Cuenca i wiszące domy w La Manchy

Najlepszy widok na wiszące domy w Cuenca roztacza się z Mostu św. Pawła...

Dzisiaj zabieram Was w małą podróż do jednego z rzadziej odwiedzanych przez turystów regionów Hiszpanii.

Castilla-La Mancha, położona w centralnej Hiszpanii, chociaż mniej turystyczna pełna jest urokliwych zakątków, które oczywiście w niczym nie są gorsze od najpopularniejszych punktów kraju. Jedną z gwiazd tego regionu jest kamienne miasteczko Cuenca.

Szczypta bogatej historii Cuenca

Miasto ma bardzo długą i bogatą historię. Dzięki pozostałościom znalezionym przez archeologów pewnym jest, że Cuenca zamieszkiwana była już w czasach późnego paleolitu. Ślady swojej obecności zostawili tu także Rzymianie, między innymi tak znakomici jak Pliniusz Starszy czy Ptolemeusz. Historia właściwego miasta zaczyna się jednak za czasów panowania arabskiego, kiedy to przybysze z południa skonstruowali w tamtym miejscu fort Qunka (bądź Kunka). W 1177 roku Cuenca została przejęta przez Alfonso VIII, stając się zarazem miastem katolickim. Bardzo dobitnym tego przejawem było mnóstwo kościołów, które w tamtym czasie powstały na tym terenie. Zamieszkujący wcześniej Cuencę muzułmanie osiedlili się z kolei w jednej z wydzielonych im dzielnic.

Podczas wojny o sukcesję hiszpańską Cuenca stanęła po stronie króla Filipa V, który w dowód wdzięczności nadał jej miano „Najwierniejszej i Bohaterskiej”, którym to miasto szczyci się po dziś dzień.

WARTO WIEDZIEĆ: W 1996 roku Cuenca i jej wiszące domy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jakie atrakcje oferuje Cuenca?

Cuenca umownie podzielona jest na dwie części: ciudad alta i ciudad baja, z których pierwsza, wysoka, obejmuje charakterystyczną, średniowieczną część miasta, a ta niższa to część dużo nowsza, centrum ekonomiczne, gdzie toczy się aktualne, codzienne życie mieszkańców.

Stare Miasto i wiszące domy

Sam fakt, że Stare Miasto położone jest na skale jest ogromną atrakcją turystyczną. Wiszące nad przepaścią domy stały się symbolem miasta Cuenca. Trzy z tych wyjątkowych budynków z XV wieku są otwarte dla zwiedzających. Wśród nich znajdziemy Dom Króla, w którym obecnie mieści się Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej.

Plaza Mayor

Plaza Mayor to jeden z najpiękniejszych placów w Cuenca. Jest to miejsce idealne do odpoczynku w trakcie zwiedzania i napicia się kawy w tamtejszych restauracyjnych ogródkach. Wśród zabytków wyróżnia się między innymi barokowy Ratusz, którego charakterystycznym elementem są trzy ostro zakończone łuki. Ciekawą budowlą jest także spektakularna Katedra imienia Matki Boskiej i Świętego Juliana (nazywana także Katedrą Matki Boskiej Łaskawej), która powstała w miejscu wcześniejszego meczetu. Łączy ona w swojej konstrukcji elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej, co wskazuje na to, jak długo trwała budowa tej świątyni.

Kopuła katedry w Cuenca
Kopuła katedry w Cuenca

Wieża Mangana

Wieża Mangana (Torre de Mangana), wzniesiona w XVI wieku, podobno widoczna jest prawie z każdego punktu miasta. Wybudowano ją na ruinach dawnego Alkazaru, którego pozostałości można podziwiać przebywając w wyższej części miasta Cuenca. W przeszłości Wieża Mangana prawdopodobnie pełniła funkcje obronne, teraz jednak mieszkańcy cenią ją sobie jako dzwonnicę oraz wieżę zegarową.

Most św. Pawła

Umieszczony nad doliną rzeki Huécar Most św. Pawła w XVI wieku składał się jedynie z kamienia. Ten który podziwiać możemy dziś zbudowano na miejscu starego w 1902 roku, a do jego wzniesienia wykorzystano żelazo oraz drewno. Most św. Pawła warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego historię, ale też z uwagi na fakt, że to właśnie stąd roztacza się najczęściej fotografowany widok na słynne wiszące domy!

Cuenca jako baza wypadowa

Oprócz samego miasta Cuenca, niezwykły klimat tworzy środowisko naturalne. Otaczająca je zieleń oraz rzeki płynące u podnóża skalnych zboczy, Huécar y Júcar (brzegiem których warto przejść się na spacer) to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających w pobliżu.

Ciudad Encantada – Nawiedzone Miasto

Pod tajemniczą nazwą Nawiedzonego Miasta (hiszp. Ciudad Encantada) nie znajdziecie wbrew pozorom nic strasznego. Niespełna 30 km od stolicy prowincji znajduje się trasa, przy której na każdym kroku zadziwiąją niezwykłe formacje skalne, powstałe w wyniku erozji wodnej bądź wietrznej. Wiele z nich przypomina przedmioty i postacie. Jeśli nie lubicie zagadek, w skojarzeniu brył pomagają tabliczki z wyjaśnieniami.

Zanim dojedziecie do samej trasy warto zatrzymać się przy tak zwanym Okienku Diabła (hiszp. Ventano del Diablo), punkcie widokowym z którego roztacza się niesamowity widok na dolinę rzeki Júcar.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli Ciudad Encantada skradnie Wasze serca, to odwiedźcie również Callejones de las Majadas. Miejsce to znajduje się w nieco większej odległości od Cuenca, jednak można podziwiać tutaj podobnie powstałe formacje skalne co te w Ciudad Encantada.

Pozostałe atrakcje w okolicy Cuenca

Dla miłośników archeologii świetnym wyborem będzie Segobriga, stanowisko archeologiczne ze świetnie zachowanym rzymskim miastem.

Tych, którzy wyjazdu nie wyobrażają sobie bez wody, być może zachęci pełen wodospadów pomnik przyrody Monumento Natural del Nacimiento del Río Cuervo, w którym swoje źródło ma rzeka Cuervo. Warto odwiedzić także jeziora w Las Lagunas de Cañado del Hoyo. Są to właściwie doliny krasowe, które ze względu na zróżnicowaną zawartość soli mineralnych odznaczają się różnymi barwami. Upewnijcie się więc, że macie ze sobą aparat, bo czekają Was bardzo niecodzienne widoki!

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ