Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeHogueras de Alicante - Ogniste przywitanie lata w Alicante

Hogueras de Alicante – Ogniste przywitanie lata w Alicante

Choć obrzędy związane z powitaniem lata różnią się od siebie w różnych częściach Europy, to jest coś, co łączy je wszystkie. Ogień! Tak jest też w przypadku Hogueras de Alicante.

Hogueras de Alicante (inaczej: Hogueras de San Juan) to niezwykłe święto ku czci ognia obchodzone co roku 20-24 czerwca. Towarzyszą mu pokazy ognia, fajerwerków i widowiska, w których uczestniczy tysiące osób! Wśród najciekawszych, reprezentacyjnych wydarzeń wymienić można: kawalkiadę, przemarsz orkiestr, ofiary z kwiatów składane patronce Alicante (Virgen del Remedio) oraz widowiska pirotechniczne na Plaza de los Luceros.

Jednym z najważniejszych punktów Hogueras de Alicante są ogromne kukły (hogueras) wykonane z kartonu i drewna, które stanowią formę satyrycznego komentarza dla aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Wizualnie są tak bardzo dopracowane i urzekające, że przypominają często dzieła sztuki. Od tych ostatnich odróżnia je jedynie to, że ich żywot jest dosyć krótki… W noc świętojańską hogueras zostają bowiem spektakularnie spalone, co jest jedną z głównych atrakcji całego święta. Bardziej dociekliwi łatwo zauważą podobieństwo tego obrzędu do odbywających się w marcu w Walencji Las Fallas de Valencia. Czy to tylko zbieg okoliczności? Niezupełnie. Odpowiedź można znaleźć w historii…

Ogniska Świętego Jana – Tradycja Hogueras de Alicante

Ogniska św. Jana zapoczątkowali rolnicy z regionu Alicante. Świętowali oni najdłuższy dzień lata jako ten, podczas którego mogli najdłużej zbierać swoje plony. Zwyczaj ten szybko rozprzestrzenił się także na obszary miejskie, jednak władze rok za rokiem zakazywały tego typu obrzędów. W rozporządzeniu wydanym w 1822 r. można przeczytać, że za rozniecanie na ulicach ognia w dniu św. Jana (i w dniach kolejnych) groziła grzywna od 20 do 100 Reali. Obszary wiejskie były jednak wierne swej tradycji, która podczas każdego kolejnego przesilenia letniego, odżywała na nowo.

Był rok 1881, kiedy to władze zapomniały o ogłoszeniu corocznego zakazu. Wykorzystała to część zwolenników hogueras, organizując tzw. Fiestas de calle (tłum. Imprezy uliczne). Wydarzeniom towarzyszyły popularne gry, muzyka i przodkowie znanych nam dziś groteskowych kukieł. Widząc w jak pozytywnej atmosferze przebiegało to święto, władze wycofały się z wcześniejszego zakazu, uznając że wynikał on z błędnego rozumienia kultury ludowej tego regionu.

Kilka dekad później, bo w 1928 r., Hogueras zostało uznane za oficjalne święto miasta Alicante. Wtedy też dużą rolę zaczął odgrywać José María Py – pierwszy wielki zwolennik i propagator Hogueras, który powiedział: „Hogueras de Alicante są od wieków doskonale znaną tradycją, której jako mieszkańcy Alicante powinniśmy nadać podobny charakter, jak zrobili to mieszkańcy Walencji w odniesieniu do swoich Fallas”.

Ta idea, miała za zadanie przyciągnąć do miasta więcej turystów, którzy podobnie jak w przypadku święta w Walencji – chcieli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu ku czci ognistego żywiołu. Czy cel ten został osiągnięty? Bez wątpienia TAK!

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY