Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPalacio de Mondragón - Dawny muzułmański pałac w Rondzie

Palacio de Mondragón – Dawny muzułmański pałac w Rondzie

Ronda ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Jeśli interesuje Cię historia miasta, czas poznać jedno z miejsc, które Ci ją przybliży.

Palacio de Mondragón to niewielki pałacyk, który bez trudu znajdziemy w starej części Rondy. W XIV wieku budynek ten był siedzibą muzułmańskiego króla (Abomelic Abd al-Malik). Z tej epoki zachowało się jednak niewiele elementów architektonicznych (niektóre umocnienia, wejście na piętro i kilka podziemnych przejść łączących ogród z częścią warowną).

W XV wieku, gdy Ronda została przejęta przez Królów Katolickich, również Pałac Mondragón przeszedł w ich władanie. To właśnie połączenie stylów islamskich i chrześcijańskich (czyli styl mudejar) są najbardziej widoczne we wnętrzach tego miejsca. Znajdziemy je między innymi na bogato zdobionych sufitach, posadzkach oraz na wewnętrznym dziedzińcu.

Zwiedzanie Pałacu Mondragón

To czym jednak większość osób zachwyca się najbardziej to ogród, uważany przez niektórych za miniaturę ogrodów Generalife w Granadzie. Ten, który znajdziemy w Palacio de Mondragón w Rondzie pełen jest basenów wodnych, niewielkich źródełek, fontann i oczywiście wszechobecnej zieleni. Urok tego miejsca sprawia, że wiele młodych par decyduje się na sesję ślubną właśnie w tym miejscu. I nic dziwnego. Wspomnienia z takiego miejsca zostają w pamięci na długo:

Muzeum miejskie w Pałacu Mondragón

Po oglądnięciu ogrodów i pałacu, możemy także udać się na pierwsze piętro budynku, gdzie znajduje się Muzeum Miejskie (Museo Municipal de Ronda). Prezentowana tam wystawa archeologiczna przeniesie nas w zamierzchłą prehistorię tego regionu Hiszpanii i przybliży życie przodków.

Punkt widokowy w Palacio de Mondragón to jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce
Punkt widokowy w Palacio de Mondragón to jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce

Oprócz licznych eksponatów, zrekonstruowanych przedmiotów, makiet i modeli znajdziemy tam także tablice z obszernym opisem każdej części wystawy w języku hiszpańskim i angielskim. Całość ekspozycji została podzielona na trzy sekcje: Historia, Etnografia i Środowisko Naturalne, dzięki czemu swoja uwagę można skupić na tym, co faktycznie nas interesuje.

Jeśli więc jesteście fanami archeologii lub antropologii, to to miejsce w Rondzie będzie idealną propozycją na spędzenie wolnego popołudnia.

Palacio de Mondragón – Informacje praktyczne

  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-19:00. W soboty i niedziele w godz. 10:00-15:00.
  • Adres: Plaza Mondragón s/n, 29400 Ronda

Palacio de Mondragón na mapie


Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY