Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCiudad Real - Miasto Don Kichota z La Manchy

Ciudad Real – Miasto Don Kichota z La Manchy

Położone pomiędzy polami wulkanicznymi Campo de Calatrava miasto Ciudad Real to jedno z najlepszych miejsc do życia i podróżowania w Kastylii-La Manchy. Znakomita infrastruktura zapewnia bezpośrednie połączenie m.in. z Madrytem, ​​Sewillą czy Kordobą, szlak Don Kichota gwarantuje moc atrakcji, a wspaniałe krajobrazy – pozostają w pamięci na długi czas. 

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w mieście jest arabska Puerta de Toledo. Ta XIV-wieczna brama jest jedyną pozostałością po dawnym zamku Real Alcázar w Ciudad Real. Ma 6 łuków, 2 kwadratowe wieże, a na ścianach wciąż można zobaczyć dawny herb kastylijski.

Czołowym obiektem architektury sakralnej jest Santa María del Prado – katedra w stylu późnego gotyku, oraz Iglesia de San Pedro będąca najstarszą świątynią w regionie. Zwiedzając centrum, poświęćmy popołudnie na wizytę w Muzeum Don Kichota (hiszp. Museo de Don Quijote). To interaktywne muzeum stworzyło multimedialne odwzorowanie dziesięciu postaci z powieści, które przedstawiają historię Don Kichota, rozmawiając ze sobą! 

Plaza Mayor i centrum miasta

Plaza Mayor kryje jeden z najbardziej charyzmatycznych, ale i kontrowersyjnych budynków w regionie. Ratusz, czyli Ayuntamiento wraz z przylegającym Casa del Arco swój eklektyczny styl zawdzięczają bogatej historii, która od XV wieku wraz ze zmieniającymi się trendami pozostawiła na nim swój ślad. W 2005 roku miasto obchodząc 750. rocznicę założenia uczciło ten fakt wyjątkowym zegarem reloj Carillón umieszczonym na fasadzie ratusza. Rok ten był wyjątkowy również ze względu na 400. rocznicę wydania pierwszej części powieści o Don Kichocie. Od tego momentu na balkonie obok zegara możemy zobaczyć postacie powieści Miguela Cervantesa. 

Naturalne oblicze prowincji Ciudad Real

Prowincja Ciudad Real może pochwalić się wyjątkowym krajobrazem, na którego obszarze działają aż dwa parki narodowe – Parque Nacional de las Tablas de Daimiel – obejmuje tereny rzecznych rozlewisk, które zimą stają się domem dla ptaków z całej Europy, oraz Parque Nacional de Cabañeros – dzielonego z prowincją Toledo.

Oprócz tego na południu prowincji znajdziesz kolejną perełkę! Znajdujący się pod ochroną obszar Valle de Alcudia y Sierra Madrona stanowi doskonały przykład lasu śródziemnomorskiego charakterystycznego dal Półwyspu Iberyjskiego. Jest to również dom dla ponad 160 gatunków ptaków, w tym orła iberyjskiego.

La Pandorga

Najpopularniejszą fiestą w Ciudad Real jest La Pandorga. Święto jest wyrazem wdzięczności, jaką rolnicy okazują Matce Boskiej Virgen del Prado za zebrane plony. Obchody zaczynają się 30 lipca wieczorem (zazwyczaj o 20:00) od konkursu na najlepszą limonę (typowy napój składający się z białego wina, cukru i cytryny).

Innym tradycyjnym trunkiem, z którego słynie region są wina Valdepeñas – podczas uczty to właśnie one królują na stołach. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne stroje, w które ubrani są mieszkańcy biorący udział w procesji prowadzącej do katedry. Świętowanie trwa przez dwa dni – zawsze po zmroku.

Odkryj region Kastylia – La Mancha

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia La Mancha składa się z pięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Szlak Don Kichota w La Manchy, Miasta i miasteczka w La Manchy.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY