Strona głównaAndaluzjaAlmeriaAlmería - orientalna stolica Andaluzji
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Al-Mariyya w języku arabskim oznacza wieżę obserwacyjną. To właśnie od tego słowa pochodzi nazwa miasta, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok!

Almería położona jest w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Miasto przyciąga dużą ilość osób za sprawą wspaniałych plaż, wielu zabytków oraz dobrej pogody (średnia temperatura roczna utrzymuje się na poziomie 18°C). Sprawdźmy zatem, co powinno się znaleźć na Twojej liście atrakcji podczas odwiedzin w tej części Hiszpanii.

 

Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería)

Alcazaba w Almerii to jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych na Półwyspie Iberyjskim. To także drugi co do wielkości zabytek z czasów arabskich w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Alhambra w Granadzie).

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería).

Ufortyfikowany pałac został wzniesiony na ruinach dawnych obwarowań. Jego budowę w 955 r. zainicjował ówczesny muzułmański władca Abderramán III. Gotowa budowla została natomiast oddana do użytku w XI wieku, za panowania króla Hayrána. W kolejnych wiekach, po zdobyciu tej części Półwyspu Iberyjskiego przez Królów Katolickich, pałac był jeszcze kilkukrotnie modyfikowany.

Licząca ponad 1000 lat Alcazaba w Almerii przez długi czas pełniła funkcję cmentarza. Dziś znajdziemy w tym miejscu pięknie zaprojektowane ogrody w stylu arabskim pełne urokliwych fontann, sadzawek, starannie przystrzyżonych żywopłotów, drzew i kwiatów.

Wizyta w tym miejscu pozwala krok po kroku odkrywać ewolucję architektury świeckiej i militarnej podczas panowania muzułmanów na terenach dzisiejszej Andaluzji. Szerokie na trzy metry i wysokie na pięć metrów mury tworzą zamknięty obiekt, który widoczny jest prawie z każdego punktu w mieście (w oczy rzuca się w szczególności wieża Torre del Homenaje). Całość podzielona jest na trzy części: dwie z nich mają swoje źródło w architekturze arabskiej, natomiast trzecia to pozostałości po dawnym pałacu Królów Katolickich.

 


Katedra w Almerii i inne zabytki religijne

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Katedra w Almerii (Catedral de la Encarnación de Almería)

Drugim po Alcazabie najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Almerii jest tutejsza katedra Catedral de la Encarnación de Almería. Usytuowana w centrum Starego Miasta bardziej przypomina majestatyczną fortecę, aniżeli świątynię. Jej nietypowy wygląd to efekt dodawania licznych obwarowań, które kiedyś pozwalały odpierać ataki piratów ustawicznie najeżdżających na tę część wybrzeża.

Almería może pochwalić się także kilkoma innymi zabytkami religijnymi. Niedaleko katedry, przy ulicy Calle de las Tiendas, znajdziemy kościół Iglesia de Santiago. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest portal w stylu plateresco i smukła wieża licząca aż 50 metrów wysokości.

W miejscu dawnego meczetu znajdziemy inny kościół chętnie odwiedzany przez turystów. Mowa oczywiście o neoklasycystycznym Iglesia de San Pedro wzniesionym w Almerii w XIX wieku. Ważną dla całego miasta świątynią jest także Iglesia de San Juan – kościół, z XVI wieku, który podobnie jak wcześniejszy, został wzniesiony na pozostałościach dawnego meczetu. Odwiedzając to miejsce nadal możemy podziwiać część elementów architektonicznych nawiązujących do sztuki arabskiej.

 


Ciekawe miejsca w Almerii

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Dawna stacja kolejowa w Almerii (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería)

Oprócz Alcazaby i katedry w mieście znajdziemy także kilka innych budowli, które warto zobaczyć ze względu na ich liczne walory artystyczne i historyczne:

 • Dawna stacja kolejowa z 1893 r. (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería) – to klasyczny przykład architektury industrialnej z końca XIX wieku, której głównym budulcem było żelazo i szkło. Na tle innych budynków industrialnych dawna stacja kolejowa w Almerii urzeka swoją funkcjonalnością i pięknym designem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że z powodzeniem mogłaby posłużyć za tło wydarzeń do filmu osadzonego w dawnych czasach.
 • Dawny szpital św. Marii Magdaleny (Antiguo Hospital de Santa María Magdalena) – ten sporej wielkości kompleks składa się z trzech bliźniaczych budynków: szpitala w środkowej części, kaplicy znajdującej się od strony północno-zachodniej oraz hospicjum usytuowanego wokół patio.

  Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
  Cargadero de Mineral (Cable Inglés) w Almerii.

 • Cargadero de Mineral (inna nazwa: Cable Inglés) – obiekt ten jest typowym przykładem architektury industrialnej z początku XX wieku, której głównym budulcem było żelazo. Jego powstanie miało związek z rozwojem produkcji tego surowca i jego eksportem w różne części prowincji. Wejście do Cargadero de Mineral niestety nie jest możliwe ze względu na zły stan techniczny wnętrza. Budowla ta nawet z zewnątrz robi jednak spore wrażenie.
 • Museo de Almería – to muzeum znajdziemy w samym centrum miasta. Warto tu zajrzeć, jeśli interesuje Was historia tej części Hiszpanii. Wewnątrz czekają na nas liczne eksponaty archeologiczne, zdjęcia, makiety przedstawiające dawne osady, wyroby ceramiczne i wiele innych. Cała wystawa, jak i sam budynek muzeum są utrzymane w bardzo współczesnym i minimalistycznym klimacie.

 


Park tematyczny Oasys Mini Hollywood

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Park tematyczny Oasys MiniHollywood w Almerii, Andaluzja.

Młodszym turystom Almería znana jest przede wszystkim za sprawą położonego na pustyni Tabernas parku tematycznego Oasys Mini Hollywood. Kiedyś miejsce to służyło za plan filmowy do ponad 250 produkcji! Wśród nich znajdziemy takie klasyki jak “Siedmiu Wspaniałych” czy “Za kilka dolarów więcej”. I choć dziś nie sposób szukać już tutaj ekipy filmowej, to liczne zabudowania rodem z Dzikiego Zachodu zachowały się w tym miejscu w doskonałym stanie. Całość udostępniona dla zwiedzających stanowi znakomitą atrakcję dla dzieci i dorosłych.

Almería jest godna odwiedzenia także ze względu na kilka emblematycznych dla całej Hiszpanii zabytków. Pozwalają one lepiej poznać historię Andaluzji, która w dużej mierze związana jest z dominacją muzułmańską w tej części Europy.

 


Wybrzeże Costa de Almería

Oprócz miasta Almería na tutejszym wybrzeżu znajdziesz wiele innych ciekawych lokalizacji. Do tych najbardziej lubianych przez turystów miejscowości możemy zaliczyć: Roquetas de Mar, San Miguel de Cabo de Gata i San Juan de los Terreros.

W prowincji Almería warto odwiedzić także miejscowość Santa Fe de Mondujar, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne Los Millares. To jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Europie, ponieważ odkryto tutaj fragmenty prehistorycznej osady i zabudowań obronnych z ok. 2700 r. p.n.e. Archeolodzy przypuszczają, że mogło mieszkać tu łącznie nawet 1000 osób!

 

 

Hotele w Almerii

Booking.com
 
  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Al-Mariyya w języku arabskim oznacza wieżę obserwacyjną. To właśnie od tego słowa pochodzi nazwa miasta, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok!

Almería położona jest w południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzji. Miasto przyciąga dużą ilość osób za sprawą wspaniałych plaż, wielu zabytków oraz dobrej pogody (średnia temperatura roczna utrzymuje się na poziomie 18°C). Sprawdźmy zatem, co powinno się znaleźć na Twojej liście atrakcji podczas odwiedzin w tej części Hiszpanii.

 

Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería)

Alcazaba w Almerii to jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych na Półwyspie Iberyjskim. To także drugi co do wielkości zabytek z czasów arabskich w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Alhambra w Granadzie).

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Alcazaba w Almerii (Alcazaba de Almería).

Ufortyfikowany pałac został wzniesiony na ruinach dawnych obwarowań. Jego budowę w 955 r. zainicjował ówczesny muzułmański władca Abderramán III. Gotowa budowla została natomiast oddana do użytku w XI wieku, za panowania króla Hayrána. W kolejnych wiekach, po zdobyciu tej części Półwyspu Iberyjskiego przez Królów Katolickich, pałac był jeszcze kilkukrotnie modyfikowany.

Licząca ponad 1000 lat Alcazaba w Almerii przez długi czas pełniła funkcję cmentarza. Dziś znajdziemy w tym miejscu pięknie zaprojektowane ogrody w stylu arabskim pełne urokliwych fontann, sadzawek, starannie przystrzyżonych żywopłotów, drzew i kwiatów.

Wizyta w tym miejscu pozwala krok po kroku odkrywać ewolucję architektury świeckiej i militarnej podczas panowania muzułmanów na terenach dzisiejszej Andaluzji. Szerokie na trzy metry i wysokie na pięć metrów mury tworzą zamknięty obiekt, który widoczny jest prawie z każdego punktu w mieście (w oczy rzuca się w szczególności wieża Torre del Homenaje). Całość podzielona jest na trzy części: dwie z nich mają swoje źródło w architekturze arabskiej, natomiast trzecia to pozostałości po dawnym pałacu Królów Katolickich.

 


Katedra w Almerii i inne zabytki religijne

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Katedra w Almerii (Catedral de la Encarnación de Almería)

Drugim po Alcazabie najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Almerii jest tutejsza katedra Catedral de la Encarnación de Almería. Usytuowana w centrum Starego Miasta bardziej przypomina majestatyczną fortecę, aniżeli świątynię. Jej nietypowy wygląd to efekt dodawania licznych obwarowań, które kiedyś pozwalały odpierać ataki piratów ustawicznie najeżdżających na tę część wybrzeża.

Almería może pochwalić się także kilkoma innymi zabytkami religijnymi. Niedaleko katedry, przy ulicy Calle de las Tiendas, znajdziemy kościół Iglesia de Santiago. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest portal w stylu plateresco i smukła wieża licząca aż 50 metrów wysokości.

W miejscu dawnego meczetu znajdziemy inny kościół chętnie odwiedzany przez turystów. Mowa oczywiście o neoklasycystycznym Iglesia de San Pedro wzniesionym w Almerii w XIX wieku. Ważną dla całego miasta świątynią jest także Iglesia de San Juan – kościół, z XVI wieku, który podobnie jak wcześniejszy, został wzniesiony na pozostałościach dawnego meczetu. Odwiedzając to miejsce nadal możemy podziwiać część elementów architektonicznych nawiązujących do sztuki arabskiej.

 


Ciekawe miejsca w Almerii

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Dawna stacja kolejowa w Almerii (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería)

Oprócz Alcazaby i katedry w mieście znajdziemy także kilka innych budowli, które warto zobaczyć ze względu na ich liczne walory artystyczne i historyczne:

 • Dawna stacja kolejowa z 1893 r. (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería) – to klasyczny przykład architektury industrialnej z końca XIX wieku, której głównym budulcem było żelazo i szkło. Na tle innych budynków industrialnych dawna stacja kolejowa w Almerii urzeka swoją funkcjonalnością i pięknym designem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że z powodzeniem mogłaby posłużyć za tło wydarzeń do filmu osadzonego w dawnych czasach.
 • Dawny szpital św. Marii Magdaleny (Antiguo Hospital de Santa María Magdalena) – ten sporej wielkości kompleks składa się z trzech bliźniaczych budynków: szpitala w środkowej części, kaplicy znajdującej się od strony północno-zachodniej oraz hospicjum usytuowanego wokół patio.

  Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
  Cargadero de Mineral (Cable Inglés) w Almerii.

 • Cargadero de Mineral (inna nazwa: Cable Inglés) – obiekt ten jest typowym przykładem architektury industrialnej z początku XX wieku, której głównym budulcem było żelazo. Jego powstanie miało związek z rozwojem produkcji tego surowca i jego eksportem w różne części prowincji. Wejście do Cargadero de Mineral niestety nie jest możliwe ze względu na zły stan techniczny wnętrza. Budowla ta nawet z zewnątrz robi jednak spore wrażenie.
 • Museo de Almería – to muzeum znajdziemy w samym centrum miasta. Warto tu zajrzeć, jeśli interesuje Was historia tej części Hiszpanii. Wewnątrz czekają na nas liczne eksponaty archeologiczne, zdjęcia, makiety przedstawiające dawne osady, wyroby ceramiczne i wiele innych. Cała wystawa, jak i sam budynek muzeum są utrzymane w bardzo współczesnym i minimalistycznym klimacie.

 


Park tematyczny Oasys Mini Hollywood

Almería - orientalna stolica Andaluzji | Najciekawsze zabytki i atrakcje // Hispanico.pl
Park tematyczny Oasys MiniHollywood w Almerii, Andaluzja.

Młodszym turystom Almería znana jest przede wszystkim za sprawą położonego na pustyni Tabernas parku tematycznego Oasys Mini Hollywood. Kiedyś miejsce to służyło za plan filmowy do ponad 250 produkcji! Wśród nich znajdziemy takie klasyki jak “Siedmiu Wspaniałych” czy “Za kilka dolarów więcej”. I choć dziś nie sposób szukać już tutaj ekipy filmowej, to liczne zabudowania rodem z Dzikiego Zachodu zachowały się w tym miejscu w doskonałym stanie. Całość udostępniona dla zwiedzających stanowi znakomitą atrakcję dla dzieci i dorosłych.

Almería jest godna odwiedzenia także ze względu na kilka emblematycznych dla całej Hiszpanii zabytków. Pozwalają one lepiej poznać historię Andaluzji, która w dużej mierze związana jest z dominacją muzułmańską w tej części Europy.

 


Wybrzeże Costa de Almería

Oprócz miasta Almería na tutejszym wybrzeżu znajdziesz wiele innych ciekawych lokalizacji. Do tych najbardziej lubianych przez turystów miejscowości możemy zaliczyć: Roquetas de Mar, San Miguel de Cabo de Gata i San Juan de los Terreros.

W prowincji Almería warto odwiedzić także miejscowość Santa Fe de Mondujar, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne Los Millares. To jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Europie, ponieważ odkryto tutaj fragmenty prehistorycznej osady i zabudowań obronnych z ok. 2700 r. p.n.e. Archeolodzy przypuszczają, że mogło mieszkać tu łącznie nawet 1000 osób!

 

 

Hotele w Almerii

Booking.com
 
  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama