10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir

Gwadalkiwir to czwarta co do wielkości rzeka w Hiszpanii...

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Dla wielu osób jednym z pierwszych skojarzeń z Hiszpanią jest morze! I słusznie, ponieważ długość hiszpańskiego wybrzeża wynosi aż 3167 km a przebywanie na plaży można uznać za element kultury.

Co ciekawe, Hiszpania nie może z kolei pochwalić się dużą ilością jezior. Poziom powierzchni wód słodkich poprawia jednak kilka głównych rzek, takich jak: Ebro (najdłuższa), Tag, Duero czy Gwadalkiwir. Nazwa tej ostatniej z pewnością obije się wam o uszy jeśli zawitacie do Kordoby czy Sewilli. W tym artykule zdradzę Wam kilka ciekawych sekretów, jakie skrywa ta rzeka.

Gwadalkiwir jako kręgosłup Andaluzji

Gwadalkiwir (hiszp. Guadalquivir) nazywany jest czasem kręgosłupem Andaluzji. Łączy interior tego regionu z linią brzegową oraz morzem. To w dorzeczu tej rzeki osiedlały się cywilizacje zamieszkujące Półwysep Iberyjski. Do dziś w Andaluzji możecie znaleźć wioski założone przez Fenicjan, Iberów, Rzymian czy Maurów. Właśnie dzięki rzece ludy te mogły dokonywać wymiany kulturowej, której owoce dziś cieszą nasze oczy.

Rzeka o wielu imionach

Nazwa Gwadalkiwir pochodzi z języka arabskiego i tłumaczy się ją jako wielka rzeka (arab. wadi al-kabir). Jednak przed panowaniem muzułmanów ludy zamieszkujące tereny Hiszpanii ochrzciły rzekę innym mianem. Uważa się, że przez część Greków od VII w. p.n.e. nazywana była Tharsis, na cześć greckiego królestwa Tartessos. Jednak określenie, które cieszyło się znacznie większym uznaniem to Betis. Ta sama nazwa została przejęta także przez Rzymian. Co ciekawe, zapożyczono ją, by nadać imię jednej z najbardziej znanych ulic w Sewilli oraz jednemu z klubów piłkarskich tego miasta, Real Betis Balompie.

Gwadalkiwir w liczbach

Ciekawi Was Guadalquivir w liczbach? Oto kilka tych najciekawszych:

  • Źródło rzeki wypływa na wysokości 1,400 metrów n.p.m., wśród wzgórz Cazorla. Ujście do Oceanu Atlantyckiego znajduje się w Sanlúcar de Barrameda, w prowincji Kadyks.
  • Delta rzeki Gwadalkiwir ma rozpiętość od 500 m aż do 4 km w miejscu samego wpadania do oceanu.
  • Licząc aż 657 km, Gwadalkiwir jest piątą najdłuższą rzeką na Półwyspie Iberyjskim i czwartą co do długości w Hiszpanii.
  • Gwadalkiwir Przepływa przez 12 prowincji Hiszpanii oraz przez jeden niezwykle malowniczy Park Narodowy Doñana.

Jedyny hiszpański port rzeczny

Przy Gwadalkiwir, a dokładnie w Sewilli, znajduje się jedyny hiszpański port rzeczny. Jest to także jedyna rzeka o tak znacznym ruchu. Chociaż dawniej możliwy był transport od ujścia rzeki aż do Kordoby, dziś kanał doprowadzi nas jedynie do Sewilli. Mimo to, nadal jest to ważna droga wodna nie tylko ze względów turystycznych, ale także handlowych.

Most Izabeli II (inaczej Puente de Triana) nad rzeką Gwadalkiwir w Sewilli
Most Izabeli II (inaczej Puente de Triana) nad rzeką Gwadalkiwir w Sewilli

Podróż dookoła świata

Po wodach Gwadalkiwir przepłynięto pierwsze kilometry słynnej wyprawy morskiej z 1519 roku. Wtedy to Ferdynand Magellan wyruszył w podróż dookoła ziemi, by dowieść jej kulistości. Przy moście San Telmo w Sewilli zobaczyć można pomnik, wyznaczający punkt zero tej wyprawy. Port w Sewilli pełnił też ważną funkcję w rozwoju miasta podczas wypraw Kolumba. Statki nie tylko drogą rzeczną przywoziły towary, ale także dokowały przy molo Aduanas. W hołdzie Kolumbowi, jego nazwiskiem nazwano też jedną z alei równoległych do rzeki.

Lagus Ligustinus

Ponad 2 tysiące lat temu rzeka nie miała ujścia w Sanlúcar de Barrameda, jak teraz, ale w miejscu gdzie obecnie znajduje się Sewilla. Od tego miejsca aż do brzegu oceanu rozpościerało się ogromne jezioro, nazywane Lagus Ligustinus. Z czasem jezioro zaczęło wysychać a ilość mułu rzecznego wzrastała. W ten sposób powstała rzeka z deltą, jaką znamy do dziś.

32 mosty i jeden wpisany do Księgi Guinessa!

Most rzymski nad rzeką Gwadalkiwir w Kordobie
Most rzymski nad rzeką Gwadalkiwir w Kordobie

Prawdziwymi skarbami rzeki są także prowadzące nad nią mosty. Wszystkich jest aż 32, z których część szczególnie wyróżnia się wśród innych. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest rzymski most znajdujący się w Kordobie. Jest on jednym z symboli miasta. Pasarela de la Cartuja w Sewilli to most wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najsmuklejszy most świata. Most Izabeli II (również w Sewilli) nazywany też Puente de Triana jest z kolei najstarszym żelaznym mostem w Europie i jednym z najczęściej fotografowanych obiektów miasta.

Zmieniony bieg rzeki Gwadalkiwir

Mieszkańcy Sewilli na pewno nie omieszkają Wam powiedzieć, że wstęga wody, która płynie nieopodal samego centrum to tak naprawdę nie główne koryto rzeki a jedynie kanał. Prawdziwy Gwadalkiwir płynie około kilometr dalej, po drugiej stronie dzielnicy Triana. Bieg rzeki został nieznacznie zmieniony w obawie przed częstym zalewaniem miasta. Mimo wszystko Hiszpanie nadal nazywają kanał rzeką.

Gwadalkiwir jako atrakcja turystyczna

Most Puente de los Remedios nad rzeką Guadalquivir w Sewilli
Most Puente de los Remedios nad rzeką Guadalquivir w Sewilli

Nie ulega wątpliwości to, jak ważną rzeką jest Gwadalkiwir. Jednak to nie jedyna funkcja jaką pełni. Można powiedzieć, że dla Sewilli jest to też jedna z najważniejszych ulic. Równoległe do rzeki tereny oraz deptaki to miejsca na spacery czy na lunch z najbardziej malowniczym widokiem. To także jedno z najczęściej wybieranych miejsc jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Oprócz regularnego joggingu wzdłuż brzegów, wysportowani mieszkańcy Sewilli często wykorzystują rzekę do uprawiania wioślarstwa. Na dodatek Gwadalkiwir znajduje się często na listach miejsc wartych zwiedzania. Jest więc traktowany jak atrakcja warta zobaczenia, a rejs statkiem po kanale to gwarancja najbardziej malowniczych widoków.

Boliwijski brat Gwadalkiwir

Gwadalkiwir dzięki swojej sławie zyskał imiennika na innym kontynencie. W Boliwii znajduje się rzeka o tej samej nazwie. Czasem, by łatwiej je rozróżnić, do nazwy tej południowoamerykańskiej dodaje się przymiotnik „Nowy” (hiszp. Río Nuevo Guadalquivir). Zapożyczenie spowodowane jest podobnymi cechami rzek. Obie na różnych odcinkach zmieniają swoje nazwy, a w różnych biegach – charakterystykę.


Hotele w Sewilli


 Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne