Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante
5 (100%) 1 vote

Choć obrzędy związane z powitaniem lata różnią się od siebie w różnych częściach Europy, to jest coś, co łączy je wszystkie. Ogień! Tak jest też w przypadku Hogueras de Alicante.

To niezwykłe święto ku czci ognia obchodzone jest co roku 20-24 czerwca. Towarzyszą mu pokazy ognia, fajerwerków i widowiska, w których uczestniczy tysiące osób! Wśród najciekawszych, reprezentacyjnych wydarzeń wymienić można: kawalkiadę, przemarsz orkiestr, ofiary z kwiatów składane patronce Alicante (Virgen del Remedio) oraz widowiska pirotechniczne na Plaza de los Luceros.

Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante // Hispanico.pl
Hogueras de Alicante 2015. Fot. www.bit.ly/22P2GQa

Jednym z najważniejszych punktów Hogueras de Alicante są ogromne kukły (hogueras) wykonane z kartonu i drewna, które stanowią formę satyrycznego komentarza dla aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Wizualnie są tak bardzo dopracowane i urzekające, że przypominają często dzieła sztuki. Od tych ostatnich odróżnia je jedynie to, że ich żywot jest dosyć krótki… Podczas nocy świętojańskiej hogueras zostają bowiem spektakularnie spalone, co jest jedną z głównych atrakcji całego święta.

Bardziej dociekliwi łatwo zauważą podobieństwo tego obrzędu do odbywających się w marcu w Walencji Fallas de Valencia. Czy to tylko zbieg okoliczności? Niezupełnie. Odpowiedź można znaleźć w historii…

Tradycja Hogueras de Alicante

Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante // Hispanico.pl
Reakcja na podniesienie podatku z 18% na 21% w 2013 r. Fot. Pepe Olivares

Ogniska św. Jana zapoczątkowali rolnicy z regionu Alicante. Świętowali oni najdłuższy dzień lata jako ten, podczas którego mogli najdłużej zbierać swoje plony. Zwyczaj ten szybko rozprzestrzenił się także na obszary miejskie, jednak władze rok za rokiem zakazywały tego typu obrzędów. W rozporządzeniu wydanym w 1822 r. można przeczytać, że za rozniecanie na ulicach ognia w dniu św. Jana (i w dniach kolejnych) groziła grzywna od 20 do 100 Reali. Obszary wiejskie były jednak wierne swej tradycji, która podczas każdego kolejnego przesilenia letniego, odżywała na nowo.

Był rok 1881, kiedy to władze zapomniały o ogłoszeniu corocznego zakazu. Wykorzystała to część zwolenników hogueras, organizując tzw. Fiestas de calle (tłum. Imprezy uliczne). Wydarzeniom towarzyszyły popularne gry, muzyka i przodkowie znanych nam dziś groteskowych kukieł. Widząc w jak pozytywnej atmosferze przebiegało to święto, władze wycofały się z wcześniejszego zakazu, uznając że wynikał on z błędnego rozumienia kultury ludowej tego regionu.

Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante // Hispanico.pl
Satyryczna figura przedstawiająca Merkel i Rajoy’a. Fot. Pepe Olivares

Kilka dekad później, bo w 1928 r., Hogueras zostało uznane za oficjalne święto miasta Alicante. Wtedy też dużą rolę zaczął odgrywać José María Py – pierwszy wielki zwolennik i propagator Hogueras, który powiedział: “Hogueras de Alicante są od wieków doskonale znaną tradycją, której jako mieszkańcy Alicante powinniśmy nadać podobny charakter, jak zrobili to mieszkańcy Walencji w odniesieniu do swoich Fallas”.

Ta idea, miała za zadanie przyciągnąć do miasta więcej turystów, którzy podobnie jak w przypadku święta w Walencji – chcieli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu ku czci ognistego żywiołu. Czy cel ten został osiągnięty? Bez wątpienia TAK!

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar