Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiSacromonte - Dzielnica cygańska w Granadzie

Sacromonte – Dzielnica cygańska w Granadzie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Mimo że zabytki i historia Granady powszechnie kojarzone są głównie ze społecznością muzułmańską, to równie duży wpływ na historię i kulturę tego miasta mieli też Cyganie.

Sacromonte (znane też pod nazwą Sacramonte) to dzielnica położona we wschodniej części Granady. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie Albaicín – dawnej dzielnicy arabskiej. Aby zrozumieć z czego słynie to miejsce i dlaczego warto zobaczyć jego skarby, musimy przenieść się do jaskiń…

Jaskinie w Sacromonte (Cuevas de Sacromonte)

Mimo że nie ma do końca jasności odnośnie tego, kiedy zaczęto konstruować jaskinie w Sacromonte, historycy zakładają, że ich początki sięgają XVI wieku. Wtedy to społeczność muzułmańska, żydowska i cygańska zaczęła być wypędzana ze swoich dotychczasowych domów.

Schronieniem okazały się jaskinie, których w tej części Granady nie brakowało. Osoby, które zdecydowały się na ich zamieszkanie z perspektywy ówczesnych realiów były traktowane jak margines społeczny, pozostając poza prawem stanowionym przez władze miasta czy Kościoła.

Z czasem dzielnica Sacromonte zaczęła być zamieszkiwana głównie przez Cyganów. Stworzyli oni nawet swój własny dialekt zwany caló, którym dziś posługuje się już niewiele osób. W późniejszym czasie swoje miejsce znajdowali tu też artyści. Cyganie z Sacromonte byli inspiracją dla wielu z nich. Mówi się, że społeczność tą najlepiej sportretował Federico García Lorca w swoich poematach „Romancero Gitano” (1928).

Dzisiejsze jaskinie w Sacromonte

Zwiedzanie dzielnicy Sacromonte nie może odbyć się bez wizyty w tak rozsławionych tutaj jaskiniach. W niektórych z nich nadal znajdują się domy mieszkalne. W innych (np. Cueva La Rocío, Cueva Los Tarantos) będziemy mieli okazję zobaczyć wspaniałe pokazy flamenco z udziałem cygańskich artystów. Warto odwiedzić te miejsca, jeśli chcecie poczuć klimat prawdziwej Andaluzji, która daleka jest od opisów znanych z przewodników turystycznych.

WARTO WIEDZIEĆ: Około 44 km od Granady znajduje się miejscowość Guadix, w której znajduje się jedna z największych w Europie dzielnic mieszkalnych, które usytuowane są w jaskiniach. Część takich domów jest nadal zamieszkiwana przez lokalną społeczność. W innych oferowany jest nawet wynajem wakacyjny!

Muzeum Jaskiń Sacromonte (Museo Cuevas del Sacromonte)

Zwiedzanie dzielnicy Sacromonte nie może obyć się też bez wizyty w jednym z najciekawszych muzeów w Granadzie. Museo Cuevas del Sacromonte to miejsce, które znane jest ze swojej aktywności kulturalnej i edukacyjnej. To co z perspektywy turysty zachwyca tu najbardziej to znajdujące się w jego wnętrzu muzeum etnograficzne, które odwzorowuje dawne życie w jaskiniach. Do zwiedzenia mamy 10 jaskiń, które przedstawiają tradycyjne warunki mieszkalne dawnych mieszkańców, przedmioty codziennego użytku, ceramikę, naczynia, meble, stroje i wyroby rękodzielnicze. Wizyta tutaj to także okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat historii flamenco.

CIEKAWOSTKA: Sacromonte nabiera szczególnego wyrazu podczas niektórych świąt religijnych (np. Semana Santa). Warto odwiedzić ją w tym czasie, by lepiej poczuć klimat tej dzielnicy.


Hotele w Granadzie


 Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne