Strona głównaKraje iberoamerykańskieDominikanaRaj na ziemi, czyli wakacje w Dominikanie

Raj na ziemi, czyli wakacje w Dominikanie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Turkusowa, przezroczysta woda i śnieżnobiały piasek. Bogata historia i zabytki z czasów kolonialnych. Wyspę Hispaniolę, na której leży Dominikana, Krzysztof Kolumb określił rajem na ziemi, a stare miasto stolicy Santo Domingo (tzw. Zona Colonial) wpisane zostało w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak zorganizować podróż do Dominikany? O czym warto pomyśleć przed podróżą? 

Dominikana – o co zadbać przed podróżą?

Podróżując z Polski do Dominikany wystarczy paszport i wypełnienie formularza online. Formularz należy wypełnić zarówno przylatując do Dominikany, jak i wylatując z niej. Wiza nie jest wymagana, choć należy przedstawić bilet na lot powrotny.

Można oczywiście skorzystać z oferty jednego z biur podróży, które zazwyczaj proponują Dominikanę w formacie all inclusive. Jednak organizacja wyprawy na tę karaibską wyspę jest również dość łatwa na własną rękę. Przed samodzielnym wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie podróżne. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest bardzo utrudniony, a ewentualna konieczność transportu medycznego do Polski bardzo droga. Leki w Dominikanie nie należą również do najtańszych, dlatego najlepiej zabrać ze sobą podstawowy asortyment apteczki. 

Dobrze będzie też wykupić usługę typu VPN, żeby móc bezpiecznie korzystać z Internetu na lotnisku czy podczas pobytu w hotelu. Jak czytamy na blogu ExpressVPN, usługa pozwala zachować dostęp do ulubionych aplikacji i stron internetowych, które mogą być zablokowane, a także szyfruje aktywność online, aby zachować prywatność przeglądania.

WARTO WIEDZIEĆ: W większości hoteli dostępne są przejściówki do gniazdek elektrycznych, choć na wszelki wypadek warto zabrać też swoją.

Plaża w Dominkanie
Plaża w Dominkanie

Czy Dominikana jest droga?

Obowiązującą walutą jest peso dominikańskie DOP, które stanowi odpowiednik około 7 groszy. w W Polsce wymiana złotówek na peso dominikańskie nie jest możliwa w większości kantorów, dlatego też warto zabrać ze sobą trochę dolarów. Wymiana USD na miejscu nie stanowi kłopotu, zwłaszcza w okolicach turystycznych. Ceny są właściwie podobne do cen w Polsce, choć niektóre towary (jak rum czy cygara) są nieco tańsze i oczywiście lepszej jakości. 

Koszt butelki wody mineralnej to około 50 DOP, jednolitrowego soku 90 DOP, kawy 225 DOP, a napoju Mamajuana 225-1690 DOP. Piwo kosztuje około 115 DOP, papierosy 250 DOP, a cola-cola 80 DOP. W restauracjach cena piwa sięga 170 DOP, cappuccino 100 DOP, burger z frytkami kosztuje orientacyjnie 280 DOP, pizza 460 DOP, zupa z owoców morza 200 DOP, a danie rybne 300-450 DOP. Za lokalny bilet autobusowy zapłacimy 30 DOP, a za taksówkę 190 DOP opłaty początkowej i 150 DOP za kilometr.

Co przywieźć z Dominikany?

Rum, cygara i muszle to najczęściej kupowane produkty. Aż 90% produkowanego w Dominikanie rumu zostaje na wyspie z powodu ograniczeń – wyjeżdżając z Dominikany zabrać można maksymalnie litr alkoholu. Wracając do Polski samolotem w bagażu przywieźć można 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia. 

Popularnością cieszy się również biżuteria z larimaru lub z bursztynem oraz magnesy ze skorupy kokosa. Jeśli w walizce zostanie więcej miejsca można też przywieźć ręcznie robione naczynia czy wyroby z liści palmy kokosowej. 

Hotele w Dominikanie

  

Pozostałe atrakcje w Republice Dominikany

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiAltos de Chavón, Park Narodowy Los Haitises, wodospad Salto de Jimenoa, wodospad El Limón, Park Ekologiczny Indigenous Eyes, Scape Park at Cap Cana, Fort św. Filipa, Fabryka cygar, Plantacja kakaowców
Miasta i wyspySanto Domingo, Punta Cana, La Romana, Puerto Plata, Bayahibe, Półwysep Samaná, Wyspa Saona, Wyspa Catalina 
Popularne plażePlaya Bávaro, Playa Blanca, Macao Beach, Playa Arena Gorda, Playa Juanillo, Playa Uvero Alto
 

Podstawowe informacje o Dominikanie

Republika Dominikany położona jest na wyspie Haiti (inna nazwa: Hispaniola), w archipelagu Wielkich Antyli, na Morzu Karaibskim. Wyspa ta podzielona jest między dwa kraje. Zachodnią, mniejszą część zajmuje Republika Haiti, natomiast na wschodzie usytuowana jest Republika Dominikany.
Stolica:Santo Domingo
Język:Hiszpański
Waluta:Peso dominikańskie (DOP), Dolar amerykański (USD)
Religia:Katolicyzm, protestantyzm, ateizm
Wymagane dokumenty:Ważny paszport, bilet powrotny oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Brak konieczności posiadania wizy. Po dotarciu do Republiki Dominikany należy wykupić kartę turystyczną (koszt: ok. $15), która uprawnia do pobytu w tym kraju przez 30 dni. Ważność karty za dodatkową opłatą można przedłużyć maksymalnie do 90 dni.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne