Walencja

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Wspólnota autonomiczna Walencji to region znajdujący się na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego.

Znaleźć tam można takie wybrzeża jak Costa Azahar, Costa Valenciana oraz Costa Blanca. To ostatnie (tłum. Białe Wybrzeże) bez wątpienia przyciąga najwięcej turystów. Plaże w tym miejscu mają nawet około 350 m szerokości, a pogoda w tym regionie dopisuje cały rok, co sprzyja również rozwojowi rolnictwa. To właśnie wspólnota autonomiczna Walencji uważana jest za jeden z najżyźniejszych obszarów w całej Europie (plony można tutaj zbierać 2-3 razy w ciągu roku). Stamtąd też pochodzą jedne z najczęściej eksportowanych do Polski cytrusów. Tę żyzną krainę tworzą trzy prowincje: Alicante, Castellón i Valencia. Do jej terytorium należy także Rincón de Ademuz, który leży na wschodzie wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Prowincja Walencja

Stolicą regionu autonomicznego Walencji jest pod względem ludności 800-tysięczne miasto o tej samej nazwie – trzecie co do wielkości w Hiszpanii. Jest ono otoczone żyznymi ogrodami i sadami Huerta de Valencia i położone na prawym brzegu rzeki Turii, nazywanej przez Arabów Guadalaviar (tłum. Biała rzeka).

Katedra w Walencji
Katedra w Walencji

Bieg Białej Rzeki został przesunięty po ogromnej powodzi, która dotknęła ten obszar w 1957 r. i spowodowała śmierć kilkudziesięciu osób oraz zniszczenia szacowane na kilkanaście milionów peset! Obecnie na terenie wyschniętego koryta znajduję się największy park Hiszpanii. Jest to ciągnący się przez 6,5 km pas zieleni w samym centrum miasta tętniący życiem od rana aż do późnego wieczora.

Tam, gdzie kiedyś Turia kończyła swój bieg, kilometr od wybrzeża, wybudowano Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) zaprojektowane przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów, Santiago Calatravę. Zostało ono zbudowane na zapleczu portu, jak twierdzi sam artysta – w najbardziej depresyjnej części Walencji. Teraz jest to najchętniej odwiedzane miejsce przez turystów w całym mieście. Przez mieszkańców kompleks jest nazywany „dzielnicą przyszłości” ze względu na swój bardzo nowoczesny wygląd. Na terenie Ciudad de las Artes y las Ciencias znajduję się m.in. największe oceanarium w Europie z 40 tys. zwierząt reprezentujących ponad 500 różnych gatunków!

Będąc w Walencji, warto zajrzeć także do niezwykłego ogrodu zoologicznego. BIOPARC Valencia to miejsce, które idealnie odwzorowuje warunki klimatyczne Afryki. Zwierzęta, które tam znajdziemy również pochodzą z tego kontynentu, a w dodatku część z nich – możemy zobaczyć naprawdę z bardzo bliska!

Warto też tak zaplanować swoją podróż do stolicy Wspólnoty Walenckiej w taki sposób, żeby znaleźć się tam w czwartek o godzinie 12:00, bo właśnie wtedy, przed drzwiami katedry przy Plaza de la Virgen, zbiera się już od 1000 lat Sąd Wodny (Tribunal de Las Aguas). Obrady zazwyczaj trwają tylko kilka minut i odbywają się wyłącznie w języku walenckim (odmiana katalońskiego), który funkcjonuje w tym regionie na równi z hiszpańskim.

Prowincja Alicante

Punkt widokowy w Benidorm
Punkt widokowy w Benidorm

Około 150 km od Walencji leży prowincja Alicante, a jej stolicą jest miasto o takiej samej nazwie. Kiedyś miejsce to szczególnie doceniali Rzymianie, nazywając je Lucentum (tłum. Miasto Światła). Obecnie jego krajobraz zdominowały jednak hotele i wieżowce…

Zabytkiem wartym odwiedzenia jest starożytny Zamek św. Barbary (Castillo de Santa Barbara), z którego można podziwiać panoramę na pięknie odnowioną, starą część miasta. W jego wewnętrznym podwórcu znajduję się Museo de Hogueras, gdzie są wystawiane tekturowe figury palone w noc św. Jana, na plaży podczas Hogueras de San Juan. Jest to najpopularniejsza lokalna fiesta, która odbywa się na początku lata.

W prowincji Alicante leży też Benidorm, największy i najważniejszy kurort na Costa Blanca. Jeszcze w latach 50. XX wieku był on niewielką wioską rybacką. Dziś przypomina nadmorski Manhattan. Miasto odwiedza rocznie ok. 3 mln turystów.

Prowincja Catellón

Prowincja Catellón, granicząca od wschodu z Katalonią, łączy w sobie morze i wysokie góry. Jest trzecim celem turystycznym (za Walencją i Benidormem), które obejmuje wspólnota autonomiczna Walencji. Można tutaj zobaczyć typowe walenckie, wiejskie domy nazywane barracas. Są one zrobione z cegły i przykryte trzciną.

W tym regionie znajduję się też park naturalny „Desierto de Las Palmas”. Jak wskazuję jego nazwa zasługuję on na uwagę szczególnie ze względu na wyjątkową obfitość rosnących tam palm. Na jego terenie można również zwiedzić ruiny klasztoru karmelitów z XVII wieku.

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

2 KOMENTARZE

  1. To stały spór o odrębność walenckiego od katalońskiego. Tak czy inaczej oficjalnie uznaje się obecnie, że język walencki to tak naprawdę kataloński, który używany jest we wspólnocie Walencji. Można go więc uznać za „odmianę” katalońskiego, bo nie jest to odrębny język, a jedynie inny dialekt.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.