Region Madrytu

Wspólnota autonomiczna Madrytu jest jednym z najchętniej obieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych wyjazdów.

Wspólnota autonomiczna Madrytu, mimo że kojarzona jest głównie ze względu na stolicę Hiszpanii, to ma do zaoferowania dużo więcej. Osoby lubiące wielkomiejski gwar rzeczywiście znakomicie odnajdą się w mieście Madryt (miasto i wspólnota autonomiczna noszą tę samą nazwę). Jednak również dla zwolenników ciszy i spokoju znajdą się miejsca, które będą w stanie zapewnić sporą dawkę relaksu. Jako przykład wystarczy wziąć klimatyczne miasteczka takie jak Alcalá de Henares czy San Lorenzo de El Escorial.

Madryckie regionalizmy

Przed odwiedzeniem Wspólnoty Madrytu warto poznać kilka potocznych wyrażeń używanych w tym regionie. Jednym z takich zwrotów jest en cero coma, które oznacza natychmiast, już.

Niech nie zdziwi Cię także fakt, że przyjaciele w tej wspólnocie autonomicznej często mówią do siebie tronco, co jest synonimem powszechnie używanego na terenie Hiszpanii tío. Innym popularnym w tym regionie wyrażeniem jest meter fichas, czyli po prostu… podrywać!

Klimat

Wybierając się do Wspólnoty Madryckiej warto pamiętać o jej specyficznym klimacie. Lata bywają tam bardzo gorące, chociaż powietrze jest suche, co sprawia, że te same temperatury w Polsce i w Hiszpanii odczuwane są inaczej.

Zimy z kolei są mroźne, temperatura oscyluje w okolicy zera i zdarzają się nawet opady śniegu. Najdogodniejszą porą roku do odwiedzenia tego regionu jest bez wątpienia wiosna, kiedy nie ma upałów i można nacieszyć wzrok intensywnymi kolorami zieleni i kwiatów.

Niedżwiedż przy drzewie truskawkowym - symbol Madrytu na placu Puerto del Sol
Niedżwiedż przy drzewie truskawkowym – symbol Madrytu na placu Puerto del Sol

Madryt – stolica Hiszpanii

Symbolem stolicy Hiszpanii jest stojąca na Puerta del Sol (jest to główny placu miasta), rzeźba niedźwiedzia opierającego się o drzewo owocowe zwane madroño. Choć dziś pochodzenie tego symbolu może wydawać się dziwne, w rzeczywistości jest całkiem uzasadnione. W średniowieczu na terenie obecnej metropolii rosły bowiem gęste lasy, w których żyło bardzo wiele dzikich zwierząt, w tym przede wszystkim – niedźwiedzi.

Będąc przy placu Puerta del Sol, warto stanąć też na płycie chodnikowej z napisem „kilómetro cero”. Mówi się, że każdy kto to zrobi, w przyszłości ponownie odwiedzi stolicę gorącej Hiszpanii.

Muzeum Prado w Madrycie // Hispanico.pl
Muzeum Prado w Madrycie

Będąc w Madrycie warto odwiedzić także tamtejsze, cieszące się światową sławą, muzea. Mowa oczywiście o Museo del Prado, Museo de Reina Sofía oraz Museo Thyssen-Bornemisza. Można w nich obejrzeć dzieła słynnych hiszpańskich malarzy, takich jak: Pablo Picasso, Salvador Dalí, czy Diego Velázquez.

Dworzec Atocha w Madrycie
Dworzec Atocha w Madrycie

Sporym zainteresowaniem w mieście cieszy się też dworzec kolejowy Atocha z ogrodem tropikalnym pod szklanym dachem oraz park El Retiro, który znajduję się w samym centrum metropolii i zajmuję powierzchnię aż 118 hektarów!

San Lorenzo de El Escorial

Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial - Kompleks klasztorno-pałacowy w regionie Madrytu
Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial – Kompleks klasztorno-pałacowy w regionie Madrytu

W miejscowości San Lorenzo de El Escorial rozciąga się olbrzymi kompleks pałacowo-klasztorny, którego pomysłodawcą był król Filip II. Jest on w skrócie nazywany El Escorial, a jego budowa rozpoczęła się w roku 1563 i trwała aż do XVIII wieku!

To jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii i miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Na terenie kompleksu mieszczą się apartamenty królewskie, Panteon Królów, bazylika oraz bogata biblioteka.

Alcalá de Henares

Alcalá de Henares to jedno z najważniejszych miast w okolicy Madrytu. Kojarzy się ono przede wszystkim z autorem „Don Kichota”, Miguelem de Cervantesem. Ten słynny pisarz przyjął chrzest w miejscowym kościele Santa María, a dom w którym się urodził przekształcono w poświęcone mu muzeum. Miejscowość słynie też z wielu zabytków, z których szczególnie warte odwiedzenia są ratusz wraz z Starym Miastem oraz Convento de la Imagen, czyli klasztor Karmelitanek Bosych.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY