Batalla del vino – winna bitwa w regionie La Rioja

3229
Batalla del vino – winna bitwa w regionie La Rioja
5 (100%) 1 vote

Co roku 29 czerwca w mieście Hora na północy Hiszpanii dochodzi do jedynej w swoim rodzaju bitwy, w której amunicją jest… wino!

Choć jest to Dzień św. Piotra, nie licz na to, że któryś z mieszkańców będzie tak o nim mówić. Dla większości jest to Batalla del vino, czyli Winna Bitwa, w której nie liczy się nic poza świetną zabawą i znakomitym humorem! Tego ostatniego szczególnie nie brakuje, gdy wokół leją się hektolitry czerwonego wina – w samym 2015 roku wykorzystano 130 000 litrów tego trunku!

Batalla del vino - winna bitwa w regionie La Rioja
Fot. www.blog.lariojaenoturismo.com

Zabawa zaczyna się już o poranku. Ubrani na biało mieszkańcy i turyści (w zabawie bierze udział średnio kilkanaście tysięcy osób) wspinają się na wzgórze, gdzie znajduje się pustelnia z V wieku. Tam też odprawiana jest przed bitwą msza. Wszystko to, co dzieje się potem to czysta… lub raczej winna zabawa!

Uczestnicy wyposażeni są w butelki, wiadra, miski, pistolety “na wodę” wypełnione winem! To jednak nic. Do dyspozycji wszystkich są także cysterny pełne czerwonego trunku, z których można czerpać zapasy amunicji. Choć teoretycznie ta pokojowa walka odbywa się między dwoma obozami, w rzeczywistości nikt do końca nie wie, w którym obozie się znajduje.

Po kilku godzinach zabawa kończy się i wszyscy wracają do miasteczka Haro, by w towarzystwie tańca, muzyki i wszechobecnej euforii spędzić znakomity wieczór.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar