Granada – miasto, które Cię zahipnotyzuje
5 (100%) 1 vote

Jedno z hiszpańskich powiedzeń mówi, że “kto nie widział Granady, ten niczego nie widział”. Ile w tym prawdy? Przekonajmy się.

Miasto znajduje się na południu Andaluzji, rozciągając się wzdłuż brzegu rzeki Genil, u stóp gór Sierra Nevada. Stanowi ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Jest to jedna z kilku najważniejszych miejscowości turystycznych w kraju, słynąca z pięknej architektury, licznych zabytków oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Granada słynie z najczęściej odwiedzanego w Andaluzji zabytku – obronnego zespołu pałacowego Alhambra. Niektórzy mówią, że o malowniczości tego miejsca w dużym stopniu decyduje jego pejzaż: ośnieżony przez większość roku łańcuch Sierra Nevada, w którego sercu znajdują się najwyższe szczyty kontynentalnej Hiszpanii.

Poeci uważają to miejsce za ósmy cud świata. Również statystyki mówią, że jest to najczęściej odwiedzany zabytek w Andaluzji – prawdziwa perła pośród innych pamiątek przeszłości w Hiszpanii. Zbudowany w latach 1232-1273, bez wątpienia stanowi jeden z najpiękniejszych pałaców muzułmańskich, jaki kiedykolwiek powstał.

W skład całego kompleksu wchodzą: zamek Alcazaba, Mexuar, Dziedziniec Mirtowy, Dziedziniec Lwów, pałac Karola V oraz Generalife. Przez długi czas znajdowało się tu więzienie, dopiero w XIX wieku pałac został odbudowany z zachowaniem pierwotnego stylu, według ściśle określonych zasad architektonicznych. W 1984 roku Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jednak poza tym arcydziełem muzułmańskiej architektury, w Granadzie jest także wiele innych miejsc przyciągających uwagę. Oto niektóre z nich:

El Generalife

Pałac ten powstał za czasów panowania Muhammada III, na początku XIV wieku i miał pełnić funkcję letniej, nieoficjalnej rezydencji władców muzułmańskich. W skład tego kompleksu wchodzą najstarsze z zachowanych do dzisiaj ogrodów mauretańskich. Jeden z nich, tzw. “Ogród Sułtanki”, uważany jest za miejsce schadzek żony Abu I Hasana z jej kochankiem. Obecnie dla turystów stanowi idealną strefę odpoczynku po trudach zwiedzania całego kompleksu.

La Catedral de Granada

Budowa gmachu rozpoczęła się w latach 20. XVI wieku. Początkowo miała to być świątynia wybudowana w stylu gotyckim, ale ostatecznie jest jednym z najznakomitszych przykładów hiszpańskiego renesansu. Całkowite zakończenie budowy katedry zajęło jednak niemal dwa wieki. Zwiedzając ten obiekt, warto zwrócić uwagę na fasadę główną, wzorowaną na rzymskich łukach triumfalnych – miała ona być symbolem zwycięstwa katolicyzmu nad islamem w Europie.

Alabaicin

Jedna z dzielnic miasta, umiejscowiona na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na Alhambrę. Cechą charakterystyczną są wąskie uliczki, przy których podziwiać można pozostałości architektury Maurów. Najciekawszymi obiektami są fragmenty łaźni arabskich, na terenie których założono muzeum archeologiczne oraz kościół San Salvador, który podobnie jak reszta świątyń, zbudowany został na gruzach mauretańskiego meczetu. 

Klaudia Kwiatkowska

Klaudia Kwiatkowska

Powoli odkrywa piękno Hiszpanii i zgłębia tajemnice języka hiszpańskiego. Bez pamięci zakochana w Barcelonie. W przyszłości chciałaby przemierzyć Amerykę Południową, zaś jej największym marzeniem jest zatańczenie ognistej salsy w ramionach gorącego Kubańczyka na Plaza de Armas w Hawanie. Na co dzień prowadzi również bloga: www.kobiecaintuicja.wordpress.com
Klaudia Kwiatkowska

Latest posts by Klaudia Kwiatkowska (see all)

avatar