Benidorm – miasto wieżowców
5 (100%) 1 vote

Położone 45 km od Alicante miasto Benidorm swoim wyglądem zdecydowanie różni się od innych hiszpańskich miejscowości, a mimo to jest jednym z najpopularniejszych kurortów na Costa Blanca!

Benidorm porównuje się często do Nowego Jorku. Wszystko z powodu tego, że jest to jedno z najgęściej zabudowanych miasto w Europie, a swoim kosmopolitycznym charakterem i różnorodnością może rywalizować z niejedną amerykańską metropolią. I choć dziś w Benidorm znajdziemy blisko 50 wieżowców, to jeszcze w 1960 była to niewielka osada rybacka, która poza Hiszpanią nie była szczególnie znana…

Benidorm - hiszpańskie miasto wieżowców, które przypomina Nowy Jork // Hispanico.pl
Benidorm – widok z lotu ptaka

Krajobraz tego miasta wypełniają przede wszystkim wysokie budynki, które szczególnie wyraziste są z większej odległości i z lotu ptaka. Jeśli więc szukasz typowych, klimatycznych uliczek i niewielkich kafejek, które można spotkać w innych częściach Półwyspu Iberyjskiego, to Benidorm zdecydowanie nie jest miastem, w którym należy tego szukać. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce pozbawione zalet – wręcz przeciwnie!

Wspaniałe plaże

Paddle surfing w Benidorm // Hispanico.pl
Aby uprawiać paddle surfing wystarczy odpowiednia deska i wiosło.

Większość osób, które wybierają Benidorm jako destynację wakacyjną, jest nastawiona na plażowanie i różnego rodzaju rozrywkę. I do jednego i do drugiego warunki są wręcz wyśmienite. Plaże w Benidorm są szerokie i piaszczyste – ich łączna długość to aż 5 km! Te najbardziej polecane to Playa de Levante i Playa Poniente.

Wielbiciele sportów wodnych również bez problemu znajdą tutaj coś dla siebie. Szczególnie popularny w ostatnim czasie jest paddle surfing, który mogą rozpocząć nawet osoby nie posiadające dużego doświadczenia w samym surfowaniu. Bez problemu znajdziemy też szereg sportów motorowodnych, które będą doskonałym zastrzykiem adrenaliny i odskocznią od standardowego leżakowania na plaży.

Atrakcje w Benidorm i w okolicy

Mimo że stare miasto Benidorm może bardziej przypominać Grecję, niż Hiszpanię, to jest to jedno z tych miejsc, które chętnie odwiedzane są przez wszystkich turystów. Niemniej nie tylko starówka Benidorm zasługuje na uwagę.

Benidorm - hiszpańskie miasto wieżowców, które przypomina Nowy Jork // Hispanico.pl
El Balcón del Mediterráneo w Benidorm

El Balcón del Mediterráneo

Benidorm ma też swoje szczególnie romantyczne oblicze. Mowa tu o El Balcón del Mediterráneo, czyli punkcie widokowym, który ujmuje nie tylko wyglądem, ale także swoim położeniem. Wzniesiony na skałach zamek oddziela dwie plaże, a z jego tarasu (tzw. “biały balkon”) roztacza się niesamowity widok na całą zatokę.

Benidorm - hiszpańskie miasto wieżowców, które przypomina Nowy Jork // Hispanico.pl
El Balcón del Mediterráneo w Benidorm

Kiedyś to położenie miało znaczenie strategiczne – pozwalało na obserwację ewentualnych zagrożeń pojawiających się na horyzoncie i szybką organizację jednostek obronnych. Dziś El Balcón del Mediterráneo to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych w Benidorm i prawdopodobnie najbardziej fotografowane miejsce w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Parki rozrywki

Benidorm to także miasto sprzyjające rozrywce dla całej rodziny. W bliskiej okolicy znajdziemy aż 5 parków rozrywki: Terra Mítica, Aqualandia, Mundomar, Terra Natura i DinoPark Algar.

Terra Mítica - park rozrywki, Benidorm // Hispanico.pl
Park rozrywki Terra Mítica

Ich tematyka jest tak różnorodna, że spełni oczekiwania nawet najbardziej kapryśnych małych i dużych uczestników. Podczas gdy w Terra Mítica zostaniemy przeniesieni w świat Starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu – w Mundomar i Aqualandii czekają na nas atrakcje wodne i pokazy delfinów. Terra Natura to z kolei propozycja dla miłośników zwierząt – w tym miejscu możesz stanąć oko w oko z gatunkami, które dotychczas udało Ci się zobaczyć jedynie w klatkach lub na ekranie telewizora. A jeśli Ty lub Twoje latorośle bardziej interesujecie się prehistorią, to doskonałym pomysłem będzie wycieczka do parku dinozaurów DinoPark Algar.

Oprócz typowych parków rozrywki, warto odwiedzić też Cena-Espectáculo Desafío Medieval. Jest to miejsce, w którym czeka na nas barwna lekcja historii, a jej uczestnikami są nie tylko występujący podczas spektakli aktorzy, ale i także sama publiczność.

Zobacz także: Najlepsze parki rozrywki w Hiszpanii

Benidorm jako baza wypadowa

Benidorm - hiszpańskie miasto wieżowców, które przypomina Nowy Jork // Hispanico.pl
Popiersie Julio Iglesiasa w Benidorm

Benidorm to także bardzo dobra baza wypadowa do innych miast i atrakcji znajdujących się w okolicy. Do popularnego wśród turystów Alicante możemy dostać się samochodem, autobusem lub nocnym tramwajem. Na miejscu czeka na nas urzekająca starówka, zamek Castillo de Santa Bárbara, liczne zabytki sakralne, muzeum sztuki współczesnej (Museo de Arte Contemporáneo de Alicante) oraz niewielka za to bardzo urokliwa, bo ukwiecona kwiatami dzielnica Barrio de Santa Cruz.

Altea - miasto niedaleko Benidorm // Hispanico.pl
Altea, stare miasto

Oprócz Alicante, niedaleko Benidorm znajduje się też malownicza miejscowość Altea. Jej architektura jest skrajnie różna od bohatera tego artykułu. Nie bez powodu jest to miejsce szczególnie uwielbiane przez artystów. To właśnie tutaj znajdziemy chwytające za serce, urokliwe, wąskie uliczki oraz szereg zabytków, które spodobają się wszystkim wielbicielom pieszych wycieczek po mieście.

Benidorm to także świetna baza wypadowa do górskich wędrówek. W tym celu wystarczy udać się w głąb lądu. Znajdujące się nieopodal pasmo górskie Sierra de Bernia y Ferrer zajmuje obszar 1900 ha, a najwyższy szczyt mierzy 1128 m n.p.m. Po drodze możemy natknąć się też na ruiny zamku Castillo de Bernia (inna nazwa: Fuerte de Bernia), wybudowanego w roku 1562 na rozkaz króla Filipa II.

Benidorm - hiszpańskie miasto wieżowców, które przypomina Nowy Jork // Hispanico.pl
Wodospady Les Fonts de l’Algar niedaleko Benidorm

Przy okazji górskiej wycieczki warto wybrać się też w okolice wodospadów Les Fonts de l’Algar. Usytuowane wzdłuż rzeki Algar zajmują łączną długość 1,5 km i pełne są malowniczych spływów i charakterystycznych dla tego obszaru formacji skalnych.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar