Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiAlbaicín - Dawna dzielnica arabska w Granadzie

Albaicín – Dawna dzielnica arabska w Granadzie

Rzadko piszę o dzielnicach miast. Ale gdy chodzi o jedno z najbardziej emblematycznych miejsc w całej Andaluzji, robię to z czystą przyjemnością :).

Albaicín to dawna dzielnica arabska, która znajduje się na przeciwko Alhambry w Granadzie. Jej lata świetności przypadają na XIII-XVI w., kiedy to ta część miasta była zamieszkiwana przez ogromną większość społeczności arabskiej (około 50 000 osób). Wówczas też znajdowało się tutaj ponad 20 meczetów! Do czasów dzisiejszych nie przetrwał żaden, ponieważ po rekonkwiście wszystkie zostały zburzone lub przebudowane na świątynie chrześcijańskie.

Pochodzenie nazwy Albaicín

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy Albaicín. Jedna z popularniejszych nawiązuje do pochodzących z Baezy Maurów, którzy opuszczając podbite przez Ferdynanda III Świętego miasto, osiedlili się na tym nowym terenie w 1227 roku. Nazwa Albaicín miałaby więc wywodzić się od arabskiego słowa al Bayyasin oznaczającego ludzi z Baezy.

Albaicín – ciekawe miejsca w dzielnicy

To co w Albaicín najpiękniejsze to labirynt ciasnych i krętych uliczek, którymi oplecione są tutejsze domy. Pomalowane na biało budynki kryją mnóstwo sklepików pełnych orientalnych przedmiotów i pamiątek. Wizyta w Albaicín to także okazja do skosztowania pysznych tapas, zapalenia fajki wodnej, czy oglądnięcia pokazów flamenco, które organizowane są zwykle wieczorową porą (np. na Plaza Larga).

Tradycyjna zabudowa w dzielnicy Albaicín
Tradycyjna zabudowa w dzielnicy Albaicín

Co warto zobaczyć?

  • Muzeum Archeologiczne (Museo Archeológico de Granada) – jego wnętrze kryje ciekawe eksponaty odnalezione na tutejszych terenach. Jednym z ciekawszych są sandały, które zdaniem archeologów należały do człowieka neandertalskiego.
  • Palacio Dar al-Horra – pałac wzniesiony w XV wieku jako rezydencja mieszkalna matki Boabdila – ostatniego arabskiego władcy Królestwa Granady.
  • Baños Árabes (inaczej El Bañuelo) – to średniowieczne łaźnie arabskie, które znajdziesz przy ulicy Carrera del Darro. Miejsce warte uwagi ze względu na piękne wnętrza i zdobienia. 
  • Kościół Zbawiciela (Iglesia de Salvador) – wybudowany w XVI wieku na ruinach dawnego meczetu (Mezquita Mayor). W jego skład wchodzi także muzeum, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na eksponaty, ale także ze względu na ciekawą architekturę, która kryje kilka rozwiązań charakterystycznych dla sztuki orientalnej.
  • Kościół Iglesia de San Bartolomé – pochodzący również XVI wieku kościół wyróżnia się mieszanką stylów architektonicznych, które z jednej strony nawiązują do sztuki chrześcijańskiej, a z drugiej – do sztuki islamu. Takie połączenie nazywamy stylem mudéjar.
  • Convento de Santa Isabel la Real – klasztor wybudowany w XVI wieku na polecenie królowej Izabeli Katolickiej utrzymany w stylu gotyckim i mudéjar.
  • Punkty widokowe –  przechadzając się po dzielnicy Albaicín, trafisz na wiele punktów widokowych, ktore pozwolą Ci spojrzeć na miasto lub wybrane jego fragmenty z różnych perspektyw. Dwa najciekawsze tego typu miejsca to punkt widokowy Mirador de San Nicolás, z którego rozpościera się znakomity widok na Alhambrę oraz Mirador de San Cristóbal, gdzie Twoim oczom okaże się wyśmienita panorama całej Granady.

WARTO WIEDZIEĆ: Albaicín graniczy z dzielnicą Sacromonte, która swoją sławę zawdzięcza cygańskiej społeczności, która zamieszkiwała w tutejszych jaskiniach od końca XVI wieku.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY