultowe tramwaje w Lizbonie, Centrum interpretacji historii dorsza, Pilar 7 Bridge Experience, Narodowe Muzeum Powozów, Portugalska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, Klasztor Carmo, Muzeum Berardo Collection, Muzeum Fado. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Lizbony: Pałac i Park Monserrate, Pałac Narodowy Pena, Castelo dos Mouros, Quinta da Regaleira, Sintra Myths and Legends Interactive Center, Pałac Narodowy w Mafrze, Pałac Królewski i ogrody w Queluz, Dino Parque Lourinhã, Park naturalny Sintra-Cascais, Klasztor Kapucynów w Colares. Ciekawe miasta: Lizbona, Sintra, Mafra, Queluz, Lourinhã
PortoAtrakcje w Porto: Stadion w Porto (Estadio de Drago) i muzeum FC Porto, Palacio de Bolsa, World of Discoveries, Magiczny ogród Alice Porto, Galeria Immersivus, The Chocolate Story Museum, Museu do Vitral, Serralves Foundation, Muzeum Tkanin i Mody, Jaskinie Calem, Jaskinie Pocas, Piewnice Burmester, Pawilon wodny, Planer Cork, The Bridge Collection, SEA LIFE Porto, Katedra w Porto, Kościół i Wieża Kleryków. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Porto: region winiarski Vila Nova de Gaia, dolina Douro. Ciekawe miasta: Porto
Aveiro-
Beja-
Braga-
Bragança-
Castelo Branco-
CoimbraAtrakcje w dystrykcie Coimbra: Badoca Safari Park, Rezerwat przyrody Berlengas
Évora-
FaroAtrakcje w dystrykcie Faro: Jaskinie Benagil, Zoo w Lagos, Sand City Lagoa, region Algarve, Zoomarine w Algarve, Plaża Praia da Marinha, Park Rozrywki MiniGolf, Aquashow Park w Quarteira, Ponta da Piedade. Ciekawe miasta: Albufeira, Lagos, Lagoa
Guarda-
Leiria-
Portoalegre-
SetúbalPark Naturalny Arrábida
Viana do Castelo-
Vila Real-
Viseu-
SantarémSanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 
Region autonomicznyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AzoryCiekawe miasta: Flores. Wyspy w archipelagu Azorów: Corvo, Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel, Santa Maria
MaderaAtrakcje na Maderze: Kolejka linowa z ogrodu botanicznego, Naturalny Rezerwat Garajau. Miasta na Maderze: Funchal, Machico, Santana, Porto Moniz, Câmara de Lobos. Inne wyspy w archipelagu Madery: Porto Santo
 

Muzeum Historii Barcelony

Barcelona – nie dość, że piękna i pełna atrakcji to również posiadająca fascynującą historię, o której wielu turystów często zapomina.

Władzom miasta zależy nie tylko na tym, aby przyjeżdżający zwiedzili Sagradę Familię i zrobili zakupy na La Rambli, lecz również, aby podczas pobytu zdobyli wiedzę na temat miasta. Służy temu przede wszystkim Muzeum Historii Barcelony (kat. Museu d’Història de Barcelona), które w atrakcyjnej, interaktywnej formie oraz rozlokowanych w różnych miejscach placówkom dba o rozpowszechnianie dziedzictwa historyczno-kulturowego stolicy Katalonii.

Historia Museu d’Història de Barcelona

Museu d’Història de Barcelona – w skrócie MUHBA, znajdziemy przy słynnym placu Plaça del Rei w Dzielnicy Gotyckiej. Pomysł stworzenia tego miejsca narodził się w 1888 roku, kiedy to Barcelona gościła Wystawę Światową (EXPO). Dopiero podczas kolejnego wydarzenia w 1929 roku podjęto się realizacji tej idei. Wówczas stworzono czasową wystawę traktującą o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości miasta, która dała podwaliny pod obecne muzeum zainaugurowane w 1943 roku.

Ciekawostką jest, iż pałac w latach 30. XX wieku był zdemontowany pod Via Laeitana – drogę mającą łączyć centrum z portem. Dopiero wówczas kamień po kamieniu przeniesiono go do obecnej lokalizacji. Wtedy też światło dzienne ujrzały pozostałości po starożytnym rzymskim mieście Barcino. Otwarcie muzeum było natomiast uzależnione od prac archeologicznych, które trwały ponad 10 lat. 

W czasach frankistowskich muzeum było mocno wykorzystywane do celów propagandowych. Dopiero po 1979 roku, kiedy Hiszpania stała się znów krajem demokratycznym, zamknięto główną wystawę, którą zamieniono na wystawy tymczasowe. Ich tematyka była różnorodna, lecz głównym celem było pobudzenie opinii publicznej do rozmów o przyszłości Barcelony oraz całej Katalonii

Zwiedzanie muzeum

Trzypiętrowy budynek wprowadza nas w historię sięgającą czasów starożytnego miasta Barcino. Zwiedzanie zaczynamy od pochodzącego z tamtego czasu podziemnego kompleksu, który ukazuje nam ówczesne życie codzienne. Zobaczysz tu pozostałości murów miejskich i ulic, a także pralnię pochodzącą z II wieku!

Przechodząc do drugiej części, czyli dawnej rezydencji królewskiej Palau Reial Major przeniesiesz się do średniowiecznej Barcelony, która ukazuje doniosłą gotycką salę z łukami Saló del Tinel i kaplicę Santa Agata pochodzącą z XIV wieku.

Ekspozycje w Muzeum Historii Barcelony

W ciągu ostatniej dekady muzeum zmieniło się nie do poznania. Skupiono się na historii współczesnej oraz na współpracy z innymi miejscami dziedzictwa historycznego Barcelony, tworząc sieć ukazującą w kompleksowy sposób historię miasta z perspektywy różnych miejsc i epok.

Większość z nich powiązana jest ze starożytną poprzedniczką miasta, czyli Barcino. Inne nawiązują do czasów średniowiecznych i współczesnych oraz różnych aspektów kultury jak kulinaria, czy muzyka. Pełna lista miejsc powiązanych z MUHBA obejmuje:

 • MUHBA Świątynia Augusta – cztery ogromne kolumny rzymskiej świątyni dedykowanej cesarzowi Augustynowi I.
 • MUHBA Droga Pogrzebowa – częściowo widoczny na zewnątrz obszar pochówku stworzony wzdłuż drogi prowadzącej do miasta. Wewnątrz budynku znajduje się wystawa o rzymskich tradycjach pogrzebowych.
 • MUHBA Morska Brama Murów Rzymskich  – pozostałości łaźni termalnych zbudowanych za główną bramą wjazdową murów miasta rzymskiego.
 • MUHBA Domus de Sant Honorat – fundamenty prywatnego rzymskiego domu z IV wieku ozdobione polichromowanymi mozaikami i malowidłami ściennymi wraz z dużymi średniowiecznymi zbiornikami do przechowywania zboża.
 • MUHBA Roman Domus Avinyó – pozostałości starożytnego rzymskiego domu ozdobione malowidłami ściennymi.
 • MUHBA El Call – centrum słynnej dzielnicy żydowskiej w Barcelonie, w której znajdziemy informacje o żydowskiej społeczności Barcelony i jej dziedzictwie kulturowym.
 • MUHBA Santa Caterina – ryneczek Santa Caterina zbudowany na szczątkach średniowiecznego klasztoru, którego fundamenty możemy tu zobaczyć. Ponadto dowiemy się o osadnictwie ludzkim w tej części miasta od czasów prehistorycznych.
 • MUHBA Villa Joana – stary dom wiejski położony na obrzeżach miasta, w miejscowości Vallvidrera. W XIX wieku stał się willą mieszkalną, w której w 1902 roku zmarł wybitny kataloński poeta Jacint Verdaguer. Wystawa skupia się na postaci poety i jego twórczości. 
 • MUHBA Park Güell-Dom Strażnika – pawilon znajdujący się przy wejściu do parku będący dziełem Antonio Gaudiego. W środku znajdziemy wystawę na temat koncepcji architektonicznych Gaudiego.
 • MUHBA Olivia Artés – dawna fabryka będąca pozostałością przemysłowej przeszłości miasta, w której znajdziemy wystawę poświęconą historii industrializacji, poczynając od XIX wieku aż po teraźniejszość. 
 • MUHBA Fabra i Coats – budynki fabryczne dawnej firmy tekstylnej Fabra & Coats, która sławna była nie tylko w XIX-wiecznej Katalonii, lecz w całej Hiszpanii. 
 • MUHBA Casa de l’aigua – przepompownia wody zbudowana podczas rekonstrukcji wodociągów miejskich w Barcelonie w latach 1915-1919. Mieści się tam wystawa “Wodna rewolucja w Barcelonie. Bieżąca woda i nowoczesne miasto”.
 • MUHBA Schron przeciwlotniczy 307 – jeden z najlepiej zachowanych schronów przeciwlotniczych liczący ponad 200 metrów tuneli. Wybudowany podczas hiszpańskiej wojny domowej w celu ochrony ludności przed bombardowaniami Barcelony w latach 1937 i 1938. 
 • MUHBA Turó de la Rovira – punkt widokowy na całe miasto wybudowany na bateriach przeciwlotniczych, które broniły Barcelony przed bombardowaniem podczas hiszpańskiej wojny domowej. 
 • Galeria de Catalans Illustres – Galeria Wybitnych Osób Katalońskich, która gromadzi wizerunki 47 wybitnych Katalończyków z XIX i XX wieku.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem?

Przed rozpoczęciem zwiedzania koniecznie zaopatrzcie się w darmowego audioprzewodnika, jest on przydatny szczególnie w podziemnym starożytnym kompleksie, gdzie oprócz samych eksponatów nie znajdziemy żadnych informacji. 

Chcąc wybrać się do placówek stowarzyszonych z MUHBA najlepiej wejść na stronę internetową muzeum i pobrać mapkę z dokładnymi ich lokalizacjami. Większość jest usytuowana w Dzielnicy Gotyckiej, do niektórych jednak lepiej wybrać się autem, gdyż znajdują się poza miastem. Różnią się one również godzinami otwarcia, więc przed wybraniem się na wycieczkę warto je sprawdzić. 

W wejściówki możemy zaopatrzyć się internetowo. Obok pojedynczych możemy również kupić bilet łączony, który obejmuje na przykład obiekty Barcelony związane z czasami starożytnymi lub współczesnymi.

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu do Muzeum Historii Barcelony najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane, co w przypadku tego zabytku zdarza się bardzo często.
 • Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godz. 10:00-19:00. W niedziele w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • Adres: Plaça del Rei, s/n, 08002 Barcelona, Hiszpania
 • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Barcelonie


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaDzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczna fontanna Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat. Dzielnice i dystrykty Barcelony (El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts). Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaMuzeum Salvadora Dali, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaPark rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro. Popularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?
 

Tanie loty do Hiszpanii – jak szukać?

Wśród najpopularniejszych kierunków podróży od wielu już lat znajduje się Hiszpania. Polacy bardzo chętnie wybierają ten kraj z uwagi na piękną pogodę, a także szereg atrakcji, których można tam doświadczyć. Nie bez znaczenia pozostaje też to, że obecnie można znaleźć tanie połączenia lotnicze. Podpowiadamy, jak i gdzie szukać biletów w niskiej cenie oraz do których konkretnie miast warto się wybrać!

Tanie loty do Hiszpanii – jak można szukać tanich połączeń?

Hiszpania jest jednym z najbardziej turystycznych krajów Europy, dlatego nie dziwi ogromne zainteresowanie podróżami właśnie w to miejsce. Mowa tutaj nie tylko o wyjazdach wakacyjnych, ale także podróżach biznesowych oraz city breakach, czyli kilkudniowych wycieczkach do miast. Niezależnie od motywacji i planu podróży, nie warto przepłacać za połączenia lotnicze, lecz szukać cenowych okazji. 

Tanie latanie – czy jest możliwe?

Tanie loty to nie tylko chwyt marketingowy, ale rzeczywistość. Warto więc korzystać z tej możliwości, szczególnie, że niższe ceny oferują przewoźnicy, którzy chcą zapełnić wszystkie miejsca w samolotach. Dlatego w takiej sytuacji można zakupić bilet o wiele taniej. Linie lotnicze robią bowiem wszystko, aby zachęcić do siebie jak największą liczbę podróżnych i tym samym mieć komplet pasażerów na pokładzie. Tańsze bilety do Hiszpanii można zarezerwować zarówno z odpowiednim wyprzedzeniem, np. miesiąc czy dwa miesiące przed podróżą, ale także last minute, a więc w ostatniej chwili. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb i możliwości samego pasażera. Wybór jest na tyle szeroki, że z całą pewnością każdy znajdzie satysfakcjonujące go rozwiązanie.

Tanie loty do Hiszpanii - jak szukać?

Tanie loty do Hiszpanii – jak i gdzie szukać?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób szukać tanich i sprawdzonych połączeń lotniczych. Jak się okazuje, z pomocą przychodzą wyszukiwarki online takie jak eSky.pl, gdzie dostępne są oferty wszystkich linii lotniczych. Przy użyciu tego narzędzia można w prosty i szybki sposób dopasować dany lot do własnych potrzeb, a jednocześnie nabyć bilet korzystając m.in. z elastycznej płatności odroczonej lub ratalnej. Dzięki temu nie trzeba od razu wydawać pieniędzy, a osoby, które w tej konkretnej chwili ich nie posiadają, nie muszą rezygnować z podróży. Za pomocą eSky.pl można w prosty sposób znaleźć najlepsze dostępne okazje, zarezerwować noclegi (również w pakiecie Lot+Hotel), wypożyczyć samochód czy wykupić ubezpieczenie podróżne lub na wypadek rezygnacji z podróży.

Połączenia lotnicze z Hiszpanią – o czym jeszcze pamiętać? 

Jeśli chodzi o tanie połączenie do Hiszpanii, sporą popularnością cieszą się oczywiście duże miasta takie jak Madryt czy Barcelona, do której loty warto sprawdzić pod adresem https://www.esky.pl/tanie-loty/0/0/ci/bcn/barcelona. Tym bardziej teraz, gdy Robert Lewandowski został piłkarzem „Dumy Katalonii”, połączenia do Barcelony będą o wiele bardziej oblegane, zwłaszcza przez kibiców piłki nożnej. Na uwagę zasługują ponadto takie kierunki jak choćby Teneryfa, Gran Canaria, Malaga, Walencji, Sewilla, Alicante czy Fuerteventura. Podróż do centrum Hiszpanii trwa niespełna godzinę, a ceny biletów do wymienionych lokalizacji oscylują w granicach kilkuset złotych i to w obie strony! Do tych miejsc polecimy praktycznie z każdego polskiego lotniska, w tym przede wszystkim Warszawy, Krakowa czy Katowic. Szczegółowe informacje na temat wylotów z ostatniego z tych miast można znaleźć na stronie https://www.esky.pl/tanie-loty/ci/ktw/0/0/katowice. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne określenie celu podróży, zaplanowanie całego wyjazdu, a następnie śledzenie na bieżąco pojawiających się ofert lub skorzystanie z opcji powiadomień, jaką daje eSky.pl. 

Tanie loty do Hiszpanii - jak szukać?

Atrakcje w Lizbonie

Wśród położonych na siedmiu wzgórzach miast, obok Rzymu znajduje się także Lizbona, stolica oraz największe miasto Portugalii.

Jej bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Warto wrzucić to miasto na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Szczególnie gdy wziąć pod uwagę ilość ciekawych miejsc i zabytków, jakie ma ono do zaoferowania. Na liście poniżej znajdziecie najlepsze atrakcje w Lizbonie, które pomogą Wam zorganizować wyjazd marzeń. Zapraszam w podróż!

Atrakcje w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie

Jeśli obawiacie się, że Wasze pociechy będą znudzone zwiedzaniem Oceanarium w Lizbonie jest idealnym dowodem na to, że dzieci również mogą być zachwycone pobytem w stolicy Portugalii. Ten obiekt, położony w Parku Narodów, pozwoli wam zaobserwować z bliska podwodne życie zarówno ryb jak i płazów, ssaków czy roślin. Akwarium główne, mieszczące aż 5 milionów litrów słonej wody, możecie obserwować z poziomu dwóch kondygnacji, co gwarantuje, że nie przegapicie żadnego z jego mieszkańców. Zbiornik ten otoczony jest czterema pozostałymi, z których każdy imituje inny ocean oraz jego ekosystem. Z pewnością nie wyjdziecie z tego magicznego miejsca bez dziesiątek zdjęć groźnych rekinów, uroczych wydr morskich, zabawnych pingwinków i wielobarwnych koralowców.

Estádio da Luz

Fani piłki nożnej zdecydowanie nie mogą obyć się bez wizyty na Estádio da Luz, stadionie klubu piłkarskiego Sport Lisboa e Benfica. Ten obiekt sportowy, przez najbardziej zagorzałych fanów nazywany Katedrą, został wybudowany w 2003 roku a jego trybuny pomieszczą aż 65 tys. kibiców. Zwiedzanie umożliwi gościom takie atrakcje jak spacer po boisku, wstęp do pokoju konferencyjnego oraz wejście do muzeum Benfica. Odkryje ono przed wami między innymi gablotę z pucharami oraz pozwoli skorzystać z symulatora dnia meczowego. Na stadionie do dyspozycji zwiedzających znajduje się także kompleks basenów, restauracja z widokiem na boisko oraz oficjalny sklep klubu piłkarskiego, który bogactwem swojego asortymentu z pewnością nie zawiedzie nawet największych entuzjastów.

Zamek św. Jerzego

Castelo de São Jorge dzięki swojemu niezwykłemu położeniu stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych miasta. Zdecydowanie nie możecie go jednak traktować jedynie w tej kategorii, gdyż zamek sam w sobie odkrywa także historyczne dzieje Lizbony. Pierwotnie stanowiła ona fortecę arabską, jednak już w XII wieku budowla została zdobyta przez pierwszego króla Portugalii, Alfonso Henriquez. Ten jedenastowieczny zamek do dziś zachował swoje jedenaście wież oraz ornamenty zdobiące fortyfikacje świadczące o obecności Arabów na tych terenach. Oprócz zwiedzania samego zamku nie zapomnijcie zatrzymać się na stanowisku archeologicznym i poświęcić chwili na spokojny spacer po zamkowych ogrodach wśród kaczek i pawi.

Klasztor Hieronimitów

Wpisany na listę UNESCO w 1983 roku Mosteiro dos Jerónimos został wybudowany, by upamiętnić powrót Vasco da Gamy z Indii. Potwierdzeniem tego są między innymi elementy dekoracyjne, nawiązujące do morskiej żeglugi. Co ciekawe, klasztor został wybudowany na ruinach kapliczki, w której to Vasco da Gama oraz jego załoga modlili się przed wypłynięciem w rejs. Oprócz samego klasztoru na pewno zachwyci Was też manueliński kościół znajdujący się tuż przy konwencie. Warto również zajrzeć do znajdującego się w jednym ze skrzydeł klasztoru Narodowego Muzeum Archeologii. Fani najdawniejszej historii nie będą zawiedzeni, gdyż to najważniejsza kolekcja archeologiczna w całej Portugalii.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, Portugalia
Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, Portugalia – Atrakcje z Lizbonie

Panteon Narodowy

Ten widoczny z daleka dzięki swojej charakterystycznej kopule Panteon Narodowy został skonstruowany jako kościół świętej Engracii. Jednak to miejsce już od początków XX wieku stanowi miejsce pochówku najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych ojczyźnie Portugalczyków. Między innymi spoczywają tam Amalia Rodrigues, wybitna śpiewaczka fado; cieszący się światową sławą odkrywca, Vasco da Gama czy Luis de Camôes, najwybitniejszy, portugalski, renesansowy poeta. Poza wnętrzem Panteonu punktem obowiązkowym zwiedzania powinno być wejście na jego szczyt, gdzie z olbrzymiego tarasu rozpościera się malownicza panorama dzielnicy Alfama.

Panteon Narodowy w Lizbonie, Portugalia
Panteon Narodowy w Lizbonie, Portugalia – Atrakcje z Lizbonie

Muzeum Skarbu Królewskiego

Królewskie klejnoty, dekoracje, brylanty, złoto i diamenty… to wszystko zobaczycie z bliska na wystawie, jaką oferuje Muzeum Skarbu Królewskiego. Ta unikatowa kolekcja podzielona jest na aż 11 sekcji. Bardzo ważną kwestią jest tam oczywiście prezentacja ponad tysiąca kosztowności, w tym wartościowych zdobyczy kolonialnych oraz autentycznych królewskich koron, ale muzeum nie ma na celu podkreślania ich artystycznej czy symbolicznej wartości. Prezentuje za to ich praktyczne użycie, ceremonie, jakie były z nimi związane a nawet sposób w jaki były wykorzystywane w celach propagandy. Cały obiekt dzięki użyciu nowych technologii jest wyjątkowo interaktywny i zbliża teraźniejszość i przeszłość w sposób bardzo atrakcyjny dla zwiedzających.

Katedra Sé w Lizbonie

Opisując najciekawsze atrakcje w Lizbonie, nie można pominąć majestatycznej Katedry Sé, najważniejszego i najstarszego kościoła stolicy. Mając na uwadze liczne rekonstrukcje, świątynia łączy w sobie różne style architektoniczne, jednak zdecydowanie dominują tam elementy stylu romańskiego. Świadczą o tym miedzy innymi rzucające się w oczy dwie masywne wieże i znajdująca się po środku rozeta. Mając na uwadze to, jak Kościół cudem wyszedł bez szwanku z trzęsienia ziemi w 1531 r. przez wielu uznawany jest za symbol oporu i wytrzymałości Portugalczyków. Dla mieszkańców Lizbony jest także szczególnym miejscem, ze względu na przechowywane w tamtejszym skarbcu relikwie św. Wincenta, patrona miasta.

Katedra Sé - Atrakcje w Lizbonie
Katedra Sé – Atrakcje w Lizbonie

Muzeum Narodowe Azulejo

Nie ulega wątpliwości, że jednym z pierwszych skojarzeń jakie przywołuje Portugalia są kolorowe, często niebieskie, dekoracyjne płytki, czyli azulejos. Muzeum Azulejo to miejsce które pozwala odwiedzającym prześledzić historie tych słynnych, tradycyjnych, małych dzieł sztuki od XV wieku do dnia dzisiejszego. Muzeum znajduje się w dawnym, szesnastowiecznym konwencie Matki Boskiej, tak wiec już sam budynek jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Wystawa główna opowiada całą historię stolicy posługując się tą tradycyjną techniką dekoracyjną. Co ciekawe znajdziemy tam nie tylko portugalskie azulejos, ale także hiszpańskie, angielskie czy holenderskie.

Kolejka linowa w Lizbonie

Interesują Was atrakcje w Lizbonie, które pozwalają spojrzeć na miasto z innej perspektywy?Będąc w Parque das Nações obowiązkowo skorzystajcie z przejazdu kolejką linową, która pozwoli napawać się widokami, jakich nie uświadczycie nigdzie indziej. Kolejka łącząca wierzę Vasco da Gama oraz Oceanarium istnieje tam od 1998 roku i została wybudowana na Ekspozycję Universal Expo 98. Podczas trwającej od 8 do 12 minut przejażdżki nad rzeką Tajo będziecie mieli okazję zobaczyć niezwykłą panoramę Parku Narodów, dzielnicę Oriente a nawet robiący ogromne wrażenie most Vasco da Gama. To niezwykła okazja by spojrzeć na cały teren Expo 98 z niecodziennej perspektywy.

Zoo w Lizbonie

Stołeczny ogród zoologiczny zachęca do zwiedzania hasłem: „Zobacz cały świat w jeden dzień”. W zależności od tego, w jakiej części zoo się znajdujecie, poczujecie się jak na afrykańskim safari przyglądając się życiu żyraf i tygrysów; na morskiej wyprawie, wyglądając wesołych delfinów w oceanie czy na obserwacji ornitologicznej, obserwując majestatyczne loty barwnych ptaków Ameryki Południowej. Najmłodsi mogą także nauczyć się wszystkiego o cyklu życia zwierząt hodowlanych. W tym ogrodzie nudy nie odczują ani dorośli ani dzieciaki, ale pamiętajcie, by przeznaczyć na niego sporo czasu, bo zoo liczy ponad 2.000 zwierzaków i blisko 300 gatunków a jego powierzchnia to aż 200.000 m2.

Wieża Belem

Torre de Belem, usytuowana tuż przy ujściu rzeki Tag, została wybudowana jako wieża obronna, by czuwać nad bezpieczeństwem morskiego dostępu do miasta. Z czasem jednak przekształciła się w centrum celnictwa i latarnię morską. Na taras widokowy znajdujący się na samym szczycie wieży prowadzą wąskie schody przechodzące przez pięć kondygnacji. Choć wnętrze wieży jest dość pustawe, zdecydowanie rekompensuje to przepych dekoracji znajdujących się na fasadzie. Kamienne zdobienia upamiętniają morskie podboje, a wśród nich znajduje się pierwsze w Europie rzeźbiarskie przedstawienie nosorożca.

Pałac Narodowy Ajuda

Mimo, że został stworzony by być królewską siedzibą, Palácio Nacional de Ajuda już od roku 1910 pełni funkcje muzeum, które wprowadza swoich gości w tajniki królewskiego życia w XIX wieku. Neoklasycystyczny budynek zachwyca nie tylko bogatymi zdobieniami i wyjątkowo drobiazgowymi posągami, pozwala też przyjrzeć się z bliska używanym niegdyś meblom, przedmiotom użytku codziennego, czy żyrandolom. Nie brak także okazów dzieł sztuki, licznych malowideł, rzeźb i ceramiki. Obecnie w Pałacu odbywają się najważniejsze ceremonie z udziałem Prezydenta Portugalii. Jest to to także siedziba Biblioteki Narodowej Ajuda, Ministerstwa Kultury oraz wspominanego wcześniej Muzeum Skarbu Królewskiego.

Immersivus Gallery Lizbona

Galeria Immersivus w Lizbonie była drugą, zaraz po tej w Porto, która powstała w Portugalii by wzbogacić ofertę kulturalną kraju. To wyjątkowe centrum, dzięki połączeniu sztuki oraz technologii pozwala zwiedzającym doświadczyć kunsztu w sposób, jakiego ciężko doznać w jakimkolwiek innym miejscu. Galeria przedstawia dzieła związane z danym tematem wystawy w sposób cyfrowy, pozwalając gościom na uczucie podziwiania obrazów z samego ich wnętrza. Poruszając się, mają oni okazję czerpać inspirację z każdej możliwej perspektywy, odkrywając na nowo nawet najbardziej im znane kompozycje.

Fundacja Calouste Gulbenkian

Za nazwą fundacji kryje się oczywiście nazwisko jego założyciela, Calouste Sarkis Gulbenkiana, niemieckiego filantropa zamieszkującego Lizbonę w latach 1942-1955. Jej głównym celem jest poprawianie jakości życia ludzi za pomocą sztuki, muzyki, nauki oraz edukacji. Fundacja Calouste Gulbenkian jest domem dla prywatnej kolekcji artystycznej założyciela oraz Centrum Sztuki Współczesnej, którego eksponaty również można tam podziwiać. Działa tu też chór, orkiestra, archiwum, biblioteka sztuki oraz instytut badań naukowych. Część aktywności organizowana jest w urokliwym ogrodzie, który pozwala na chwilę odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.

Arco de Rua Augusta

Ten łuk triumfalny choć nie utrzymuje swojej pierwotnej wersji, wciąż spełnia swoją oryginalną ideę upamiętniania odnowy i odbudowy Lizbony po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 1755. Ten monument zwieńcza ogromny posąg kobiety będącej alegorią chwały, a ozdabiają go rzeźby ważnych portugalskich postaci historycznych. Najwyższa część łuku w 2013 roku została udostępniona jako punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na rzekę, Katedrę Lizbony i pełną urokliwych sklepików ulicę Augusta.

Zabytkowe tramwaje w Lizbonie

Na pewno każdy z was przynajmniej kojarzy pocztówki bądź zdjęcia pagórkowatych uliczek Lizbony i żółtego tramwaju na ich tle. Co ciekawe, tramwaje te nie są typowo turystycznym środkiem transportu, a należą do regularnej sieci transportu publicznego w Lizbonie. Najbardziej znaną i turystyczną linią jest E28, która słynnym żółtym wagonikiem przewiezie Was przez wszystkie najbardziej turystyczne oraz historyczne punkty miasta, między innymi Katedrę czy Zamek św. Jerzego. Nie tylko widok zabytków zachwyca podczas tej wycieczki. Nic nie zastąpi uczucia jakie daje przejażdżka przez wąskie, czarujące uliczki stolicy.

Centrum interpretacji historii dorsza

Nie tylko Lizbona, ale cała Portugalia znana jest powszechnie ze swoich niezliczonych wariantów przygotowania dorsza. Stanowi on bardzo ważną część kultury gastronomicznej tego kraju, a Centrum interpretacji historii dorsza pomaga zrozumieć fenomen tej właśnie ryby. Muzeum w sposób interaktywny wyjaśnia nazwy najbardziej znanych dań z bacalhao, nawiązuje do niezwykłej relacji Portugalczyków z morzem oraz pokazuje ważne miejsce dorsza w historii kraju.

Pozostałe atrakcje w Lizbonie

To oczywiście nie wszystkie atrakcje w Lizbonie, jakie ma do zaoferowania to miasto. Jeśli od portugalskiej stolicy oczekujecie jeszcze więcej, weźcie pod uwagę Pilar 7 Bridge Experience, które pozwali odkryć tajniki mostu 25 kwietnia, bądź Portugalską Szkołę Sztuki Jeździeckiej jeśli jazda konna jest bliska Waszemu sercu. Warto odwiedzić także Narodowe Muzeum Powozów oraz Klasztor Carmo, nazywany kościołem bez dachu. Miłośnikom sztuki współczesnej na pewno przypadnie do gustu Muzeum Berardo Collection, natomiast entuzjastom muzyki Lizbona ma do zaoferowania Muzeum Fado, swojej najbardziej znanej formy muzycznej.

Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie

Miałeś/aś okazję odwiedzić Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie przed 2020 rokiem? Zapomnij o starej wystawie i przy kolejnej wizycie w mieście Gaudiego wpisz je na swoją listę “do zobaczenia”.

Muzeum figur woskowych w Barcelonie to miejsce, gdzie zarówno mali jak i duzi znajdą coś dla siebie. Niedawna renowacja uatrakcyjniła ekspozycję, przy okazji poszerzając grono figur aż do ponad 150! Jeśli Twoim marzeniem jest spotkać Eltona Johna czy Messiego to miejsce pomoże Ci je spełnić!

Tuż przy deptaku La Rambla ukryta uliczka Passatge Banca kryje w sobie Museo de Cera – jedno z najciekawszych miejsc w mieście. Neoklasyczny budynek, w którym mieści się muzeum został stworzony pod Bank Barcelony (stąd też wzięła się nazwa ulicy). Do dziś miejsce to skrywa wiele bogactw dawnej burżuazji barcelońskiej. Dopiero w 1973 roku rozpoczęto nowy projekt, który finalnie przekształcił bank w kolekcję ponad 150 figur woskowych oraz 28 różnych scenerii.

Jeśli wcześniej spotkałeś/aś się z negatywnymi opiniami o Muzeum figur woskowych w Barcelonie, to z pewnością pochodzą one sprzed modernizacji. Sześciomilionowa inwestycja spowodowała wymianę 70% wszystkich figur. Muzeum stało się znane również z faktu, iż jest całkowicie “selfie-friendly”, a gra świateł, dźwięków i dotykowe ekrany zapewniają wielozmysłowe przeżycie, które pozostanie w pamięci na długo.

Dlaczego jest to miejsce idealne dla każdego?

Sami przeczytajcie jakimi sceneriami dysponuje muzeum:

 • Los grandes maestros, czyli wielcy mistrzowie. Tutaj zrobimy sobie zdjęcie z Marią Skłodowską-Curie, Szekspirem, Stephenem Hawkingiem, Fridą Kahlo czy Miguelem Cervantesem;
 • Sala pop stars to miejsce, gdzie zatańczysz z największymi gwiazdami muzyki pop. Michael Jackson, The Beatles, Taylor Swift, Rihanna czy Elton John to tylko niektóre sławy, które tam spotkasz;
 • Sala sport stars, czyli gratka dla fanów sportu. Zagraj w tenisa z Sereną Williams i Rafaelem Nadalem lub w piłkę nożną z Messim;
 • Homenaje a Cataluña, sala całkowicie poświęcona Katalonii. Przedstawia ona najpopularniejsze tradycje katalońskie takie jak festiwal Patum de Berga czy los Castellers, czyli wieże budowane z ludzi.

Sesje specjalne w Muzeum figur woskowych w Barcelonie

Oprócz zwykłego zwiedzania Muzeum Figur Woskowych w Barcelonie kusi także specjalnymi sesjami. Ich tematami przewodnimi są m.in. sztuka iluzji, zjawiska paranormalne, świat horrorów czy studio tajemnic, które ujawni przed Wami największe sekrety charakteryzacji fikcyjnych postaci takich, jak na przykład Frankenstein. Osoby, które znają język hiszpański, mogą wziąć udział w specjalnych pokazach filmowych, które również mają tam miejsce.

CIEKAWOSTKA: Sam budynek, w którym znajduje się muzeum, jest wart uwagi. Wyjątkowe miejsca dawnego, głównego banku w Barcelonie zostały zaaranżowane na nowo oraz wplecione w tło scenerii. W ten oto sposób w autentycznym sejfie toczy się akcja kultowego serialu La casa de papel.

Muzeum figur woskowych to nie koniec!

Muzeum figur woskowych zwiedzone? W takim razie przed Wami jeszcze trzy inne miejsca, do których warto wstąpić. Do budynku muzeum przylega warsztat, w którym naprawia się zepsute figury. Niczym nieograniczony dostęp do nich sprawia, iż często tracą palce lub całe dłonie, a po wizycie w warsztacie wracają do zwiedzających jak nowe.

Kolejne dwa miejsca to kawiarenki, prawie tak samo magiczne, jak Muzeum Figur Woskowych. Bosque de las hadas i Pasaje del tiempo znajdują się na tej samej ulicy. Pierwsza z nich to fantastyczny las, w którego drzewach mieszkają krasnale. Druga natomiast to awangardowa miejscówka z niesamowitym klimatem, która zabiera nas w podróż w czasie.

Inne muzea figur woskowych w Hiszpanii

Spodobało Ci się muzeum w Barcelonie? To przy kolejnej wizycie może wpadniesz do Madrytu? W tamtejszym Museo de Cera znajduje się aż 450 figur, co czyni je największą kolekcją w Hiszpanii. Znajdziesz je zaraz obok pomnika Krzysztofa Kolumba i stacji metra również jego imienia.

„No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku” [recenzja]

Meksyk. Tortilla, sombrero i mariachi – czy to są Twoje pierwsze skojarzenia na myśl o tym odległym państwie? Gwarantuję, że po przeczytaniu książki Beaty Kowalik „No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku” Twoje wyobrażenia ulegną całkowitej zmianie.

Reportaż zabierze Was w nieturystyczne pueblos, w których rządzą przemoc i bezprawie. Głównymi bohaterkami są kobiety noszące ciężkie brzemię i robiące co w ich mocy, aby godnie żyć.

Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, powiedziałabym, że jest mocna. Pomimo tak ubogiej wiedzy na temat regionu Ameryki Łacińskiej w Polsce, nikogo raczej nie zdziwi to, że przemoc wobec kobiet i dziewczynek to jeden z głównych problemów na tym obszarze zachodniej hemisfery. Paradoksalnie to tutaj podjęto milowe kroki w walce o ochronę życia kobiet. Konwencja z Belem do Para z 1994 roku mówiąca o zapobieganiu, karaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet została podpisana przez większość państw latynoamerykańskich, w tym Meksyk. Czytając książkę Beaty Kowalik pt. „No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku” można mieć wrażenie, że jest to zbędny, nic niewnoszący dokument.

Kim jest macho?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad etymologią słowa macho (hiszp. samiec)? Bez trudu przyjęło się ono w naszych słownikach, nie mając raczej pejoratywnego zabarwienia. Ma ono jednak zupełnie inne znaczenie w regionie Ameryki Łacińskiej. Tam jest to rola społeczna, charakterystyczny element kulturowy, ale też główny problem powodujący cierpienie wielu kobiet.

Inne, a jednak takie same

Różne regiony, różne historie, lecz ten sam punkt styczny – nieuzasadniona przemoc. Dominacja płci męskiej sprawia, iż życie kobiet w Meksyku wydaje się być nic niewarte. Estella, której największym marzeniem było mieć dobrze wykształcone dzieci oraz kuchenkę. Francesca była bita regularnie, dlatego że jej partner uważał, że tak powinno być. Fernanda, którą mąż porwał do swojego rodzinnego domu, poślubił i traktował jak niewolnicę. Niezliczona ilość kobiet, które w poszukiwaniu lepszego życia uciekły do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracują jako muchache opiekując się cudzymi dziećmi. Nieletnie dziewczynki sprzedawane przez rodziców do domów publicznych lub porywane i wykorzystywane seksualnie. Tak wygląda kobiece oblicze Meksyku.

Machismo i marianismo

Autorka książki sięga do korzeni fenomenu machismo oraz marianismo. Mężczyzna stawiany na pozycji władcy, do którego należy kobieta, utożsamiana z wizerunkiem Maryi – czystej, uległej, dbającej o dom i wychowującej dzieci. Czytając historie Meksykanek, widzimy jednak, że nawet idealne wpasowanie się w przedstawioną charakterystykę nie gwarantuje dobrego traktowania. Przecież trzeba pokazywać kobiecie, gdzie jest jej miejsce w szeregu, prawda? [sic]

Meksykanki okiem Polki

Reportaż Beaty Kowalik pokazuje prawdziwe życie z dala od pięknych plaż Jukatanu, czy ekskluzywnych hoteli Acapulco. A na nie przypada codzienny rytuał wypiekania tortilli – dla niektórych jedynego posiłku, który spożywają. Prostota życia, wierność lokalnym tradycjom i wierzeniom oraz religijność, do której ucieka się od trudów życia codziennego – taki obraz Meksyku rozpościera przed nami lektura. A to nie jedyna rzecz, która zaskakuje. Niecodziennie słyszymy o osobach muxe, indiańskich rytuałach oczyszczających temazcal, uzdrawiających właściwościach ayahuaski czy skali ofiar feminicidio. Lektura przypadnie do gustu wszystkim, którzy nie boją się trudnych tematów oraz chcą poznać prawdziwe oblicze Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa w Pizie? Oczywiście Wieża! Niewiele jest takich miejsc na świecie, które trafiają do krzyżówek ze względu na błędy architektoniczne. A jej to się jednak udało.

Jeśli jest coś, co oprócz Koloseum, pysznej pizzy i malowniczego wybrzeża kojarzy się tak mocno z Włochami, to jest to właśnie Krzywa Wieża w Pizie. A właściwie dzwonnica, bo tak naprawdę jest to część większego kompleksu sakralnego, w którego skład wchodzą jeszcze Katedra Wniebowzięcia NMP, baptysterium oraz cmentarz.

Jak to się stało, że ta mierząca 56 metrów wysokości budowla przechyliła się, przechyla i prawdopodobnie jeszcze długo będzie się nadal przechylać? I czy nikomu nie przyszło do głowy, aby ją… wyprostować? A może tak naprawdę to już nie do końca kwestia ograniczeń technicznych, a zwykłego marketingu?

Odpowiedzi na te inne pytania dotyczące jednego z najpopularniejszych zabytków we Włoszech znajdziesz w tym artykule. Zapraszam do lektury!

Szczypta historii

Jest rok 1173 r., gdy rozpoczyna się budowa dzwonnicy przy pizańskiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wszystko idzie zgodnie z planem aż do momentu, gdy na etapie wznoszenia trzeciej kondygnacji, uwagę budowniczych zwraca fakt, że konstrukcja zaczyna się przechylać. Powód? Niestabilny grunt, który wywołuje powolne osuwanie się fundamentów.

W 1178 roku prace zostają wstrzymane, a ich wznowienie następuje dopiero w 1275 roku. Architekci Giovanni di Simone i Giovanni Pisano podejmują ryzykowną decyzję o dodaniu kolejnych trzech pięter, przy jednoczesnym wydłużeniu kolumn z jednej strony, co miało zapobiec dalszemu przechylaniu. Zabieg ten przyniósł niestety efekt odwrotny. W 1350 roku budowa dobiega końca, a 22 lata później wieża zostaje wyposażona w dzwony.

Czy Krzywa Wieża nadal się przechyla?

Krzywa Wieża w Pizie jest obecnie odchylona od pionu o ponad 4 metry. I choć poruszając się po jej wnętrzy, krzywizna ta nie jest w ogóle odczuwalna, to z zewnątrz bez problemu widać ją gołym okiem. Od 1911 r. proces przechylania się wieży jest stale monitorowany, dzięki czemu obliczono, że konstrukcja odchyla się średnio o 1 mm rocznie.

Krzywa Wieża i Katedra w Pizie
Krzywa Wieża i Katedra w Pizie

W 1990 roku stan Wieży był na tyle poważny, że została ona zamknięta dla zwiedzających i poddana pracom naprawczym. W tym miejscu czas na polski akcent! Konserwacja tego światowej klasy zabytku odbywała się bowiem pod okiem profesora Michela B. Jamiołkowskiego – włoskiego inżyniera o polskim pochodzeniu. 20 lat drobiazgowych prac pozwoliło pod kątem wizualnym przywrócić Krzywej Wieży dawną świetność, a od strony technicznej – zabezpieczyć ją przed dalszym, drastycznym przechylaniem się.

Suma sumarum po dokonanej konserwacji Krzywa Wieża uzyskała gwarancję trwałości do około 2200-2300 roku. Trudno przewidzieć na ile te szacunki okażą się rzeczywiście prawdziwe, ale biorąc pod uwagę, że ten niecodzienny zabytek przetrwał bez uszczerbku i drugą wojnę światową i kilka trzęsień ziemi, można mieć nadzieję, że nadal będzie towarzyszyć mu szczęście.

10 Ciekawostek na temat Krzywej Wieży w Pizie

 1. Próby wyprostowania wieży na przestrzeni wieków spowodowały, że jej odchylenie następowało w różnych kierunkach. Jedna z takich prób została wykonana także na polecenie Mussoliniego. U nasady wieży zostały wówczas wywiercone otwory przez które został wlany cement. Działanie to przyniosło efekt całkowicie odwrotny, a cała bryła uległa jeszcze większemu przechyleniu.
 2. Niestabilny, gliniasty grunt, na którym stoi Krzywa Wieża w Pizie to z jednej strony przekleństwo, a z drugiej – zbawienie. Zdaniem wielu architektów to właśnie miękkie podłoże, amortyzując wstrząsy, pozwoliło przetrwać tej konstrukcji kilka bardzo silnych trzęsień ziemi.
 3. Zdaniem niektórych współczesnych architektów wyprostowanie Krzywej Wieży w Pizie byłoby możliwe. Pomysł ten jest jednak skutecznie odrzucany przez władze miasta. Ich zdaniem to “prosta wieża” nie działałaby już na turystów jak magnes, na czym ucierpiałaby ekonomia miasta.
 4. W zdobieniach Krzywej Wieży w Pizie możemy zauważyć liczne nawiązania do kultury islamu. Jest to efekt bliskich więzów, jakie w czasie wznoszenia budowli łączyły Pizę z oddzielonymi jedynie Morzem Śródziemnym krajami arabskimi.
 5. Cała dzwonnica jest zbudowana na planie okręgu, posiada 8 kondygnacji, mierzy 56 metrów wysokości i waży ponad 14 tys. ton. Cała konstrukcja jest wykonana z białego marmuru.
 6. Nie licząc 297 stopni, które prowadzą na szczyt wieży, to jej wnętrze jest w całości puste. Dużo większe wrażenie budowla robi z zewnątrz.
 7. Krzywa Wieża w Pizie jest częścią kompleksu zabudowań, który w 1987 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 8. Według lokalnej legendy Galileusz wykorzystał Krzywą Wieżę do przeprowadzenia jednego ze swoich eksperymentów, zrzucając z jej wierzchołka przedmioty o różnej masie.
 9. Łączny czas zwiedzania Wieży to około 30-50 minut.
 10. Krzywa Wieża w Pizie nie jest jedyną konstrukcją tego typu. Wśród innych znanych wież, które są również przechylone możemy wymienić dzwonnicę kościoła San Nicola czy dzwonnicę koszioła San Michele del Scalzi, czy – także na naszym polskim podwórku – Krzywą Wieżę w Toruniu.

Bilety i informacje praktyczne

Hotele w Pizie


Inne atrakcje w Toskanii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Toskanii:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
FlorencjaAtrakcje we Florencji: Galeria Uffizi, Pałac Pitti, Ogrody Boboli, Galeria Akademii, Leonardo Interactive Museum, Palazzo Vecchio, Katedra Santa Maria del Fiore, Muzeum Narodowe Bargello, Muzeum Selfie, Jednodniowe wycieczki z Florencji
PizaKrzywa Wieża, Katedra w Pizie, 1-dniowa wycieczka z Pizy do Cinque Terre
Elba-
Grosseto-
Volterra-
San GimignanoAtrakcje w San Gimignano: Historyczne centrum, średniowieczne wieże, Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, kolegiata Santa Maria Assunta (Collegiata di San Gimignano), kościół Sant'Agostino, Museo San Gimignano 1300, Museo del vino Vernaccia di San Gimignano, Muzeum tortur (Museo della Tortura), Muzeum Kary Śmierci (Museo della Pena di Morte)
Siena-
Arezzo-
Fiesole-
Prato-
Pistoia-
Carrara-
Viareggio-
Lukka-
PozostałeChianti - rejon winiarski
 

Czarter jachtów, czyli jak przeżyć niezapomniane wakacje w Hiszpanii

Czarter jachtów w Hiszpanii to idealny pomysł na niezapomniane wakacje. Ten kraj słynie z wielu atrakcji turystycznych, doskonałej kuchni, bajkowych plaż i wielu możliwości aktywnego wypoczynku. Jacht to świetna opcja na podróż poślubną, wycieczkę z dziećmi, z paczką przyjaciół czy nawet wyjazd integracyjny z pracy. Dowiedz się, jak dobrze spędzić czas na jachcie.

Co to jest czarter jachtów?

Czarter jachtu to inaczej jego wynajem w celu żeglowania praktycznie po całym świecie. Dzięki skorzystaniu z takiej możliwości otrzymujemy jacht na określony czas – najczęściej od tygodnia do kilku tygodni i pływamy po wybranych akwenach. Spędzanie wakacji na jachcie to świetna alternatywa dla hoteli czy innych form wypoczynku. Jacht można wynająć wraz z załogą lub samodzielnie, jeśli posiada się odpowiednie uprawnienia do kierowania łodzią – patent sternika jachtowego. Warto pamiętać jedynie o tym, że jeśli wynajmujemy dziesięcioosobowy jacht, to w liczbę osób, która na nim przebywa, wlicza się również ewentualną załogę, czyli kucharza, hostessę, czy kapitana. Czarterując łódź, sami decydujemy o tym, jak dużą załogę chcemy ze sobą zabrać. Najczęściej wynajmujący wybierają wyłącznie pomoc sternika lub jeszcze jedną osobę do załogi.

Wynajem jachtu – Hiszpania

Wynajmujący jachty często decydują się na żeglugę w okolicach Teneryfy, Ibizy, Barcelony, Gran Canarii, Minorki i Majorki. Żeglowanie po Hiszpanii to czysta przyjemność, ponieważ mieszkańcy tego kraju są bardzo pozytywnie nastawieni do żeglarzy. Dużą zaletą podróżowania po Hiszpanii jachtem jest to, że można robić to nawet w zimie (choć dotyczy to rejonów Wysp Kanaryjskich, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza) – całoroczne czartery jachtów w Hiszpanii organizuje np. GlobTourist.  Jest to zatem pomysł nie tylko na wakacje, ale również na ferie zimowe wraz z dziećmi. 

Ile kosztuje czarter jachtu w Hiszpanii?

Standardowa wypożyczalnia łodzi oferuje czarter jachtów w Hiszpanii już od 2500 EUR za tydzień wynajmu jachtu z dziesięcioma kojami. Po przeliczeniu kosztów na osobę okazuje się, że są to zagraniczne wakacje dostępne dla każdego. Do finalnych kosztów wycieczki należy jednak doliczyć usługi i koszty dodatkowe. Jeśli sprzątanie po rejsie, pościel czy ubezpieczenie znajdują się już w cenie wynajmu, będzie to bardzo korzystna oferta.

Najbardziej luksusowy jacht może być wyposażony w basen, saunę, pokoje kąpielowe, siłownię czy barek. Jednostka zaprojektowana i urządzona w tak ekskluzywny i nowoczesny sposób sprawia, że przebywanie na niej staje się jeszcze większą atrakcją. Luksusowe jachty do złudzenia przypominają mieszkania w apartamentowcach. Oczywiste jest jednak to, że za dodatkowe udogodnienia należy również więcej zapłacić.

Co warto wiedzieć, decydując się na czarter w Hiszpanii?

Jeśli zależy nam na wynajmie konkretnej łodzi, obniżeniu kosztów rejsu czy wynajmie w ściśle określonym terminie (np. jako podróż poślubna), warto pomyśleć o rezerwacji nawet 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem. W niektórych przypadkach konieczne jest wpłacenie kaucji przed czarterem – jest ona zwracana, jeśli po powrocie na jachcie nie ma żadnych szkód. W sytuacji, w której na jacht chcemy zabrać ze sobą pupila, warto wcześniej zapytać, czy istnieje taka możliwość – zabranie ze sobą czworonoga na wakacje jest już możliwe w coraz większej ilości miejsc. Zachęciliśmy cię do czarteru jachtu? Czas na niezapomniane wakacje w Hiszpanii!

Chianti – najsłynniejszy rejon winiarski w Toskanii

Rejon Chianti to kwintesencja wszystkich wyobrażeń na temat Toskanii. To tutaj zobaczymy malownicze, zielone wzgórza porośnięte winoroślą. Tutaj też krajobraz wypełniony jest wbijającymi się w niebo czubkami jodeł, kasztanowców i cyprysów. I tutaj wreszcie pośrodku tego wszystkiego wyłaniają się niewielkie toskańskie osady i miasteczka, których spokojny, leniwy klimat daje wytchnienie od zgiełku dużych miast.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Po pierwsze od wyboru środka transportu. Do wyboru są trzy opcje. Pierwsza to podróż autobusem, która ma sens jedynie wtedy, gdy wyjeżdżamy z Florencji (w przypadku podróży z innych miast konieczne są przesiadki). Druga możliwość to wynajem samochodem, która jest dużo bardziej rozsądna, jeśli po drodze mamy ochotę zatrzymać się w wielu pięknych, znajdujących się na trasie zakątkach.

Trzecia opcja to skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki. A tych jest do wyboru bardzo wiele, szczególnie jeśli podróżujemy z Florencji. Plusem wycieczki zorganizowanej jest fakt, że możemy odwiedzić wiele ciekawych miejsc, które normalnie mogłyby umknąć naszej uwadze. Dodatkową zaletą jest też fakt, że zwiedzając lokalne winnice, możemy bezpiecznie oddać się degustacji win, co w przypadku podróży samochodem nie byłoby możliwe (a przynajmniej nie dla kierowcy).

Winnice Chianti

Zacznijmy od atrakcji numer jeden, czyli głównego powodu, dla którego rejon Chianti cieszy się tak ogromną popularnością. Najsłynniejsze włoskie wina i niemal wyjęte jak z obrazka – wspaniałe winnice. Tak właśnie wygląda serce Toskanii. Ba! Nie tylko wygląda, ale i smakuje. Wiele winnic w Chianti otwiera swoje drzwi dla turystów. Podczas takiej wycieczki, możemy poznać tajniki powstawania najlepszych włoskich win, oddać się degustacji, a także kupić wybrane trunki bezpośrednio u źródła.

Malownicze winnice w rejonie Chianti
Malownicze winnice w rejonie Chianti

Miasteczko Greve in Chianti

Najbardziej znanym miasteczkiem w rejonie jest Greve in Chianti. W jego centrum znajdziemy charakterystyczny plac otoczony restauracjami i sklepikami z lokalnymi produktami. I tak naprawdę to właśnie dobra kuchnia i rękodzielnicze pamiątki są głównym powodem, dla którego warto odwiedzić Greve in Chianti.

Miasteczko Greve in Chianti
Miasteczko Greve in Chianti

Rowerem przez Chianti

Dobrą wiadomością dla miłośników dwóch kółek jest fakt, że Chianti jest doskonałym miejscem na rowerowe przejażdżki. W rejonie Dievole znajdziemy Ścieżki Natury – specjalnie oznakowany 27-kilometrowy szlak, który prowadzi przez przepiękne, malownicze winnice, lasy i polne ścieżki. Inną propozycją dla rowerzystów jest Giro d’Italia Gallo Nero. To trasa słynnego wyścigu, który również przebiega przez malownicze tereny winnic.

Kultura Etrusków i miasteczko Castellina

Tym razem coś dla fanów historii i archeologii. Zwiedzając rejon Chianti, warto wybrać się do miejscowości Castellina. To tutaj znajdziemy Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico del Chianti senese) prezentujące historię regionu oraz odkrycia archeologiczne, jakich dokonano w znajdującej się nieopodal etruskiej nekropolii z VI wieku p.n.e.. Samo muzeum usytuowane jest w dawnym, średniowiecznym zamku, co nadaje wizycie dodatkowego klimatu.

Miasteczko Castellina in Chianti
Miasteczko Castellina

Park rzeźb

Podróżując samochodem, w niecałą godzinę od Greve in Chianti możemy dojechać do całkiem niecodziennej atrakcji. Parco Sculture del Chianti to park rzeźb, który zaprasza zwiedzających do doświadczenia sztuki w sposób inny, niż do tego przywykliśmy. Otwarty w 2004 roku z inicjatywy Piero i Rosalby Giadrossi park jest miejscem, w którym granica między kulturą i naturą zostaje zatarta. Artyści biorący udział w tworzeniu rzeźb i instalacji w parku wzięli sobie za zadanie harmonijne zintegrowanie ich z otoczeniem – drzewami, dźwiękami, kolorami, światłem. Uzupełnieniem całego parku jest amfiteatr, w którym latem organizowane są liczne koncerty.

Astroturystyka i obserwacje gwiazd

Na koniec atrakcja nieco mniej oczywista, jednak posiadająca ogromną rzeszę fanów. I nic dziwnego. Toskania jest bowiem piękna nie tylko za dnia, ale także nocą. Szczególnie jej południowa część, znacznie oddalona od dużych ośrodków miejskich i sztucznych świateł, doskonale nadaje się do obserwacji gwiazd. Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z astroturystyką, odwiedź na początek Osservatorio Chianti. Jest to obserwatorium astronomiczne, które w okresie letnim organizuje specjalne noce z gwiazdami – warsztaty, podczas których możesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat astronomii i sposobów na odkrywanie konstelacji gwiazd.

Hotele w rejonie Chianti

Inne atrakcje w Toskanii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Toskanii:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
FlorencjaAtrakcje we Florencji: Galeria Uffizi, Pałac Pitti, Ogrody Boboli, Galeria Akademii, Leonardo Interactive Museum, Palazzo Vecchio, Katedra Santa Maria del Fiore, Muzeum Narodowe Bargello, Muzeum Selfie, Jednodniowe wycieczki z Florencji
PizaKrzywa Wieża, Katedra w Pizie, 1-dniowa wycieczka z Pizy do Cinque Terre
Elba-
Grosseto-
Volterra-
San GimignanoAtrakcje w San Gimignano: Historyczne centrum, średniowieczne wieże, Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, kolegiata Santa Maria Assunta (Collegiata di San Gimignano), kościół Sant'Agostino, Museo San Gimignano 1300, Museo del vino Vernaccia di San Gimignano, Muzeum tortur (Museo della Tortura), Muzeum Kary Śmierci (Museo della Pena di Morte)
Siena-
Arezzo-
Fiesole-
Prato-
Pistoia-
Carrara-
Viareggio-
Lukka-
PozostałeChianti - rejon winiarski
 

Atrakcje w Mediolanie

W Mediolanie nie można się nudzić. A już na pewno nie wtedy, gdy Twoją domeną jest kultura i sztuka, których w tym mieście zdecydowanie nie brakuje.

Aby dokładnie poznać wszystkie kluczowe atrakcje w Mediolanie, warto zaplanować swój urlop przynajmniej na tydzień. Nie jest to na pewno wystarczający czas, aby poznać miasto od A do Z, ale przy dobrym planowaniu uda nam się odwiedzić każdą z najważniejszych atrakcji wymienionych w tym artykule.

Poznaj najlepsze atrakcje w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie
Katedra w Mediolanie

Budowa katedry w Mediolanie rozpoczęła się w 1386 roku i trwała przez kolejnych pięć stuleci. To obecnie jedna z największych świątyń chrześcijańskich na świecie i najbardziej charakterystyczna wizytówka Mediolanu. Jest to także miejsce szczególnego kultu wiernych, ponieważ znajduje się tutaj relikwia – gwóźdź Chrystusowego Krzyża. Po zwiedzeniu katedry w Mediolanie warto wybrać się także do Muzeum Katedralnego (Muiseo del Duomo), które położone jest w Pałacu Królewskim (Palazzo Reale) po drugiej stronie ulicy.

Teatr La Scala

Teatr La Scala w Mediolanie
Teatr La Scala – Atrakcje w Mediolanie

Niewiele jest na świecie teatrów operowych, które cieszą się aż taką sławą. La Scala to prawdopodobnie najbardziej znane tego typu miejsce, które na stałe wpisało się w historię kultury. Wystawiano tu dzieła największych kompozytorów takich jak: Verdi, Bellini, Puccini czy Wagner. Miłośnicy opery La Scala mogą odwiedzić znajdujące się przy niej muzeum (Museo Teatrale alla Scala), w którym znajdują się liczne eksponaty, zdjęcia, przedstawienia sylwetek dyrygentów oraz odlewy ich rąk.

Kościół Matki Boskiej Łaskawej (Chiesa di Santa Maria delle Grazie)

Kościół Matki Boskiej Łaskawej (Chiesa di Santa Maria delle Grazie)
Kościół Matki Boskiej Łaskawej (Chiesa di Santa Maria delle Grazie) – Atrakcje w Mediolanie

To że piękny renesansowy kościół Matki Boskiej Łaskawej znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie jedyny powód, dla którego tak licznie odwiedzany jest przez turystów. Drugi to fakt, że właśnie tutaj znajduje się słynny fresk Leonarda da Vinci, “Ostatnia wieczerza”. Jeśli chcecie go zobaczyć, warto się pospieszyć. Upływ czasu zdecydowanie nie służy temu dziełu i mimo starań specjalistów, technika którą został wykonany powoduje, że słynne malowidło wciąż ulega zniszczeniu.

Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci

Wiele atrakcji w Mediolanie poświęconych jest Leonardzie da Vinci
Wiele atrakcji w Mediolanie poświęconych jest Leonardzie da Vinci

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci to jedno z najciekawszych muzeów, jakie będziecie mieli okazję oglądnąć w swoim życiu. Miejsce, która można nazwać swego rodzaju podsumowaniem najważniejszych odkryć naukowych i wynalazków technicznych w dziejach ludzkości. Stała kolekcja podzielona jest na kilkadziesiąt wystaw tematycznych. Jedne z najciekawszych eksponatów przedstawiają drewniane modele skonstruowane na bazie rysunków Leonarda da Vinci. Obiekty te są doskonałym dowodem na to, jak wielkim wizjonerem był ten artysta.

Biblioteka Ambrozjańska

Biblioteka Ambrozjańska - jedna z najciekawszych atrakcji w Mediolanie
Biblioteka Ambrozjańska – jedna z najciekawszych atrakcji w Mediolanie

Założona w 1609 roku Biblioteka Ambrozjańska to skarbnica rzadkich książek i manuskryptów. Jednym z najbardziej wartościowych dzieł jest “Kodeks atlantycki” Leonarda da Vinci – zbiór notatek i ponad 1700 rysunków artysty powstałych w okresie 1489-1492. Integralną częścią Biblioteki Ambrozjańskiej jest także Pinakoteka założona w 1618 roku. W jej zbiorach zobaczymy wiele słynnych dzieł sztuki, takich jak: “Kosz z owocami” Caravaggia, “Pokłon Trzech Króli” Tycjana, “Madonna pod baldachimem” Botticelliego, czy “Portret muzyka” Leonarda da Vinci.

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)
Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

To miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XIV wieku. Największy rozkwit zamek przeżywał podczas panowania Ludovica Sforzy (XV w.). Była to wtedy nie tylko jedna z największych twierdz w Europie, ale także miejsce, w którym najznamienitsi artyści tamtych czasów mogli dać upust swojej kreatywności. Między innymi to tutaj powstał portret kochanki Ludovica, Cecylii Gallerani, której wizerunek dziś znamy pod nazwą “Dama z gronostajem”. Obecnie Zamek Sforzów jest siedzibą Miejskich Muzeów Sztuki i Pinakoteki – obowiązkowe miejsca do odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią i sztuką.

Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II)

Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II) w Mediolanie
Galeria Wiktora Emanuela II (Galleria Vittorio Emanuele II) w Mediolanie

Nazwana na cześć pierwszego króla Włoch Galeria to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Mediolanie. Jej budowa rozpoczęła się w 1865 roku i trwała przez kolejnych 12 lat. A co znajdziemy w jej wnętrzu? Całe mnóstwo luksusowych butików, sklepów, restauracji i kawiarni. Jeśli jednak nie na zakupy lub na obiad, to zdecydowanie warto wybrać się tu z jeszcze jednego powodu. Ten powód to niezwykła architektura – przeszklony dach rozciągający się nad całą Galerią, freski, płaskorzeźby i mozaikowa posadzka. To wszystko sprawia, że wchodząc do tego wnętrza można poczuć, że z każdej strony otacza nas sztuka.

Stadion San Siro

Stadion San Siro - Atrakcje w Mediolanie
Stadion San Siro – Atrakcje w Mediolanie

Na koniec coś dla fanów sportu. Stadion San Siro to chluba mediolańczyków i miejsce, z którego wywodzą się dwa znane kluby piłkarskie – AC Milan i Inter Mediolan. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym w tym obiekcie są derby, podczas których obie drużyny spotykają się na murawie. Trybuny San Siro są wówczas wypełnione po brzegi, mieszcząc około 80 000 kibiców! Gdy na stadionie nie odbywają się mecze, jest on udostępniony zwiedzającym, a trasa obejmuje także wizytę w znajdującym się tutaj muzeum AC Milan i Inter Mediolan, gdzie zgromadzono różne przedmioty związane z obiema drużynami.

Inne ciekawe miejsca w Mediolanie

 • Muzeum XX wieku – kolekcja muzeum obejmuje dzieła różnych nurtów XX wieku, takich jak: kubizm, futuryzm, czy abstrakcjonizm.
 • Muzeum Poldiego Pezzolego – kolekcja dzieł sztuki w skład której wchodzą m.in. obrazy, broń, przedmioty użytkowe oraz perskie dywany z XVI wieku.
 • Pinakoteka – galeria dzieł sztuki skupiająca się głównie wokół malarstwa włoskiego z XIII-XIX wieku.
 • Bazylika św. Wawrzyńca – jedna z najstarszych świątyń w Mediolanie (jej początki sięgają IV wieku), w której przechowywane są szczątki Trzech Króli.

Hotele w Mediolanie


Inne atrakcje w Lombardii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Lombardii:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MediolanAtrakcje w Mediolanie: Katedra w Mediolanie, Teatr La Scala, Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci, Kościół Matki Boskiej Łaskawej, Biblioteka Ambrozjańska, Zamek Sforzów, Galeria Wktora Emanuela II, Stadion San Siro, Muzeum XX wieku, Muzeum Poldiego Pezzolego
Monza-
Bergamo-
Mantua-
Pawia-