Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiJaskinie Canelobre i 1-dniowe wycieczki z Alicante

Jaskinie Canelobre i 1-dniowe wycieczki z Alicante

Nie tylko zabytki. Nie tylko parki rozrywki. Nie tylko wspaniałe plaże. Region Walencji zaskoczy Cię jeszcze jednym miejscem, którego pewnie w ogóle się tutaj nie spodziewasz!

Jaskinie Canelobre (hiszp. Cuevas de Canelobre, kat. Coves del Canelobre) to jedna z największych atrakcji turystycznych w miejscowości Busot (26 km od Alicante i 50 km od Elche). Mimo to turyści zagraniczni często są zaskoczeni, że tak piękne miejsce można znaleźć właśnie w tym regionie.

Zdaniem badaczy jaskinie Canelobre liczą około 145 milionów lat. Mimo to przez większość czasu były praktycznie w ogóle nieznane. Ich odkrycia dokonali w X wieku Arabowie, jednak do XIX wieku nie budziły szczególnego zainteresowania. Podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej (1936-1939) wojska republikańskie wykorzystywały to miejsce przy produkcji amunicji i naprawy samolotów. Pozostałością po tych czasach jest część znajdujących się tu konstrukcji.

Zwiedzanie Cuevas de Canelobre

Jaskinie Canelobre zaskakują jeszcze zanim wejdziemy do ich wnętrza. A to za sprawą ich położenia na wysokości 700 m n.p.m. Widok na morze i góry, który roztacza się z tego miejsca zostanie Wam w pamięci na długo. Nie zwlekajmy jednak i wejdźmy do środka…

Stalaktyty, stalagmity, kolumny skalne… kto ich nie widział? W Canelobre nabierają jednak magii, ponieważ całe wnętrze mieni się feerią kolorowych świateł. Takie miejsca być może znacie z Majorki (słynna jaskinia Cueva de los Verdes), jednak jak się okazuje wcale nie trzeba opuszczać Półwyspu Iberyjskiego, aby podobny widok zobaczyć na własne oczy.

Zwiedzanie jaskiń Canelobre to jedna z najciekawszych atrakcji w prowincji Alicante.
Zwiedzanie jaskiń Canelobre to jedna z najciekawszych atrakcji w prowincji Alicante.

Niektórzy porównują wnętrze jaskiń Canelobre do gotyckiej katedry. Powodem są jej strzeliste kształty oraz duże rozmiary (80 000 m2 powierzchni). Co więcej, jeden z najbardziej charakterystycznych stalagmitów w jaskini jest w kształcie kandelabru, co bezpośrednio nawiązuje też do nazwy jaskiń. Po drodze trafimy również na tunel o długości 45 metrów, w którym zobaczymy piękne wytwory natury wyrzeźbione w skałach przez wodę.

Jak dojechać do jaskiń Canelobre?

Aby dotrzeć do jaskiń, najlepiej jest wybrać transport własny (polecam wynajem samochodu na stronie RentalCars) lub zorganizowaną wycieczkę. W przypadku drugiej opcji wiele wycieczek organizowanych jest bezpośrednio z Alicante, a niektóre z nich obejmują nie tylko transport i wejście do jaskiń, ale także odbiór bezpośrednio z hotelu. Te oraz inne tego typu wycieczki z przewodnikiem możesz zarezerwować na stronie GetYourGuide.

Atrakcje w okolicy jaskiń Canelobre

Wizyta w jaskiniach? A co powiesz na połączenie swojej wycieczki z odwiedzinami w kilku innych ciekawych miejscach w okolicy? Jeśli lubisz trekking, to koniecznie wybierz się na górę Cabeçó d’Or – położony na wysokości 1209 m n.p.m. szczyt, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w prowincji Alicante.

Warto odwiedzić także znajdujące się w miejscowości Busot Muzeum Muzyki Etnicznej. A jeśli w drodze powrotnej planujesz poruszać się wzdłuż wybrzeża, możesz zahaczyć o niewielką, za to bardzo urokliwą miejscowość El Campello, która zachwyci Cię także swoimi plażami.

Zwiedzając jaskinie Canelobre z przewodnikiem, dowiesz się wielu ciekawostek na ich temat.
Zwiedzając jaskinie Canelobre z przewodnikiem, dowiesz się wielu ciekawostek na ich temat.

Informacje praktyczne

  • Bilety do Canelobre najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Zakup biletu przez Internet gwarantuje brak kolejki do kasy i brak ryzyka, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 września do 30 czerwca: od wtorku do piątku w godz. 10:30-16:50; soboty, niedziele i święta w godz. 10:30-17:50; w poniedziałki jaskinie są zamknięte. Od 1 lipca do 31 sierpnia i podczas Semana Santa: we wszystkie dni tygodnia w godz. 10:30-19;30; podczas Semana Santa do 18:30.
  • Adres: Carretera Cuevas Canelobre CV-776, 03111 Busot
  • Rezerwuj wycieczkę z przewodnikiem na GetYourGuide

Jaskinie Canelobre na mapie

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY