Szlak Don Kichota w La Manchy

Terytorium Kastylii-La Manchy łączy w sobie dwie skrajności – równinę i góry, które wraz z rzekami tworzą naturalne bariery, dzielące mieszkańców poszczególnych miasteczek. Z powodu braku dostępu do morza turyści rzadko zapuszczają się w te strony, jednak gdy już to uczynią, to często wyruszają w drogę śladami Don Kichota (hiszp. Ruta de Don Quijote).

Szlak Don Kichota istnieje od 2005 roku. Właśnie wtedy władze lokalne, z okazji 400-lecia wydania pierwszej części największego dzieła Miguela de Cervantesa, zdecydowały się na wytyczenie szlaku dla odwiedzających.

Szlak Don Kichota w praktyce

Nieoficjalnie Szlak Don Kichota jest największym szlakiem ekoturystycznym w całej Europie. Obejmuje on 148 miasteczek (hiszp. pueblos) wspomnianych w dziele Cervantesa. Wiele z nich nie zmieniło swych nazw do dnia dzisiejszego i można je odnaleźć na kartach książki. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami szlaku są rozsławione wiatraki, które obecnie pozostają wyłącznie ozdobą. Nie ma ich tak dużo, jakbyśmy mogli sobie wyobrażać, jednak przecież nie o ilość tutaj chodzi

Niezbędnym środkiem transportu do przemierzenia La Manchy szlakiem rozsławionego rycerza jest oczywiście samochód. Jeśli nie dysponujecie własnym, to nie problem. Z pomocą przychodzi serwis RentalCars, w którym można łatwo wynająć dowolny samochód pasujący do Waszych potrzeb. A teraz, nie przedłużając, wyruszmy w drogę Szlakiem kilku najciekawszych pueblos, które warto odwiedzić na Szlaku Don Kichota i być może na własną rękę stoczyć małą walkę z wiatrakami :).

Toledo

Panorama Toledo
Panorama Toledo

Toledo to stolica regionu Kastylia-La Mancha i jego skansen. To tutaj rozpoczyna się Szlak Don Kichota. Malowniczo położone miasto, z trzech stron otoczone rzeką Tag (najdłuższa rzeka Półwyspu Iberyjskiego), zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Obowiązkowy punkt wizyty w Hiszpanii dla wszystkich, chcących w pełni poczuć klimat tego kraju.

Consuegra

Consuegra - słynne wiatraki i zamek w tle
Consuegra – słynne wiatraki i zamek w tle

Słynne „olbrzymy” podziwiać możemy również w pobliżu niespełna 10-tysięcznego miasteczka Consuegra. Jedenaście molinos de viento ozdabia wzgórze prowadzące do arabskiego zamku Castillo de la Muela. To właśnie ten widok jest główną wizytówką całego regionu! Każdy z wiatraków ma własną nazwę, która nawiązuje do postaci oraz sytuacji z powieści Miguela Cervantesa. Ich wnętrza są odrestaurowane, lecz w wielu z nich wciąż znajdują się oryginalne elementy z XVI wieku.

Alcázar de San Juan

Wiatraki Molinos de Viento w Alcazár de San Juan
Wiatraki Molinos de Viento w Alcazár de San Juan

Około 50 kilometrów od Consuegry znajduje się miejscowość Alcazár de San Juan, której władze stoją na stanowisku, iż Cervantes został ochrzczony właśnie w lokalnym kościele Santa María la Mayor (to nic, że pisarz urodził się w podmadryckim Alcalá de Henares). Nie tylko znajdujące się poza główną zabudową miasta wiatraki Molinos de Viento, ale i wszystko inne tutaj świadczy o dumie z istnienia szlaku Don Kichota. W mieście znajdziemy aż dwa pomniki bohatera wraz z Sancho Pansą, Centrum Interpretacji Cervantesowskiej (hiszp. Alcázar Cervantino) oraz Muzeum Dom Szlachcica (hiszp. Museo Casa del Hidalgo), prezentujące sylwetki szlachciców, na których wzorował się autor, tworząc postać Don Kichota.

Campo de Criptana

Wiatraki w miasteczku Campo de Criptana
Szlak Don Kichota – słynne wiatraki w miasteczku Campo de Criptana

Właśnie w tym miejscu, w prowincji Ciudad Real, przetrwało do dnia dzisiejszego 10 z 32 oryginalnych wiatraków, pochodzących z XVI i XVII wieku. Stanowiły one scenerię dla słynnej walki Don Kichota z „olbrzymami” w opisanej w VIII rozdziale powieści Cervantesa. Jest to kolejne ważne miejsce na szlaku dla wszystkich, chcących odtworzyć trasę, którą miał przemierzyć błędny rycerz (hiszp. caballero andante).

El Toboso

Rzeźby Don Kichota i Dulcynei w El Toboso
Rzeźby Don Kichota i Dulcynei w El Toboso

Jedno z najważniejszych miejsc na szlaku Don Kichota. W tej wiosce błędny rycerz poznał swoją wybrankę, Dulcyneę. W dziele Cervantesa nazwa El Toboso została wymieniona aż 150 razy! Mieści się tutaj muzeum i dom wybranki głównego bohatera powieści. Na głównym placu miasteczka znajduję się natomiast pomnik klęczącego przed Dulcyneą Don Kichota, a wiele nazw ulic pochodzi ze słynnej powieści.

Cuenca

Cuenca i słynne wiszące domy (Casas Colgadas de Cuenca)
Cuenca i słynne wiszące domy (Casas Colgadas de Cuenca)

Etymologicznie nazwę regionu – Kastylia (hiszp. Castilla) możemy tłumaczyć jako krainę zamków (hiszp. castillo – zamek). Jednym ze skarbów okolicy Cuenki jest położony na trasie Szlaku Don Kichota Zamek w Belmonte. Jego budowa rozpoczęła się po rekonkwiście w miejscu arabskiej fortecy. Od tamtego momentu przynależy on cały czas do tego samego rodu. Gotyk połączony ze stylem mudéjar ma wiele francuskich akcentów, a to za sprawą jednej z właścicielek, która dzięki małżeństwu z Napoleonem III zmodernizowała wystrój zamku. Przed wycieczką koniecznie sprawdźcie kalendarz wydarzeń na stronie internetowej zamku, gdyż bardzo często organizowane są tam ciekawe eventy odsłaniające jego niedostępne na co dzień oblicze.

Albacete

Jaskinia Montesinos (Cueva de Montesinos)
Szlak Don Kichota obejmuje też takie perełki jak jaskinia Montesinos (Cueva de Montesinos)

Gdzie w Albacete znajdziemy ślady Don Kichota? Na skraju rezerwatu przyrody Parque Natural de las Lagunas de Ruidera! Kierując się w stronę miasteczka Ossa de Montiel natrafimy na magiczną jaskinię Montesinos, do której błędny rycerz zszedł, aby udowodnić swoją odwagę (finalnie zapadł w sen i spał trzy dni) oraz ruiny zamku Rochafrida (Castillo de Rochafrida) będącego dla Cervantesa inspiracją podczas opisywania sceny rzucania zaklęcia na Durandarte i Belerda.

Jeziora Ruidera (Lagunas de Ruidera)

Parque Natural de las Lagunas de Ruidera
Parque Natural de las Lagunas de Ruidera

W miejscowości Ruidera, na szlaku Don Kichota, znajduję się park naturalny (Parque Natural Lagunas de Ruidera). Tworzy je 15 jezior, których położenie pośród skąpej w roślinność równiny wydaję się zaskakujące. Mówi się, że są one największym skarbem naturalnym tego regionu. Najlepiej odwiedzić to miejsce w porze wiosennej, kiedy woda wypełnia zagłębienia w terenie po brzegi, tworząc kaskady. Stąd też pochodzi nazwa ruidera, oznaczająca głośne miejsce (hiszp. lugar ruidoso).

Ciudad Real

Ciudad Real - miasto Don Kichota z La Manchy
Ciudad Real – miasto Don Kichota z La Manchy

Wybierając się na zwiedzanie najważniejszej na krajoznawczo-literackim szlaku Don Kichota prowincji Ciudad Real ważne, aby nie ograniczać się wyłącznie do jej stolicy, gdyż okolice są równie bogate w różnorodne atrakcje. Będąc w centrum, przejdźmy się na spacer obok arabskiej bramy z XIV w. Puerta de Toledo oraz katedry Santa María del Prado, a popołudnie poświęćmy na wizytę w Muzeum Don Kichota (hiszp. Museo de Don Quijote). To interaktywne muzeum stworzyło multimedialne odwzorowanie dziesięciu postaci z powieści, które przedstawiają historię Don Kichota, rozmawiając ze sobą! 

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY