Almería – orientalna stolica Andaluzji
5 (100%) 1 vote

Al-Mariyya w języku arabskim oznacza wieżę obserwacyjną. To właśnie od tego słowa pochodzi nazwa miasta, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok!

Almería położona jest w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Miasto przyciąga dużą ilość osób za sprawą wspaniałych plaż, wielu zabytków oraz dobrej pogody (średnia temperatura roczna utrzymuje się na poziomie 18°C). Sprawdźmy zatem, co powinno się znaleźć na Twojej liście atrakcji podczas odwiedzin w tej części Hiszpanii.

Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería)

Alcazaba w Almerii to jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych na Półwyspie Iberyjskim. To także drugi co do wielkości zabytek z czasów arabskich w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Alhambra w Granadzie).

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería).

Ufortyfikowany pałac został wzniesiony na ruinach dawnych obwarowań. Jego budowę w 955 r. zainicjował ówczesny muzułmański władca Abderramán III. Gotowa budowla została natomiast oddana do użytku w XI wieku, za panowania króla Hayrána. W kolejnych wiekach, po zdobyciu tej części Półwyspu Iberyjskiego przez Królów Katolickich, pałac był jeszcze kilkukrotnie modyfikowany.

Licząca ponad 1000 lat Alcazaba w Almerii przez długi czas pełniła funkcję cmentarza. Dziś znajdziemy w tym miejscu pięknie zaprojektowane ogrody w stylu arabskim pełne urokliwych fontann, sadzawek, starannie przystrzyżonych żywopłotów, drzew i kwiatów.

Wizyta w tym miejscu pozwala krok po kroku odkrywać ewolucję architektury świeckiej i militarnej podczas panowania muzułmanów na terenach dzisiejszej Andaluzji. Szerokie na trzy metry i wysokie na pięć metrów mury tworzą zamknięty obiekt, który widoczny jest prawie z każdego punktu w mieście (w oczy rzuca się w szczególności wieża Torre del Homenaje). Całość podzielona jest na trzy części: dwie z nich mają swoje źródło w architekturze arabskiej, natomiast trzecia to pozostałości po dawnym pałacu Królów Katolickich.

Katedra w Almerii i inne zabytki religijne w mieście

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Katedra w Almerii (Catedral de la Encarnación de Almería)

Drugim po Alcazabie najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Almerii jest tutejsza katedra Catedral de la Encarnación de Almería. Usytuowana w centrum Starego Miasta bardziej przypomina majestatyczną fortecę, aniżeli świątynię. Jej nietypowy wygląd to efekt dodawania licznych obwarowań, które kiedyś pozwalały odpierać ataki piratów ustawicznie najeżdżających na tę część wybrzeża.

Almería może pochwalić się także kilkoma innymi zabytkami religijnymi. Niedaleko katedry, przy ulicy Calle de las Tiendas, znajdziemy kościół Iglesia de Santiago. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest portal w stylu plateresco i smukła wieża licząca aż 50 metrów wysokości.

W miejscu dawnego meczetu znajdziemy inny kościół chętnie odwiedzany przez turystów. Mowa oczywiście o neoklasycystycznym Iglesia de San Pedro wzniesionym w Almerii w XIX wieku. Ważną dla całego miasta świątynią jest także Iglesia de San Juan – kościół, z XVI wieku, który podobnie jak wcześniejszy, został wzniesiony na pozostałościach dawnego meczetu. Odwiedzając to miejsce nadal możemy podziwiać część elementów architektonicznych nawiązujących do sztuki arabskiej.

Almería znana i nieznana

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Dawna stacja kolejowa w Almerii (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería)

Oprócz Alcazaby i katedry w mieście znajdziemy także kilka innych budowli, które warto zobaczyć ze względu na ich liczne walory artystyczne i historyczne:

  • Dawna stacja kolejowa z 1893 r. (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería) – to klasyczny przykład architektury industrialnej z końca XIX wieku, której głównym budulcem było żelazo i szkło. Na tle innych budynków industrialnych dawna stacja kolejowa w Almerii urzeka swoją funkcjonalnością i pięknym designem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że z powodzeniem mogłaby posłużyć za tło wydarzeń do filmu osadzonego w dawnych czasach.
  • Dawny szpital św. Marii Magdaleny (Antiguo Hospital de Santa María Magdalena) – ten sporej wielkości kompleks składa się z trzech bliźniaczych budynków: szpitala w środkowej części, kaplicy znajdującej się od strony północno-zachodniej oraz hospicjum usytuowanego wokół patio.

    Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
    Cargadero de Mineral (Cable Inglés) w Almerii.
  • Cargadero de Mineral (inna nazwa: Cable Inglés) – obiekt ten jest typowym przykładem architektury industrialnej z początku XX wieku, której głównym budulcem było żelazo. Jego powstanie miało związek z rozwojem produkcji tego surowca i jego eksportem w różne części prowincji. Wejście do Cargadero de Mineral niestety nie jest możliwe ze względu na zły stan techniczny wnętrza. Budowla ta nawet z zewnątrz robi jednak spore wrażenie.
  • Museo de Almería – to muzeum znajdziemy w samym centrum miasta. Warto tu zajrzeć, jeśli interesuje Was historia tej części Hiszpanii. Wewnątrz czekają na nas liczne eksponaty archeologiczne, zdjęcia, makiety przedstawiające dawne osady, wyroby ceramiczne i wiele innych. Cała wystawa, jak i sam budynek muzeum są utrzymane w bardzo współczesnym i minimalistycznym klimacie.

Park tematyczny Oasys Mini Hollywood

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Park tematyczny Oasys MiniHollywood w Almerii, Andaluzja.

Młodszym turystom Almería znana jest przede wszystkim za sprawą położonego na pustyni Tabernas parku tematycznego Oasys Mini Hollywood. Kiedyś miejsce to służyło za plan filmowy do ponad 250 produkcji! Wśród nich znajdziemy takie klasyki jak “Siedmiu Wspaniałych” czy “Za kilka dolarów więcej”. I choć dziś nie sposób szukać już tutaj ekipy filmowej, to liczne zabudowania rodem z Dzikiego Zachodu zachowały się w tym miejscu w doskonałym stanie. Całość udostępniona dla zwiedzających stanowi znakomitą atrakcję dla dzieci i dorosłych.

Almería jest godna odwiedzenia także ze względu na kilka emblematycznych dla całej Hiszpanii zabytków. Pozwalają one lepiej poznać historię Andaluzji, która w dużej mierze związana jest z dominacją muzułmańską w tej części Europy.

Wybrzeże Costa de Almería

Oprócz miasta Almería na tutejszym wybrzeżu znajdziesz wiele innych ciekawych lokalizacji. Do tych najbardziej lubianych przez turystów miejscowości możemy zaliczyć: Roquetas de Mar, San Miguel de Cabo de Gata i San Juan de los Terreros.

W prowincji Almería warto odwiedzić także miejscowość Santa Fe de Mondujar, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne Los Millares. To jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Europie, ponieważ odkryto tutaj fragmenty prehistorycznej osady i zabudowań obronnych z ok. 2700 r. p.n.e. Archeolodzy przypuszczają, że mogło mieszkać tu łącznie nawet 1000 osób!

 

Zobacz także inne ciekawe miejsca w Andaluzji

Andaluzja to region, który zaskoczy Cię ilością wspaniałych miast, atrakcji i zabytków. Dla niektórych to najlepszy region w Hiszpanii na wakacje niemal o każdej porze roku. Odkryj miejsca, które cieszą się największą popularnością:  
Popularne miasta w Andaluzji
   
Zabytki i atrakcje w Andaluzji
   

 

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

avatar