TOP 17: Najciekawsze muzea w Madrycie

Stolica Hiszpanii to istna skarbnica sztuki. Wiele z najcenniejszych na świecie dzieł sztuki znajduje się właśnie tutaj. A gdzie dokładnie możemy je zobaczyć?

Muzea w Madrycie będą do tego idealne. To właśnie tam będziesz mieć okazję zobaczyć na własne oczy oryginały obrazów, które dotychczas zdarzało Ci się widzieć jedynie w książkach lub w Internecie. Każde muzeum w Madrycie opowiada inną historię. Każde ma do zaoferowania nieco inną tematykę. Do wielu z nich kolejki ciągną się ulicami, jednak nawet to nie jest przeszkodą, gdy chcesz ujrzeć dzieła takich artystów jak: Picasso, Goya, Velazquez, El Greco, Caravaggio, Rembrandt i wielu, wielu innych.

Trójkąt Sztuki – Trzy najważniejsze muzea w Madrycie

Jak w każdym mieście, także w Madrycie jest kilka kluczowych miejsc, których nie można pominąć podczas zwiedzania miasta. A gdy chodzi o kulturę, miejsca te można wymienić bardzo szybko, ponieważ są one częścią tzw. Trójkąta Sztuki. Mowa oczywiście o Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Królowej Zofii. Dlaczego to właśnie te trzy muzea w Madrycie są tak bardzo warte uwagi? O tym poniżej:

1. Muzeum Narodowe Prado (Museo Nacional del Prado)

To jedno z największych muzeów na świecie powstało w 1819 r. na zlecenie króla Ferdynanda VII. Celem jego stworzenia było zaprezentowanie hiszpańskiej sztuki i skonfrontowanie ją ze sztuką innych europejskich krajów jako tej, która w niczym im nie ustępuje. Choć monumentalny budynek muzeum powstał już w 1785 r. to dwa wieki później był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany. Nic dziwnego – w końcu do zaprezentowania ponad 20 000 eksponatów (bo mniej więcej tyle znajduje się ich w Muzeum Prado) potrzebna jest niemała przestrzeń…

W kolekcji muzeum oprócz wybitnych dzieł hiszpańskich artystów, możemy podziwiać także obrazy malarzy z Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Zbiory Muzeum Prado obejmują także rzeźby, ryciny, miedzioryty oraz elementy sztuki dekoracyjnej. Mówi się, że być w Madrycie nie wstąpić choć na chwilę do tego miejsca to grzech.

Muzeum Prado w Madrycie // Hispanico.pl
Muzeum Prado w Madrycie.

Problem jednak w tym, że „krótka chwila” to zdecydowanie za mało, aby móc nacieszyć oko tak wspaniałą sztuką. Wybierając się do Muzeum Prado w Madrycie, warto kupić bilet przez Internet. W innym przypadku czeka Cię długie czekanie w kolejce, bo zainteresowanie tym miejscem jest zawsze bardzo duże.

Adres: Calle Ruiz de Alarcón 23, Madryt

2. Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Thyssen-Bornemisza)

"Wyjście z balu maskowego", Raimundo de Madrazo y Garreta - jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze
„Wyjście z balu maskowego”, Raimundo de Madrazo y Garreta – jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze

Kolekcja tego muzeum należy do jednych z najważniejszych i najbogatszych na świecie. Prezentowane zbiory przedstawiają sztukę od czasów średniowiecza do współczesności. Usytuowane w budynku Palacio de Villahermosa muzeum posiada dzieła takich artystów jak: Picasso, El Greco, Goya, Rembrandt, Velazquez, Dürer, Monet, van Gogh, Canaletto, Caravaggio i wielu, wielu innych.

Adres: Paseo del Prado 8, Madryt

3. Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

Jak każde większe muzeum w Madrycie, także Centrum Sztuki Królowej Zofii posiada bogaty zbiór dzieł artystów pochodzących z Hiszpanii oraz innych krajów Europy. Choć mieści się ono w budynku dawnego, XVIII-wiecznego szpitala San Carlos, to ze szpitalem nie ma ono dzisiaj nic wspólnego. Kolekcja, na którą składa się około 18 000 eksponatów, przedstawia sztukę od końca XIX wieku do czasów współczesnych.

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madryt
Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madryt

Całość podzielona jest na trzy zasadnicze części:
– 1900-1945: Wdarcie się XX wieku: utopie i konflikty
– 1945-1968: Czy to koniec wojny? Sztuka dla podzielonego świata
– 1962-1982: Od buntu do postmodernizmu
Najbardziej znanym dziełem w kolekcji Muzeum Królowej Zofii jest „Guernica” Pablo Picassa. To przełomowe dzieło trafiło tutaj już dwa lata po otwarciu muzeum (1992) i miało istotny wpływ na działalność i dalszy rozwój tego miejsca.

Adres: Calle Santa Isabel 52, Madryt

Pozostałe ciekawe muzea w Madrycie

Stolica Hiszpanii oprócz Trójkąta Sztuki ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Ilość muzeów i ich tematyka w tym mieście jest tak różnorodna, że czasem trudno zdecydować, które z tych miejsc warto odwiedzić. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy listę kilku muzeów, które mogą Was szczególnie zaciekawić.

4. Muzeum Cerralbo (Museo Cerralbo)

To muzeum w Madrycie nie jest oblegane przez turystów, mimo że jego kolekcja jest bardzo imponująca. Piewrotnie w obecnym budynku muzeum znajdował się pałac wybudowany w latach 1883-1893. Zamieszkiwał go wraz z rodziną markiz Cerralbo – historyk i polityk, który znany był ze swojego zamiłowania do archeologii. Po swojej śmierci w 1922 r. część zebranych przez niego eksponatów archeologicznych, zgodnie z jego wolą została przekazana do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Madrycie. Pozostała część kolekcji oraz sam pałac trafiły w ręce państwa. Otwarte dziś dla odwiedzających muzeum istnieje w tym miejscu od 1944 r. a w jego zbiorach znajdziemy bogatą kolekcję: rzeźb, ceramiki, mebli, dywanów, znaczków, medali, fotografii, rysunków, zegarów i wielu innych eksponatów, którym warto poświęcić więcej uwagi.

Adres: Calle Ventura Rodríguez 17, Madryt

5. Muzeum Sorolla (Museo Sorolla)

Muzeum Sorolla (Museo Sorolla)
Muzeum Sorolla (Museo Sorolla)

Joaquín Sorolla był znanym hiszpańskim malarzem, którego prawdopodobnie skojarzysz po dziełach takich jak „Paseo a orillas del mar”, „Marina” czy ‚Niña entrando en el baño”. Po śmierci artysty (1923) jego żona spisała testament, w którym przekazała zarówno dzieła swojego zmarłego męża, jak i cały ich dom w ręce miasta. Dziś ten dom znamy pod nazwą Muzeum Sorolla, które jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością tego artysty. Co znajdziemy w środku? Oczywiście mnóstwo znakomitych obrazów. Ale nie tylko… wnętrze budynku kryje w sobie także wiele pomieszczeń, które nadal przypominają dawny dom artysty. Oryginalne meble i wystrój, ogród oraz niewielkie patio – wszystko to pozwala jeszcze lepiej poczuć klimat, w jakim powstawały największe dzieła tego hiszpańskiego malarza.

Adres: Paseo del General Martínez Campos 37, Madryt

6. Muzeum archeologiczne (Museo Arqueológico Nacional)

Jeśli interesuje Cię archeologia, historia i starożytne znaleziska, to koniecznie odwiedź to miejsce. Zdaniem wielu osób jest to jedyne miejsce w Hiszpanii, w którym znajduje się tak imponująca kolekcja eksponatów z różnych okresów historycznych. To tutaj znajduje się jedno z najcenniejszych na świecie dzieł sztuki, czyli słynna Dama z Elche. Tutaj też odnajdziemy replikę jaskini Altamira z jej malowidłami. To jednak tylko namiastka wszystkich pozostałości po starożytnych Grekach, Rzymianach, Egipcjanach i Arabach, jakie czekają na nas w tym miejscu.

Adres: Calle de Serrano 13, Madryt

7. Muzeum mineralogiczne (Museo Geominero)

Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny. To co znajdziesz w środku z pewnością przypadnie Ci do gustu, jeśli jesteś miłośnikiem geologii i paleontologii. Ponad 600 okazów skał, minerałów, kryształów i meteorytów znakomicie prezentuje historię Ziemi w różnych okresach jej istnienia. Oprócz tego na wszystkich odwiedzających czeka także pokaźna kolekcja paleontologiczna, na którą składają się między innymi repliki kości dinozaurów.

Adres: Calle de Ríos Rosas 23

8. Muzeum Niewidomych (Museo Tiflológico)

To jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Madrycie, a może i na całym świecie. Zostało otwarte w grudniu 1992 r. przez Narodową Organizację Niewidomych w Hiszpanii (Organización Nacional de Ciegos Españoles lub w skrócie ONCE). Ideą tego miejsca jest umożliwienie osobom niewidzącym i słabo widzącym czerpania pełnej przyjemności z obcowania ze sztuką. W ten sposób powstało muzeum, które jako jedno z niewielu na świecie pozwala dotykać dzieł sztuki, dając w ten sposób możliwość poznania ich za pomocą innych zmysłów niż wzrok. W muzeum organizowane są też czasowe wystawy niewidomych artystów. Do odwiedzin w tym miejscu zachęcane są natomiast nie tylko osoby niewidzące, ale także wszyscy inni, którzy mają ochotę poznać inny wymiar sztuki. Propozycja ta jest tym bardziej kusząca, że za odwiedziny w Museo Tiflológico nie zapłacimy ani centa.

Adres: Calle La Coruña 18, Madryt

9. Mennica Narodowa w Madrycie (Museo Casa De La Moneda)

Pieniądze, kasa, forsa, szmal… Kogo to nie interesuje? W Mennicy Narodowej w Madrycie możesz dowiedzieć się o nich wszystko! Instytucja ta, nadzorowana bezpośrednio przez Hiszpańskie Ministerstwo Ekonomii i Finansów, prezentuje szereg informacji i ciekawostek na temat powstawania monet oraz banknotów. Co więcej, wizyta w tym miejscu jest całkowicie bezpłatna, dlatego tym bardziej warto znaleźć na nią chwilę podczas urlopu w stolicy Hiszpanii.

Adres: Calle del Dr. Esquerdo 36, Madryt

10. CaixaForum w Madrycie

CaixaForum w Madrycie
CaixaForum w Madrycie

To muzeum sztuki współczesnej oraz centrum sztuki i kultury, które zostało zaprojektowane przez architektów ze Szwajcarii – Jacques’a Herzoga i Pierre’a de Meurona. To co zachwyca w tym budynku to nie tylko dzieła, które znajdziemy w środku, ale także sama bryła budynku, która należy do bardzo nietuzinkowych. Jego konstrukcja zdaje się być zawieszona w powietrzu, a znajdująca się tuż przy nim ślepa ściana sąsiedniego budynku została zamieniona w ogród. W pionowy, kilkupiętrowy ogród porośnięciu bujną roślinnością, która często staje się znakomitym tłem dla żądnych selfie turystów.

Adres: Paseo del Prado 36, Madryt

11. Muzeum miejskie (Museo de la Ciudad)

To muzeum miejskie prezentuje rozwój Madrytu od jego początków do czasów współczesnych. Na własne oczy można przekonać się, jak wyglądało to miasto w czasach, gdy było jedynie niewielką osadą oraz w jaki sposób rozwój infrastruktury, systemów komunikacji, elektryczności czy wodociągów pozwoliły mu rozrosnąć się do rozmiarów współczesnej metropolii.

Adres: Calle Principe de Vergara 140, Madryt

12. Museo de San Isidro

W tym miejscu znajdziemy kolekcję eksponatów znalezionych podczas rozmaitych wykopalisk i badań prowadzonych w Madrycie i okolicach. Dzięki nim oraz znajdującej się we wnętrzu muzeum bibliotece możemy przyjrzeć się bliżej historii tego miasta w czasach, gdy nie było ono jeszcze stolicą Hiszpanii.

Adres: Plaza San Andrés 2, Madryt

13. Muzeum morskie w Madrycie (Museo Naval)

Zawiera kolekcję dzieł artystycznych i historycznych związanych morską żeglugą i wpływem, jaki morze wywarło na Hiszpanię w różnych epokach. Oprócz „typowych eksponatów” znajdziemy tutaj także wspaniałą kolekcję makiet statków należących do hiszpańskiej Korony.

Adres: Paseo del Prado 5, Madryt

14. Muzeum Ameryki (Museo de América)

Jeśli lubisz sztukę prekolumbijską to koniecznie odwiedź Muzeum Ameryki w Madrycie. Nieoficjalnie mówi się, że posiada ono najbogatszą kolekcję tego typu dzieł w Europie. Znajdziesz tutaj eksponaty przywiezione z kontynentu amerykańskiego przez różnych hiszpańskich odkrywców, takich jak chociażby Krzysztof Kolumb. Władze muzeum oficjalnie potwierdziły, że posiadają w swoich zbiorach ponad 25 000 eksponatów, które obejmują m.in.: naczynia, figurki, rzeźby, tkaniny, przedmioty wykonane z drewna, złota metalu i innych surowców.

Adres: Av. de los Reyes Católicos, Madryt

15. Stacja metra Anden 0

Jeszcze do niedawna była to dawna, opuszczona i zaniedbana stacja metra w Madrycie. Wszystko zmieniło się od momentu, gdy stworzono w tym miejscu muzeum prezentujące historię tego środka transportu w stolicy Hiszpanii. Anden 0 to świetne miejsce dla miłośników nietypowych muzeów oraz wszystkich tych, którzy chcą jeszcze lepiej poznać Madryt.

Adres: Plaza de Chamberí, Madryt

16. Muzeum Corridy w Madrycie (Museo Taurino)

Corrida to temat, który budzi kontrowersje i niejednokrotnie dzieli Hiszpanów (i nie tylko ich). Jeśli chcesz poznać lepiej jej historię, to Muzeum Corridy w Madrycie będzie do tego idealne. W przejrzysty sposób prezentuje ono dzieje tej hiszpańskiej tradycji, przedstawia dzieła artystyczne, w których jest ona przedstawiona, a także elementy ubioru torreadorów oraz używane przez nich akcesoria.

Adres: Calle de Alcalá 237, Madryt

17. Muzeum Szynki (Museo del Jamón)

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym miejscu, które warto odwiedzić nie tylko z uwagi na walory wizualne, ale przede wszystkim ze względu na smak. Nazwa „Muzeum Szynki” jest w rzeczywistości lekko przewrotna. W rzeczywistości nie chodzi bowiem do końca o muzeum, a bardziej o sklep, w którym możemy kupić różne rodzaje tradycyjnej, hiszpańskiej szynki. Jest to świetny sposób na odkrywanie lokalnych smaków i przekonanie się o wyjątkowości madryckiej kuchni.

Adres: Avenida de Córdoba 7, Madryt

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY