Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiMiasta i miasteczka w regionie La Manchy

Miasta i miasteczka w regionie La Manchy

Korona Kastylii dała podwaliny pod dzisiejsze Królestwo Hiszpanii. Mimo, że obecnie jest to historyczna kraina podzielona administracyjnie pomiędzy wspólnoty autonomiczne Kastylię–La Manchę, Kastylię i León, Madryt, La Rioja i Kantabrię, jej ziemie kryją mnóstwo historii oraz skarbów, które wciąż czekają na odkrycie.

Meseta Iberyjska tworząca naturalną barierę ochronną dla miast sprawia, iż zachowały one swoją dziewiczość. Wymagającemu terenowi zawdzięczamy to, że kastylijskie miasteczka nie są zatłoczone, a bardzo dobrze zachowane zabytki zarówno z czasów katolickich, jak i arabskich zachwycają pomimo upływu czasu. W tym artykule przedstawimy Wam najciekawsze miasta regionu Kastylia–La Mancha i miejsca, które warto odwiedzić.

Toledo – stolica regionu i miasto trzech kultur

“Miasto trzech kultur” to jedno wielkie muzeum historii. Dlaczego akurat trzech? Po chrześcijańskiej rekonkwiście wyznawcy katolicyzmu, judaizmu oraz islamu żyli tu razem w pokoju, a miasto było wówczas stolicą monarchii kastylijskiej. Wszystkie trzy kultury pozostawiły po sobie niesamowitą spuściznę, która została doceniona wpisem na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1986 roku.

Panorama Toledo
Panorama Toledo – miasta w La Manchy

Arabskie Toledo możemy utożsamiać z bramą miasta Puerta de Bisagra oraz Puerta del Sol, meczetami Mezquita del Cristo de la Luz (z końca X wieku) oraz Mezquita de las Tornerías (z XI wieku). Centralnym obiektem architektury katolickiej jest gotycka katedra Santa María de Toledo ze słynnym ołtarzem oraz główną fasadą przedstawiającą sceny Piekła, Przebaczenia i Sądu Ostatecznego.

Żydowskie dziedzictwo reprezentują synagogi Santa María la Blanca i El Tránsito, która jest siedzibą Muzeum Sefardyjskiego. Warto wiedzieć, iż Toledo nierozerwalnie związane jest z malarzem El Greco, który się tu urodził. Zbiór dzieł mistrza możemy podziwiać w Muzeum El Greca oraz katedrze.

Dowiedz się więcej o Toledo

Cuenca

Cuenca i słynne wiszące domy (Casas Colgadas de Cuenca)
Cuenca i słynne wiszące domy (Casas Colgadas de Cuenca) – miasta w La Manchy

Cuenca zwana inaczej miastem wiszących domów (hiszp. Casas Colgadas) lub latających domów (hiszp. casas volantes) jest jednym z punktów obowiązkowych dla odwiedzających Kastylię–La Manchę. Wjeżdżając do miasta, mamy wrażenie, jakoby wyrastało ono na skale graniczącej z urwiskiem. Znajdujące się na samej krawędzi domy zapierają dech w piersi, tym bardziej kiedy jesteśmy w ich wnętrzu. Dokładnie tak, trzy z nich są udostępnione turystom! Dwa najsłynniejsze nazywane Casa del Rey, poświęcone są Muzeum Sztuki Abstrakcyjnej (hiszp. Museo del Arte Abstracto Español), a w trzecim mieści się restauracja. Piękno miasta zostało docenione w 1996 roku poprzez wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dowiedz się więcej o Cuence

Ciudad Real

Ciudad Real - miasto Don Kichota z La Manchy
Ciudad Real – miasto Don Kichota z La Manchy

Charakteryzująca się wulkaniczną rzeźbą comarka Campo de Calatrava jest terenem, na którym położone jest Ciudad Real. Samo miasto leży pomiędzy dwoma maarami (określane jako „dziury w ziemi”, niskie i szerokie kratery, lecz bez stożków wulkanicznych), których dna kraterowe znajdują się pod Plaza del Pilar oraz Szpitalem Ogólnym (Hospital General). Właśnie z tego powodu miasto Ciudad Real jest uznawane na pomnik przyrody.

Założyciel miasta Alfons X Mądry był fundatorem trzech najważniejszych obecnie kościołów – Iglesia de Santiago, Catedral Santa Maria del Prado oraz Iglesia San Pedro. Zwracają one na siebie uwagę ze względu na ciekawe połączenia stylów gotyckiego, barokowego oraz mudejar. Pozostałościami po czasach arabskich jest brama z XIV w. Puerta de Toledo. Nie jest to jedyna budowla tego typu, obok katedry zobaczymy pochodzącą z XV wieku Puerta de Santa María. Kiedyś tworzyły one cały system fortyfikacji, którego pozostałości dziś możemy podziwiać w wybranych miejscach.

Dowiedz się więcej o Ciudad Real

Guadalajara

Tradycyjna architektura Guadalajary
Tradycyjna architektura Guadalajary – miasta w La Manchy

Zaledwie 50 minut jazdy od Madrytu znajdziemy się w typowo kastylijskim miasteczku, nad którym góruje powstały w XII w. na ruinach zamku Maurów – Castillo de Zafra (znany z serialu Gra o tron). Zagłębiając się w nie dostrzeżemy piękno renesansowego Plaza Mayor – rynku, który jest zarazem sercem miasta. Wokół niego znajdziemy zabytki reprezentujące architekturę z charakterystycznymi elementami stylu mudéjar – konkatedrę Concatedral de Santa María, kościół Iglesia de Santiago el Mayor, kaplicę Capilla de Luis de Lucena oraz perłę miasta, czyli pałac Palacio de los Duques del Infantado.

Dowiedz się więcej o Guadalajarze

Albacete

Catedral de Albacete
Catedral de Albacete

Albacete nazywane kastylijskim Nowym Jorkiem jest największym miastem w regionie Kastylii-La Manchy, a co za tym idzie – pełnym atrakcji i niespodzianek. Najbardziej imponującym zabytkiem jest Museo Municipal de la Cuchillería, czyli Miejskie Muzeum Sztućców. Jest to jedno z trzech miejsc w Europie zajmujących się tą tematyką. Oprócz tego zobaczysz tu kolekcję tradycyjnej broni białej wyrabianej w okolicy, dzięki której dowiesz się, dlaczego sektor ten ma tak ogromne znaczenie dla autochtonów. Architektura sakralna w mieście reprezentowana jest przez Catedral de Albacete, klasztor La Encarnación oraz kościół La Purísima Concepción.

Jedną z najbardziej tradycyjnych potraw w Albacete, czyli atascaburras (solony dorsz z gotowanymi ziemniakami, czosnkiem, oliwą z oliwek oraz jajkiem na twardo na wierzchu) skosztujesz na ulicy Tejares lub Ancha. Zakupisz tam również pamiątki, zobaczysz lokalne rzemiosło oraz typowe dla tej prowincji tradycyjne domy, które charakteryzują się lokalizacją pomieszczeń wokół patio.

Dowiedz się więcej o Albacete

Miasteczka na Szlaku Don Kichota w La Manchy

Consuegra - słynne wiatraki i zamek w tle
Consuegra – słynne wiatraki i zamek w tle

Don Kichot z La Manchy jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, po usłyszeniu nazwy regionu Kastylia–La Mancha. Prawidłowo! Lokalne władze, aby móc przybliżyć turystom historię tego niepoprawnego marzyciela utworzyły w 2005 roku szlak poświęcony tej postaci. Znajdują się na nim miejscowości związane z autorem – Miguelem Cervantesem oraz oczywiście postaciami z jego powieści. Cały szlak składa się ze 148 miejscowości! Najsłynniejszymi pośród nich są El Toboso (Don Kichot poznał tu swoją wybrankę Dulcyneę) oraz Consuegra i Alcázar de San Juan (tu zobaczymy słynne wiatraki molinos de viento, z którymi walczył bohater).

Dowiedz się więcej o Szlaku Don Kichota

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY