Gdy już raz było się w tym miejscu, trudno się w nim nie zakochać. Kiedy przyjeżdżasz tu drugi, trzeci i czwarty raz być może czas zastanowić się, czy to właśnie nie jest Twoje miejsce na Ziemi?

Alicante nie trzeba nikomu reklamować. Zarekomenduje je prawie każdy, kto spędził wakacje na Costa Blanca. Duża ilość atrakcji, wspaniały klimat tego miasta i piękne plaże to coś, co zapamiętuje się na długo, jeśli nie na zawsze.

Przez ponad 500 lat Alicante znajdowało się pod panowaniem Maurów. Oprócz zabytków, pozostałością po obecności muzułmanów w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest nazwa miasta Alicante, która po arabsku oznacza źródło światła.

Barrio de Santa Cruz

Barrio de Santa Cruz, Alicante // Hispanico.pl
Barrio de Santa Cruz, Alicante.

Usytuowana tuż przy zamku św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara) dzielnica Santa Cruz to najbardziej charakterystyczna część Alicante. Uwagę zwracają oryginalnie zdobione, kolorowe domy wśród których nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych. Położenie Barrio de Santa Cruz oraz mnożące się na każdym kroku boczne uliczki sprawiają, że można odnieść wrażenie, że jesteśmy w całkiem odrębnym, małym miasteczku.

Spacer tutaj to prawdziwa przyjemność. Ruch kołowy został w tym miejscu całkowicie wyeliminowany, dlatego jedyny sposób aby się tutaj dostać to siła własnych nóg. Nie zapomnij tylko ubrać wygodnych butów! Barrio de Santa Cruz to dosyć duża dzielnica i nie brakuje w niej lekkich wzniesień oraz schodów.

Ulica Grzybów (Calle de las Setas)

Na początek uściślijmy – oficjalna nazwa tej ulicy to Calle San Francisco. Pod koniec XX wieku miejsce to nie cieszyło się dobrą opinią. Na szeroką skalę rozwijały się prostytucja, sutenerstwo i nielegalny biznes. Z początkiem XXI wieku władze Alicante podjęły decyzję o próbie zresocjalizowania ulicy. Część firm zostało zamkniętych, przykładano większą wagę do bezpieczeństwa i stopniowego depenalizowania całej ulicy.

Ulica Grzybów (Calle de las Setas) w Alicante // Hispanico.pl
Ulica Grzybów (Calle de las Setas) w Alicante, fot. Wikipedia

Zwieńczeniem serii zmian, które zaszły na Calle San Francisco była inicjatywa kulturalna w postaci ogromnych rzeźb kolorowych grzybów oraz pomalowania chodnika na żółto-zielone kolory. Ot, taki prosty pomysł, za którym wydawałoby się nie stoi nic istotnego. Ten ruch ze strony miasta sprawił jednak, że ulica szybko zaczęła zdobywać popularność wśród turystów. To z kolei zachęciło lokalnych przedsiębiorców do otwierania swoich firm właśnie w tym miejscu.

I choć koszt tej inwestycji (60 000 euro) budził początkowo lekki sprzeciw, to była to gra warta zachodu. Dziś ta emblematyczna ulica Alicante przez wiele osób uważana jest za kultową, a sami mieszkańcy ochrzcili ją nową nazwą – Calle de las Setas (Ulica Grzybów).

Castillo de Santa Bárbara (Zamek św. Barbary)

To atrakcja nr 1 w Alicante! Widać go prawie z każdego punktu w mieście i jest jego najbardziej charakterystycznym symbolem. Zamek św. Barbary został zbudowany przez Maurów, jednak w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Na przełomie wieków ulegał on wielu udoskonaleniom i modyfikacjom. Ostatecznie blisko po 100 latach popadania w ruinę, w 1963 r. otwarto go dla turystów. Dziś do jego wnętrza możemy wjechać specjalną windą, która wznosi nas na ponad 140 metrów w górę.
Poznaj ciekawostki związane z zamkiem Castillo de Santa Bárbara >

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Castillo de Santa Bárbara w Alicante (Costa Blanca) nocą staje się jeszcze bardziej majestatyczny.

Muzeum Volvo Ocean Race

To niekwestionowana atrakcja dla wszystkich miłośników żagli. Zlokalizowane w porcie Alicante Muzeum Volvo Ocean Race zabiera wszystkich odwiedzających w świat znakomitej rozrywki w towarzystwie nowych technologii. Znajdujące się w tym miejscu symulatory 3D i interaktywne ekspozycje pozwolą Ci odkryć historię i ciekawostki związane z wyścigiem Volvo Ocean Race. Wizyta w tym miejscu to okazja do zobaczenia, jak wygląda życie na morzu z perspektywy osób, które na co dzień stykają się z tym żywiołem.

Explanada de España (inaczej Paseo de la Explanada)

Explanada de España, Alicante.
Explanada de España, Alicante.

Tak nazywa się szeroka i długa na pół kilometra promenada w Alicante. Została ona zbudowana w połowie XX wieku, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Łącznie składa się na nią 6,5 mln układanych na przemian kolorowych elementów! Explanada de España to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych bulwarów w Hiszpanii i symbol całego Alicante.

Santa Faz de Alicante

Monasterio de la Santa Faz, Alicante (fot. Wikipedia)
Monasterio de la Santa Faz, Alicante (fot. Wikipedia)

Santa Faz de Alicante to relikwia katolicka, która znajduje się w klasztorze Monasterio de la Santa Faz w Alicante. Przedstawia ona sukno z lnu, na którym widoczne są ślady z krwi przedstawiające ludzką twarz. Duże zainteresowanie relikwią sprawiło, że z czasem znajdujący się na tkaninie obraz zaczął zanikać. Santa Faz de Alicante to jedna z trzech relikwii przedstawiających twarz Chrystusa, która została uznana przez Stolicę Apostolską. Każdego roku setki tysięcy osób biorą udział w pielgrzymce do Monasterio de la Santa Faz, by zobaczyć relikwię na własne oczy.

Hogueras de Alicante (Ogniska św. Jana w Alicante)

W wielu dużych miastach Hiszpanii przywitanie lata to znakomita okazja do świętowania. Nie inaczej jest w przypadku Alicante! Tutejsze Hogueras de Alicante (Ogniska św. Jana) to święto ku czci ognia, które rokrocznie obchodzone jest w dniach 20-24 czerwca. W pewnym stopniu przypomina ono popularne w Walencji Fallas de Valencia. Tutaj również mamy bowiem do czynienia z pięknymi, ogromnymi kukłami z kartonu, które następnie palone są w towarzystwie widowiskowych fajerwerków i hucznej muzyki.
Więcej o Hogueras de Alicante >

Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante // Hispanico.pl
Hogueras de Alicante 2015. Fot. www.bit.ly/22P2GQa

Plaże w Alicante

Wakacje w Alicante nie mogą obejść się bez wizyty na plaży! Możemy w tym celu wybrać się na znajdującą się niedaleko starówki plażę Postiguet. W sezonie letnim bywa ona jednak przepełniona, więc jeśli wolisz bardziej ustronne miejsca, odwiedź tzw. plaże pół-miejskie, które znajdują się w pewnej odległości od centrum. Najbardziej znana i lubiana to Playa de San Juan. Rozciąga się na długości blisko 3 km, a jej szerokość miejscami sięga 85 m. W Alicante znajduje się też plaża dog-friendly (Playa de Agua Amarga) przystosowana do potrzeb Twojego czworonoga. Wśród innych wspaniałych plaż w Alicante można wymienić: La playa del Saladar Urbanova, Playa de Almadraba oraz malownicze zatoczki Calas del Cabo de las Huertas. Zobacz najpiękniejsze plaże w Alicante >

Plaże w Alicante - Odkryj najlepsze plaże miejskie i pół-miejskie // Hispanico.pl
Playa de San Juan w Alicante, Costa Blanca

Atrakcje w okolicy Alicante

Planując dłuższy urlop w Alicante, koniecznie weź pod uwagę wycieczkę do kilku innych miejscowości w pobliżu. Zainteresować mogą Cię znajdujące się w odległości zaledwie 6 km miasteczko San Vicente del Raspeig, położona nieco dalej miejscowość El Campello, czy kilka większych miast takich jak:

Villajoyosa

Choć jest to tylko mała hiszpańska wieś, to wśród turystów cieszy się dużą popularnością. Jednym z powodów mogą być piękne plaże, ale to z całą pewnością nie jedyny atut tego miejsca! Villajoyosa słynie bowiem z produkcji znakomitych czekolad, które w XIX zrewolucjonizowały tą gałąź przemysłu we Wspólnocie Walenckiej. Dziś do dyspozycji łasuchów jest specjalny turystyczny w ramach którego można odwiedzić lokalne fabryki czekolady i skosztować ich specjałów.
Dowiedz się więcej o wsi Villajoyosa >

Villajoyosa - wesoła hiszpańska wieś i jej słynne fabryki czekolady! // Hispanico.pl
Villajoyosa to niewielka wieś w poblizu Alicante, która słynie z produkcji czekolady.
Elche

To miasto znane jest przede wszystkim z największej ilości gajów palmowych w Europie. Założyli je Fenicjanie i Rzymianie, jednak największy ich rozkwit zawdzięczamy muzułmanom, którzy stworzyli też funkcjonujący do dziś system irygacyjny nawadniający drzewa palmowe. Elche popularne jest także z jednej z najbardziej rozpoznawalnych (i zarazem tajemniczych) rzeźb na świecie. Mowa o Damie z Elche, która liczy ponad 2000 lat, a mimo to zachowana jest w niemal idealnym stanie. Jeszcze jeden powód by odwiedzić to miasto to największy na świecie mural, który zbudowano w tutejszym korycie rzeki. Poznaj Elche z bliska >

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Gaje oliwne w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie, jednak ich prowadziwy rozkwit zawdzięczamy Maurom.
Wyspa Tabarca (Isla de Tabarca)

Niedaleko Alicante znajduje się mała wysepka Tabarca. Jest to największa i zarazem jedyna zamieszkana wyspa należąca do Wspólnoty Walenckiej. Swoje domostwa ma tutaj zaledwie kilkadziesiąt osób, a powierzchnia wyspy nie przekracza pół kilometra kwadratowego! Tabarca oraz wody wokół niej stanowią razem jedyny w swoim rodzaju rezerwat marynistyczny, który zamieszkuje wiele unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Na wyspę możesz dostać się jednym z promów lub taksówek wodnych, które od godzin porannych kursują z Alicante. Więcej o wyspie Tabarca >

Tabarca - Zapomniana wyspa Walencji | Wspólnota Walencka, Hiszpania // Hispanico.pl
Wyspa Tabarca należy do Wspólnoty Autonomicznej Walencji
Santa Pola

To niewielkie miasteczko położone zaledwie 20 km od Alicante. Największą atrakcją jest tutaj El Castillo-Fortaleza, XVI-wieczny zamek który chronił wybrzeża przed najazdami piratów z wyspy Tabarca. W Santa Pola znajdziesz też kilka innych ciekawych zabytków i atrakcji jak chociażby Muzeum Morza, Akwarium miejskie, muzeum umieszczone na barce rybackiej czy liczne pozostałości archeologiczne z czasów Starożytnego Rzymu. Zobacz wszystkie atrakcje w Santa Pola >

Santa Pola - hiszpańskie miasto z piracką historią | Walencja, Alicante // Hispanico.pl
Santa Pola to niewielki port rybacki 20 km od Alicante.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar