Strona głównaHiszpaniaGóry w HiszpaniiSierra Nevada - Malownicze pasmo górskie w regionie Andaluzji

Sierra Nevada – Malownicze pasmo górskie w regionie Andaluzji

Andaluzja – kraina piekącego słońca, gorącego flamenco i wspaniałych plaż. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że jest to także region idealnie nadający się do jazdy na nartach!

Sierra Nevada (dosłownie Góry Śnieżne) to pasmo górskie należące do Gór Betyckich. Jest to zarazem najdalej na południe położony teren w Europie, gdzie panują warunki umożliwiające jazdę na nartach. Sierra Nevada leży zaledwie 30 km na północ od jednego z najważniejszych miast Andaluzji – Granady. Miejsce to dzieli również jedynie 90 km od upalnego i słonecznego wybrzeża Costa del Sol!

Narty w wiecznym słońcu

Regionem, który wybierają narciarze, decydując się na wyjazd do Hiszpanii są przeważnie Pireneje. Chociaż wyjazd na narty do Andaluzji może brzmieć co najmniej egzotycznie, w Sierra Nevada panują bardzo dobre warunki narciarskie.

Sezon trwa tu od listopada aż do maja (dla porównania temperatury na Costa del Sol wynoszą w maju około 23 stopni, oznacza to więc, że ze stoków można udać się prosto na plażę). Z racji tego, że jest to Andaluzja, słońce świeci tutaj non stop! Nie bez powodu Sierra Nevada bywa nazywana najbardziej słonecznym miejscem do jazdy na nartach.

Najwyższym punktem Sierra Nevada jest liczący sobie 3478 m.n.p.m szczyt Mulhacén. Jest to zarazem najwyższa góra na Półwyspie Iberyjskim i druga (zaraz po wulkanie Teide) najwyższa góra w Hiszpanii. Najbardziej znanym kurortem narciarskim w tym rejonie jest miejscowość Pradollano. W Sierra Nevada znajdziemy wiele tras o różnym stopniu trudności – od zielonego, aż po czarny. Do dyspozycji mamy też szkółki narciarskie z lekcjami prywatnymi lub grupowymi.

Na terenie Sierra Nevada znajdują się również doskonałe warunki do uprawiania snowboardu. Dla wszystkich miłośników jazdy na desce utworzono specjalny park, gdzie mogą szlifować swoje umiejętności.

Pozostałe atrakcje w okolicy

Jeżeli komuś zaś znudzi się jazda na nartach lub snowboardzie, nie musi się obawiać zmarnowanego czasu. Samo Pradollano to miejsce, w którym znajdziemy wiele restauracji i pubów – kwitnie tutaj także życie nocne.

Oprócz tego, Sierra Nevada to fantastyczna baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. Najbliżej położonym miastem jest Granada (zaledwie 30 km od Sierra Nevada). Można tam dojechać nawet autobusem miejskim. Sama Granada to wspaniałe miasto z wieloma zabytkami. Najważniejsze z nich to Alhambra (wspaniały kompleks zamkowy), Generalife (kompleks ogrodów mauterańskich), stara dzielnica arabska Albaicin oraz dzielnica cygańska Sacromonte. Nieco dalej znajdują się takie miasta jak Malaga i Almeria, które również są zdecydowanie warte odwiedzenia!

Informacje praktyczne o podróży do Sierra Nevada

Jeżeli chcesz spędzić urlop w Sierra Nevada, to sposobów na dotarcie w to miejsce jest co najmniej kilka. Możesz oczywiście skorzystać z wycieczek organizowanych przez biura podróży lub zaplanować wszystko na własną rękę. W tym drugim przypadku najszybszą opcją jest lot do Granady. Możesz także skorzystać z lotów do Malagi lub Almerii, jednak te miasta są położone w dalszej odległości od Sierra Nevada. Na miejscu możesz wynająć samochód lub – w przypadku podróży z Granady – wybrać autobus miejski.

A jeśli interesują Cię inne miejsca w Hiszpanii, w których panują idealne warunki dla narciarzy, zobacz artykuł: Gdzie wybrać się na narty do Hiszpanii >

Odkryj wszystkie Parki Narodowe w Hiszpanii >

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY